Reklama

Niedziela Lubelska

Jesteście świadkami Zmartwychwstałego

W kwietniu br. została przeprowadzona wizytacja kanoniczna w parafii św. Jana Chrzciciela i Przemienienia Pańskiego w Łańcuchowie w dekanacie łęczyńskim. Jej zwieńczeniem była obecność abp. Stanisława Budzika, który sprawował Msze św. w kaplicy filialnej w Ostrówku i kościele parafialnym, a podczas uroczystej Sumy udzielił sakramentu bierzmowania 53-osobowej grupie młodzieży

Niedziela lubelska 20/2015, str. 4

[ TEMATY ]

wizytacja

Grzegorz Jacek Pelica

Powitanie abp. Stanisława Budzika

Powitanie abp. Stanisława Budzika

Arcybiskup Stanisław Budzik najpierw odwiedził wiernych w kaplicy pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ostrówku. W progach świątyni pięknie wygłoszonym wierszem powitała go Martyna Gil, a także przedstawiciele rady parafialnej z członkiniami Koła Gospodyń Wiejskich. Duża frekwencja parafian – jak stwierdził proboszcz ks. Teodor Bartecki – nie jest zaskoczeniem, gdyż wierni chętnie i licznie gromadzą się w wybudowanej na swój koszt kaplicy. Nie mniej aktywnie niż przy kościele parafialnym działają tutaj: Legion Maryi, chór, schola, koła różańcowe, grupy charytatywne, koła Towarzystwa Przyjaciół Seminarium. Kaplica powstała wysiłkiem miejscowych wiernych z parafii Puchaczów i Łańcuchów, którzy mają znaczną odległość do swoich kościołów. Przed laty poprosili oni ks. Tadeusza Grytę i ks. Franciszka Grelę o błogosławieństwo i pokierowanie pracami budowlanymi. Wierni z Ostrówka, Szpicy i Ciechanek znani byli z patriotycznej postawy i przywiązania do Kościoła, wyrazem czego było nie tylko sprawne, jak na ówczesne warunki, oddanie do użytku kaplicy (w 1989 r.), ale także stworzenie silnego ośrodka chłopskiego ruchu niepodległościowego i zrębów lokalnych struktur „Solidarności” Rolników Indywidualnych.

Skarb Słowa Bożego

Istotnym motywem przesłania, jakie Metropolita Lubelski skierował do wiernych w Ostrówku i w Łańcuchowie, było życie w zmartwychwstałym Panu. Nie możemy go osiągnąć na tym świecie, bo nie jesteśmy powołani do życia wiecznego na ziemi. – Śmierć nie jest końcem, lecz zaplanowanym etapem, przez który Mesjasz musiał przejść, aby nas uwolnić od jej więzów i lęku – wyjaśniał Pasterz. – Spotkanie z Chrystusem dokonuje się w sakramentach Kościoła. Jezus nas posyła, mówiąc: Wy jesteście świadkami mojego Zmartwychwstania! Wy o tym musicie opowiadać dzisiejszemu światu, który zapomina o tym, co jest najważniejsze. W świecie nie brakuje ludzi, którzy chcieliby Chrystusa i Jego naukę przywalić ciężkim kamieniem obojętności i zapomnienia. Chcieliby postawić straże, aby Chrystus nie wychodził poza mury Kościoła i nie mieszał się do życia społecznego, narodowego i rodzinnego – mówił Ksiądz Arcybiskup. Pasterz życzył więc wiernym ugruntowania nadziei chrześcijańskiej, pełnej wiary w Zmartwychwstanie. Znakiem szczególnym przeżywanej Niedzieli Biblijnej było wsłuchiwanie się w Dobrą Nowinę, dlatego Metropolita zachęcał do sięgania po Pismo Święte, które powinno być stałą lekturą domową.

Reklama

Sakrament bierzmowania

Przystępująca do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej młodzież uczęszcza na katechezę szkolną w Milejowie i Puchaczowie. Do sakramentu przygotowała się pod okiem katechetów, m.in. Elżbiety Filipiak i Janusza Bączka, natomiast formację w kościele koordynował ks. Piotr Kasprzak, wikariusz dekanalnej parafii w Łęcznej. Także w innych sytuacjach duszpasterskich wspiera on proboszcza, który samodzielnie prowadzi ok. 2-tysięczną parafię, jedną z najstarszych na Lubelszczyźnie wspólnot katolickich. Kandydaci z wielkim zaangażowaniem przygotowali oprawę liturgiczną. Chętnie śpiewali tradycyjne pieśni, które znają na pamięć. Jest to zasługa organisty Czesława Szczuki, który jesienią będzie obchodził jubileusz 40-lecia pracy w parafii. Młodzi wyróżniali się skromnością strojów i pobożnym zachowaniem, godnym miejsca i chwili najważniejszej w nastoletnim życiu.

Zachęcając młodych do otwierania drzwi Chrystusowi, abp Budzik wskazywał na osobę św. Piotra, który po spotkaniu ze Zmartwychwstałym przemienił się z zalęknionego słuchacza Słowa w świadka głoszącego Ewangelię z wielką mocą. Ksiądz Arcybiskup posłużył się też przykładem św. Urszuli Ledóchowskiej, zafascynowanej tajemnicą Eucharystii oraz wzorem najdoskonalszej służebnicy Pańskiej Maryi – Niewiasty Eucharystii, która uczy jak służyć Bogu i bliźniemu.

2015-05-14 13:58

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dynamizm chrześcijańskiego życia

Niedziela lubelska 44/2019, str. 6-7

[ TEMATY ]

wizytacja

abp Stanisław Budzik

Katarzyna Artymiak

Pamiątkowe zdjęcie młodzieży

Pamiątkowe zdjęcie młodzieży

W słoneczną niedzielę 13 października abp Stanisław Budzik przeprowadził wizytację w parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Łukasza w Surhowie (dekanat Krasnystaw-Wschód). Oprócz sprawowanych Mszy św., Metropolita nawiedził cmentarz, spotkał się z radą parafialną i odwiedził miejscowy Dom Pomocy Społecznej. Proboszczowi ks. Edwardowi Łatce towarzyszył dziekan ks. Jarosław Wójcik. Wizyta wpisała się w obchody Dnia Papieskiego oraz w radość z podpisania przez papieża Franciszka dekretu o uznaniu cudu za wstawiennictwem sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, mocno związanego w okresie wojennym z tymi terenami.

CZYTAJ DALEJ

Premier: dziś potrzeba ludzi takich jak Mariusz Błaszczak, którzy zrobią wszystko, aby umocnić siłę polskiej armii

2023-02-07 20:27

[ TEMATY ]

Mariusz Błaszczak

MON

Mariusz Błaszczak

Mariusz Błaszczak

Właśnie teraz, w momencie zwrotnym historii, potrzeba jest ludzi takich jak Mariusz Błaszczak, którzy zrobią wszystko, aby umocnić siłę polskiej armii i podnieść ją na poziom, przy którym będziemy mogli powiedzieć, że polska wolność jest bezpieczna - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak otrzymał nagrodę "Człowieka Wolności 2022" tygodnika "Sieci"; we wtorkowej uroczystości wręczenia nagrody wziął udział premier Mateusz Morawiecki, a także m.in. wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, wicepremier szef MKiDN Piotr Gliński, szef MS Zbigniew Ziobro, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz prezes TK Julia Przyłębska.

CZYTAJ DALEJ

Papież zapewnił o modlitwie za ofiary trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii oraz wojny na Ukrainie

2023-02-08 11:26

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Ojciec Święty nawiązał do tragicznego trzęsienia ziemi, które nawiedziło w poniedziałek południowo-wschodnią Turcję i północno-zachodnią Syrię. Liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 8,7 tys. osób.

„Moje myśli kierują się w tej chwili ku mieszkańcom Turcji i Syrii, poważnie zniszczonych trzęsieniem ziemi, które spowodowały tysiące ofiar śmiertelnych i rannych. Poruszony modlę się za nich i wyrażam moją bliskość tym narodom, rodzinom ofiar i wszystkim, którzy cierpią z powodu tej niszczącej katastrofy. Dziękuję tym, którzy angażują się w niesienie pomocy. Zachęcam wszystkich do okazania solidarności z tymi obszarami, częściowo już udręczonymi długą wojną. Módlmy się wspólnie, aby ci nasi bracia i siostry mogli iść naprzód w obliczu tej tragedii i prośmy Matkę Bożą, aby ich chroniła. „Zdrowaś Maryjo…” – powiedział Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję