Reklama

Niedziela Lubelska

Jesteście świadkami Zmartwychwstałego

W kwietniu br. została przeprowadzona wizytacja kanoniczna w parafii św. Jana Chrzciciela i Przemienienia Pańskiego w Łańcuchowie w dekanacie łęczyńskim. Jej zwieńczeniem była obecność abp. Stanisława Budzika, który sprawował Msze św. w kaplicy filialnej w Ostrówku i kościele parafialnym, a podczas uroczystej Sumy udzielił sakramentu bierzmowania 53-osobowej grupie młodzieży

Niedziela lubelska 20/2015, str. 4

[ TEMATY ]

wizytacja

Grzegorz Jacek Pelica

Powitanie abp. Stanisława Budzika

Powitanie abp. Stanisława Budzika

Arcybiskup Stanisław Budzik najpierw odwiedził wiernych w kaplicy pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ostrówku. W progach świątyni pięknie wygłoszonym wierszem powitała go Martyna Gil, a także przedstawiciele rady parafialnej z członkiniami Koła Gospodyń Wiejskich. Duża frekwencja parafian – jak stwierdził proboszcz ks. Teodor Bartecki – nie jest zaskoczeniem, gdyż wierni chętnie i licznie gromadzą się w wybudowanej na swój koszt kaplicy. Nie mniej aktywnie niż przy kościele parafialnym działają tutaj: Legion Maryi, chór, schola, koła różańcowe, grupy charytatywne, koła Towarzystwa Przyjaciół Seminarium. Kaplica powstała wysiłkiem miejscowych wiernych z parafii Puchaczów i Łańcuchów, którzy mają znaczną odległość do swoich kościołów. Przed laty poprosili oni ks. Tadeusza Grytę i ks. Franciszka Grelę o błogosławieństwo i pokierowanie pracami budowlanymi. Wierni z Ostrówka, Szpicy i Ciechanek znani byli z patriotycznej postawy i przywiązania do Kościoła, wyrazem czego było nie tylko sprawne, jak na ówczesne warunki, oddanie do użytku kaplicy (w 1989 r.), ale także stworzenie silnego ośrodka chłopskiego ruchu niepodległościowego i zrębów lokalnych struktur „Solidarności” Rolników Indywidualnych.

Skarb Słowa Bożego

Reklama

Istotnym motywem przesłania, jakie Metropolita Lubelski skierował do wiernych w Ostrówku i w Łańcuchowie, było życie w zmartwychwstałym Panu. Nie możemy go osiągnąć na tym świecie, bo nie jesteśmy powołani do życia wiecznego na ziemi. – Śmierć nie jest końcem, lecz zaplanowanym etapem, przez który Mesjasz musiał przejść, aby nas uwolnić od jej więzów i lęku – wyjaśniał Pasterz. – Spotkanie z Chrystusem dokonuje się w sakramentach Kościoła. Jezus nas posyła, mówiąc: Wy jesteście świadkami mojego Zmartwychwstania! Wy o tym musicie opowiadać dzisiejszemu światu, który zapomina o tym, co jest najważniejsze. W świecie nie brakuje ludzi, którzy chcieliby Chrystusa i Jego naukę przywalić ciężkim kamieniem obojętności i zapomnienia. Chcieliby postawić straże, aby Chrystus nie wychodził poza mury Kościoła i nie mieszał się do życia społecznego, narodowego i rodzinnego – mówił Ksiądz Arcybiskup. Pasterz życzył więc wiernym ugruntowania nadziei chrześcijańskiej, pełnej wiary w Zmartwychwstanie. Znakiem szczególnym przeżywanej Niedzieli Biblijnej było wsłuchiwanie się w Dobrą Nowinę, dlatego Metropolita zachęcał do sięgania po Pismo Święte, które powinno być stałą lekturą domową.

Sakrament bierzmowania

Przystępująca do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej młodzież uczęszcza na katechezę szkolną w Milejowie i Puchaczowie. Do sakramentu przygotowała się pod okiem katechetów, m.in. Elżbiety Filipiak i Janusza Bączka, natomiast formację w kościele koordynował ks. Piotr Kasprzak, wikariusz dekanalnej parafii w Łęcznej. Także w innych sytuacjach duszpasterskich wspiera on proboszcza, który samodzielnie prowadzi ok. 2-tysięczną parafię, jedną z najstarszych na Lubelszczyźnie wspólnot katolickich. Kandydaci z wielkim zaangażowaniem przygotowali oprawę liturgiczną. Chętnie śpiewali tradycyjne pieśni, które znają na pamięć. Jest to zasługa organisty Czesława Szczuki, który jesienią będzie obchodził jubileusz 40-lecia pracy w parafii. Młodzi wyróżniali się skromnością strojów i pobożnym zachowaniem, godnym miejsca i chwili najważniejszej w nastoletnim życiu.

Zachęcając młodych do otwierania drzwi Chrystusowi, abp Budzik wskazywał na osobę św. Piotra, który po spotkaniu ze Zmartwychwstałym przemienił się z zalęknionego słuchacza Słowa w świadka głoszącego Ewangelię z wielką mocą. Ksiądz Arcybiskup posłużył się też przykładem św. Urszuli Ledóchowskiej, zafascynowanej tajemnicą Eucharystii oraz wzorem najdoskonalszej służebnicy Pańskiej Maryi – Niewiasty Eucharystii, która uczy jak służyć Bogu i bliźniemu.

2015-05-14 13:58

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ku niebu z rodziny silnej wiarą i miłością

Niedziela lubelska 23/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

wizytacja

Grzegorz Jacek Pelica

Podczas wizytacji abp Stanisław Budzik udzielił sakramentu bierzmowania

Podczas wizytacji abp Stanisław Budzik udzielił sakramentu bierzmowania

W uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego wizytację kanoniczną parafii pw. Matki Bożej Królowej Świata w Nadrybiu przeprowadził abp Stanisław Budzik. Metropolita spotkał się z przedstawicielami rady parafialnej i udzielił sakramentu bierzmowania ok. 40-osobowej grupie młodzieży

W progach świątyni staropolskim zwyczajem – chlebem i solą – Księdza Arcybiskupa powitała delegacja wiernych. Ks. Michał Surowiec, proboszcz parafii od 2006 r., przypomniał kapłanów, którzy w ostatnim półwieczu budowali duchowe i materialne piękno parafii: ks. Zygmunt Lipski, ks. Józef Cwener (budowniczy kościoła w latach 1985-87)i ks. Marek Goch. W 2017 r. parafia uczci jubileusz 50-lecia pracy pierwszego rzymskokatolickiego ośrodka duszpasterskiego przy kaplicy poadwentystycznej, która funkcjonowała tu w latach 1938-47. Samodzielną parafię rzymskokatolicką w Nadrybiu erygował bp Bolesław Pylak w grudnia 1981 r., a w 1987 r. poświęcono nowy kościół.

CZYTAJ DALEJ

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję