Reklama

Niedziela Częstochowska

Katolik w świecie współczesnym

V Kongres Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej przeżywany w Częstochowie w dniach 15-24 maja pod patronatem abp. Wacława Depo uwidocznił bogactwo katolickich zrzeszeń i rolę, jaką świeccy pełnią w Kościele częstochowskim

Niedziela częstochowska 22/2015, str. 7

[ TEMATY ]

kongres

Bożena Sztajner/Niedziela

Ks. Adam Schulz

Ks. Adam Schulz

Uczestnicy Kongresu świętowali jednocześnie 20. rocznicę powołania w naszej archidiecezji Rady Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw (1995 r.). Dziś Rada skupia ponad 50 ruchów o różnym charyzmacie, których członkowie starają się wypełniać misję świeckich w świecie – przemieniania tego świata od wewnątrz: przez pogłębianie osobistej duchowości, duchowości rodzinnej i wspólnotowej, zaangażowanie we wszystkich wymiarach życia społecznego: pracy, pomocy potrzebującym, polityki, gospodarki i czasu wolnego. Ten apostolski charyzmat wypełniają ludzie w różnym wieku, kobiety, mężczyźni i całe rodziny.

Zrzeszeni w ruchach, dają świadectwo życia prawdziwie chrześcijańskiego. Mówił o tym charyzmacie świeckich o. Adam Schulz SJ, przewodniczący Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich w czasie spotkania w auli „Niedzieli” z przedstawicielami katolickich zrzeszeń działających w naszej archidiecezji. Spotkanie z o. Schulzem było jednym z punktów bogatego programu Kongresu, w którym licznie uczestniczyli członkowie ruchu.

Prelekcja w „Niedzieli”

O. Schulz wskazał na moc tkwiącą w katolikach. Powołał się przy tym na badania Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego i dane GUS mówiące o tym, że w ruchach katolickich jest zrzeszonych ponad 3 miliony świeckich. Członkowie ruchów i stowarzyszeń katolickich są bardziej aktywni i dysponują większym kapitałem społecznym niż członkowie świeckich organizacji. – Ten olbrzymi potencjał społeczny nie jest marnowany. Oprócz tradycyjnych form zrzeszania powstają nowe, odpowiadające współczesnym czasom – mówił o. Schulz, przytaczając przykłady rozwoju grup społecznościowych wokół katolickich portali internetowych, projektów apostolskich czy masowych akcji ewangelizacyjnych.

Wskazał również na konieczność wypracowania w ruchach formuł skierowanych do osób pozostających obecnie poza katolickimi zrzeszeniami, np. związków niesakramentalnych: osób żyjących „na próbę”, w konkubinatach czy w związkach cywilnych. Podkreślił też wielki potencjał istniejący w młodych, którzy teraz angażują się w przygotowania Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Poruszył również temat obecności świeckich w świecie polityki.

Reklama

– Katolicy często unikają zaangażowania w politykę, uważając ją za „brudną”. Jednak obecność w polityce jest obowiązkiem katolika – podsumował.

W czasie spotkania z o. Schulzem padło jeszcze wiele tematów. Prelegent zachęcał do studiowania dokumentów Kościoła o powołaniu świeckich, szczególnie adhortacji apostolskiej „Christifideles laici”.

Różnorodność spotkań

Hasłem V Kongresu Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej były słowa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Kongres rozpoczął się nabożeństwem pokutnym w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Częstochowie, któremu przewodniczył abp Wacław Depo. W kolejnych dniach Kongresu uczestnicy modlili się na Jasnej Górze. Tanecznym krokiem świętowali na pl. Biegańskiego 95. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Spotkali się z bp. Alfonsem Nossolem w Muzeum Monet i Medali, medytowali publicznie Słowo Boże w kościele św. Jakuba, modlili się, prowadzili ewangelizację i wspominali minione 20 lat przeżywania swojego życia rodzinnego i osobistego w ruchach i stowarzyszeniach: w kościele św. Floriana, Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, kościele rektorackim i archikatedrze. Kongres zakończyła Eucharystia w uroczystość Zesłania Ducha Świętego w archikatedrze Świętej Rodziny pod przewodnictwem abp. Wacława Depo. Następnie uczestnicy V Kongresu Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej wyruszyli Alejami NMP na Jasną Górę w Marszu dla Życia i Rodziny.

W jednym z najbliższych numerów „Niedzieli Częstochowskiej” ukaże się wywiad z asystentem kościelnym Rady ks. dr. Dariuszem Nowakiem, podsumowujący Kongres i 20-lecie działalności Rady.

2015-05-28 10:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kongres Małżeństw o miłości i pieniądzach

[ TEMATY ]

kongres

Bożena Sztajner/Niedziela

Kwestia rodzinnych finansów była tematem drugiego dnia 4. Ogólnopolskiego Kongresu Małżeństw w Świdnicy, który rozpoczął się 3 października.

CZYTAJ DALEJ

Sejm za zamrożeniem cen gazu w 2023 r.

2022-12-01 22:05

PAP/Radek Pietruszka

Sejm w czwartek uchwalił ustawę, której celem jest zamrożenie cen gazu m.in. dla odbiorców indywidualnych w 2023 r. na poziomie z 2022 r. Jego cena maksymalna wyniesie 200,17 zł za MWh.

Za uchwaleniem ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu głosowało 424 posłów, nikt nie był przeciw, a 16 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

CZYTAJ DALEJ

8 grudnia na Jasnej Górze „Hołd z kwiatów”

2022-12-02 16:38

[ TEMATY ]

Jasna Góra

hołd kwiatów

Bożena Sztajner/Niedziela

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze 8 grudnia już po raz czternasty odbędzie się „Hołd z kwiatów” pod figurą Niepokalanej na placu przed szczytem. Ma szczególny wymiar łączności z papieżem, bo uroczystość nawiązuje do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale (hołdu z kwiatów). W 1938 r. papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować na Placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Maryi Niepokalanej. Odtąd każdego roku Ojciec Święty składa Maryi wieniec z kwiatów. Od 14 lat (od 2009r.) 8 grudnia to zatem dzień łączności Wzgórza Jasnogórskiego ze Wzgórzem Watykańskim.

W częstochowskim sanktuarium białe kwiaty składa nie tylko arcybiskup, ale i pielgrzymi. Pasterz diecezji podnoszony jest w koszu wozu strażackiego do stóp Niepokalanej, gdzie pozostawia bukiet białych róż. Sama figura Maryi tego dnia też udekorowana jest dziesiątkami białych kwiatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję