Reklama

Opłatek medialny z Biskupem Legnickim

Już od 10 lat, od kiedy istnieje diecezja legnicka, bp Tadeusz Rybak spotyka się z pracownikami mediów diecezjalnych. 17 stycznia, we wspomnienie św. Antoniego, na spotkanie opłatkowe przybyli pracownicy Radia Plus Legnica, pracownicy i korespondenci legnickiej edycji Tygodnika Katolickiego "Niedziela" oraz redaktorzy gazetek parafialnych.

Niedziela legnicka 6/2003

Jak co roku, spotkanie opłatkowe rozpoczęło się Mszą św. koncelebrowaną. Biskup Legnicki odprawił ją w intencji wszystkich pracowników mediów legnickich i ich rodzin. W homilii bp Tadeusz Rybak przypomniał postać patrona dnia. Św. Antoni jako młody człowiek, przechodząc obok kościoła, usłyszał Chrystusowe słowa o doskonałości. Tak bardzo poruszyły go, że sprzedał swój majątek i zaczął prowadzić życie pustelnicze. Znany był z tego, że często odwiedzał ludzi, udzielał im rad, upominał, głosił kazania, korespondował. Swoją postawą umartwienia, kontemplacji wywarł ogromny wpływ na swoich uczniów i na wszystkich, którzy się z nim spotkali. Słowo Boże odmieniło życie Antoniego, słowo towarzyszyło mu w modlitwach i medytacji, poprzez słowo odmieniał życie innych ludzi. "Był człowiekiem i sługą słowa" - podkreślił Ksiądz Biskup. W dzisiejszych czasach wartość i moc słowa, niestety, upada. Coraz więcej jest kłamstwa, propagandy, manipulacji słowem i obrazem. Wielu dziennikarzy prześciga się w wyszukiwaniu skandali, oczernianiu ludzi, w wywlekaniu największych nawet brudów. Biskup Rybak przypomniał, że dziennikarze katoliccy, zwłaszcza ci pracujący w mediach kościelnych, powinni czuć się odpowiedzialni za przekazywane słowo.
Tak jak św. Antoni mają być sługami słowa, dobrej i rzetelnej informacji, mają poszukiwać prawdy i przekazywać ją ludziom. W realizowaniu swoich zadań nie mogą zapominać o własnym uświęceniu. Tylko życie w świetle Bożej prawdy uzdalnia człowieka do życia nią i przekazywania jej dalej. Na zakończenie Biskup Legnicki podziękował wszystkim za dotychczasową pracę na rzecz diecezji i wyraził przekonanie, że w przyszłości będzie ona przynosiła jeszcze większe owoce.
Po Mszy św. wszyscy uczestnicy spotkania złożyli sobie życzenia i połamali się opłatkiem. Był też czas na rozmowy przy kawie. Spotkanie to było okazją do zawarcia nowych znajomości i wymiany doświadczeń w pracy dziennikarskiej. Rozmawiano również o zbliżających się najważniejszych wydarzeniach w życiu diecezji i o możliwościach zaangażowania mediów w pracę duszpasterską i ewangelizacyjną.
Warto podkreślić, że najważniejszą funkcją mediów katolickich, obok funkcji informacyjnej, wychowawczej i rozrywkowej, jest funkcja ewangelizacyjna. W dzisiejszych czasach Kościół dysponuje wieloma środkami społecznego przekazu. Jest to ogromna pomoc w docieraniu do wiernych poprzez słowo, dźwięk i obraz. Media katolickie zyskują dziś coraz więcej odbiorców, słuchaczy, czytelników. Stają się one miejscem dawania świadectwa chrześcijańskiego, wspólnego odmawiania modlitwy, organizowania pomocy charytatywnej, prowadzenia wzajemnego dialogu. Przy pomocy mediów dociera się również do wątpiących, stojących na uboczu, niezdecydowanych.
W ostatnich czasach za pośrednictwem środków masowego przekazu kształtowany jest często niekorzystny obraz Kościoła. Dokonuje się to poprzez manipulację, przekręcanie faktów, posługiwanie się stereotypami. W związku z tym należy zrobić wszystko, aby katolicy umieli skutecznie kształtować opinię publiczną w odniesieniu do Kościoła, jego doktryny, historii, działalności ewangelizacyjnej. Od wielu lat tę misję podejmuje Tygodnik Katolicki Niedziela, Radio Plus Legnica. W wielu parafiach wydawane są gazetki, które nie tylko informują o życiu parafii, ale pomagają wiernym właściwie odczytywać znaki czasu. Redaktor naczelny Niedzieli - ks. inf. Ireneusz Skubiś powiedział kiedyś, że Niedziela jest dla proboszcza jak drugi wikary, wspomaga go w pracy duszpasterskiej. Trzeba tylko umiejętnie skorzystać z tych treści, jakie docierają do nas za pośrednictwem mediów katolickich.
Do ewangelizacji powinno się wprowadzać również nowe media i nowoczesne techniki przekazywania informacji. Należy stawiać na internet, wykorzystując go jeszcze szerzej w działalności ewangelizacyjnej. Trzeba przypomnieć, że diecezja legnicka ma w tym już pewne doświadczenie. Posiada swoją stronę internetową. Już dwukrotnie zorganizowała sympozjum wirtualne, w którym brali udział internauci nie tylko z Polski, ale i z zagranicy.
Możliwości są wielkie. To, czy z nich skorzystamy, zależy tylko od nas. Trzeba przy tym pamiętać, że stawka jest wielka. Chodzi przecież o służbę prawdzie. Chodzi o człowieka i jego zbawienie!

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Program zdrowia wg św. Hildegardy

Św. Hildegarda z Bingen - doktor Kościoła powszechnego - była nie tylko teologiem i mistykiem, ale też prekursorką w wielu dziedzinach naukowych. Nazywana jest średniowiecznym Leonardem da Vinci.

Tak bardzo wyprzedziła swoją epokę, że nawet dziś wielu sądzi, iż nie mogła tego dokonać kobieta, a pod jej imieniem kryje się mężczyzna Hildegard.


Podziel się cytatem

Święta była uważną obserwatorką natury i ludzi. Badała wzajemne oddziaływanie pomiędzy światem żywym a martwym oraz ich wpływ na stan organizmu i duszy człowieka. Rezultaty swoich dociekań zawarła w traktacie o leczniczym i szkodliwym działaniu roślin i minerałów. Jak wyjaśnia Alfreda Walkowska, terapeutka medycyny św. Hildegardy w Polsce, Świętej z Bingen przypisuje się sporządzenie całościowego opisu niemieckiej fauny i flory. - Jej pisma z zakresu medycyny świadczą, iż zasługuje również na miano prekursorki teorii stresu oraz teorii kultury fizycznej i sportu. Analiza jej twórczości naukowej i mistycznej dowodzi, że przeczuwała prawo powszechnego ciążenia, wzajemnego przyciągania się ciał, zasady rozpraszania energii, istnienia krążenia krwi. Jako pierwsza z kobiet poruszała w swych pismach tematykę życia seksualnego i ginekologii.

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję