Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Festiwal „Ave Maria” w Czeladzi

– Muzyka potrafi unieść nasze dusze na wyżyny duchowości, potrafi zmieniać nasze serca, inspirować i umacniać. Tak pojmowana jest niewątpliwie drogą do Boga. A my od 16 lat, organizując Festiwal „Ave Maria”, staramy się pokazywać najpiękniejsze utwory ze światowego repertuaru w wykonaniu najznamienitszych muzyków – powiedział ks. kan. Jarosław Wolski, otwierając 16. edycję festiwalu

Tegoroczny festiwal odbył się w dniach 22-24 maja i dostarczył publiczności niezapomnianych wrażeń, choćby za sprawą Turnieju Tenorów, koncertu „Servi Domini Cantores” czy występu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi – miasta, które jest głównym organizatorem festiwalu, złożył gratulacje twórcom imprezy, Sławomirowi Pietrasowi – wieloletniemu dyrektorowi artystycznemu oraz jego przyjaciołom, lekarzom i melomanom: dr. Maciejowi Hamankiewiczowi i dr. Cezaremu Kucio za urzeczywistnienie tego niezwykłego projektu. – Z ogromną wdzięcznością chciałbym wspomnieć również dwie wspaniałe postaci, których nie ma już wśród nas – ks. prał. Mieczysława Oseta, wieloletniego proboszcza parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika i bp. Adama Śmigielskiego SDB, pierwszego biskupa diecezji sosnowieckiej, którzy doceniając piękno i potęgę muzyki patronowali temu przedsięwzięciu, udzielając mu nie tylko duchowego wsparcia – powiedział burmistrz Czeladzi.

Reklama

W tym roku przywrócony został, mający wieloletnią tradycję Turniej Tenorów, w ramach którego wystąpili Łukasz Gaj, Tomasz Kuk, Victor Campos Leal i ks. Paweł Sobierajski, a towarzyszyła im Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego, który sprawował opiekę artystyczną nad programem tegorocznej edycji tego największego w Zagłębiu wydarzenia muzycznego. Turniej, zgodnie z tradycją, odbył się w kościele św. Stanisława BM. Gościem specjalnym był bp Grzegorz Kaszak, który pogratulował organizatorom przedsięwzięcia i podziękował artystom i wiernym słuchaczom.

W rolę konferansjera podczas turnieju, jak i nazajutrz, podczas drugiego dnia festiwalu, kiedy w Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia” wystąpiło trio wokalne „Servi Domini Cantores”, wcielił się ks. dr hab. Paweł Sobierajski, który znakomicie godził funkcje komentatora i wykonawcy.

Popis taneczny Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” zakończył 25 maja Festiwal „Ave Maria” w Czeladzi. Na program „Znasz li ten kraj” złożyły się tańce polskie prezentujące najbardziej charakterystyczne regiony Polski. Występy artystów oklaskiwał tłum melomanów zebrany przed wielką sceną na Rynku w Czeladzi. Wielobarwne stroje tancerzy, dynamiczne układy choreograficzne i znakomite wykonania wielu popularnych piosenek ludowych w świetnych opracowaniach muzycznych urzekły czeladzką publiczność. Artyści zaprezentowali układy choreograficzne Elwiry Kamieńskiej oraz kompozycje i opracowania muzyczne mistrza Stanisława Hadyny, m.in. „Krakowiaka”, „Kujawiaka z oberkiem” czy tańce podhalańskie.

Reklama

W niedzielne popołudnie, przed występem „Śląska” odbył się koncert dedykowany wszystkim mamom z okazji ich święta. Wykonawcami byli najmłodsi czeladzcy artyści – zespoły wokalne „Bell Canto”, „Pod Kluczem” i „Mini Babki” z Miejskiego Zespołu Szkół, pod kierunkiem Anny Piech.

We wszystkich wieczorach koncertowych uczestniczyły zaproszone do Czeladzi delegacje z miast partnerskich: Auby we Francji, ukraińskiego Żydaczowa i serbskiego Čačaka.

2015-06-03 10:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Festiwal z gwiazdami

Niedziela kielecka 30/2021, str. VI

[ TEMATY ]

festiwal

muzyka

T.D.

Tryptyk rzymski w wyjątkowej interpretacji

Tryptyk rzymski w wyjątkowej interpretacji

Ważnym wydarzeniem artystycznym na muzycznej mapie Polski był XXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju, który w pierwszej połowie lipca zgromadził melomanów i artystów.

Muzyczną ucztę trwającą od 2 do 11 lipca wypełniły liczne artystyczne atrakcje: występy gwiazd opery i rozrywkowej sceny muzycznej, koncerty muzyki klasycznej (w tym w nowej tężni), recytacje, spektakl baletowy i widowiskowe pokazy.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: obiecuje się pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa

2021-09-19 14:56

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa i przyjęli to w imię tzw. tolerancji; uwłacza to godności człowieka - powiedział w niedzielę na Jasnej Górze podczas Pielgrzymki Ludzi Pracy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

We mszy św. odprawianej na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego arcybiskupa Józefa Kupnego - krajowego duszpasterza Ludzi Pracy - brali udział przedstawiciele różnych branż i zawodów, przede wszystkim członkowie NSZZ „Solidarność”. Jak co roku do Częstochowy przyjechali też członkowie rodziny ks. Jerzego Popiełuszki – patrona „S”, który zainicjował spotkania robotników na Jasnej Górze, a także przedstawiciele rządu, parlamentu oraz regionalnych władz.

CZYTAJ DALEJ

W Wielki Odpust Wiślicki

2021-09-20 09:15

[ TEMATY ]

diecezja kielecka

Wiślica

Agnieszka Dziarmaga

Dzięki pielgrzymkom diecezjalnym do Uśmiechniętej Madonny Łokietkowej w Wiślicy przywrócono rangę Wielkiego Odpustu Wiślickiego. 8 września bowiem, od stuleci w święto Narodzenia NMP gościli tutaj monarchowie, dostojnicy Kościoła i państwa, a kapituła wiślicka liczy co najmniej 600 lat.

Uroczystości odpustowe trwały od 5 do 8 września, z konferencjami, koncertami muzyki klasycznej, specjalnymi nabożeństwami i błogosławieństwem udzielanym relikwią krwi św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję