Reklama

Niedziela Sandomierska

Eutrapelia na finiszu

Zakończyła się tegoroczna 18. edycja Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia”. Myślą przewodnią tego przeglądu form artystycznych było hasło: „Błogosławieni, którzy czynią pokój”

Niedziela sandomierska 25/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

festiwal

kultura

Archiwum organizatorów

Bp Krzysztof Nitkiewicz wręczał nagrody uczestnikom tegorocznej edycji Festiwalu i zachęcał młodych, aby nie obawiali się otworzyć swoich serc na Bożą miłość, która uzdalnia do przemiany tego świata na lepsze

Bp Krzysztof Nitkiewicz wręczał nagrody uczestnikom tegorocznej edycji Festiwalu i zachęcał
młodych, aby nie obawiali się otworzyć swoich serc na Bożą miłość, która uzdalnia do przemiany
tego świata na lepsze

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niedziela sandomierska” towarzyszyła medialnie Festiwalowi, starając się pokazać nie tylko jego fenomen, a także tych, którzy dzięki niemu odkrywają swoje talenty, znajdują natchnienie i życiową pasję, a także propagują szeroko pojętą kulturę chrześcijańską.

Potoczek

Grupa uczniów miejscowej szkoły czynnie włączyła się w nurt festiwalowych prezentacji przedstawiając program pt. „Wybory”, według scenariusza Karoliny i ks. Mariusza Krasuli. Młodzież skupiła się na osobie Jezusa Chrystusa, pokazując Go najpierw w Ogrodzie Oliwnym, a potem przed sądem i na Golgocie. Kapituła chwaliła prezentację i pogratulowała młodzieży pomysłu, zaangażowania i wrażliwości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rudnik nad Sanem

Uczniowie Gimnazjum im. Orląt Lwowskich zaprezentowali Kapitule Festiwalu spektakl: „Pokój mój daję Wam”. Scenariusz przygotowały: Joanna Maczuga z Moniką Grodzicką-Meyer, przy współpracy muzycznej Waldemara Skiby i opiece duchowej ks. Zbigniewa Kargula. Scenki teatralne opracowane przez uczniów pokazywały dom rodzinny niszczony przez alkohol i dla kontrastu – rodzinę wolną od zniewoleń. Uczniowie przywołali też dwie ważne postaci – bł. Matkę Teresę z Kalkuty i bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. Występ wzbogacił śpiew chóru przy akompaniamencie gitar.

Sandomierz

Spektakl teatralny, przygotowany przez uczniów Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jadwigi Królowej w Sandomierzu, pt. „Szaleniec Niepokalanej” wyraźnie zapisał się w 18. edycji Festiwalu. Scenariusz do spektaklu, który opowiadał o życiu i misji św. Maksymiliana Kolbego, napisała Joanna Sarwa, która czuwała także nad realizacją projektu.

Natomiast w jednej z sal Ponadgimnazjalnego Zespołu Szkół Ekonomicznych uczniowie II klasy Liceum Sportowego przedstawili fragmenty wybranych prac pisemnych dotyczących symboli pokoju. Młodzież dokładnie przybliżała znaczenie poszczególnych symboli, uzupełniając je własnymi przemyśleniami.

Stalowa Wola

Prosto z Sandomierza Kapituła Fetiwalu udała się do Stalowej Woli, by w Zespole Szkół nr 2 im. Tadeusza Kościuszki obejrzeć spektakl pt: „Kładę przed Tobą życie i śmierć – sam wybierasz”. Autorką scenariusza jest Renata Pachacz, której pomagali uczniowie, a duchowo wspierał ks. Wiesław Marszałek. Spektakl opowiada o losach 17-letniej dziewczyny, pochodzącej z tzw. „dobrego domu”, która popada w narkotyczny nałóg. W przedstawieniu starano się nie tylko pokazać mechanizm upadku, ale i sposoby wychodzenia ze zniewolenia. Wskazując, że człowiek ma zawsze możliwość wyboru między dobrem a złem.

Reklama

Na festiwalowym szlaku nie mogło zabraknąć KLO im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Stalowej Woli, gdzie Kapituła obejrzała spektakl „Błogosławieni, którzy czynią pokój”, według scenariusza Agnieszki Umińskiej. Uczniowie rozpoczęli spektakl od własnej interpretacji „Kazania na Górze”, by przejść do prezentacji postaci ks. Jerzego. Bardzo wymowna scenografia dopełniała całości wyjątkowo wzruszającego spektaklu. Kapituła Festiwalu doceniła także śpiew scholi i grę muzyków, akompaniujących na gitarze i skrzypcach.

Opatów

Następnym miejscem, które odwiedziła Kapituła był Zespół Szkół nr 2 im. Bartosza Głowackiego w Opatowie. Obejrzano tam prezentację sceniczną, nad którą podobnie jak w poprzednich edycjach czuwała Małgorzata Grządziel. W tym roku pokazano spektakl „Wartości związane z pokojem”, według scenariusza Dagmary, jednej z uczennic szkoły. Jego myślą przewodnią była potrzeba pokoju i różne jego pojmowanie. Puentą stało się przesłanie, że pokój zewnętrzny zawsze buduje się na pokoju wewnętrznym, czyli na pewnym ładzie duchowym. Dopełnieniem spektaklu była specjalnie przygotowana prezentacja multimedialna. Dziewczęta ubrane na biało, z flagami w dłoniach, recytowały poezję i śpiewały pieśni o tematyce pokoju.

Tarnobrzeg

Festiwalowa podróż przez diecezję sandomierską zaprowadziła Kapitułę w gościnne progi Zespołu Szkół nr 3 w Tarnobrzegu, gdzie młodzież przygotowała program modlitewno-refleksyjny pt. „Wybrana droga życia zgodna z powołaniem”, przywołując postać św. Jana Pawła II. Prezentacja multimedialna, przygotowana przez Angelikę, pozwoliła zebranym przypomnieć sobie niezwykle owocny pontyfikat Papieża Polaka. Natomiast przedstawienie, według scenariusza napisanego przez Kingę, było pokłonem złożonym św. Janowi Pawłowi II w imieniu całej młodzieży szkolnej z okazji 95. rocznicy Jego urodzin.

Reklama

Natomiast Zespół Szkół im. Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu zaprezentował swoją inscenizację w kościele św. Barbary. Tam w klimacie zadumy i refleksji mówiono o „szczęśliwym pokoju”, mającym źródło w Duchu Świętym. Prezentacja multimedialna, stanowiąca główny trzon projektu, ukazywała piękno przyrody, a przede wszystkim chwałę czuwającego nad nami Boga. Krótkie rozważania i obraz uzupełniały pieśni, pięknie wykonanych przez Patrycję, Karolinę i Piotra, jak i Arkadiusza i Damiana, którzy dodatkowo akompaniowali chórowi. Kapituła dziękowała Teresie Szustak, Beacie Oszajcy i Marzenie Karwat za tak owocne szerzenie wartości chrześcijańskich poprzez Festiwal.

Czas oglądania festiwalowych prezentacji w Tranobrzegu dobiegł końca. Najpierw w kościele na Serbinowie odprawiono Mszę św. w intencji dyrektora Festiwalu Ewy Sęk, a także wszystkich uczestników. Następnie w parafialnej sali teatralnej uczniowie KLO im. św. Jana Pawła II pokazali spektakl pt. „Źródło pokoju”, do którego scenariusz przygotował wicedyrektor szkoły Dariusz Chorzępa i sprawował nad nim pieczę.

Finał

Na podsumowanie artystycznych występów przybyło kilkadziesiąt grup z całej diecezji. Spotkanie rozpoczęła Msza św. w kościele Opatrzności Bożej pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza, który zachęcał młodych, aby nie obawiali się otworzyć swoich serc na Bożą miłość, która uzdalnia do przemiany tego świata na lepsze.

Reklama

Druga część finałowego spotkania miała miejsce w stalowowolskim Miejskim Domu Kultury, gdzie Ksiądz Biskup wręczył festiwalowe laury oraz nagrody wszystkim zespołom. Na zakończenie organizatorzy dziękowali młodzieży za zaangażowanie, dyrektorom, nauczycielom i opiekunom za wspieranie młodzieży oraz wszystkim, którzy zaangażowali się w tegoroczne Eutrapelia.

W tej edycji Kapituła Festiwalu odwiedziła 25 szkół ponadgimnazjanych.

2015-06-18 09:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak Fredro uratował Polskę od melancholii

Zirytowany wychodził z teatru, kiedy publiczność podczas ogladania jego sztuk reagowała rozbawieniem. Nazywany był malarzem ziemiańskich salonów. Hrabia Aleksander Fredro – autor niezapomnianych Ślubów panieńskich, Zemsty czy Pana Jowialskiego – urodził się ponad 225 lat temu na Podkarpaciu.

Na świat przyszedł w Surochowie pod Jarosławiem 20 czerwca 1793 r. Był praprawnukiem słynnej XVIII-wiecznej poetki Elżbiety Drużbackiej, przebywającej m.in. na dworze Elżbiety Sieniawskiej w Sieniawie. „... wzrostu mizernego, twarzy ściągłej (...) oczu czarnych, ognistych (...) włosów rudych, nieco szczupły (...), rozumie wiele, jest dowcipny, trochę uszczypliwy, (...) wyśmiewa drugich, jednakże jest szlachetny, nigdy zaś pochlebny” – tak napisał o Fredrze pamiętnikarz Franciszek Ksawery Prek w 1830 r.

CZYTAJ DALEJ

Święty ostatniej godziny

Niedziela przemyska 15/2013, str. 8

[ TEMATY ]

święty

pl.wikipedia.org

Nawiedzając pewnego dnia przemyski kościół Ojców Franciszkanów byłem świadkiem niecodziennej sytuacji: przy jednym z bocznych ołtarzy, wśród rozłożonych książek, klęczy młoda dziewczyna. Spogląda w górę ołtarza, jednocześnie pilnie coś notując w swoim kajeciku. Pomyślałem, że to pewnie studentka jednej z artystycznych uczelni odbywa swoją praktykę w tutejszym kościele. Wszak franciszkański kościół, dzisiaj mocno już wiekowy i „nadgryziony” zębem czasu, to doskonałe miejsce dla kontemplowania piękna sztuki sakralnej; wymarzone miejsce dla przyszłych artystów, ale także i miłośników sztuki sakralnej. Kiedy podszedłem bliżej ołtarza zobaczyłem, że dziewczyna wpatruje się w jeden obraz górnej kondygnacji ołtarzowej, na którym przedstawiono rzymskiego żołnierza trzymającego w górze krucyfiks. Dziewczyna jednak, choć później dowiedziałem się, że istotnie była studentką (choć nie artystycznej uczelni) wbrew moim przypuszczeniom nie malowała tego obrazu, ona modliła się do świętego, który widniał na nim. Jednocześnie w przerwach modlitewnej kontemplacji zawzięcie wertowała kolejne stronice opasłego podręcznika. Zdziwiony nieco sytuacją spojrzałem w górę: to św. Ekspedyt - poinformowała mnie moja rozmówczyni; niewielki obraz przedstawia świętego, raczej rzadko spotykanego świętego, a dam głowę, że wśród większości młodych (i chyba nie tylko) ludzi zupełnie nieznanego... Popularność zdobywa w ostatnich stu latach wśród włoskich studentów, ale - jak widać - i w Polsce. Znany jest szczególnie w Ameryce Łacińskiej a i ponoć aktorzy wzywają jego pomocy, kiedy odczuwają tremę...

CZYTAJ DALEJ

Na motocyklach do sanktuarium w Rokitnie

2024-04-19 19:00

[ TEMATY ]

Świebodzin

motocykliści

Zielona Góra

Rokitno

Pielgrzymka motocyklistów

Karolina Krasowska

Pielgrzymka Motocyklistów ze Świebodzina do Rokitna

Pielgrzymka Motocyklistów ze Świebodzina do Rokitna

Do udziału w XII Diecezjalnej Pielgrzymce Motocyklistów do Rokitna są zaproszeni nie tylko poruszający się na motocyklach, ale także wszyscy kierowcy, rowerzyści.

W tym roku już po raz dwunasty kapłański Klub Motocyklowy God’s Guards organizuje pielgrzymkę motocyklistów do sanktuarium w Rokitnie, która rozpoczyna się tradycyjnie pod figurą Chrystusa Króla w Świebodzinie. Pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 28 kwietnia. W imieniu organizatorów ks. Jarosław Zagozda podaje plan.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję