Reklama

MOdpust w Boguszowie-Gorcach

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny to dzień szczególny dla mieszkańców miasteczka Boguszowa-Gorc, a szczególnie dla jego małej części, zwanej Kuźnicami. Wspólnota parafialna obchodzi w tym dniu swoje patronalne święto.
Ze względu na niedzielę, która ma pierwszeństwo w kalendarzu liturgicznym, uroczystości odpustowe miały miejsce 7 grudnia. W koncelebrze brali udział księża z sąsiednich parafii: ks. kan. Andrzej Bajak, ks. Zbigniew Stanek - ze Zgromadzenia Księży Palotynów oraz zaprzyjaźnieni z parafią ks. Piotr Prajs oraz ks. Aleksander Siemiński. Mszy św. przewodniczył oraz homilię wygłosił ks. dr Jan Klinkowski - wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Legnicy.
Ks. Klinkowski w zwięzłym wykładzie mariologiczno-biblijnym przybliżył zgromadzonym prawdę o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Wyjaśnił też znaczenie wyboru Efezu na miejsce soboru, który miał duży wpływ na dalszy rozwój nauki Kościoła o Matce Bożej. Sobór Efeski, zwołany w 431 r. przez papieża Teodozjusza II, usystematyzował naukę dotyczącą Matki Bożej. Sobór uznał tytuł Maryi Panny - Theotokos (Bogarodzica, Matka Boga).
W imieniu proboszcza ks. Jana Mazura chcemy podziękować wszystkim parafianom za liczny udział w uroczystości. Szczególne słowa uznania dla tych, którzy zaangażowali się w przygotowanie uroczystej liturgii. Ponadto wyrażamy serdeczne podziękowanie ks. dr. Janowi Klinkowskiemu za przybycie do naszej parafii oraz za słowa homilii skierowane do wiernych.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Dramat mieszkańców wyspy La Palma po wybuchu wulkanu

2021-09-22 17:26

[ TEMATY ]

pomoc

Hiszpania

wulkan

Vatican News

wulkan La Palma

wulkan La Palma

Trudna sytuacja panuje na wyspie La Palma. Erupcja wulkanu zmusiła do ewakuacji ponad 6 tys. osób, a spływająca lawa zniszczyła już blisko dwieście budynków mieszkalnych.

„Boimy się o ludzi, którzy stracili bliskich i dobytek całego życia. Oddajemy się w ręce Boga” – powiedział ks. Domingo Guerra, 79-letni proboszcz w El Paso, gdzie znajduje się wulkan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję