Reklama

By podejmowali właściwe decyzje

2015-05-26 13:34

Maria Fortuna-Sudor
Niedziela Ogólnopolska 22/2015, str. 26-27

Archiwum Duszpasterstwa
Grupa „Talent” na audiencji u Jana Pawła II

Istniejące od ponad 15 lat Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent” stanowi przykład dzieła zainspirowanego nauką Jana Pawła II

Wszystko zaczęło się od słów, które 2 czerwca 1997 r. w Legnicy Ojciec Święty skierował do przedsiębiorców: „Zwracam się tu przede wszystkim do tych braci w Chrystusie, którzy zatrudniają innych. Nie dajcie się zwieść wizji natychmiastowego zysku, kosztem innych. Strzeżcie się wszelkich pokus wyzysku. W przeciwnym razie każde dzielenie eucharystycznego Chleba stanie się dla was oskarżeniem”.

Przesłanie Jana Pawła II w sposób szczególny usłyszał Marek Świeży, prezes firmy Chomik w podkrakowskim Gdowie. Przedsiębiorca wspomina: – Słuchając tych słów, pomyślałem, że tak nie może być. Nie dość, że jesteśmy zostawieni sami sobie, że każą nam brać wszystko w swoje ręce, że od strony duchowej też nie mamy na kogo liczyć, bo nawet spowiednik nie potrafi się za bardzo ustosunkować do naszych spraw, to jeszcze Ojciec Święty nas napomina. Prezes przyznaje, że postanowił pojechać do Rzymu i... powiedzieć Papieżowi, co o tym myśli.

Spotkania

Jak postanowił, tak zrobił. Pojechał na spotkanie z Janem Pawłem II. Podczas audiencji generalnej Ojciec Święty, przechodząc przez bazylikę, obok ołtarza ku czci św. Józefa, znalazł się blisko Marka Świeżego, a ten po chwili wzruszenia i niepewności przedstawił sprawę, z którą przyjechał do Rzymu. Wówczas Jan Paweł II powiedział do pielgrzyma z Gdowa: „Idź z tym do swego biskupa”.

Reklama

Dwa lata później – w dniach 11-12 grudnia 1999 r. – w Seminarium Księży Sercanów w Stadnikach pod Krakowem odbyło się pierwsze spotkanie przedsiębiorców i pracodawców. Jeden z obecnych koordynatorów duszpasterstwa – ks. Grzegorz Piątek SCJ wspomina: – Pan Marek znał sercanów w Stadnikach i skontaktował się z ks. Tadeuszem Michałkiem. Ja zostałem zaproszony jako wykładowca i miałem krótką prelekcję. Ks. Grzegorz dodaje, że organizatorami spotkania byli: ks. Tadeusz Kałużny, ks. Tadeusz Michałek, ks. Dariusz Salamon i ówczesny rektor seminarium ks. Jan Strzałka. Zwraca uwagę, że pierwszym koordynatorem był ks. Ryszard Krupa, i podkreśla, że duszpasterstwo od początku jest związane z Polską Prowincją Księży Sercanów. (Aktualne informacje na temat duszpasterstwa oraz jego dokładną historię można przeczytać na stronie: www.duszpasterstwotalent.pl).

Propozycje

Wydarzenie to dobrze pamięta Marek Świeży: – O planowanym spotkaniu dałem ogłoszenie do katolickich czasopism, a do przedsiębiorców, do których miałem adresy, wysłałem zaproszenia. Pan Marek nie ukrywa, że spodziewał się tłumów, a przybyło... 11 osób, które na zakończenie opowiedziały się za kontynuacją przedsięwzięcia. – Cóż było robić, oddałem to Panu Bogu i zacząłem przygotowywać następne spotkanie – wyznaje.

Z relacji ks. Grzegorza Piątka wynika, że kolejne, dwudniowe spotkania odbyły się w Koszycach Małych pod Tarnowem oraz w Piekarach Śląskich, a tworzące się duszpasterstwo otrzymało błogosławieństwo hierarchów polskiego Kościoła: abp. Damiana Zimonia i abp. Tadeusza Gocłowskiego, a potem również Jana Pawła II.

Dziś oprócz spotkań duszpasterstwo proponuje przedsiębiorcom m.in.: rekolekcje wielkopostne, konferencje naukowe, warsztaty, pielgrzymki. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje coroczna, organizowana w rocznicę utworzenia duszpasterstwa, ogólnopolska pielgrzymka do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. – Poszukujemy najlepszych metod i staramy się przygotowywać zróżnicowane propozycje: od merytorycznych, biznesowych, przez te o charakterze duchowym, aż po spotkania lokalne – mówi ks. Przemysław Król SCJ, drugi koordynator duszpasterstwa.

Cel

W ciągu 15 lat powstały kolejne grupy, m.in. w: Warszawie, Krakowie, Łodzi, Lublinie, Piekarach Śląskich, Bielsku-Białej, Tarnowie, Dębicy, Kielcach, Białymstoku. –W kilkunastu ośrodkach odbywają się regularne spotkania – mówi ks. Grzegorz Piątek i dodaje, że w ciągu roku w wybranych wydarzeniach uczestniczy kilkaset osób. Podkreśla, że sercanie współpracują z proboszczami, którzy chcą, by takie spotkania odbywały się na terenie ich parafii. Duszpasterstwo ma też oficjalne błogosławieństwo biskupów, którzy na terenie swych diecezji zaakceptowali tę formę działalności sercanów. Marek Świeży zauważa, że błogosławieństwo hierarchów to także nawiązanie do słów, które usłyszał od Jana Pawła II w Watykanie.

– Celem duszpasterstwa jest zbawienie człowieka, a formacja jest narzędziem do tego – wyjaśnia ks. Grzegorz. – Przedsiębiorca ma osiągnąć swoją świętość przez to, co robi, a nie pomimo tego, co robi. Nasze spotkania mają uświadomić zagadnienia, które warto podjąć, albo pokazać sposób osiągania świętości w swoim zawodzie – dodaje. Ks. Piątek podkreśla, że przy okazji spotkań przedsiębiorcy – pracodawcy także się integrują, nawiązują współpracę, wzajemnie się wspierają.

Marek Świeży zauważa, że duszpasterstwo jest przede wszystkim ofertą dla ludzi, którzy szukają możliwości rozwoju duchowego. Podkreśla, że tą formą doskonalenia interesują się przedsiębiorcy poszukujący rozwiązań, które pozwolą im postępować w zgodzie z sumieniem. I dodaje: – Jestem przekonany, że na tych spotkaniach uzyskam odpowiedź na moje wątpliwości. Może nie od razu, ale modląc się, rozmawiając, słuchając innych dzielących się swym doświadczeniem, znajdziemy odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

Przykład

Zapytany o przykład uzyskania takiej odpowiedzi w jego życiu, po chwili zamyślenia prezes firmy Chomik wspomina: – Pamiętam, jak w Koszycach dzieliliśmy się rozmaitymi doświadczeniami. Byłem wtedy początkującym przedsiębiorcą z niedużym kapitałem. Działałem m.in. w ten sposób, że odbierałem od kontrahenta towar, a płaciłem – gdy go sprzedałem. I tam usłyszałem historię o przedsiębiorcy, który zawsze uczciwie płaci. Wtedy zrozumiałem, że moje dotychczasowe postępowanie nie wprowadzało ładu w moją działalność. Postanowiłem to zmienić. Realizacja tej decyzji, nawet za cenę wzięcia pożyczki z banku, aby móc kontrahentowi zapłacić w terminie, wprowadziła w moje życie ład. Marek Świeży podkreśla, że od tego czasu nie musiał się już zajmować tłumaczeniem opóźnień zapłaty: – I to powoduje spokój nie tylko w mojej duszy, ale i w firmie. Ponadto moi kontrahenci widzą we mnie solidnego przedsiębiorcę, któremu można śmiało zostawić towar, bo na pewno nie oszuka – przekonuje.

Sumienie

Ks. Przemysław Król zauważa, że przedsiębiorcy mają wiele dylematów moralnych, jak się w danej sytuacji zachować, nie ma bowiem uniwersalnej metody radzenia sobie ze wszystkimi problemami. Pojawia się więc potrzeba indywidualnego prowadzenia. Ks. Król wyjaśnia, że zadaniem duszpasterstwa nie jest udzielanie konkretnych, gotowych odpowiedzi: – Przedsiębiorca powinien sam w swojej decyzji, w swoim sumieniu dojrzeć do konkretnych działań, z jednej strony wykorzystywać swoją mądrość, a z drugiej – zaufać Bożej Opatrzności.

Ks. Grzegorz Piątek dodaje: – To istotne, by przedsiębiorca był człowiekiem, który ma uformowane sumienie. Wtedy będzie mógł podejmować właściwe decyzje w złożonych okolicznościach i znajdzie rozwiązanie konkretnego problemu, np.: handlować czy nie handlować w niedzielę, jakie produkty wprowadzać na rynek, jak dokonywać trudnych wyborów przy zwalnianiu pracowników. Kluczem dla osoby wierzącej jest odpowiednio uformowane sumienie.

Marek Świeży modli się, aby istniejące od ponad 15 lat dzieło, które już się rozrosło i przynosi wiele dobrych owoców, nadal się rozwijało. Zauważa: – W naszym państwie możliwości działalności takiego duszpasterstwa są zdecydowanie większe. Jestem więc głęboko przekonany, że wszystko, co dobre, jest przed nami!

Trzeba przylgnąć do serca Chrystusa

2019-04-23 21:00

mip (KAI/AW) / Warszawa

Nie wystarczy poznać Chrystusa intelektem, ale w relacji do niego powinniśmy uruchomić to, co nazywamy sferą uczuć, symbolicznie określaną sercem. Trzeba przylgnąć do Jego serca - powiedział bp Piotr Jarecki. Warszawski biskup pomocniczy odprawił we wtorek w stołecznym kościele św. Wojciecha dziękczynną Mszę świętą z okazji 25. rocznicy przyjęcia sakry biskupiej.

Odnosząc się do odczytanej Ewangelii biskup zwrócił uwagę na to, czego uczy nas dzisiaj Maria Magdalena. Hierarcha wskazał, że jest ona przykładem postawy nieustannego powracania do Chrystusa, przywoływania jego Zmartwychwstania. – Jest ona także świadectwem, że nie wystarczy poznać Chrystusa intelektem, ale w relacji do niego powinniśmy uruchomić to, co nazywamy sferą uczuć, symbolicznie określaną sercem. Trzeba przylgnąć do Jego serca – podkreślił hierarcha.

Bp Jarecki przypomniał również, że Maria Magdalena jest znakiem Bożego miłosierdzia. – Ona osobiście doznała miłosiernej miłości Boga i odpowiedziała na tę miłość. Na miłość odpowiada się miłością – zaznaczył biskup. Hierarcha zaznaczył, że Maria Magdalena uczy nas pogłębionego chrześcijaństwa. – Jest ona dobrym przykładem również dla nas, jak w pogłębionej formie poznać Chrystusa i jak prawdziwie głosić Chrystusa światu – podkreślił biskup. Zachęcił do naśladowania świętej.

Odnosząc się do obchodzonego jubileuszu bp Jarecki wskazał, upływa on w kontekście wielkiego dziękczynienia Bogu i ludziom za dobro, jakiego doświadczył najpierw w życiu kapłańskim, a potem biskupim. Przyznał także, że jest to okazja do wyrażenia pokory, uznania własnej słabości i błagania o przebaczenie, a także do wołania o Bożą łaskę, „bez której człowiek nic nie znaczy”.

Słowa uznania dla posługi biskupa przekazał metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. „Przez 13 lat służył pomocą Archidiecezji w czasie pasterzowania kardynała Józefa Glempa, a od 12 lat jest jednym z moich najbliższych współpracowników. Serdecznie dziękuję i zapraszam cały Kościół warszawski do modlitewnego dziękczynienia za biskupa Piotra” – napisał kardynał w komunikacie do wiernych archidiecezji warszawskiej.

Mszę dziękczynną jubilat odprawił w kościele św. Wojciecha na stołecznej Woli. Od lat hierarcha pielgrzymuje tam w dniu swoich święceń, by dziękować i zawierzyć swoje posługiwanie liturgicznemu patronowi tego dnia - świętemu Wojciechowi, biskupowi i męczennikowi, głównemu patronowi Polski.

- To miejsce, z którym jestem szczególnie zżyty. Jeszcze przed święceniami kapłańskimi posługiwałem tutaj jako diakon – przypomniał biskup. Wskazał także na szczególną osobistą cześć wobec patrona świątyni – świętego Wojciecha.

W liturgii uczestniczyli duchowni i świeccy – przyjaciele i współpracownicy biskupa Piotra Jareckiego. Przybyły delegacje Akcji Katolickiej oraz przedstawiciele wspólnot zakonnych z terenu archidiecezji warszawskiej.

***

Bp Piotr Jarecki jest doktorem nauk społecznych, biskupem tytularnym Avissa i pomocniczym archidiecezji warszawskiej.

Urodził się 29 czerwca 1955 roku w Sierpcu na terenie diecezji płockiej. Syn Józefa i Jadwigi z domu Melibruda. 1 czerwca 1980 r. w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie przyjął z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego święcenia prezbiteratu. Dwa lata pracował jako wikariusz w par. Matki Bożej Anielskiej w Skolimowie.

Studiował w seminariach duchownych płockim i warszawskim, a także w Akademickim Studium Teologii Katolickiej w Warszawie, gdzie uzyskał licencjat z teologii w zakresie katolickiej nauki społecznej. Studia doktorskie odbył w Rzymie na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim.

Po powrocie z Rzymu był referentem w Sekretariacie Prymasa Polski oraz pełnił obowiązki wykładowcy nauk społecznych w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym św. Jana Chrzciciela i na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie. W 1994 r. został desygnowany na urząd zastępcy sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski.

Ogłoszony biskupem 16 kwietnia 1994 r., konsekrowany został przez kard. Józefa Glempa 23 kwietnia w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Współkonsekratorami byli pierwszy biskup warszawsko-praski Kazimierz Romaniuk, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Marian Duś oraz sekretarz Kongregacji ds. Biskupów abp Jorge María Mejía. Jako dewizę biskupią bp Jarecki przyjął słowa „Testimonium perhibere veritati” (Dawać świadectwo prawdzie).

Na początku swojej posługi biskupiej bp Jarecki był mocno zaangażowany w reaktywowanie Akcji Katolickiej w Polsce. Stąd w latach 1996-2003 był jej Krajowym Asystentem Kościelnym.

Od grudnia 2004 r. do 2012 r. był przewodniczącym Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Unii Europejskiej oraz przedstawicielem polskiego episkopatu w COMECE, której od 2006 r. do 2012 r. był wiceprzewodniczący. Przez dwie kadencje był również członkiem Papieskiej Rady „Iustitia et pax”.

W kurii warszawskiej bp Jarecki, podobnie jak pozostali biskupi pomocniczy, pełni funkcję wikariusza generalnego. Jest archidiakonem Kapituły Metropolitalnej Warszawskiej, członkiem Rady Biskupiej, Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów Archidiecezji Warszawskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Brat Alois z Taizé: trzeba budować Europę spotkania i dialogu

2019-04-24 16:20

st (KAI) / Taizé

O wzywaniach i oczekiwaniach związanych z przyszłością Europy mówi w artykule opublikowanym na łamach katolickiego dziennika „La Croix” przeor ekumenicznej wspólnoty z Taizé, brat Alois.

wikipedia.org

Na wstępie brat Alois zauważa, że wiele osób myśląc o konstrukcji europejskiej ma poczucie pewnego rozczarowania. Cytuje trudności gospodarcze i społeczne, wysokie bezrobocie w wielu krajach, duże zagrożenie dla środowiska, kwestionowanie samego projektu europejskiego. Zaznacza jednocześnie, że bracia w Taizé są też świadkami innego aspektu rzeczywistości. „Dla wielu młodych, którzy uczestniczą w naszych spotkaniach Europa jest już konkretnym doświadczeniem. Przemieszczanie się ludzi, wymiana osób i podróże, a w niektórych krajach wspólna waluta - dla młodych ludzi XXI wieku wszystko to jest częścią oczywistych korzyści” - stwierdza.

Brat Alois zachęca do docenienia dotychczasowych osiągnięć projektu europejskiego i postawienia sobie pytania: co chcemy czynić razem? Jakie wartości tkwią u podstaw naszej wspólnej tożsamości?

Pierwszą z tych kwestii jest gościnność udzielona i otrzymana. Przeor Taizé zauważa, że poszerzenie Unii Europejskiej nie sprzyjało dyskusji i wspólnej refleksji nad znaczeniem tego wspólnego projektu. Dostrzega obawy niektórych krajów o zachowanie swojej tożsamości. Podkreśla, że prawdziwe poczucie jedności wzrasta, gdy możliwe jest dzielenie się darami różnorodności krajów i regionów. „Nasze doświadczenie jako wspólnoty opiera się na tym wzajemnym dzieleniu się, gościnności dawanej i otrzymywanej, nie tylko w Europie, ale także na różnych kontynentach. W «Pielgrzymce zaufania przez ziemię», którą animujemy od czterech dziesięcioleci, istotną częścią jest przyjęcie uczestników przez mieszkańców” – przypomina brat Alois.

Następnie przełożony wspólnoty z Taizé wskazuje na doświadczenie zaufania, wyrażające się na przykład w tym, gdy rodziny na kilka dni przyjmują w swoich domach nieznanych sobie wcześniej młodych. „Unia Europejska musi kształtować swoją tożsamość, ale tożsamość europejska jest również budowana poza jej obecnymi granicami. Tak więc, aby wziąć udział w naszym ostatnim europejskim spotkaniu w Hiszpanii, ponad 2000 młodych ludzi z Ukrainy przemierzyło cały kontynent - i bez wątpienia będą też licznie obecni pod koniec bieżącego roku w Polsce” – zwraca uwagę zakonnik.

Trzecim elementem wskazanym przez brata Aloisa jest dążenie do przebaczenia. Przypomina, że u początków projektu europejskiego było dążenie do pojednania narodów, w których świeże były jeszcze urazy spowodowane wojną. „Sprawiedliwość i przebaczenie są konieczne zarówno wczoraj jak i dziś, aby przezwyciężyć bolesne wydarzenia. Z pewnością nadszedł czas, aby zbudować dzisiaj - najpierw w jej obrębie, ale także w rodzinie ludzkiej - Europę spotkania i dialogu. Dostrzegamy, że zarówno nasza wspólnota jak i cały Kościół mają w tej dziedzinie szczególna odpowiedzialność, aby wspierać dzisiaj nowy impuls nadziei” – pisze przeor Taizé. Jednocześnie zachęca do wsłuchania się w głos ludzi młodych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem