Reklama

Mamy pięciu nowych kapłanów

2015-05-28 10:38

Ks. Mariusz Frukacz
Edycja częstochowska 22/2015, str. 1, 3

– Mówiąc „tak” wobec Boga i mówiąc „jestem”, trzeba mieć odwagę wiary i być gotowym do znoszenia prześladowań, do odrzucenia i ofiary – mówił abp Wacław Depo w sobotę 23 maja podczas uroczystej liturgii w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie, udzielając święceń kapłańskich 5 diakonom Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej

W homilii abp Depo przypomniał, że „każda modlitwa mówi o bliskości wewnętrznej, której nie da się zmierzyć ludzką miarą”. Wskazując na tajemnicę kapłaństwa i więzi człowieka z Bogiem, przypomniał, że „Duch Święty zna sekrety naszego serca. On przychodzi z pomocą, abyśmy mogli odpowiedzieć Chrystusowi na Jego miłość i wezwanie nas po imieniu”. – Chcąc budować nasze życie w sposób odpowiedzialny, nie możemy budować i wzrastać na swój rachunek, poza Chrystusem, gdyż On jest fundamentem życia ludzkiego położonym przez samego Boga – kontynuował. Metropolita Częstochowski przypomniał za Benedyktem XVI, że „kapłaństwo nie może nigdy stanowić sposobu osiągnięcia bezpieczeństwa w życiu lub zdobycia pozycji społecznej. Kto dąży do kapłaństwa, by powiększyć swój osobisty prestiż lub władzę, zasadniczo pomylił sens tej posługi. Kto chce przede wszystkim realizować swoje ambicje, osiągnąć sukces, będzie zawsze niewolnikiem samego siebie i opinii publicznej. Kapłaństwo opiera się na odwadze mówienia «tak» innej woli, ze świadomością, która powinna wzrastać z każdym dniem, że właśnie dostosowując się do woli Boga, zanurzając się w tej woli, nie tylko nie przekreślamy naszej oryginalności, lecz przeciwnie, wchodzić będziemy coraz bardziej w prawdę naszego bytu i naszej posługi”.

Abp Depo przypomniał, że kapłani muszą być gotowi na odrzucenie i ofiarę. – Bo bez nich owa miłość deklarowana – „Ty wiesz, że Cię kocham” – jest nie do ocalenia. Dla tak zwanego świętego spokoju w kapłaństwie nie można zakładać klapek na oczy i zatykać uszy, aby zło nie nazywać złem, aby zło było zadekretowane w uchwałach parlamentarnych jako dobro, a prawda i dobro były spychane na margines i dyskwalifikowane – wołał i dodał, że „nie jesteśmy posiadaczami prawdy objawionej, bo jesteśmy nią obdarowani”. – Prawda to jest Chrystus. Nie można mówić, że ta prawda o Chrystusie i Jego Kościele jest zagrożeniem dla człowieka i jego wolności, a ateizm jest alternatywą chrześcijaństwa dla współczesnego człowieka. Ateizm jest kłamstwem – kontynuował Ksiądz Arcybiskup, a za znanym teologiem ks. Jerzym Szymikiem podkreślił, że „obecność Boga bądź nieobecność jest absolutnie decydująca dla wszystkiego w naszym życiu”.

Odnosząc się do czasów współczesnych, w których często odrzuca się Boga, Metropolita Częstochowski apelował o nasze sumienie, które jest głosem Boga i jak doszło do tego, że sumienie nie reaguje na grzech, że „moralny system obronny już nie działa”. – Nie wolno majstrować przy sumieniu. Ono ma być oknem na wspólną prawdę, a nie peleryną subiektywizmu, którą się przykrywamy – mówił za Benedyktem XVI.

Reklama

Zwracając się do neoprezbiterów, Ksiądz Arcybiskup pytał: – Czy kochasz więcej? Czy decydujesz się do końca na życie i na śmierć? Losy powołania i posługi każdego z was można będzie oglądać i sprawdzać codziennie poprzez pryzmat tego pytania. Odpowiedź na to pytanie będzie wymagała świadectwa życia, spójności głoszonych słów i czynów miłości miłosiernej. Walczcie o wierność łasce, o własny rozwój z pomocą łaski Boga – mówił abp Depo.

Na zakończenie za św. Grzegorzem z Nazjanzu wskazał na „cztery drogowskazy powołaniowe”. – Trzeba zacząć od oczyszczania siebie w sumieniu wobec Boga, zanim będzie się oczyszczało innych. Trzeba posiąść naukę i nie ustawać, by móc uczyć innych. Trzeba stać się światłem, by oświecać, samemu zbliżyć się do Boga, by innych do Niego przybliżać. Trzeba być uświęconym przez łaskę, by uświęcać – zakończył.

Święcenia prezbiteratu otrzymali: dk. Adam Dróżdż, dk. Grzegorz Dybaś, dk. Patryk Mach, dk. Dawid Szymoniak i dk. Michał Widera. Podczas święceń neoprezbiterzy wypowiedzieli swoje przyrzeczenia, zobowiązali się do posłuszeństwa biskupowi i jego następcom oraz do wiernego głoszenia Słowa Bożego i posługi sakramentalnej. Mszę św. z abp. Depo koncelebrowali m.in. bp Antoni Długosz, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, duszpasterze z rodzinnych parafii neoprezbiterów i parafii praktyk duszpasterskich oraz przełożeni z Wyższego Seminarium Duchownego na czele z rektorem seminarium ks. Andrzejem Przybylskim. W uroczystości wzięli udział kapłani na czele z Kapitułą Archikatedralną, siostry zakonne oraz rodziny i przyjaciele neoprezbiterów.

Nowi kapłani archidiecezji częstochowskiej jako patrona swojego rocznika wybrali św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego (1822-95), arcybiskupa Warszawy w trudnym czasie niewoli narodowej, przez 20 lat zesłańca na wygnaniu w głąb Rosji. Dewizą posługi nowych kapłanów archidiecezji częstochowskiej są słowa: „Poszliśmy za Chrystusem w nadziei dzielenia kiedyś chwały Jego w niebie. Naśladujemy Go na ziemi w niesieniu krzyża” (św. abp Zygmunt Szczęsny Feliński).

Narodowe Czytanie Pisma Świętego już 5 maja

2019-04-24 13:41

mip (KAI) / Lublin

W niedzielę 5 maja w kościołach całego kraju odbędzie się trzecie Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Wydarzenie zainauguruje obchody XI Tygodnia Biblijnego, który potrwa do 11 maja.

congerdesign/pixabay.com

Tegoroczne Narodowe Czytanie Pisma Świętego i cały Tydzień Biblijny upłyną pod hasłem zaczerpniętym z pierwszego Listu św. Piotra: "Głosili ewangelię mocą Ducha Świętego" (1 P 1,12).

Wydarzenie będzie nawiązywać również do pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski w 1979 roku. – Była to przełomowa pielgrzymka, która miała ogromny wpływ nie tylko na życie duchowe, ale również społeczne Polaków. Od niej wszystko się zaczęło – przypomina ks. prof. Henryk Witczyk, pomysłodawca Tygodnia Biblijnego oraz Narodowego Czytania Biblii.

Zgodnie z programem obchodów Niedzieli Biblijnej każdy wierny przy wyjściu z kościoła otrzyma kartkę z siglem biblijnym. W tym roku zaproponowane fragmenty pochodzą z Ewangelii wg świętego Jana. - Po powrocie do domu otwórzmy Pismo święte i w najgłębszym skupieniu niech odczytajmy sobie otrzymany tekst. Niech on nam posłuży jako przedmiot medytacji w codziennej modlitwie, nie tylko w tym dniu, lecz przez cały rok – zachęca duchowny.

Niedzielnym obchodom towarzyszyć będą dwie transmitowane na antenach Telewizji Polskiej celebracje. O godz. 7.00 w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach Mszy św, będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Z kolei na Jasnej Górze o godz. 13.00 Eucharystie odprawi metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Na antenie telewizji publicznej emitowany będzie także spot promujący codzienną lekturę Pisma Świętego.

Nie tylko tego dnia, ale i przez cały tydzień w wielu polskich świątyniach organizowane będą liturgie słowa i nabożeństwa, które nawiązywać będą do tegorocznych obchodów Tygodnia Biblijnego. Na tę okazję przygotowano wskazania dotyczące celebracji biblijnych, opracowania na katechezę, konferencje, a także spot muzyczny. Do wykorzystania są również rozważania Drogi Światła, Kręgu Biblijnego i Lectio Divina.

Całość opublikowana została w redagowanym przez ks. prof. Witczyka „Przeglądzie Biblijnym” (nr 11, 2019), który jest biuletynem Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II. Materiały za pośrednictwem kurii diecezjalnych przesłane zostały do wszystkich parafii. Materiały dostępne są na stronie Dzieła Biblijnego www.biblista.pl.

Na zakończenie Tygodnia Biblijnego, w sobotę 11 maja w Warszawie odbędzie się finał ogólnopolskiego konkursu dla alumnów diecezjalnych i zakonnych seminariów duchownych. W szranki staną klerycy z 50 seminariów. Aby zdobyć nagrodę główną, ufundowaną przez księży pallotynów pielgrzymkę do Ziemi Świętej, będą musieli wykazać się m.in. doskonałą znajomością Księgi Tobiasza.

Organizatorem Narodowego Czytania Pisma Świętego jest Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II, Fundacja im. Rodziny Ulmów „Soar” i Fundacja Dabar. Wydarzenie objęli patronatem honorowym przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki i premier Mateusz Morawiecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Sejm przyjął ustawę maturalną!

2019-04-25 18:34

wpolityce.pl

Sejm przyjął rządowy projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty i ustawy Prawo oświatowe. Projekt poparło 235 posłów, przeciw było 168. Zmiany mają pozwolić na spokojne przeprowadzenie matur.

Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem