Reklama

Niedziela Świdnicka

Katedra otrzymała relikwie patrona

W uroczystość św. Stanisława BM, głównego patrona Polski i diecezji świdnickiej, do katedry zostały uroczyście wprowadzone relikwie św. Wacława

Niedziela świdnicka 20/2015, str. 3

[ TEMATY ]

relikwie

ks. Daniel Marcinkiewicz

Uroczysta procesja z relikwiami św. Wacława

Uroczysta procesja z relikwiami św. Wacława

W uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem biskupa ostrawsko-opawskiego Františka Lobkowicza z Czech uczestniczyli: bp Ignacy Dec i bp Adam Bałabuch oraz kapłani diecezjalni i zakonni. Obecni byli również kanonicy Świdnickiej Kapituły Katedralnej wraz z jej prepozytem ks. prał. dr. Stanisławem Chomiakiem oraz kanonicy Wałbrzyskiej Kapituły Kolegiackiej, której prepozytem jest ks. kan. dr Wiesław Rusin.

Eucharystię poprzedziło posiedzenie Kapituły Katedralnej w auli Kurii Biskupiej. W czasie tego posiedzenia wybrano na kolejną kadencję sekretarza – ks. prał. dr. Tadeusza Chlipałę, rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy. Po tym spotkaniu zostały odprawione Nieszpory w kościele św. Józefa przy ul. Kotlarskiej, którym przewodniczył bp Adam Bałabuch. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli ulicami miasta do katedry. Podczas przemarszu niesiono relikwie św. Stanisława, św. Wacława i św. Jana Pawła II.

Reklama

W homilii bp František Lobkowicz nawiązał do daty 8 maja jako wspomnienia obchodów zakończenia II wojny światowej oraz uroczystości św. Stanisława, głównego patrona Polski i diecezji świdnickiej, jak również do osoby św. Wacława, mówił: – Cała Europa i cały świat dzisiaj świętuje, bo wspomina 70. rocznicę zakończenia tej straszliwej wojny światowej, tej wojny, w której zginęło ponad 60 mln istnień ludzkich. Skąd bierze się nienawiść, niesprawiedliwość, różne konflikty i wojny? – pytał bp Lobkowicz. – Grzech jest u początku ludzkiej nienawiści, wszelkiego zła, różnych konfliktów i wojen, czego byliśmy i jesteśmy świadkami – zauważył Kaznodzieja.

– Jezus jako Dobry Pasterz przyszedł na ten świat, aby go zmienić, uczynić lepszym. Swoją śmiercią zniszczył śmierć i otworzył drzwi, ku życiu wiecznemu. Jezus jest tym, który się bardzo stara o swoją owczarnię, ale pomimo Jego starania zło wchodzi w naszą codzienność i oddala człowieka od miłości Chrystusowej. Tak było i za czasów św. Wacława oraz św. Stanisława, którzy patronują temu miejscu, tej świątyni katedralnej – mówił Hierarcha.

– Obecność w tej katedrze relikwii św. Stanisława, św. Wacława i św. Jana Pawła II jest dla nas wszystkich wezwaniem, aby dążyć do własnej świętości, aby oddalać od siebie wszelkie zło, nienawiść. Mamy w swoim życiu tylko dwie możliwe drogi: albo królestwo Boże, albo drogę zatracenia. Musimy sami wybrać, którą drogą pójdziemy, czy za Chrystusem, czy za złem, które doprowadzi nas do zatracenia – mówił Kaznodzieja.

Reklama

– Kto przyjmuje Chrystusa, ten idzie prawdziwą Jego drogą, kto przyjmuje Chrystusa poznaje Jego prawdę, kto przyjmuje Chrystusa ma uczestnictwo w Jego życiu wiecznym – podkreślał bp Lobkowicz.

Na zakończenie homilii Kaznodzieja zachęcił wszystkich, aby w codziennym życiu we wszystkich podejmowanych decyzjach byli blisko Boga, który chce dla nas dobra, prawdy, miłości.

Wśród przybyłych gości obecni byli przedstawiciele parlamentarzystów i władz samorządowych. Do katedry przybyli przedstawiciele wszystkich parafii świdnickich oraz Bractwo Relikwii Krzyża Świętego z Wałbrzycha, a także Bractwo św. Józefa ze Świdnicy. Obecne były poczty sztandarowe różnych instytucji.

W listopadzie 2014 r proboszcz świdnickiej katedry ks. prał. Piotr Śliwka zwrócił się z prośba do kard. Dominika Duki – kustosza relikwii św. Wacława – o przekazanie relikwii św. Wacława, patrona katedry. W styczniu 2015 r. sekretarz kard. Duki ks. Martin Weisbauer potwierdził ustną zgodę na przekazanie relikwii i poinformował o przygotowaniu ich dla parafii katedralnej. Każdego 28. dnia miesiąca w katedrze świdnickiej od ponad roku odbywają się modlitwy za wstawiennictwem św. Wacława. Relikwie św. Wacława w obecnym czasie będą umieszczona w głównym ołtarzu, gdzie znajdują się również relikwie św. Jana Pawła II. – W przyszłości przygotujemy wspólny relikwiarz, gdzie będą wyeksponowane do publicznej czci i przechowywane wszystkie relikwie, które posiada kościół katedralny, tak by można było oddawać im cześć i za ich wstawiennictwem modlić się i wypraszać łaski – tłumaczył ks. Śliwka.

2015-05-14 13:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zwróćcie relikwie św. Jana Pawła II. Dla nas to był skarb

[ TEMATY ]

relikwie

Artur Stelmasiak

Nieznani sprawcy włamali się 16 marca na plebanię w Szczecinie-Dąbiu i ukradli pieniądze i precjoza. Skradziono także wyjątkowo cenne dla parafian relikwie św. Jana Pawła II. Wszystko wskazuje na przygotowany napad.

CZYTAJ DALEJ

Narodowe rekolekcje u św. Józefa [ZAPROSZENIE]

2021-09-21 18:00

Archiwum sanktuarium

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

W Sanktuarium Świętego Józefa odbędą się Narodowe Rekolekcje połączone z aktem zawierzenia Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi.

Rozpoczną się one 3 października i potrwają do 7 października br. Hasłem rekolekcji są słowa Ojcowskiemu Sercu zawierzamy. Tematyka dotyczyć będzie kilku przestrzeni związanych ze Św. Józefem: Opiekun Kościoła, małżeństwo, życie, ojcostwo oraz istota i cel modlitwy zawierzenia.

CZYTAJ DALEJ

Żywy Kościół

2021-09-24 06:27

Magdalena Lewandowska

We wspomnienie św. o. Pio parafia na wrocławskich Partynicach przeżywała odpust i sakrament bierzmowania – uroczystościom przewodniczył abp Józef Kupny.

To jedyny w naszej archidiecezji kościół pod wezwaniem świętego z Pietrelciny. Parafia jest młoda, erygowana w 2007 r. – W dniu dzisiejszym z pewnością mamy wiele powodów do radości, przede wszystkim dlatego, że stoimy w nowej świątyni, w której mieszka Bóg. Udało się ją wybudować dzięki pomocy Bożej, ofiarnej pracy księży proboszczów, budowniczych i wielkiemu sercu parafian. Owszem, ten kościół jeszcze nie jest poświęcony, zostało jeszcze wiele prac do wykonania, ale to, co najważniejsze, co szczególnie nas wszystkich cieszy to to, że w miejscu, gdzie żyjecie, jest Dom Boga – mówił metropolita wrocławski. – Dziękuję wam bardzo za tę świątynię, za wyraz waszej wiary, miłości do Boga i przywiązania do wspólnoty Kościoła. Ta błogosławiona obecność Jezusa Eucharystycznego jest źródłem łask dla wszystkich mieszkańców parafii – podkreślał abp Kupny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję