Reklama

Katedra otrzymała relikwie patrona

2015-05-14 13:58

Ks. Daniel Marcinkiewicz
Edycja świdnicka 20/2015, str. 3

ks. Daniel Marcinkiewicz
Uroczysta procesja z relikwiami św. Wacława

W uroczystość św. Stanisława BM, głównego patrona Polski i diecezji świdnickiej, do katedry zostały uroczyście wprowadzone relikwie św. Wacława

W uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem biskupa ostrawsko-opawskiego Františka Lobkowicza z Czech uczestniczyli: bp Ignacy Dec i bp Adam Bałabuch oraz kapłani diecezjalni i zakonni. Obecni byli również kanonicy Świdnickiej Kapituły Katedralnej wraz z jej prepozytem ks. prał. dr. Stanisławem Chomiakiem oraz kanonicy Wałbrzyskiej Kapituły Kolegiackiej, której prepozytem jest ks. kan. dr Wiesław Rusin.

Eucharystię poprzedziło posiedzenie Kapituły Katedralnej w auli Kurii Biskupiej. W czasie tego posiedzenia wybrano na kolejną kadencję sekretarza – ks. prał. dr. Tadeusza Chlipałę, rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy. Po tym spotkaniu zostały odprawione Nieszpory w kościele św. Józefa przy ul. Kotlarskiej, którym przewodniczył bp Adam Bałabuch. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli ulicami miasta do katedry. Podczas przemarszu niesiono relikwie św. Stanisława, św. Wacława i św. Jana Pawła II.

W homilii bp František Lobkowicz nawiązał do daty 8 maja jako wspomnienia obchodów zakończenia II wojny światowej oraz uroczystości św. Stanisława, głównego patrona Polski i diecezji świdnickiej, jak również do osoby św. Wacława, mówił: – Cała Europa i cały świat dzisiaj świętuje, bo wspomina 70. rocznicę zakończenia tej straszliwej wojny światowej, tej wojny, w której zginęło ponad 60 mln istnień ludzkich. Skąd bierze się nienawiść, niesprawiedliwość, różne konflikty i wojny? – pytał bp Lobkowicz. – Grzech jest u początku ludzkiej nienawiści, wszelkiego zła, różnych konfliktów i wojen, czego byliśmy i jesteśmy świadkami – zauważył Kaznodzieja.

Reklama

– Jezus jako Dobry Pasterz przyszedł na ten świat, aby go zmienić, uczynić lepszym. Swoją śmiercią zniszczył śmierć i otworzył drzwi, ku życiu wiecznemu. Jezus jest tym, który się bardzo stara o swoją owczarnię, ale pomimo Jego starania zło wchodzi w naszą codzienność i oddala człowieka od miłości Chrystusowej. Tak było i za czasów św. Wacława oraz św. Stanisława, którzy patronują temu miejscu, tej świątyni katedralnej – mówił Hierarcha.

– Obecność w tej katedrze relikwii św. Stanisława, św. Wacława i św. Jana Pawła II jest dla nas wszystkich wezwaniem, aby dążyć do własnej świętości, aby oddalać od siebie wszelkie zło, nienawiść. Mamy w swoim życiu tylko dwie możliwe drogi: albo królestwo Boże, albo drogę zatracenia. Musimy sami wybrać, którą drogą pójdziemy, czy za Chrystusem, czy za złem, które doprowadzi nas do zatracenia – mówił Kaznodzieja.

– Kto przyjmuje Chrystusa, ten idzie prawdziwą Jego drogą, kto przyjmuje Chrystusa poznaje Jego prawdę, kto przyjmuje Chrystusa ma uczestnictwo w Jego życiu wiecznym – podkreślał bp Lobkowicz.

Na zakończenie homilii Kaznodzieja zachęcił wszystkich, aby w codziennym życiu we wszystkich podejmowanych decyzjach byli blisko Boga, który chce dla nas dobra, prawdy, miłości.

Wśród przybyłych gości obecni byli przedstawiciele parlamentarzystów i władz samorządowych. Do katedry przybyli przedstawiciele wszystkich parafii świdnickich oraz Bractwo Relikwii Krzyża Świętego z Wałbrzycha, a także Bractwo św. Józefa ze Świdnicy. Obecne były poczty sztandarowe różnych instytucji.

W listopadzie 2014 r proboszcz świdnickiej katedry ks. prał. Piotr Śliwka zwrócił się z prośba do kard. Dominika Duki – kustosza relikwii św. Wacława – o przekazanie relikwii św. Wacława, patrona katedry. W styczniu 2015 r. sekretarz kard. Duki ks. Martin Weisbauer potwierdził ustną zgodę na przekazanie relikwii i poinformował o przygotowaniu ich dla parafii katedralnej. Każdego 28. dnia miesiąca w katedrze świdnickiej od ponad roku odbywają się modlitwy za wstawiennictwem św. Wacława. Relikwie św. Wacława w obecnym czasie będą umieszczona w głównym ołtarzu, gdzie znajdują się również relikwie św. Jana Pawła II. – W przyszłości przygotujemy wspólny relikwiarz, gdzie będą wyeksponowane do publicznej czci i przechowywane wszystkie relikwie, które posiada kościół katedralny, tak by można było oddawać im cześć i za ich wstawiennictwem modlić się i wypraszać łaski – tłumaczył ks. Śliwka.

Tagi:
relikwie

Hiszpania: ogólnokrajowa peregrynacja relikwii św. Bernadety

2019-09-12 15:20

mz (KAI/AP/REL) / Bilbao

W Hiszpanii rozpoczęła się ogólnokrajowa pielgrzymka relikwii św. Bernadety Soubirous, która jako czternastoletnia dziewczynka miała widzenia Matki Bożej w grocie Massabielle we francuskiej miejscowości Lourdes.

Materiały prasowe

Jak poinformowali organizatorzy peregrynacji, która rozpoczęła się w Bilbao, na północy kraju, relikwie zmarłej w 1879 r. w wieku 35 lat zakonnicy i wizjonerki, odwiedzą 48 z 70 hiszpańskich diecezji i archidiecezji. Wydarzenie obejmie m.in. takie miasta jak Salamanka, Cáceres, Mérida, Kordoba, Granada, Saragossa, Madryt, Toledo oraz Burgos. Zakończenie ogólnokrajowej peregrynacji relikwii zostało zaplanowane na 13-15 grudnia 2019 r. w mieście Jaca, na północnym wschodzie Hiszpanii.

Według księdza Lluisa Ruiza, kapelana hiszpańskich pielgrzymów w sanktuarium w Lourdes, peregrynacja relikwii wizjonerki, ogłoszonej w 1933 r. świętą, stanowi dobrą okazję, aby przybliżyć wiernych do przesłania z tych XIX w. objawień dotyczących Niepokalanego Poczęcia. - Wielu Hiszpanów co roku przybywa do Lourdes. Tym razem jednak to Bernadeta odwiedza ich w ich własnych diecezjach – stwierdził ks. Ruiz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: spotkanie na temat sytuacji finansowej

2019-09-20 10:26

st (KAI) / Watykan

W ramach działalności Rady ds. Gospodarczych 20 września odbędzie się spotkanie międzydykasterialne poświęcone sytuacji finansowej Stolicy Apostolskiej – poinformował rzecznik Watykanu, Mateo Bruni. Jak zauważa na łamach portalu dziennika La Stampa vaticaninsider Iacopo Scaramuzzi – deficyt Stolicy Apostolskiej w roku 2018 uległ podwojeniu.

Włodzimierz Rędzioch

Scaramuzzi przypomina, że już w grudniu ubiegłego roku ówczesny rzecznik Watykanu Greg Burke informował, że przy okazji spotkania Rady Kardynałów stojący na czele Rady ds. Gospodarczych kard. Reinhard Marx przedstawił plan „obniżenia kosztów operacyjnych Stolicy Apostolskiej”, który w odniesieniu do pracowników wykluczył zwolnienia, potwierdził blokadę etatów, wprowadzoną już jakiś czas temu w Watykanie, i wziął pod uwagę „możliwość” wcześniejszego przechodzenia na emeryturę oraz „mobilności” między różnymi urzędami, a w dłuższej perspektywie przewidywał „utworzenie opisu stanowisk, aby praca każdej dykasterii była bardziej efektywna”. Ponadto na dłuższą metę niemiecki kardynał przewidział „opracowanie budżetów wieloletnich, aby Rada ds. Gospodarki mogła sformułować prognozy w perspektywie pięcio- i dziesięcio- letniej, dając wyraźniejszy obraz sytuacji oraz wypracowując środki zaradcze. Włoski dziennikarz zauważa, że od roku 2015 Stolica Apostolska nie publikuje sprawozdań finansowych.

Do problemu kosztów dołącza się także spadek dochodów, w niepewnym scenariuszu globalnej gospodarki, związany także z trudnościami różnych Kościołów - zwłaszcza amerykańskich - zmagających się z koniecznością wypłacania odszkodowania dla ofiar wykorzystywania seksualnego, a także pytanie o inwestycje różnych dykasterii. Scaramuzzi przypomina, że sytuacja ekonomiczna Stolicy Apostolskiej jest na tyle trudna, iż na początku września Wall Street Journal napisał, że w roku 2018 deficyt Stolicy Apostolskiej (w odróżnieniu od Państwa Watykańskiego) uległ podwojeniu do około 70 milionów euro, przy budżecie w wysokości około 300 milionów euro. Dodaje, iż amerykański dziennik zacytował list z maja, w którym papież Franciszek poprosił kardynała Marxa o „poinformowanie odpowiednich szefów dykasterii o powadze sytuacji” i „przestudiowanie wszystkich środków uznanych za niezbędne dla zabezpieczenia ekonomicznej przyszłości Stolicy Apostolskiej oraz zapewnienie ich jak najszybszego wdrożenia”.

Rada ds. Gospodarki, koordynowana przez przewodniczącego episkopatu Niemiec oraz członka Rady Kardynałów - kardynała Reinharda Marksa, ma za zadanie „nadzorować zarządzanie gospodarcze i nadzorować struktury oraz działania administracyjne i finansowe dykasterii Kurii Rzymskiej, instytucji związanych ze Stolicą Apostolską i Państwa Watykańskiego, natomiast Sekretariat ds. Gospodarki sprawuje kontrolę i nadzór nad organami, którymi kieruje Rada.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny

2019-09-20 21:30

pb / Watykan (KAI)

Trzy wydarzenia zaplanowano w Rzymie z okazji Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego, przypadającego w październiku. Ogłosił go papież Franciszek w 2017 r., aby „pobudzić gorliwość w działalności ewangelizacyjnej Kościoła ad gentes”, czyli skierowanej do ludzi nieznających jeszcze Chrystusa.

©Adam Jn/fotolia.com

Temat Miesiąca, który upamiętnia także setną rocznicę ogłoszenia misyjnego listu apostolskiego papieża Benedykta XV „Maximum illud” z 30 listopada 1919 r., brzmi: „Ochrzczeni i posłani: Kościół Chrystusa w misji w świecie”.

Pierwszym punktem rzymskiego programu obchodów będą 1 października o 18.00 w bazylice św. Piotra Nieszpory wspomnienia liturgicznego św. Teresy od Dzieciątka Jezus, patronki misji wraz ze św. Franciszkiem Ksawerym. Przed liturgią o 17.15 odbędzie się czuwanie misyjne połączone z wysłuchaniem świadectw o pracy misjonarzy.

Z kolei 7 października o 15.00 w bazylice Matki Bożej Większej odbędzie się modlitwa różańcowa, którą poprowadzi kard. Fernando Filoni, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Ta misyjna dykasteria Stolicy Apostolskiej wraz z Papieskimi Dziełami Misyjnymi poprosiły światową sieć Radia Maryja o organizację tego wydarzenia, które będzie miało charakter międzynarodowy za sprawą bezpośredniej transmisji (także w wersji wideo) za pośrednictwem niemal 80 stacji Radia Maryja na pięciu kontynentach.

Wreszcie w Światowy Dniu Misyjnym, przypadającym w tym roku w niedzielę 20 października, papież Franciszek odprawi o 10.30 Mszę św. na placu św. Piotra.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem