Reklama

Niedziela Lubelska

Teatr jest ich światem

Niedziela lubelska 23/2015, str. 8

[ TEMATY ]

artysta

Archiwum teatru „Promienistych”

Jubileuszowy Nieprzetarty Szlak odbywa się w konwencji starego kina

Jubileuszowy Nieprzetarty Szlak
odbywa się w konwencji starego kina

Międzynarodowy Nieprzetarty Szlak – całoroczny cykl działań artystycznych: plastycznych, muzycznych i teatralnych, których bohaterami są osoby niepełnosprawne – realizowany jest już od 25 lat. Liczne wydarzenia, ze względu na swój poziom artystyczny i organizacyjny, wpływają na odbiór osób niepełnosprawnych w społeczeństwie Polski, Ukrainy, Białorusi i innych krajów Europy. Dzięki zaangażowaniu wielu osób, wciąż powstają nowe metody pracy i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, przy jednoczesnej popularyzacji pomysłów już sprawdzonych.

Nieprzetarty Szlak

W 1989 r. zaczynaliśmy od jednej imprezy – Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów Osób Niepełnosprawnych. Wzięło w niej udział pięć zespołów. W tym roku Międzynarodowy Nieprzetarty Szlak obejmuje swoim zasięgiem ponad tysiąc niepełnosprawnych artystów, 120 instruktorów i ponad 200 wolontariuszy.

Reklama

Zgodnie z tradycją, w przeglądzie nie chodzi o wybranie najlepszych, ale o pełne radości spotkania miłośników teatru. Przerwy między spektaklami wypełnia wspólna zabawa, piosenki, konkursy. Przeglądom towarzyszą parady ulicami miast, bale, wystawy plastyczne i fotograficzne. Te ostatnie koncentrują się na ukazywaniu pracy artystów zarówno na scenie, jak i w garderobie czy podczas przygotowań. Równocześnie dla instruktorów organizowane są warsztaty prowadzone przez wybitnych specjalistów z zakresu terapii, teatru, reżyserii, muzyki, plastyki. Każdego roku, wspólnie z instruktorami, wybierana jest konwencja Nieprzetartego Szlaku. Jubileuszowy 25. Międzynarodowy Nieprzetarty Szlak odbywa się pod hasłem: „W starym kinie”.

Promieniści

Od 25 lat teatr „Promienistych”, który działa przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Lublinie, organizuje dla artystów Nieprzetartego Szlaku bal. Początki były zwyczajne; scena zbita z kilku desek, proste kostiumy szyte ręcznie lub wyjęte z kufra babci. Dziś bal to duży projekt, w którym uczestniczy ok. 150 gości. Spektakl teatralny utrzymany w konwencji starego kina był połączony z animacją całej sali. Dopracowane w każdym calu kostiumy były zasługą Anny Goral, wysmakowana muzyka – Katarzyny Rak, a scenariusz – Jagienki Maślak. Całość wyreżyserowała Barbara Adamczyk – wieloletni instruktor teatralny w SOSW nr 1 w Lublinie.

Ideą, która przyświecała powstaniu teatru, była integracja. Pod tym tak modnym pojęciem kryje się istota działania teatru „Promienistych”. Grupę od początku tworzą uczniowie SOSW nr 1 w Lublinie oraz lubelscy licealiści i studenci pedagogiki specjalnej. Ci ostatni, dzięki współpracy z teatrem, nabywają praktyki w zakresie swoich studiów. Drugim, ale najważniejszym powodem założenia teatru, była chęć nauczania poprzez zabawę w teatr. Przykład wielu wychowanków, którzy ukończyli już naukę w ośrodku, to dowód na to, że młodzież nabyła takich umiejętności jak samodzielność, komunikatywność, przekonanie o własnej wartości; poznała normy funkcjonowania w społeczeństwie i wiele innych. Obcowanie ze sztuką w decydującym stopniu ma wpływ na uwrażliwienie młodych, którzy te wartości przeniosą na dalsze swoje życie.

Przez 25 lat istnienia „Promienistych”, teatr wystawił na szkolnych deskach dziesiątki spektakli, a także reprezentował ośrodek w Niemczech, na Ukrainie i w Polsce. Brał udział w licznych festiwalach, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Stale współpracuje z wieloma instytucjami, m.in. z UMCS i „Chatką żaka”, Centrum Artterapii Lublin czy szkołą muzyczną. Przyszłość teatru nadal będzie wiązała się z realizacją dotychczasowych założeń, a więc idei integracji, kształtowaniu przyjaźni, życzliwości międzyludzkiej, a także poszerzaniu wiedzy teatralnej, rozbudzaniu wrażliwości, poczucia estetyki i nabywaniem nowych doświadczeń.

2015-06-03 10:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Dłubok” Pana Boga

Niedziela małopolska 28/2018, str. VIII

[ TEMATY ]

artysta

rzeźbiarz

M. Czekaj

Tokarski twórca przez 50 lat wykonał ponad 500 prac – tutaj przy rzeźbach Chrystusa Miłosiernego i św. S. Faustyny

Tokarski twórca przez 50 lat wykonał ponad 500 prac –
tutaj przy rzeźbach Chrystusa Miłosiernego i św. S. Faustyny

Józef Wrona, utalentowany artysta ludowy i wieloletni kościelny w parafii Matki Bożej Śnieżnej w Tokarni, obchodzi w tym roku 50-lecie twórczości.

Urodził się w 1943 r. w Tokarni. W 1963 r. rozpoczął pracę jako kościelny; rzeźbić zaczął pięć lat później. Urzędujący wówczas w Tokarni proboszcz, ks. Jan Mach, zauważywszy jego pierwsze, udane prace, zachęcał do szlifowania talentu. Wkrótce poprosił kościelnego o wykonanie Chrystusa Palmowego, którego inspiracją stała się średniowieczna figura przechowywana w Muzeum Narodowym w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Święci Archaniołowie – Michał, Rafał i Gabriel


Książę niebieski, święty Michale,
Ty sprawy ludzkie kładziesz na szale;
W dzień sądu Boga na trybunale
Bądź mi patronem, święty Michale.

CZYTAJ DALEJ

Święty Krzyż: włodarze 10 gmin świętokrzyskich sprzeciwiają się szkalowaniu oblatów

2021-09-28 20:46

[ TEMATY ]

Święty Krzyż

oblaci

Archiwum autora

Opactwo na Świętym Krzyżu

Opactwo na Świętym Krzyżu

Sprzeciw wobec rozpowszechnianych w przestrzeni publicznej przez przeciwników zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego komunikatów szkalujących działalność Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu wyrazili 28 września we wspólnym stanowisku wójtowie i burmistrzowie 10 gmin zrzeszonych w Związku Gmin Gór Świętokrzyskich.

Stanowisko wójtów i burmistrzów – członków Związku Gmin Gór Świętokrzyskich - w sprawie komunikatów związanych z planami zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego, które pojawiają się w przestrzeni publicznej odnośnie do działalności Domu Zakonnego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu poparł m.in. także wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podczas konferencji pasowej w Kielcach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję