Reklama

Niedziela Łódzka

Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię

Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” – to hasło tegorocznego Archidiecezjalnego Święta Eucharystii. Uroczystość, której przewodniczyć będzie abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, odbędzie się 14 czerwca. Rozpocznie się, jak zwykle, w sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej, skąd o godz. 10 wyruszy procesja z Najświętszym Sakramentem do bazyliki archikatedralnej. Około godz. 11 na placu katedralnym im. Jana Pawła II rozpocznie się Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem i z homilią Metropolity Wrocławskiego. Po Eucharystii wszyscy uczestnicy uroczystości spożyją posiłek przygotowany przez Caritas, Stację Opieki Środowiskowej Bonifratrów, Centrum Służby Rodzinie i Wyższe Seminarium Duchowne.

Reklama

Archidiecezjalne Święto Eucharystii związane jest ze wspomnieniem wizyty św. Jana Pawła II w Łodzi, która odbyła się 13 czerwca 1987 r. w ramach II Krajowego Kongresu Eucharystycznego. Głównym miejscem spotkania było łódzkie lotnisko Lublinek, gdzie podczas Eucharystii do I Komunii św. przystąpiło 1500 dzieci z diecezji łódzkiej. Następnie Jan Paweł II odwiedził dom biskupów łódzkich, aby potem w katedrze spotkać się z ludźmi kultury. Ostatnim miejscem, do którego przybył, były łódzkie Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. Obrońców Pokoju „Uniontex”. Większość pracowników tego zakładu stanowiły kobiety włókniarki.

W pierwszą rocznicę tych wydarzeń odbył się II Diecezjalny Kongres Eucharystyczny, który zapoczątkował obchodzone co roku Archidiecezjalne Święto Eucharystii, odbywające się zawsze w drugą niedzielę czerwca. Centralnym jego momentem jest Msza św. pontyfikalna na placu przy katedrze, poprzedzona procesją eucharystyczną. Przechodzi ona ulicami miasta z kościoła Matki Boskiej Zwycięskiej, w którym umieszczony jest dar św. Jana Pawła II dla archidiecezji łódzkiej – mozaika Matki Bożej Watykańskiej, która przez lata znajdowała się w polskiej kaplicy w Bazylice św. Piotra w Rzymie.

2015-06-03 10:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystości ku czci św. Bartłomieja

Niedziela legnicka 35/2018, str. IV

[ TEMATY ]

uroczystość

Monika Łukaszów

Jak na dożynki przystało, był chleb i dożynkowy wieniec

Jak na dożynki przystało, był chleb i dożynkowy wieniec

Św. Bartłomiej był apostołem, o którym niewiele mówi tradycja chrześcijańska. Mimo to jego kult rozwinął się na całym świecie, także w naszej diecezji. Na przykład – w Nowej Wsi Legnickiej, niewielkiej miejscowości w gminie Legnickie Pole, coroczny odpust łączony jest z jarmarkiem i dożynkami

W Polsce kult św. Bartłomieja był niegdyś bardzo żywy – wystawiono ku jego czci na naszych ziemiach ponad 150 kościołów. Miał on nawet w Polsce swoje sanktuaria, np. w Polskich Łąkach k. Świecia.

CZYTAJ DALEJ

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński

2021-09-17 10:16

[ TEMATY ]

święty

Piotrus/pl.wikipedia.org

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup metropolita warszawski i założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Urodził się w 1882 r. w Wojutynie na Wołyniu. Wychowany w atmosferze religijnej i patriotycznej. Już jako dziecko czcił gorąco Matkę Bożą. Skończył studia w Moskie i Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

Oddali cześć Zesłańcom Sybiru

2021-09-17 23:49

Magdalena Lewandowska

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

17 września, w rocznicę zdradzieckiej napaści Związku Radzieckiego na Polskę, obchodzimy Światowy Dzień Sybiraka.

Wrocławskie uroczystości rozpoczęły się od Eucharystii w parafii św. Bonifacego, której przewodniczył ks. Adam Łuźniak, wikariusz generalny archidiecezji wrocławskiej. Wraz z duszpasterzami Sybiraków modlił się za ofiary agresji sowieckiej. W homilii postawił bardzo istotne pytania, które w kontekście ofiary Sybiraków musimy sobie dziś zadać: Do jakiej kultury odwołujemy się, budując nasze życie społeczne? O jakie wartości opierają się nasze tęsknoty i marzenia? Czy my mamy jakieś tęsknoty i marzenia jako społeczeństwo? Czy umiemy nazywać niebezpieczeństwa, które prowadzą do niewoli?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję