Reklama

Z Jasnej Góry

2015-05-26 13:34

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry
Niedziela Ogólnopolska 22/2015, str. 8

Wojciech Mścichowski

Pielgrzymka Łowicka

Początek sezonu pieszych pielgrzymek

Łowicka Piesza Pielgrzymka już po raz 360., a więc jubileuszowo, wkroczyła 23 maja br. na Jasną Górę. Nazywana jest „jaskółką pieszego pielgrzymowania”, ponieważ przybywa na Jasną Górę jako pierwsza duża grupa w roku, i tym samym rozpoczyna coroczne piesze pielgrzymowanie do Częstochowy.

Mszy św. dla pielgrzymów w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył biskup senior Józef Zawitkowski, który w homilii powiedział: – Pielgrzym to jest człowiek, który bardzo wierzy w Boga. Wiara w Boga to jest każdy mój oddech, każde uderzenie serca, każdy mój krok, każde moje słowo i każdy mój wybór. Wierzę albo nie wierzę, wierzę albo odchodzę w drugą stronę. Wiara to wybór człowieka między dobrem a złem, między prawdą a kłamstwem – mówił hierarcha.

Kupiectwo polskie

Sieciowe giganty przeciwko rodzinnym firmom

Ponad 500 osób 17 maja br. wzięło udział w 27. Pielgrzymce Kupiectwa. Na doroczne spotkanie przybyli przedstawiciele zrzeszeń kupieckich z pocztami sztandarowymi, władze Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług z prezesem Zarządu Tadeuszem Zagórskim. – Nasze środowisko przeżywa kryzys – zaznaczył Tadeusz Zagórski. – Prosimy Matkę Bożą o wspomożenie nas w tych trudnych chwilach. Jak wyjaśnił, problemy polskich małych firm związane są z ekspansją dużych sieci handlowych. – To są głównie rodzinne interesy, które walczą z gigantami handlu. Jedni dają sobie z tym radę lepiej, inni gorzej, a dotyka to całej Polski, na pewno jest kryzys. Ludzie kiedyś kupowali te sklepy z myślą, że przejmą to ich dzieci i wnuki, okazuje się jednak, że dzisiaj nikt tego nie chce. Ludzie muszą wyjeżdżać. Jest to spowodowane tym, że galerie, które powstały w centrach miast, wyeliminowały z gry te małe podmioty – zauważył Tadeusz Zagórski. – Od 2010 r. w Polsce zamknięto 56 tys. małych placówek, a to oznacza, że ci, którzy płacili podatki, ZUS-y, VAT-y, już nie istnieją. Dziś być może pracują na kasie w Biedronce czy w Lidlu i zarabiają jakieś marne grosze. Kogo wspomagają? To jest grabież! Będziemy walczyli o wolną niedzielę, nie składamy broni, bo zebrać 114 tys. podpisów to już jest wielka sztuka. A pomógł nam przede wszystkim Kościół – dodał prezes. Mszy św. w intencji kupców przewodniczył o. Józef Płatek, paulin.

Reklama

Krótko

14 maja dotarła na Jasną Górę pierwsza pielgrzymka biegowa z parafii pw. świętych Cyryla i Metodego w Knurowie k. Gliwic. Pomysłodawcą i uczestnikiem był Marian Płaszczyk, należący do Rycerstwa Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy.

15-17 maja ponad 350 harcerzy i ich opiekunów wzięło udział w jubileuszowej – 20. Pielgrzymce Związku Harcerstwa Polskiego. Spotkanie przebiegało pod hasłem: „Wiernymi zawsze być”.

16 maja Mszy św. dla uczestników pielgrzymki Związku Polskich Kawalerów Maltańskich przewodniczył abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Z pielgrzymami przybyli naczelny kapelan Związku Polskich Kawalerów Maltańskich biskup łowicki Andrzej Dziuba oraz prezydent Związku Aleksander Maria Władysław hr. Tarnowski.

16 maja pielgrzymowali mieszkańcy Wadowic, rodzinnego miasta św. Jana Pawła II. Obecny był ks. inf. Jakub Gil, wieloletni proboszcz parafii Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach.

17 maja odbyła się Ogólnopolska Pielgrzymka Samorządu Terytorialnego. Na modlitwie zgromadzili się wójtowie, sołtysi, burmistrzowie, prezydenci miast, starostowie, marszałkowie, radni oraz pracownicy samorządowi. Spotkanie zbiegło się z obchodzoną w tym roku 25. rocznicą restytuowania Samorządu Terytorialnego w Polsce.

17 maja miała miejsce 18. Ogólnopolska Pielgrzymka Bibliotekarzy, głównie z Gdańska i Katowic. Na spotkanie przybyli przedstawiciele bibliotek publicznych, szkolnych, pedagogicznych, parafialnych, uniwersyteckich, a także inni fachowcy z tej dziedziny, w sumie ponad 100 osób. Mszy św. przewodniczył ks. Maciej Kwiecień, duszpasterz bibliotekarzy archidiecezji gdańskiej.

Zapowiedzi

1-3 czerwca – Konferencja Pracowników Socjalnych

5-7 czerwca – Międzynarodowe Sympozjum Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego

6 czerwca – Jasnogórskie Spotkania Anonimowych Alkoholików

6 czerwca – 3. Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Reklama

Generał jezuitów: celem ataków na papieża jest wpływ na przyszłe konklawe

2019-09-19 17:40

pb (KAI/americamagazine.org) / Rzym

Ataki na papieża Franciszka w Kościele są walką między tymi, którzy chcą Kościoła o jakim marzył Sobór Watykański II i tymi, którzy tego nie chcą - uważa przełożony generalny zakonu jezuitów o. Arturo Sosa. Na spotkaniu z dziennikarzami ze Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej we Włoszech zakonnik stwierdził, że „nie ma wątpliwości, iż w Kościele trwa obecnie walka polityczna”.

Grzegorz Gałązka

- Jestem przekonany, że nie jest to jedynie atak na papieża. Franciszek jest przekonany do tego, co robi od czasu, gdy został wybrany papieżem. Nie zmieni się - stwierdził o. Sosa. Wiedzą o tym także jego krytycy, dlatego w istocie ich ataki są „sposobem wpłynięcia na wybór następnego papieża”.

Generał jezuitów przypomniał, że niemal 83-letni Franciszek nie jest młody i z powodu jego wieku „nie będzie to najdłuższy pontyfikat w historii”. Jego przeciwnicy wśród kościelnych liderów i popierających ich niektórych katolickich tytułów prasowych celują w sukcesję po Franciszku, „ponieważ wiedzą, że do pełnego wprowadzenia w życie Soboru Watykańskiego II potrzebny jest długi czas, więcej niż 50 lat”.

Jednym z elementów tej walki, o którym często mówi papież, jest klerykalizm jako „sposób rozumienia sprawowania władzy w Kościele”. Franciszek zwalcza klerykalny sposób sprawowania władzy, proponując „Kościół synodalny”, który wspiera większą kolegialność i współudział w podejmowaniu decyzji.

- Papież Franciszek jest dzieckiem Soboru Watykańskiego II - wskazał generał jezuitów. A jako „odpowiedzialne dziecko” soboru, „wkłada całą swą energię we wprowadzanie w życie wszystkiego, co na soborze wymarzono dla Kościoła”. - Moim zdaniem jest to ogromna zasługa dla Kościoła - powiedział o. Sosa. Według niego „prawdziwą reformą” Kościoła jest jak największe zbliżenie się do zamysłu soborowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Franciszek: biskup powinien być blisko ludu Bożego, by nie popaść w ideologie

2019-09-20 14:10

st (KAI) / Watykan

O modlitwę w intencji biskupów i kapłanów prosił dziś papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Nawiązując do pierwszego czytania liturgicznego (1 Tm 6,2c-12) Ojciec Święty zachęcił biskupów do bliskości z Bogiem na modlitwie, bliskości względem swych kapłanów, między sobą i wobec ludu Bożego.

Grzegorz Gałązka

Franciszek przypomniał, że wczorajsza liturgia podkreślała, iż posługa w Kościele jest darem. Dzisiaj natomiast przestrzega ona duchownych przed materializmem i plotkami. „Kiedy szafarz – czy to kapłan, diakon, czy też biskup - zaczyna przywiązywać się do pieniędzy”, przywiązuje się do źródła wszelkiego zła – przestrzegł papież. Przywołał słowa Apostoła: „korzeniem wszelkiego zła jest chciwość pieniędzy”. Przytoczył powiedzenie, iż „diabeł wchodzi przez kieszenie”.

Nawiązując do obydwu listów św. Pawła do Tymoteusza Ojciec Święty podkreślił, że biskup powinien być przede wszystkim człowiekiem żyjącym blisko Boga, a jego pierwszym obowiązkiem jest modlitwa. Obdarza ona mocą oraz rozbudza świadomość daru, jakim jest posługa szafarza.

Następnie Franciszek wskazał na konieczność bliskości biskupa względem swoich kapłanów i diakonów, będących jego współpracownikami. Wyraził ubolewanie z powodu sytuacji, gdy kapłan nie może dodzwonić się do swojego biskupa, czy umówić się z nim na spotkanie.

„Biskup, który odczuwa bliskość wobec swoich kapłanów, jeśli zobaczy, że ksiądz dzisiaj do niego zadzwonił, najpóźniej jutro powinien do niego oddzwonić, ponieważ ma on prawo wiedzieć, że ma ojca. Bliskość wobec kapłanów. A kapłani niech żyją bliskością między sobą, a nie podziałami. Diabeł tam wchodzi, aby podzielić grono kapłańskie” – powiedział papież.

Ojciec Święty zauważył, że w ten sposób rodzą się małe grupki, które „dzielą się z powodu ideologii” i „z powodu sympatii”. Zatem chodzi o trzecią bliskość – kapłanów między sobą.

Czwartą natomiast jest bliskość względem ludu Bożego:

„Na początku drugiego listu Paweł mówi Tymoteuszowi, aby nie zapominał o swojej matce i babci, to znaczy nie zapominał, skąd wyszedł, sąd wziął ciebie Pan. Nie zapomnij o swoim ludzie, nie zapominaj o swoich korzeniach! A teraz, jako biskup i kapłan, trzeba być zawsze blisko ludu Bożego. Kiedy biskup odrywa się od ludu Bożego, kończy w atmosferze ideologii, które nie mają nic wspólnego z posługą: nie jest szafarzem, nie jest sługą. Zapomniał o darze darmo danym, jakim został obdarzony” – stwierdził Franciszek.

Na zakończenie papież zachęcił do modlitwy, aby biskupi i kapłani nie zapomnieli o tych czterech bliskościach, do których są wezwani.

„Czy modlicie się za swoich kapłanów, za proboszcza, za wikarego, czy tylko go krytykujecie? Trzeba modlić się za kapłanów i biskupów, abyśmy my wszyscy – Papież też jest biskupem - umieli strzec daru - nie zaniedbywali tego daru, który został nam dany – poprzez taką właśnie bliskość” – powiedział Ojciec Święty na zakończenie swej homilii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem