Reklama

Z życia diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Łęknica

Owoce współpracy

Czas Bożego Narodzenia jest czasem szczególnym w naszych rodzinach, jak również we wspólnotach szkolnych i parafialnych. Zarówno Szkoła Podstawowa, jak i Gimnazjum w Łęknicy może się pochwalić dobrą, a nawet wspaniałą współpracą z parafią pw. św. Barbary i proboszczem ks. prał. Józefem Krukiem. Owocem tej współpracy są od lat wspólne wigilie, jasełka, przeróżne uroczystości, organizowanie rekolekcji, a od czasu przybycia ks. Dariusza Siudy na parafię festyny i wycieczki rowerowe. Jest to miłe, gdy celem jest dobro dzieci i młodzieży a nie prywatny interes.
Uwieńczeniem ostatniego okresu współpracy była uroczystość, która odbyła się 12 stycznia w naszym kościele parafialnym. Na Mszę św. zostali w sposób szczególny zaproszeni pracownicy szkoły wraz z rodzinami. Powodem było poświęcenie nowej marmurowej ambonki ufundowanej przez pracowników tejże szkoły. Na zakończenie ks. Proboszcz, w podziękowaniu za ten dar, podkreślił znaczenie kościoła jako budowli i wspólną troskę wszystkich parafian, a następnie poświęcił ambonkę. Powagi uroczystości parafialnej dodał występ chóru z parafii pw. św. Michała ze Świebodzina prowadzonego przez Jacka Chodorowicza. Został on specjalnie zaproszony z repertuarem kolęd. Występ trwał prawie 40 minut i z pewnością zostanie w sercach parafian na długo, był bowiem nagrodzony gromkimi brawami i bisem. W ten sposób parafia św. Barbary zakończyła czas Bożego Narodzenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Andrzej Marszałek

Głogów: Klub Inteligencji Katolickiej

Gorliwy Kapłan

W niedzielę, 12 stycznia, odbyło się pierwsze w nowym roku kalendarzowym spotkanie Klubu Inteligencji Katolickiej w Głogowie. Rozpoczęła je w kaplicy przy ul. Staromiejskiej Msza św., odprawiona przez ks. kan. dr. Stanisława Jaworeckiego. Przybyli na tę Eucharystię modlili się w intencji zmarłej niedawno członkini głogowskiego KIK-u i znanej w tym mieście działaczki społecznej - Wandy Piotrowicz. Mimo wielu dzieł, w które była zaangażowana, była ona związana z KIK-iem od początku jego istnienia, aktywnie w nim działając do ostatnich tygodni swojego życia...
Następnie w salce konferencyjnej odbył się wykład ks. kan. dr S. Jaworeckiego na temat: "Życie i działalność duszpasterska śp. bp. Wilhelma Pluty". W oparciu o najważniejsze fakty, prelegent ukazał postać sługi Bożego jako gorliwego kapłana i świątobliwego biskupa. Prezentując w ten sposób niezwykłą osobowość pierwszego włodarza diecezji gorzowskiej - człowieka otwartego umysłu i serca. Ostatnią część spotkania prawie w całości wypełniły: dzielenie się opłatkiem oraz serdeczne życzenia.
Klub Inteligencji Katolickiej wraz z Głogowskim Stowarzyszeniem Literackim podjął się realizacji kolejnej edycji Głogowskiego Konwersatorium Humanistycznego, które w tym roku odbywać się będzie pod auspicjami m.in. Instytutu Socjologii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Tegoroczne hasło brzmi: "Człowieka szukam. O kondycji ludzkiej na przełomie tysiącleci". Uroczysta inauguracja działalności konwersatorium odbędzie się 24 lutego w Zamku Książąt Głogowskich. Wkrótce szczegółowy program.

Reklama

Waldemar Hass

Nowa Sól

9 stycznia w Katolickiej Prywatnej Szkole Podstawowej w Nowej Soli odbyło się spotkanie z redaktorem Telewizji Puls Piotrem Semką. Na początku uczestnicy zapoznali się z wyemitowanym w Telewizji Puls programem Studia Otwartego poświęconym modlitwie różańcowej. Po projekcji rozmawiano o własnych doświadczeniach różańcowych oraz o szkole kontemplacji, jaką jest ta modlitwa. Zastanawiano się także, jak zachęcić młodych ludzi do modlitwy różańcowej. W dalszej części spotkania Piotr Semka opowiadał o aktualnej sytuacji w mediach katolickich oraz o pracy dziennikarza Telewizji Katolickiej Puls.

Paradyż

12 stycznia w kościele seminaryjnym w Paradyżu odbył się kolejny paradyski wieczór muzyczny poświęcony Janowi Sebastianowi Bachowi. Alumni seminarium: Paweł Makowski (skrzypce), Krzysztof Jaworski (skrzypce, fortepian), Maciej Kubala (akordeon, fortepian) pod opieką ks. prof. Jana Bagińskiego przybliżyli postać i dzieła średniowiecznego kompozytora. Następny paradyski wieczór muzyczny poświęcony będzie Antoniemu Vivaldiemu.

Reklama

Gorzów Wlkp.

18 stycznia na Starym Rynku w Gorzowie odbyło się pierwsze rodzinne kolędowanie. Inicjatorem spotkania kolędniczego było Stowarzyszenie Rodzin Katolickich. Organizatorzy: SRK wraz z Grodzkim Domem Kultury zaprosili kilka gorzowskich chórów, do śpiewu których włączyli się przybyli na Rynek mieszkańcy. Wspólny śpiew animował chór "Cantabile" pod kierunkiem Jadwigi Kos. Tadeusz Horbacz, prezes Stowarzyszenia ma nadzieję, że rodzinne kolędowanie w okresie bożonarodzeniowym stanie się gorzowską tradycją.

Człowiek - człowiekowi

Kapituła statuetek "Człowiek-Człowiekowi" pod przewodnictwem bp. diecezjalnego Adama Dyczkowskiego postanowiła w tym roku nagrodzić:
Mariana Świło, który od marca 1993 r. jest kierownikiem jadłodajni dla ubogich przy parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. Swoją pełną poświęcenia i gospodarności postawą zdobył zaufanie zarówno darczyńców, jak i współpracowników;
Jadwigę Paligę, która jest przewodniczącą Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym i założycielką Warsztatów Terapii Zajęciowej "Arka" w Głogowie. Jest inicjatorem wielu projektów, których celem jest niesienie pomocy osobom z upośledzeniem umysłowym;
Jadwigę Żywalewską, która od 3 lat jest prezesem Parafialnego Zespołu Caritas przy parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzepinie. Do spraw społecznych podchodzi bardzo poważnie, angażuje się w organizowanie wypoczynku dla dzieci, w działalność punktu zbierania i przekazywania odzieży;
Waldemara Gwozdowskiego, który jest lekarzem, specjalistą anestezjologii i intensywnej terapii. Pracuje w Szpitalu Wojewódzkim przy ul. Dekerta w Gorzowie Wlkp., pogotowiu ratunkowym oraz poradni leczenia bólu przy szpitalu. Od kilku lat prowadzi też poradnię przeciwbólową na terenie Hospicjum św. Kamila w Gorzowie.
Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 26 stycznia w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

Jednym zdaniem

16 stycznia pracownicy Specjalistycznej Poradni Rodzinnej SRK w Zielonej Górze uczestniczyli w spotkaniu opłatkowym z udziałem ks. dr. Dariusza Orłowskiego - diecezjalnego duszpasterza rodzin.

16 stycznia w Zielonej Górze Mszą św. w kaplicy sióstr elżbietanek rozpoczęło się comiesięczne spotkanie Oddziału Zieloneogórskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. Dr Mieczysław Guzewicz wygłosił wykład nt. problemu cierpienia w Piśmie Świętym.

17 stycznia ponad 400 dzieci bawiło się na zabawie karnawałowej zorganizowanej przez Uniwersytet Zielonogórski dla maluchów z zielonogórskich świetlic.

17 stycznia w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca w Żarach odbyło się dekanalne Spotkanie Doradców Życia Rodzinnego.

18-19 stycznia w Częstochowie odbył się Ogólnopolski Opłatek Domowego Kościoła, w którym uczestniczyli ks. Dariusz Orłowski - diecezjalny moderator i Lidia i Ryszard Tężyccy - diecezjalna para animatorska.

19 stycznia w ramach Lubuskiej Cameraty odbył się koncert w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Cybince. Koncert muzyki poważnej ubogacono wuykonaniem najpiękniejszych kolęd świata.

20 stycznia rozpoczął się w Rokitnie Kurs Animatorów Muzycznych Oazy, który poprowadził ks. Łukasz Parniewski.

21 stycznia w Zakopanem bp Edward Dajczak uczestniczył w obradach Komisji do Spraw Duszpasterstwa Ogólnego.

Zaproszenia

Klub Inteligencji Katolickiej w Zielonej Górze z zaprasza na wykład Małgorzaty Wower pt. "Postać bł. Natalii Tułasiewicz w świetle Jej pamiętników i wierszy". Spotkanie odbędzie się 4 lutego o godz. 19.00 w salce na plebanii parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze.

Duszpasterstwo rodzin zaprasza 9 lutego do kościoła pw. św. Franciszka z Asyżu w Zielonej Górze na Mszę św. i konferencję pt. "Dlaczego przebaczać?". Spotkanie odbędzie się w ramach comiesięcznych Eucharystii dla rodzin.

11 lutego w kościele pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. odbędzie się Msza św. i modlitwa o uzdrowienie.

Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza na wykład Tadeusza Szczurka pt. "Pieniądz niemonetarny w średniowieczu". Spotkanie w ramach "Czwartków naukowych w Muzeum" odbędzie 13 lutego o godz. 18.00.

Duszpasterstwo rodzin zaprasza na Spotkania małżeńskie - Dialogi we dwoje, które odbędą się w dniach 7-9 marca w Rokitnie. Zgłoszenia przyjmują Piotr i Mariola Narowscy, tel. (0-68) 453-77-40.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do Polaków: bądźcie wierni dziedzictwu św. Jana Pawła II

2024-04-24 09:58

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

św. Jan Paweł II

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

„Pozostańcie wierni dziedzictwu św. Jana Pawła II. Promujcie życie i nie dajcie się zwieść kulturze śmierci” - powiedział Franciszek do Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Bóg pragnie naszego zbawienia

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 12, 44-50.

Środa, 24 kwietnia

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: na Błoniach zakończył się Marsz Nadziei

2024-04-25 07:59

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasna Góra

„Każde Życie jest Ważne”, „Pomagamy, Wspieramy, dajemy Nadzieję” - z takimi hasłami i przesłaniem zakończył się na jasnogórskich Błoniach Marsz Nadziei. To w ramach ogólnopolskiej kampanii Pola Nadziei, która zwraca uwagę na działalność hospicjów i wszystkich pacjentów dotkniętych niepełnosprawnościami i chorobą nowotworową. Uczestnicy przy figurze Niepokalanej pomodlili się i złożyli kwiaty.

W Marszu wzięli udział uczniowie częstochowskich przedszkoli i szkół, mieszkańcy miasta, a także pacjenci hospicjum. - Od czterech lat korzystam z pomocy hospicjum. Jestem pacjentem onkologicznym, a moi bliscy już nie żyją. Pracownicy dali mi wsparcie i opiekę, są dla mnie jak rodzina. Czuję się jakby podarowano mi drugie życie - powiedział pan Dariusz, pacjent częstochowskiego hospicjum. Dodał, że Marsz jest dla niego manifestacją i apelem, że „osoby chore też mają prawo do normalnego funkcjonowania”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję