Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Sosnowiec

Caritas dla mam

Koncert charytatywny na rzecz Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka w Sosnowcu zagrała w stolicy Zagłębia „Golec uOrkiestra”, którą zaprosił ks. Tomasz Folga – dyrektor sosnowieckiej Caritas. Występ był połączony z uroczystą galą z okazji 25-lecia Caritas Polska i 10-leciem działalności programu stypendialnego Skrzydła

Niedziela sosnowiecka 23/2015, str. 3

[ TEMATY ]

koncert

Piotr Lorenc

"Golec uOrkiestra" w Sosnowcu

Uroczystości odbyły się 25 maja w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Sosnowcu. Na gali nie mogło zabraknąć bp. Grzegorza Kaszka. Obecny był ks. Marek Dec – zastępca dyrektora Caritas Polska, Wojciech Saługa – marszałek województwa śląskiego, Arkadiusz Chęciński – prezydent Sosnowca, Zbigniew Podraza – prezydent Dąbrowy Górniczej i blisko 500-osobowa rzesza przyjaciół, podopiecznych, darczyńców i wolontariuszy Caritas diecezji sosnowieckiej, bo tylko tyle może pomieścić sala koncertowa Zespołu Szkół Muzycznych w Sosnowcu.

– Miło jest mi państwa poinformować, że tegoroczny koncert, czwarty z kolei, odbywa się już nie na rzecz budowy, a na rzecz funkcjonowania Domu Matki i Dziecka w Sosnowcu. Pragę podziękować wszystkim przyjaciołom tego dzieła za obecność, za wsparcie, za życzliwość – powiedział ks. Tomasz Folga.

Reklama

Istotę programu stypendialnego Skrzydła przybliżył prowadzący galę ks. Paweł Sobierajski. – Program Skrzydła wspomaga harmonijny rozwój dzieci oraz pozwala im rozpoznawać talenty i realizować pasje. Otrzymana przez dzieci długofalowa pomoc finansowa dodaje im „skrzydeł”, aby mogły one z radością przekraczać próg szkoły, w której wznoszą się nie tylko na wyżyny edukacji, ale i człowieczeństwa. To właśnie umiejętność właściwego wykorzystania okazanej im pomocy uczy ich zaradności i sprawia, że również dzieci chcą okazywać innym serce wdzięczne i hojne – powiedział ks. Paweł Sobierajski.

Inspiracją do powstania programu Skrzydła jest przesłanie św. Jana Pawła II, wygłoszone podczas pielgrzymki do Polski w 2002 r., na Błoniach krakowskich: „Potrzeba wyobraźni miłosierdzia, aby przyjść z pomocą dziecku zaniedbanemu duchowo i materialnie, aby nie odwracać się od chłopca czy dziewczyny”. W swoim wystąpieniu ks. Marek Dec podkreślił, że najlepiej, aby Skrzydła były niewidoczne, dyskretnie i skutecznie przychodziły z pomocą. – Warto sprawiać, by dzieci z naszych środowisk, osiedli, parafii, na równych prawach realizowały swoje talenty. Rzeczywiście, dzięki Skrzydłom tak jest, już od 10 lat. Trzeba powiedzieć, że w Caritas sosnowieckiej, która – dodam na marginesie: istnieje niewiele mniej niż Caritas Polska, bo 23 lata – panują najlepsze warunki do rozwoju programu i należy wam pogratulować. Ale nikt nie jest w stanie zmierzyć uśmiechu, radości i uratowanych dziecięcych marzeń. Myślę, że tylko te marzenia, te zdolności, które się rozwinęły, talenty, które zostały uratowane i nie zaprzepaszczone, są największym skarbem Skrzydeł – powiedział ks. Marek Dec.

W naszej diecezji z programu skorzystało blisko 600 uczniów. Koordynatorem Skrzydeł w diecezji jest Krystyna Tomaszewska. – Program Skrzydła proponuje objęcie opieki finansowej nad dzieckiem zarówno przez osoby prywatne, jak i firmy, które poprzez deklarację zobowiążą się do wsparcia finansowego ucznia przez okres przynajmniej jednego semestru szkolnego. Wsparcie akcji możliwe jest również poprzez jednorazowe wpłaty do skarbonki Skrzydeł. Proszę wszystkich ludzi dobrej woli o włączenie się w nasz program. Razem budujmy cywilizację miłości – powiedziała Krystyna Tomaszewska.

2015-06-03 10:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wieczór Organowy u jezuitów

[ TEMATY ]

koncert

muzyka organowa

Bartosz Patryk Rzyman

Marzena Cyfert

Bartosz Patryk Rzyman

Bartosz Patryk Rzyman

Drugi koncert z cyklu Wieczorów Organowych w parafii św. Ignacego Loyoli miał miejsce 23 sierpnia.

Wystąpił Bartosz Patryk Rzyman, artysta pochodzący z parafii. Zebrani mogli usłyszeć m.in. dzieła Jana Sebastiana Bacha, Pachelbela oraz Mariana Sawy. Po koncercie można było nabyć płytę z nagraniami artysty. Kolejne spotkania z muzyką organową w parafii – we wrześniu i listopadzie.

CZYTAJ DALEJ

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: drugi dzień konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”

2021-09-20 18:53

BostonCatholic / Foter.com / CC BY-ND

O odpowiedzialności pasterzy i konieczności głębokiego nawrócenia w obliczu grzechów i przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne mówiono drugiego dnia międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

W czasie porannej Eucharystii przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, kard. Seán O’Malley OFM Cap wyraził ubolewanie z powodu przestępstw popełnianych przez duchownych. „To nie może być to, czego Jezus chce od swojego Kościoła; taki nie może być Kościół Boga miłującego i dającego przebaczenie. Wykorzystywanie i tuszowanie muszą się skończyć, a krzywdy wyrządzone ludowi Bożemu muszą zostać naprawione” – stwierdził amerykański purpurat. Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Kima i Towarzyszy, kard. O' Malley powiedział, że trudno jest cierpieć dla Kościoła, ale jeszcze trudniejsze może być cierpienie doznawane z rąk Kościoła i duchowieństwa kościelnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję