Reklama

Niedziela Lubelska

Gimnazjaliści o Caritas

Niedziela lubelska 24/2015, str. 8

[ TEMATY ]

konkurs

Katarzyna Szczablewska-Siwek

Konkurs w Sawinie cieszy się powodzeniem wśród uczniów

Już po raz siódmy parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Sawinie wraz z Zespołem Szkół w Sawinie zaprosiła uczniów do udziału w Potyczkach Gimnazjalistów nt. „Kościół ubogacający świat”. Motywem przewodnim zmagań konkursowych były słowa św. Ambrożego: „Człowiek został stworzony dla człowieka, aby człowiek pomagał człowiekowi” oraz hasło: „Caritas w służbie ubogim”.

Na zaproszenie odpowiedziało 6 trzyosobowych drużyn, które wraz ze swoimi opiekunami pochyliły się nad działalnością Caritas w Polsce oraz nad szeroko rozumianym dziełem miłosierdzia. Kto był pierwszym dyrektorem odrodzonej 25 lat temu Caritas Polska? Kto był autorem encykliki „Caritas Christi”? Gdzie otworzono w Polsce pierwsze „okno życia”? Gdzie i kiedy powstało pierwsze Szkolne Koło Caritas? To tylko nieliczne pytania, na które odpowiadali uczestnicy. Poza tym planowali przeprowadzenie akcji charytatywnej, określali w oparciu o tekst Pisma Świętego model wolontariusza i w końcu przedstawiali przygotowane przez siebie prezentacje multimedialne na wybrany temat. Najwięcej prezentacji dotyczyło wybranych akcji przeprowadzanych w ramach działalności Caritas Archidiecezji Lubelskiej, ale były też prezentacje o miłosierdziu w sztuce i literaturze oraz propozycja patrona dla Szkolnego Koła Caritas. Zmaganiom konkursowym przypatrywali się goście: ks. Wiesław Kosicki – dyrektor lubelskiej Caritas, ks. Andrzej Doliński – proboszcz parafii w Sawinie, Dariusz Ćwir – wójt Gminy Sawin, Grzegorz Świca – dyrektor Zespołu Szkół w Sawinie, Maria Borkowska – wicedyrektor Zespołu Szkół w Sawinie, Regina Malinowska – przewodnicząca Rady Rodziców oraz Joanna Skólimowska i Anna Pałka z lubelskiej centrali Caritas.

Reklama

Po wyrównanej walce komisja konkursowa (Anna Pałka, ks. Tomasz Atras i ks. Tomasz Makara) przyznała nagrody i wyróżnienia. 1.miejsce zajęło Gimnazjum w Sawinie (Aleksandra Starzomska, Laura Wołoszun i Justyna Sawka), tuż za nimi uplasowało się Gimnazjum przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Chełmie (Michał Prus, Bartłomiej Kolano i Filip Gębicki); na 3.miejscu znalazło się Gimnazjum przy ZSO w Dorohusku (Karol Koguciuk, Eryk Grzywna i Weronika Koguciuk). Tuż za podium znalazła się drużyna z Gimnazjum przy ZS w Rudzie-Hucie (Julia Wojciechowska, Patrycja Piłat i Rozalia Bodalska). Prezentacje na konkurs przygotowali również uczniowie z Gimnazjum nr 25 w Lublinie (Angelika Sieńko, Adrianna Pyc i Edyta Pyszniak) oraz z Gimnazjum nr 2 w Łęcznej (Adrian Smyk, Marcin Ziółkowski i Weronika Brzezińska). Wszyscy otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez sponsorów: wójta Gminy Sawin, Radę Rodziców przy ZS w Sawinie, Bank Spółdzielczy w Sawinie, Annę i Piotra Przybylskich oraz Szkolne Koło Caritas przy ZS w Sawinie. Nad przebiegiem konkursu czuwały Renata Terlecka i Katarzyna Szczablewska-Siwek przy wsparciu Marioli Czerniej.

Ks. Wiesław Kosicki, dziękując za przygotowanie konkursu oraz zaangażowanie młodych w działalność Caritas, nazwał osoby wrażliwe na potrzeby innych „dobrymi aniołami”, których potrzebuje dzisiejszy świat. Ks. Andrzej Doliński wskazał, że tegoroczny temat Potyczek odsyła do Ewangelii, na kartach której czytamy, że Bóg jest Miłością. Tą Miłością mamy dzielić się z innymi, bo „człowiek został stworzony dla człowieka, aby człowiek pomagał człowiekowi”.

2015-06-11 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konkurs MAM 5 LAT! – PROJEKT CARITAS LAUDATO SI’

2020-06-01 06:07

[ TEMATY ]

Caritas

konkurs

Encyklika

Laudato si'

Materiał prasowy

Trwa rok Laudato si’, w którym świętujemy pięciolecie ogłoszenia encykliki papieża Franciszka. W ramach projektu Caritas Laudato si’, zostało przygotowane specjalne, ekologiczne wydanie encykliki, dzięki czemu jej treść trafi do jeszcze szerszego grona odbiorców. Z tej okazji, wpisując się w Dzień Dziecka ogłoszono konkurs „MAM 5 LAT!”, w którym uczestnicy podzielą się ekologicznymi praktykami ze swojego życia, inspirując tym samym do świadomego wdrażania ich w swoją codzienność.

– Często dostajemy od ludzi filmiki i zdjęcia, na których chwalą się swoimi pomysłami na ekologiczne życie. Są fantastyczne i inspirujące! Video o tym jak korzystać z pieluch wielorazowych, jak zbierać deszczówkę, jak stworzyć własny kompostownik…spływają do nas takie materiały z całej Polski. Pomyśleliśmy, że to dobry pomysł aby nagrodzić najbardziej kreatywnych. Encyklika mówi dziś do nas „MAM 5 LAT!” i chce być zauważona. Świętujemy Dzień Dziecka, więc chcemy zobaczyć dziecięcą troskę i kreatywność tych, którzy ją czytają. Wydaliśmy encyklikę w pięknej, ekologicznej wersji i właśnie taka trafi do zwycięzców najbardziej pomysłowych eko-praktyk.”– mówi brat Cordian Szwarc OFM, franciszkanin, animator krajowy projektu Caritas Laudato si’.

Encyklika została wydrukowana na ekologicznym papierze. Poszerzony margines pozostawia miejsce na notatki. Minimalistyczna estetyka symbolizuje styl i kierunek działania, do jakiego zaprasza papieskie przesłanie.

>Zasady konkursu MAM 5 LAT!

Ona ma 5 lat! A my z okazji Dnia Dziecka mamy dla Was konkurs.

Zasady są proste:

1. Zrób zdjęcie lub video (max. 2 min) i pokaż jak ekologia jest obecna w Twoim życiu.

2. Wrzuć je pod postem konkursowym na Facebooku CaritasLaudatoSi lub na swoim Instagramie z #laudatosi #mam5lat (post musi być publiczny).

3. Wygraj naszą eko-encyklikę!

Czekamy do 10 czerwca! Szczegóły: www.facebook.com/CaritasLaudatoS

CZYTAJ DALEJ

USA: uczestnicy protestów zdewastowali nowojorską katedrę św. Patryka

2020-06-01 09:27

[ TEMATY ]

USA

Ks. Cezary Chwilczyński

Uczestnicy protestów, które wybuchły w USA po śmierci Afroamerykanina George’a Floyda, zbezcześcili katedrą św. Patryka na nowojorskim Manhattanie. Na ścianach i schodach tej jednej z najbardziej znanych świątyń amerykańskich wypisali sprayem wulgarne oraz wzywające do walki z rasizmem napisy.

Na jednej ze ścian katedry przy 51. Ulicy w Nowym Jorku czerwonymi wypisano czerwoną farbą wulgarne słowo, a obok wandale umieścili napis "BLM", odwołujący się do międzynarodowego ruchu „Black Lives Matter”, którego główną ideą jest przeciwstawianie się przemocy i niesprawiedliwości wobec społeczności Afroamerykanów. Na czarno wypisano też: „Bez sprawiedliwości nie ma pokoju”.

Gwałtowne protesty, podczas których doszło do starć z policją, podpaleń, rabunków, a także ataków na broniących swej własności ludzi i przypadkowych przechodniów, zdarzyły się w ciągu ostatnich kilku dni w 40 miastach USA. Powodem była śmierć 46-letniego czarnoskórego George’a Floyda, który zmarł 25 maja na skutek brutalnej interwencji policji w Minneapolis. Cały świat mógł zobaczyć w mediach zarejestrowaną na wideo scenę, gdy biały policjant przez kilka minut przyciska kolanem gardło zatrzymanego mężczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski dla Jubilata

2020-06-01 10:47

Józef Wieczorek

W niedzielę 31 maja w klasztorze OO. Kapucynów ( przy ul. Loretańskiej 11) za 50 lat kapłaństwa dziękował o. Jerzy Pająk OFM Cap.

W trakcie uroczystości wojewoda małopolski, Piotr Ćwik odznaczył Jubilata Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, przyznanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. W liście skierowanym do o. Jerzego Pająka Prezydent RP napisał m.in. :

Uznanie Prezydenta RP

„…Jestem przekonany, że praca formacyjna i duszpasterska Ojca, zwłaszcza jako kapelana środowisk kombatanckich i organizacji niepodległościowych Krakowa i Małopolski, zasługuje na najwyższe uznanie. Ze szczególną wdzięcznością myślę o ogromnie ważnej posłudze, jaką pełni Ojciec względem Sybiraków, weteranów Armii Krajowej i rodzin ofiar zbrodni katyńskiej. Dziękuję też za tak liczne nabożeństwa i modlitwy za Ojczyznę, za pamięć o ofiarach tragicznej katastrofy smoleńskiej i wszystkich naszych rodakach, którzy wiernie służyli Rzeczypospolitej.

Uważam za niesłychanie istotne, abyśmy my, Polacy, pielęgnowali pamięć o historii ojczystej, a idąc razem dalej przez dzieje, czerpali ze skarbca narodowych doświadczeń. Dziedzictwo naszych przodków i poprzedników, którzy walczyli o wolną Polskę, pracowali dla dobra wspólnego, dla Polski znosili cierpienia i nie wahali się płacić najwyższej ceny własnego życia, buduje zawsze aktualny i bezcenny etos patriotyczny. Ufam, że Ojca wysiłki przyczyniają się do przekazywania tych wartości i wzorców z pokolenia na pokolenie, łącząc seniorów z ludźmi młodymi mocną więzią miłości do naszej – na powrót dziś suwerennej – Rzeczypospolitej.

Poczytuję sobie za zaszczyt, że mogę uhonorować zasługi Ojca, nadając Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Niech to wysokie odznaczenie państwowe, wręczane w szczególnym czasie trwającego jubileuszu stulecia odrodzenia się, obrony i odbudowy Niepodległej, będzie wyrazem czci i wdzięczności, które wyraża dziś Ojcu wolna Polska.”

Posługa Jubilata

Odnosząc się do odznaczenia, o. Jerzy Pająk wyznał, że traktuje je jako zaproszenie do dalszej pracy na rzecz środowisk, którym służy, będąc ich kapelanem. Jak wynika z życiorysu Jubilata: Br. Jerzy (z d. Franciszek) Pająk, urodził się 9 października 1941 roku w Bieńkówce, jako syn Michała i Anny z d. Knapczyk. Uczył się w miejscowej szkole podstawowej, a potem, w latach 1958-1960, w Niższym Seminarium Duchownym OFMCap w Rozwadowie. Do Zakonu Kapucynów Prowincji Krakowskiej wstąpił 28 sierpnia 1960 roku w Sędziszowie Młp. Śluby proste złożył 29 sierpnia 1961 roku w klasztorze nowicjackim. Następnie uczęszczał do X kl. w Niższym Seminarium Duchownym OFMCap w Nowym Mieście n/Pilicą. W listopadzie 1961 roku został powołany do służby wojskowej w Ostródzie, którą ukończył w 1963 roku w stopniu kaprala. Następnie uzupełnił liceum i złożył eksternistyczną maturę państwową w 1964 roku w Krakowie. Studia filozoficzne odbył w WSD OFMCap w Krakowie, a teologiczne w Sędziszowie Młp. Śluby uroczyste złożył 1 stycznia 1969 roku w Sędziszowie Młp. i tam też otrzymał święcenia kapłańskie 5 czerwca 1970 roku.

Aktualnie o. Jerzy Pająk w sposób szczególny znany jest w środowisku krakowskim ze swojej działalności patriotycznej, za którą otrzymał liczne wyróżnienia i odznaczenia. 16 lutego 2006 roku został mianowany przez metropolitę krakowskiego, kapelanem Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Krakowskiego, a od 12 maja 2008 roku, pełni także posługę kapelana Związku Sybiraków – Oddział w Krakowie.

50 – lecie pracy kapłańskiej o. Jerzego Pająka zgromadziło liczne grono jego przyjaciół, którzy dziękowali Bogu za dar kapłaństwa, gratulowali pięknego jubileuszu oraz prezydenckiego odznaczenia i życzyli Bożego błogosławieństwa na kolejne lata posługi kapłańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję