Reklama

Świadectwo Życia Konsekrowanego

2015-06-03 10:46

Władysław Burzawa
Edycja kielecka 23/2015, str. 7

TER

Z okazji Roku Życia Konsekrowanego, 16 maja w Centrum Modlitwy i Ewangelizacji „św. Pawła” odbyła się konferencja pod hasłem „Słowo Boże w życiu konsekrowanym”. Wzięło w niej udział ponad 100 osób konsekrowanych z całej Polski

Wśród wielu zaproszonych gości obecny był bp Jan Piotrowski. Zebranych powitał ks. Marian Królikowski, przełożony generalny Stowarzyszenia Życia Apostolskiego „Koinonia św. Pawła”, konsultor Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jak zaznaczył, ta konferencja to odpowiedź na wezwanie Ojca Świętego Franciszka, który w Liście Apostolskim na Rok Życia Konsekrowanego zaznaczył, iż celem tego Roku jest: „spojrzenie w przeszłość z wdzięcznością”, „przeżywanie teraźniejszości z pasją” oraz „przyjęcie przyszłości z nadzieją”. Jak podkreślił: – Przeszłość jest fundamentem teraźniejszości, a teraźniejszość fundamentem przyszłości. Pierwszy wykład wygłosił bp Jan Piotrowski, który mówił o „Radości chrześcijańskiej będącej stylem życia konsekrowanego”.

Biskup Jan wskazał na źródło radości chrześcijańskiej, którą jest Jezus Chrystus i przedstawił, że samo Słowo wzywa nas do radości, która jest niezależna od sytuacji oraz okoliczności. Także w trudach i utrapieniach chrześcijanin odnajduje powód do radości. Podawał konkretne przykłady potwierdzające tę prawdę, że jedynie prawdziwą, darmową radość odnaleźć można w miłości Boga. Ks. prof. Stanisław Dyk podczas wykładu udzielił wielu cennych wskazówek, jak każdego dnia mamy odbywać podróż do źródła, do Chrystusa żyjącego w Słowie Bożym. Aby odkryć obecność Jezusa i Jego życie, lektura Pisma Świętego winna odbywać się w Duchu Świętym, bo to Duch Święty ożywia Słowo.

Bp Grzegorz Ryś na przykładzie reguły św. Benedykta i św. Franciszka ukazał, w jaki sposób wspólnoty życia konsekrowanego prowadzone Słowem Bożym, żyjące na co dzień Ewangelią stają się „żywą pamięcią”, czyli przedłużeniem ideału pierwszej wspólnoty jerozolimskiej.

Reklama

Kolejny prelegent ks. dr hab. Waldemar Turek przybliżając nauczanie św. Hieronima, wskazał, jak ważne jest poznanie Pisma Świętego i zażyłość ze Słowem Bożym, ponieważ prowadzi nas to do poznania Chrystusa zgodnie z Objawieniem, do zażyłej relacji z Nim oraz do naśladowania Go.

O. prof. Jerzy Gogola w swoim wystąpieniu pokazał bogactwo Słowa Bożego, które jest źródłem życia duchowego jako komunii ze Słowem Żywym. Ojciec podkreślił także, że autentyczna mistyka chrześcijańska jest zawsze zgodna z Objawieniem. Gospodarz konferencji, ks. Marian Królikowski ukazał Maryję, Matkę Jezusa i Matkę Kościoła, jako wzór w słuchaniu i przyjęciu z wiarą Słowa Bożego. – Wszyscy chrześcijanie, a szczególnie osoby konsekrowane, mogą naśladować Maryję, mówił: – Niewiastę wiary, ponieważ Ona sama wzrastała w wierze.

Ostatnim tematem poruszanym podczas konferencji był temat świadectwa, jakie osoby konsekrowane winny dać światu o Jezusie – Słowie Wcielonym. Ks. dr Sławomir Nasiorowski mówił o życiu konsekrowanym jako świadectwie Słowa.

Tagi:
konferencja

Reklama

Litterae clausae zaprezentowany podczas konferencji Archiwistów Kościelnych w Łodzi

2019-10-16 08:28

Ks. Paweł Kłys

W Łodzi rozpoczęła się trzydniowa konferencja naukowa zatytułowana: Archiwa kościelne w niepodległej Polsce, która jest projektem realizowanym w ramach obchodów Stulecia Archiwów Państwowych.

ks Paweł Kłys

- Obchodzimy w tym roku stulecie Archiwów Państwowych, ale jest to także czas tworzenia się archiwów kościelnych w znaczeniu historycznym. Archiwa kościelne tak naprawdę na ziemiach Polskich sięgają czasów początku chrześcijaństwa i mają już ponad tysiąc lat. Ta konferencja jest elementem współpracy pomiędzy archiwami państwowymi i archiwami kościelnymi. – podkreśla ks. dr hab. Mieczysław Różański- jeden z organizatorów konferencji.

Wśród prelegentów prezentujących swoje referaty znaleźli się między innymi: ks. dr hab. Jan Adamczyk z Radomia, dr Artur Hamryszczak z Lublina, ks. dr Jarosław Wąsowicz oraz metropolita łódzki – ks. dr hab. Grzegorz Ryś.

Arcybiskup Łódzki zaprezentował przedłożenie zatytułowane: ze skarbów archiwalnych prehistorii łódzkiego Kościoła.

- Kiedy przyszedłem do archidiecezji to poszedłem do archiwum, gdzie pokazywano mi wiele dokumentów. Wtedy popełniłem pierwszy błąd – bo nie poszedłem od razu do muzeum diecezjalnego, do którego wybrałem się dopiero pół roku temu. Okazało się, że w muzeum diecezjalnym znajduje się zbiór 50 dokumentów pergaminowych od XV – XVII wieku. Wśród tych 50 dokumentów – 14 ma proweniencję z kancelarii papieskiej. Te dokumenty są skatalogowane. To jest bardzo ciekawy zbiór. – podkreślił prelegent.

Wśród tych 14 dokumentów papieskich – łódzki pasterz odnalazł jeden szczególny, który wyróżnia się na tle wielu dokumentów znanych przez archiwistów i historyków. Tym wyjątkowym dokumentem jest litterae clausae – list zamknięty. – Nazwa bierze się od tego, jak list był doręczany do odbiorcy. Najpierw dokument był składany kilkukrotnie, następnie były robione dwa otwory na zewnątrz – sznurem konopnym, a do tego sznura przywieszano bullę ołowianą. To sprawiało, że dokument był nie do otwarcia. – tłumaczy abp Ryś.

List ten był wystawiony po roku 1523, a dokładnie w 1527 i skierowany jest do Jana Łaskiego – bratanka Jana Łaskiego - Prymasa Polski. W tym czasie – jak dowiadujemy się z bulli papieskiej - Jan Łaski jest pierwszym prepozytem kolegiaty łaskiej. Stąd jak możemy z całą pewnością stwierdzić, w Łasku funkcjonowała już kolegiata.

Należy dodać, że w późniejszym czasie – Jan Łaski – prepozyt kolegiaty – zasłynął jako najsłynniejszy teolog protestancki w dziejach Polskiego Kościoła w XVI wieku. Protestant, który był twórca niektórych struktur Kościołów protestanckich w Anglii, Szwajcarii i we Francji – osobisty przyjaciel Erazma z Rotterdamu.

Łódzka Konferencja, która zakończy się w środę 16 października ma na celu - obok części merytorycznej, wskazanie pewnych rzeczy, które są bardzo ważne, bo opracowanie dokumentów w archiwach tak państwowych jak i kościelnych, są takie same. – mówi ks. Różański. - Wskazania metodyczne archiwistyki nie różnią się, natomiast ta współpraca i pomoc między archiwami jest ważna, aby jak najlepiej służyć tym materiałom, które przekazują nam doświadczenie przeszłości. – zauważa organizator konferencji. [xpk]

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Słowacja: parlament uchwalił nowy sposób finansowania Kościołów

2019-10-16 13:30

st (KAI) / Bratysława

Rada Narodowa Republiki Słowackiej – jednoizbowy parlament tego kraju, uchwaliła dziś nowy sposób wspierania Kościołów i związków wyznaniowych przez państwo. Kończy się w ten sposób okres, kiedy państwo bezpośrednio wypłacało pensję duchownym (od 1949 roku), natomiast fundusze z budżetu będą wypłacane poszczególnym Kościołom czy związkom wyznaniowym w zależności od liczby ich członków.

FOTOWAWA/pl.fotolia.com

Przewodniczący Konferencji Biskupów Słowacji, abp Stanislav Zvolenský wyraził zadowolenie z powodu przyjęcia tej uchwały przez parlament. „Z chwilą wejścia tej uchwały w życie, zostanie zastąpione ustawodawstwo z czasów reżimu komunistycznego, które miało na celu uzyskanie kontroli nad Kościołami. Zatwierdzona ustawa respektuje i bierze pod uwagę obecne warunki ich pracy w społeczeństwie” – stwierdził przewodniczący słowackiego episkopatu.

Nowy sposób finansowania zarejestrowanych Kościołów na Słowacji opiera się na modelu dotychczas stosowanym, ale zakłada stopniowe uwzględnianie liczby wierzących. Rozszerza także możliwości wykorzystania wkładu państwa. Nowelizacja utrzymuje system bezpośrednich dotacji państwowych dla Kościołów i wspólnot wyznaniowych, przewidziany w ustawie komunistycznej z 1949 roku. Grupa ekspertów, złożona z przedstawicieli państwa i Kościołów, uznała aktualizację tego systemu za rozwiązanie optymalne. Zgodnie z nową ustawą państwo będzie finansowało działalność Kościołów dotacją zwiększaną corocznie o stopień inflacji i waloryzacji. Natomiast Kościoły, które nie otrzymały dotacji państwowej w roku 2019 oraz Kościoły, które zostaną zarejestrowane po wejściu w życie proponowanej ustawy, otrzymają dotację na ich wniosek i proporcjonalnie do liczby wiernych.

Przewiduje się, że jeśli liczba wierzących spadnie lub wzrośnie o więcej niż 10 procent w porównaniu z ostatnim spisem ludności, wkład państwa zostanie zmniejszony lub zwiększony jednorazowo, ale nie więcej niż o 1/3 procentowego spadku lub zwiększenia liczby wierzących.

Zarejestrowane Kościoły, których jest obecnie na Słowacji 18 będą mogły wykorzystać dotacje państwowe nie tylko do wykonywania czynności związanych z kultem i płacami dla pracowników Kościoła, ale także na działalność kulturalną i społeczną czy edukacyjną, adresowaną do dzieci i młodzieży. Kościoły będą zobowiązane do corocznego składania sprawozdań z zarządzania dotacją a państwo zachowa prawo do kontroli tego gospodarowania. Nowa ustawa ma wejść w życie począwszy od stycznia 2020 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zielone światło dla Brexitu

2019-10-17 19:21

wPolityce.pl / ems/PAP

Pixabay.com
Klamka zapadła! Unijna „27” dała zielone światło dla umowy ws. brexitu. Przywódcy wezwali Komisję Europejską, Parlament Europejski i Radę UE do podjęcia koniecznych kroków, by zapewnić, że porozumienie będzie mogło wejść w życie 1 listopada 2019 roku. Rada Europejska w formacie 27 zakończona. Konkluzje przyjęte - napisał na Twitterze Preben Aamann, rzecznik prasowy szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem