Reklama

Ze świata

Ocena referendum w Irlandii

Uznanie związków jednopłciowych to przegrana ludzkości

Prawne uznanie związków partnerskich między osobami tej samej płci w Irlandii oznacza przegraną nie tylko zasad chrześcijańskich, ale także ludzkości. W ten sposób sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin skomentował wyniki referendum na Zielonej Wyspie z 24 maja br., w którym Irlandczycy opowiedzieli się za legalizacją zawierania związków jednopłciowych.

Kardynał przypomniał, że Kościół zawsze chronił rodzinę opartą na związku dwóch osób odmiennych płci, toteż – jak wyznał – wyniki irlandzkiego referendum budzą w nim „wielki smutek”. Zaznaczył, że – jak podkreślił arcybiskup Dublina Diarmuid Martin – Kościół musi liczyć się z tą rzeczywistością, ale musi też pamiętać o tym, „aby umacniać całe swoje zaangażowanie i podejmować wysiłki na rzecz ewangelizowania również naszej kultury”.

(RV)

Izrael

Protest szkół chrześcijańskich

Przed izraelskim Ministerstwem Oświaty w Jerozolimie 27 maja br. odbyła się bezprecedensowa demonstracja prawie 700 uczniów, ich rodziców, nauczycieli i duchownych szkół chrześcijańskich. – Chcemy być traktowani jak inni, zarówno pod względem finansowym, jak i wolności nauczania – powiedział ks. Abdel Masih Fahim, dyrektor Biura Szkół Chrześcijańskich. Do placówek tych, prowadzonych przez różne Kościoły, uczęszcza w Izraelu 30 tys. uczniów, z czego tylko połowa to chrześcijanie. Od lat władze Izraela ograniczają ich finansowanie: w ciągu ostatniej dekady zmniejszyło się ono o 45 proc.

Reklama

Szkoły chrześcijańskie są zaliczane do kategorii szkół „uznanych, ale niepublicznych” i otrzymują od ministerstwa częściowe dofinansowanie. Pozostałą część kosztów związanych z ich utrzymaniem pokrywają rodzice uczniów. Odczuwają to zwłaszcza rodziny Arabów izraelskich, których dochody są na ogół poniżej średniej krajowej.

(KAI)

Francja

Polonijna pielgrzymka

Wuroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego 14 maja br. (we Francji jest to dzień wolny od pracy) prawie 100-osobowa grupa Polaków mieszkających w Lotaryngii przybyła do 200-letniej bazyliki Matki Bożej Dobrej Pomocy w Saint-Avold, na granicy niemiecko-francuskiej. Duszpasterstwo polskojęzyczne w tej części Francji, w diecezji Metz, prowadzi ks. Stanisław Sokół TChr. Większość pielgrzymów urodziła się już na tej ziemi, w okresie II wojny światowej, w rodzinach polskich górników.

Pielgrzymi wnieśli na Mszę św. Obraz Matki Bożej Częstochowskiej, który od kilkunastu lat na stałe znajduje się w bocznej kaplicy tej bazyliki.

Reklama

Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. Wiesław Wójcik TChr, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego, który podziękował zgromadzonym rodakom za trwanie w wierze i wierność Maryi, Królowej Polski.

Po południu odbyła się procesja z obrazem Matki Bożej i zostało odprawione nabożeństwo majowe. Modlono się w języku francuskim, polskim, białoruskim i słoweńskim. Konferencję wygłosił ks. René Krauzewicz, urodzony we Francji w polskiej rodzinie.

(Ks. W.W.)

* * *

Z otwartego Wieczernika dziejów wołam: Pójdziemy ku przyszłości! Weźmijcie Ducha Świętego.

Jan Paweł II

Krótko

• Rosja koncentruje wojska i ciężki sprzęt przy granicy z Ukrainą. Część wozów bojowych nie ma oznakowań, a żołnierze nie noszą dystynkcji – informują zachodnie źródła.

• Władimir Putin wydał dekret, na mocy którego informacje o stratach w ludziach w operacjach specjalnych w czasie pokoju zostały uznane za tajemnicę państwową.

• Wizytę w Rosji odwołał wiceprzewodniczący niemieckiego parlamentu Johannes Singhammer, w reakcji na niewpuszczenie przez Rosjan na ich teren innego niemieckiego deputowanego, zaangażowanego w sprawy Ukrainy.

• Strona internetowa patriarchy Cyryla cieszy się dużym zainteresowaniem. W ciągu trzech pierwszych dni, które upłynęły od uruchomienia strony, odwiedziło ją ponad milion osób, a ok. 82 tys. internautów zapisało się jako stali obserwujący.

• David Cameron odwiedził europejskie stolice, chcąc wysondować warunki dalszej przynależności Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej. Eurosceptyczne brytyjskie społeczeństwo będzie miało okazję wypowiedzieć się w tej sprawie w trakcie referendum, które obiecał brytyjski premier.

• Śledczy z USA i Szwajcarii zatrzymali w różnych częściach świata 14 działaczy centrali piłkarskiej FIFA. Są podejrzani o korupcję i pranie pieniędzy. Korzyści majątkowe, które zgarnęli podejrzani, mają przekroczyć 150 mln dol.

• Stany Zjednoczone chcą, aby na czerwcowym szczycie liderzy UE podtrzymali sankcje wobec Rosji w związku z sytuacją na Ukrainie. Takie zdanie wyraził wiceprezydent USA Joe Biden.

• Izraelski sąd skazał na 8 miesięcy więzienia za korupcję byłego premiera tego kraju (w latach 2006-09) – Ehuda Olmerta. Adwokaci byłego polityka zapowiedzieli apelację.

2015-06-02 12:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konferencja premiera Morawieckiego

Morawiecki: od najbliższej soboty zmiana zasad dot. maseczek. W przestrzeniach ogólnodostępnych noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe.

Od najbliższej soboty nastąpi zmiana zasad dotycząca noszenia maseczek; w przestrzeniach ogólnodostępnych noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że w sklepach, w środkach komunikacji publicznej, w kościołach czy w kinach maseczki będą wciąż obowiązkowe.

Przeczytaj także: Czwarty etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19

Premier podkreślił na konferencji prasowej w środę, że w związku m.in. z rosnącą liczbą powrotów do zdrowia osób, które były zakażone koronawirusem, znoszone będą niektóre obostrzenia. Jak zaznaczył, "od najbliższej soboty od 30 maja sporo się zmienia".

Po pierwsze zmienią się zasady dotyczące zakrywania usta i nosa. "Będzie obowiązywała jedna generalna zasada: w przestrzeniach ogólnodostępnych, jeżeli to będzie tylko możliwe, zachowanie dystansu dwumetrowego, a noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe. Jeżeli dwie osoby idą obok siebie, blisko, to dalej zalecane jest noszenie maseczek" - poinformował premier.

Jak zaznaczył, "zasada ta dotyczy przestrzeni otwartych, ale również przestrzeni zamkniętych, gdzie bezpiecznie da się zachować dystans, jeżeli odpowiednio do tego zostaną przygotowane warunki, na przykład restauracja, zakład fryzjerski czy inne zakłady usługowe".

Premier dodał, że w sklepach, w środkach komunikacji publicznej, w kościołach czy w kinach maseczki będą wciąż obowiązkowe.

Morawiecki podczas konferencji prasowej podał, że "instytucje kultury, jak kina, teatry, filharmonie i inne, a także obiekty sportowo-rekreacyjne: baseny, siłownie, kluby fitness oraz solaria i salony masażu, te wszystkie miejsca będą mogły być otwarte przy zachowaniu zasad epidemicznych, sanitarnych".

"Jeżeli chodzi o kult religijny - już od tej niedzieli nie będą obowiązywały limity wiernych w kościołach, ale również taka sama zasada i dystans dwumetrowy od innego wiernego" - powiedział Morawiecki.

Poinformował, że "wyjątek będą stanowiły dyskoteki i kluby". "Bo wiemy z doświadczeń z innych krajów, że to są bardzo często ogniska nowych zakażeń" - mówił.

Powiedział, że wesela będą mogły odbywać się od 6 czerwca z udziałem 150 gości. Premier apeluje do Senatu o jak najszybsze procedowanie nad ustawą dot. wyborów prezydenckich; opozycja za wszelka cenę chce doprowadzić do chaosu; przeprowadźmy jak najszybciej wybory prezydenckie.

Od soboty w sklepach nie będą obowiązywały już limity osób w zależności od powierzchni w sklepu; od niedzieli nie będą obowiązywały limity wiernych w kościołach - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki.

"Od soboty zdejmujemy również ograniczenia w handlu - to ważny dzień dla wszystkich handlowców. W sklepach nie będą obowiązywały już limity osób w zależności od powierzchni w sklepu" - zapowiedział premier.

Poinformował także, że podobne ograniczenia przestają od soboty obowiązywać w gastronomii, ale zaznaczył, że nadal będzie obowiązek noszenia maseczek ochronnych w mniejszych sklepach i gastronomii przy doprowadzeniu do stołu lub wyjściu do toalety.

Szef rządu na konferencji prasowej nawiązał do sytuacji na rynku pracy. Przypomniał, że mija miesiąc od wdrożenia "tarczy finansowej" oraz dwa miesiące od uruchomienia "tarczy antykryzysowej".

Premier poinformował, że dzięki temu wsparciu udało się uratować ponad 4 mln miejsc pracy. Dodał, że na ten cel przeznaczono 40 mld zł. "To bardzo sprawne działania uratowało miliony miejsc pracy. To spowodowało, że i w kwietniu i w maju przyrosty bezrobocia były mniejsze niż ktokolwiek mógł się spodziewać" - powiedział premier. Dodał, że rządowe instrumenty wsparcia okazały się skuteczne.

Zaznaczył, że cały czas należy zachować czujność względem koronawirusa. "Udało nam się uniknąć najgorszych ciosów jakie mogły na nas spaść od początku epidemii. Teraz przed nami nowa rzeczywistość, w której musimy nauczyć się żyć. Ten koronawirus cały czas z nami będzie do wynalezienia szczepionki, oby jak najszybciej" - podkreślił premier.

Wyraził nadzieję, że przy odpowiedniej dyscyplinie będziemy mogli szybko wrócić do normalności gospodarczej". "Czerwiec, lipiec - to będą te miesiące powrotu w pełni do normalności gospodarczej" - powiedział premier.

Od 6 czerwca wprowadzamy możliwość odmrożenia funkcjonowania kin, teatrów, filharmonii, audytoriów w domach kultury i cyrków; warunki są dwa: wypełniamy pojemność widowni do 50 proc. i nosimy maseczki - poinformował w środę wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

CZYTAJ DALEJ

Telepraca, zyski i zagrożenia

2020-05-28 10:42

[ TEMATY ]

epidemia

koronawirus

praca zdalna

telepraca

źródło: vaticannews.va

Dzięki zagrożeniu epidemią koronawirusa świat odkrył możliwość telepracy. Wiele przedsiębiorstw rozważa możliwość kontynuowania takiego rozwiązania również po ustaniu obostrzeń wynikających z epidemii. Pracodawcy szacują możliwe oszczędności wynikające z redukcji przestrzeni biurowej, pracownicy zaś zyskują większą autonomię, a przede wszystkim oszczędzają na podróży do pracy.

Związki zawodowe zwracają jednak uwagę na potrzebę nowych regulacji. Wskazują też na potencjalne zagrożenia. Mówi Joseph Thouvenel, wiceprzewodniczący chrześcijańskich związków zawodowych we Francji (Confédération française des travailleurs chrétiens).

Telepraca może izolować, trzeba dbać o zachowanie relacji

„Trzeba uważać, by nie zniszczyć międzyludzkich relacji. Maszyna nie zastąpi człowieka. Telepraca to narzędzie. Jeśli będziemy z niego źle korzystać, okaże się niszczące. Jeśli nauczymy się z tego korzystać, może być pożyteczne dla ludzkiej społeczności. Telepraca nie może jednak zniweczyć potencjału spotkania, dzielenia się własnymi doświadczeniami dzięki bezpośredniemu kontaktowi. Innym zagrożeniem jest zanik rozdziału między sferą prywatną i zawodową. Nad tym trzeba się zastanowić i to trzeba uregulować, w zależności od firmy, rodzaju działalności – powiedział Radiu Watykańskiemu Joseph Thouvenel. - Trzeba więc umożliwiać telepracę, zachowując jednak możliwość periodycznej obecności w pracy, by uniknąć izolacji. W takiej izolacji można pracować przez kilka tygodni, ale na dłuższą metę jej konsekwencje mogą być wyniszczające. Telepracę niekoniecznie trzeba też wykonywać we własnym domu, ale w obiektach coworkingowych w pobliżu własnego domu. Umożliwiałoby to tworzenie wspólnoty pracowników, nawet jeśli nie są związani z tą samą firmą. Pytań jest zatem wiele, ale najważniejsze jest zachowanie międzyludzkich więzi w organizacji pracy.“

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję