Reklama

Niedziela Boża i nasza

Książka ks. Piotra M. Gajdy „Niedziela chrześcijanina” pomaga czytelnikowi w odkryciu głębokiej treści tego dnia. Jest to konieczne, najważniejszy bowiem sens dnia, o którym już pierwsi uczniowie Chrystusa mówili: „My, chrześcijanie, nie możemy żyć bez niedzieli”, ulega zatarciu. Autor podkreśla, że jego pragnieniem jest, by książka była „odpowiedzią na znaki obecnych czasów, na kryzys chrześcijańskiej wiary i chrześcijańskiej moralności; aby stała się zachętą do właściwego przeżywania dni Bogu poświęconych”.

W pierwszej części książki: „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił” autor pisze o genezie niedzieli, nauczaniu Kościoła na ten temat i obowiązku świętowania niedziel i świąt nakazanych. Wśród wielu cytatów znajdziemy tu słowa papieża Franciszka wpisane na Twitterze 10 stycznia 2015 r.: „Niedziela jest dniem Pańskim: znajdźmy czas, aby z Nim przebywać”. Ta trafna i prosto wyrażona myśl jest rozwinięta w części drugiej: „Uczestnictwo w niedzielnej Eucharystii”, w której autor wyjaśnia z pozoru tylko mało ważne kwestie: dlaczego nie należy spóźniać się na Mszę św., jak dobrać ubiór do kościoła; ks. Gajda porusza też temat zachowania małych dzieci w kościele – z podkreśleniem, że nawet najmłodsze dziecko nie powinno przeszkadzać innym – i zjawisko tzw. churchingu, czyli uczestniczenia w Mszy św. w parafiach innych niż własna.

W kolejnych częściach ks. Gajda omawia sprawę powstrzymania się od prac niekoniecznych, potrzebę świadomego korzystania z odpoczynku duchowego i fizycznego oraz problem handlu w niedzielę. To zagadnienie jest przedstawione także w kontekście starań o wolne niedziele w Polsce i w Europie oraz działań ruchów i stowarzyszeń społecznych zabiegających o przywrócenie niedzieli świątecznego charakteru, wyrażającego się w stwierdzeniu: „Niedziela Boża i nasza”.

Reklama

Za św. Janem Pawłem II autor przypomina, że niedziela, jaką przekazała nam tradycja, zawiera w sobie wielkie bogactwo treści duchowych i duszpasterskich. Rozumiana i przeżywana po Bożemu staje się niejako „duszą” pozostałych dni tygodnia. Gdy niedziela zostaje pozbawiona swojego pierwotnego znaczenia, „dochodzi do tego, iż „horyzont człowieka staje się tak ciasny, że nie pozwala mu dojrzeć nieba. Nawet odświętnie ubrany nie potrafi już świętować”. A bez wymiaru świętowania nadzieja nie miałaby gdzie mieszkać”.

Książka jest dobrym impulsem do przemyśleń na temat lepszego przeżywania niedzieli w swojej rodzinie, a także zachęca do dania innym szansy na dzień wolny od pracy poprzez np. zaniechanie zakupów w niedzielę.

* * *

Ks. Piotr M. Gajda,
„Niedziela chrześcijanina” – Wydawnictwo Karmelitów Bosych, ul. Z. Glogera 5, 31-222 Kraków, tel. (12) 416-85-00, fax (12) 416-85-02, www.wkb-krakow.pl, www.karmel.pl, e-mail: wydawnictwo@wkb.krakow.pl.

2015-06-09 13:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maryja Matką Kościoła

Niedziela Ogólnopolska 21/2010, str. 18

Watykan – wizerunek NMP Matki Kościoła

Na całym świecie w obrządku łacińskim obchodzone będzie wspomnienie Maryi Matki Kościoła – postanowił Papież Franciszek. W Watykanie opublikowano dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 11 lutego bieżącego roku. Informuje on, że decyzją Ojca Świętego wspomnienie to będzie obchodzone w poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego.

Jak podają Dzieje Apostolskie, w momencie Zesłania Ducha Świętego w Wieczerniku obecni byli wszyscy Apostołowie, którzy „trwali jednomyślnie na modlitwie razem z niewiastami, Maryją, Matką Jezusa, i braćmi Jego” (Dz 1, 14). „Matka Najświętsza, Oblubienica Ducha Świętego, mocą którego w dniu Zwiastowania poczęła Jezusa Chrystusa, przeżyła w Wieczerniku wraz z Apostołami zstąpienie Ducha Miłości na Kościół.

Od tej chwili Maryja, Wspomożycielka Wiernych i Matka Kościoła, towarzyszy Kościołowi. Słuszną jest więc rzeczą, aby każdego roku zaraz po uroczystościach Zielonych Świątek przypominać związek Kościoła z Matką Chrystusową” - napisali w swoim liście biskupi polscy obecni na 125. zebraniu Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze 4 maja 1971 r., ogłaszając w Polsce Święto Maryi Matki Kościoła.

To właśnie biskupi polscy zabiegali o to, aby nauka o Matce Najświętszej została włączona do Konstytucji o Kościele II Soboru Watykańskiego, gdyż to podkreśla godność Maryi jako Matki Kościoła i Jej czynną obecność w misterium Chrystusa i Kościoła. Biskupi polscy złożyli papieżowi Pawłowi VI „Memoriał” z prośbą o ogłoszenie Maryi Matką Kościoła. Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński, w imieniu 70 biskupów polskich, 16 września 1964 r., podczas trzeciej sesji soborowej, wygłosił przemówienie, uzasadniając konieczność ogłoszenia Maryi Matką Kościoła. Ojciec Święty Paweł VI spełnił tę prośbę i 21 listopada 1964 r. w obecności wszystkich ojców soborowych ogłosił Maryję Matką Kościoła.

Paweł VI powiedział wówczas: „Ku chwale więc Najświętszej Maryi Panny oraz ku naszej radości ogłaszamy Najświętszą Maryję Pannę Matką Kościoła, czyli całego Ludu chrześcijańskiego, zarówno wiernych, jak i pasterzy, którzy wszyscy zwą Ją swą Matką najmilszą. Ustanawiamy również, aby odtąd cały lud chrześcijański oddawał Matce Boga pod tym właśnie najmilszym Imieniem jeszcze większą cześć i do Niej zanosił swe prośby”.
II Sobór Watykański w Konstytucji dogmatycznej o Kościele wyjaśnia zadanie Maryi w misterium Chrystusa i Jego Kościoła. „Błogosławiona Dziewica szła naprzód w pielgrzymce wiary i utrzymała wiernie swoje zjednoczenie z Synem aż do krzyża, przy którym nie bez postanowienia Bożego stanęła, najgłębiej ze swoim Jednorodzonym współcierpiała i z ofiarą Jego złączyła się matczynym duchem, z miłością godząc się, aby doznała ofiarniczego wyniszczenia Żertwa z Niej zrodzona; a wreszcie przez tegoż Jezusa Chrystusa, umierającego na krzyżu, oddana została uczniowi jako matka tymi słowami: «Niewiasto, oto syn Twój» (J 19, 26-27)” - czytamy w Konstytucji „Lumen gentium” (n. 58).

Następnie w 1968 r. Paweł VI potwierdził swoje orzeczenie o Matce Kościoła w Wyznaniu Wiary - tzw. Credo Pawłowym. Episkopat Polski włączył wówczas do Litanii Loretańskiej nowe wezwanie: „Matko Kościoła, módl się za nami”.
Teologia II Soboru Watykańskiego i Katechizmu Kościoła Katolickiego wyjaśnia i przypomina, że Maryja jest związana z Chrystusem, a równocześnie z Jego Kościołem. Z Kościołem Maryja związana jest przez swoje Boskie Macierzyństwo, jest bowiem Matką Boga-Człowieka, Założyciela Kościoła. Chrystus, umierając na krzyżu, oddał Maryi odkupioną ludzkość, mówiąc do umiłowanego ucznia: „oto Matka twoja” i do Maryi: „oto syn Twój” (por. J 19, 26-27). Także po Wniebowstąpieniu swego Syna Maryja modlitwami wspierała początki Kościoła, razem z Apostołami i kilkoma kobietami błagała w modlitwach o dar Ducha (por. Dz 1, 14).

CZYTAJ DALEJ

Stare-nowe bierzmowanie

2020-06-01 11:44

[ TEMATY ]

bierzmowanie

młodzież

Pandemia nie pokrzyżowała planów młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Choć stało ono pod znakiem zapytania, udało się!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję