Reklama

Niedziela w Warszawie

Nowy duch w narodzie

Procesja różańcowa ulicami Warszawy, a także uroczystości w Świątyni Opatrzności Bożej zakończą peregrynację Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w archidiecezji warszawskiej

Procesja z obrazem odbędzie się w niedzielę, 7 czerwca, w ustanowione przed kilkoma laty Święto Dziękczynienia. Rozpocznie się na pl. Piłsudskiego. – Wyruszymy o godz. 8 przez Trakt Królewski do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Będziemy się modlić na różańcu, dziękując Panu Bogu za łaskę nawiedzenia Matki Bożej – mówi ks. prał. Tadeusz Sowa, moderator wydziałów duszpasterskich warszawskiej kurii.

Jak ocenia ks. Sowa, będzie to forma dziękczynienia. – W tym roku Święto Dziękczynienia ma wymiar maryjny – mówi. – Procesja różańcowa przez Warszawę, Matka Boża niesiona na ramionach przez młodych ludzi, to coś niesamowitego. Ludzie od dawna umawiają się, żeby w tym uczestniczyć. Widać nowego ducha w narodzie, entuzjazm. Wielu wiernych czuło, że są tłamszeni, zmuszani do ukrywania swojej wiary. Teraz ludzie mówią „nie”, nabierają też odwagi dziękczynienia Panu Bogu za doświadczenie wiary, za nawiedzenie Matki Bożej, za to, że przy Matce wszyscy czujemy się wolni.

Reklama

Obraz będzie niosło – na zmiany – z pewnością ponad 100 osób. Przed Świątynią Opatrzności Bożej, poza uroczystą Mszą św., która rozpocznie się w samo południe, będą miały miejsce różne wydarzenia kulturalne. M.in. koncert „Arki Noego” czy festiwal muzyki chrześcijańskiej. Odbędzie się też gra rodzinna „Dziękuję – bo dary otrzymuję”.

Święto Dziękczynienia w tym roku odbywać się będzie pod hasłem „Królowo Rodzin – dziękujemy i zawierzamy”, a szczególnym kontekstem historycznym będzie 70. rocznica zakończenia II wojny światowej.

* * *

Program uroczystości

Godz. 8-12 – procesja z kopią obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej
Godz. 12-14 – uroczysta Msza św.
Godz.14 – otwarcie Miasteczka dla Dzieci, wystawy wojskowej, Teatru XXI wieku
Godz. 14-15 – koncert „Arki Noego”
Godz. 15-21 – festiwal muzyki chrześcijańskiej „Moc dobra”. (Zobacz program: Święto Dziękczynienia 2015: Festiwal Moc Dobra!)
Godz. 21 – wspólna modlitwa uwielbienia
Godz. 21.37 – iluminacja Świątyni i zakończenie spotkania.

wd

2015-06-03 10:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: uroczystości św. Stanisława, głównego patrona Polski i archidiecezji krakowskiej

[ TEMATY ]

św. Stanisław

uroczystość

T.D.

Figura św. Stanisława przed kościołem, XVIII wiek

Figura św. Stanisława przed kościołem, XVIII wiek

Abp Marek Jędraszewski będzie przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej w niedzielę 14 maja na Skałce dla uczczenia św. Stanisława, głównego patrona Polski i archidiecezji krakowskiej. Mszę poprzedzi tradycyjna procesja z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski oraz nuncjusza apostolskiego abp. Salvatore Pennacchio.

„Przez wstawiennictwo Patrona Polski będziemy prosić o poszanowanie Bożego ładu w życiu rodzinnym, społecznym i politycznym w naszej Ojczyźnie. Chcemy również dziękować za otrzymane dary, szczególnie za łaskę Światowych Dni Młodzieży i uroczysty akt przyjęcia Chrystusa, jako naszego Króla i Pana” - napisał abp marek Jędraszewski w zaproszeniu skierowanym do wiernych archidiecezji krakowskiej, które zostanie odczytane w niedzielę 7 maja.

CZYTAJ DALEJ

26 września odbędzie się liczenie wiernych uczestniczących w niedzielnych praktykach religijnych

2021-09-22 11:54

[ TEMATY ]

wierni

Karol Porwich/Niedziela

Zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski w tym roku doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych, czyli liczenie katolików zobowiązanych do uczestniczenia w mszy św. i przystępujących do komunii św., odbędzie się 26 września br. we wszystkich parafiach kraju.

Liczenie wiernych w kraju odbywa się tradycyjnie raz w roku, w jedną z niedziel października. W ubiegłym roku w związku z wprowadzeniem nowych zasadach w żółtych i czerwonych strefach i w trosce o zdrowie i życie wiernych planowane liczenie wiernych się nie odbyło.

CZYTAJ DALEJ

Polichromie w Nidku pięknieją

2021-09-22 16:55

[ TEMATY ]

prace konserwatorskie

polichromie

Ks. dr Szymon Tracz

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Drugi etap prac w kościele w Nidku został zakończony.

Ten etap obejmował prace konserwatorsko-restauratorskie polegające głównie na odczyszczeniu i uzupełnieniu dekoracji malarskich pokrywających nawę i strop we wnętrzu zabytkowego drewnianego kościoła Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Polichromię wykonał w 1877 roku malarz Jan Imitowski z Oświęcimia, co potwierdza sygnatura, jaką konserwatorzy odkryli na globie ziemskim znajdującym się na stropie w prezbiterium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję