Reklama

Niedziela Sandomierska

Papież inspiruje

Był upalny dzień, kiedy 12 czerwca 1999 r. na sandomierskiej skarpie stanął papież Jan Paweł II, by spotkać się z mieszkańcami naszej diecezji. Ale przybyło wtedy także wielu ludzi z bardzo odległych stron Polski. Rocznica tego wydarzenia to szczególna okazja do pochylenia się nad przesłaniem świętego Papieża

Niedziela sandomierska 26/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

rocznica

Ks. Adam Stachowicz

Start z sandomierskiego Rynku

Start z sandomierskiego Rynku

Każdego roku 12 czerwca i w dni sąsiadujące z tą datą wiele razy i na różne sposoby wspominamy obecność w naszej diecezji świętego Papieża. Jedną z inicjatyw systematycznie pielęgnowanych i z roku na rok coraz popularniejszą jest Rowerowy Rajd Papieski.

Jak się zrodziła myśl?

Po podjęciu przez bp. Krzysztofa Nitkiewicza posługi ordynariusza w naszej diecezji pierwszy rajd planowany był na maj. Termin jednak został zmieniony ze względu na powódź, która dotknęła wówczas dużą część terenów diecezji. Postanowiono więc, aby planowany tak długo Papieski Rajd Rowerowy uczynić jednym z elementów obchodów święta bł. Wincentego Kadłubka – patrona Sandomierza i diecezji, a także 32. rocznicy wyboru św. Jana Pawła II na stolicę Piotrową.

Reklama

Zawsze Rajd startował z Sandomierza, a metę miał w różnych miejscach diecezji. I tak pierwszy zakończył się w Koprzywnicy. Następne w Klimontowie, Radomyślu nad Sanem, Zawichoście, Karwowie i w końcu – w tym roku w Sulisławicach. Rajd wyruszył już 6. raz.

Czemu rajd?

Różne idee mogą przyświecać zarówno organizatorom, jak i uczestnikom aktywnego wypoczynku. Tego roku na sandomierskim Rynku inicjator rajdu, bp Krzysztof Nitkiewicz podkreślał: – Ten rajd jest formą upamiętnienia pobytu w Sandomierzu, dziś świętego, papieża Jana Pawła II. Kontynuuje on Jego pragnienie, aby wszyscy byli bliżej siebie, abyśmy byli razem. Jako chrześcijanie wierzymy, że im bliżej jesteśmy Chrystusa, tym zbliżamy się wzajemnie i umacniamy, aby móc dalej zajechać. Taki jest też cel dzisiejszej wyprawy – mówił bp K. Nitkiewicz. Wtórował mu Kazimierz Stafiej, utytułowany reprezentant Polski w kolarstwie: – Taki rajd to okazja do wspaniałego spotkania, aktywnego wypoczynku i poznania okolicy. Jako zawodowi kolarze chętnie uczestniczymy w takich zjazdach, bo jest to dobra okazja, aby promować kolarstwo – mówił p. Kazimierz. Jak więc widać, rajd ma łączyć pokolenia oraz nie pozwolić, by w niepamięć odeszły piękne i wzruszające chwile spotkania z św. Janem Pawłem II.

A jak było w tym roku?

Podobnie jak przed 16 laty dzień należał do bardzo upalnych. Temperatura dochodziła do 30 stopni Celsjusza. Wydawałoby się, że warunki bardzo trudne do uprawiania aktywnego wypoczynku. Nic bardziej mylnego. Przed sandomierskim Ratuszem, gdzie wyznaczono miejsce startu, pojawiło się blisko 900 osób. Formę gwiaździstą rajdu tworzyły dodatkowe kilkunastoosobowe kolumny wyruszające z Iwanisk i Klimontowa.

Reklama

Ks. Tomasz Lis, rzecznik prasowy Kurii, informuje: – Z roku na rok impreza cieszy się coraz większym zainteresowaniem. I tym razem przybyli rowerzyści z Tarnobrzega, Stalowej Woli, Janowa Lubelskiego i innych miejscowości diecezji. Rajd ruszył malowniczym szlakiem pośród sandomierskich sadów w kierunku Skotnik, Koprzywnicy do sulisławskiego Sanktuarium. Tym razem rowerzyści mieli do przebycia blisko 30-kilometrową trasę. Na starcie wspólnej imprezy stanęli przede wszystkim młodzi cykliści, ale nie brakowało także seniorów, jak również całych rodzin. Wśród rowerzystów wystartowały grupy parafialne, księża, klerycy z rektorem Seminarium Duchownego na czele, a nawet siostry zakonne – wylicza Ksiądz Rzecznik. Koordynacji przedsięwzięcia podejmuje się zawsze duszpasterz Polskiego Związku Kolarskiego ks. Zbigniew Kuras. Oprócz Kazimierza Stafieja w rajdzie uczestniczył także Mieczysław Nowicki, medalista olimpijski.

Cykliści mieli zapewnioną opiekę medyczną, serwis techniczny oraz byli pilotowani przez patrole policyjne. W Sulisławicach nastąpiło podsumowanie rajdu i wręczenie okolicznościowych nagród oraz upominków dla najmłodszych i najstarszych miłośników rowerowej wyprawy.

2015-06-25 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

20 drzew na 20. rocznicę

Niedziela sosnowiecka 38/2019, str. 2

[ TEMATY ]

rocznica

Piotr Lorenc

Ostatnie dwudzieste drzewo zasadził bp Grzegorz Kaszak

Ostatnie dwudzieste drzewo zasadził bp Grzegorz Kaszak

Każdy z nas wiele zawdzięcza św. Janowi Pawłowi II. Oczywiście, najlepszym wyrazem wdzięczności jest modlitwa, ale potrzebne są też widzialne znaki. Jako że w tym roku minęła 20. rocznica wizyty św. Jana Pawła II w naszej diecezji, zrodził się pomysł, by w symboliczny sposób tę wizytę wspomnieć i zapisać w pamięci przyszłych pokoleń. Dlatego ks. Micha Borda – dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu – postanowił posadzić 20 drzew owocowych na 20. rocznicę pielgrzymki Ojca Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś na Jasnej Górze: Rodzina znakiem Bożej miłości w świecie

2021-09-26 14:47

[ TEMATY ]

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że rodzina ma być wśród świata znakiem i szkołą miłości Boga, zwłaszcza wobec najsłabszych: dzieci, starszych, niepełnosprawnych, w różny sposób wykluczanych i tych bez domu, mówił w homilii abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki przewodniczył Mszy św. z udziałem uczestników 37. Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin. Pielgrzymka stanowiła centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia.

Abp Ryś podkreślił w homilii, że rodzina jest i powinna być podstawową i najważniejszą przestrzenią, w której uczymy się troski, uważności na najmniejszych; dzieci, w tym te poczęte a jeszcze nienarodzone, starszych, chorych, niepełnosprawnych. - W tym względzie rodzina spełnia niesłychaną rolę wobec całych społeczeństw. Dramatyczne jest społeczeństwo, które się tego nie uczy od rodziny. Dramatyczne jest społeczeństwo, które zamiast zatroszczyć się o tych, co są najsłabsi, potrafi ich zabijać. Niesłychane jest społeczeństwo, które nie dało się wychować rodzinie jako tej podstawowej ludzkiej wspólnocie, od której wszystkie inne powinny czerpać sposoby myślenia, działania. Państwo, Kościół, wszyscy się w jakiś sposób uczymy od rodziny, a uczymy się wtedy, kiedy mamy w sobie tę koncentrację na najmniejszych – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie z Prymasem Tysiąclecia

2021-09-26 23:29

Marzena Cyfert

Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie i ks.Tomasz Sałowski, kustosz Sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach

Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie i ks.Tomasz Sałowski, kustosz Sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach

Małujowice, Gać i Psary to miejscowości, w których 26 września można było wysłuchać prelekcji o bł. kardynale Stefanie Wyszyńskim. Na zaproszenie proboszcza ks. Tomasza Sałowskiego parafie odwiedziła Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, kierownik wydawnictwa Soli Deo.

Witając zebranych, ks. Sałowski podkreślił, że kard Wyszyński jest autorytetem i patronem na dzisiejsze trudne czasy. – Niech będzie nam, jak wielu o nim mówi, ojcem, a my bądźmy, jak mawiał do nas w kazaniach, dziećmi Kościoła – mówił ks. Sałowski. Kapłan podkreślił radykalizm ewangeliczny Prymasa Tysiąclecia. – Czy kard. Wyszyński był radykalny? Był w swoim nauczaniu. Powiedział: Dość! kiedy władza komunistyczna nie szanowała Kościoła. Protestował przeciwko systemowi totalitarnemu, niesłusznemu osądowi. Ale przede wszystkim był radykalny dla siebie. W Komańczy przygotował sobie schemat dnia tak surowy jak w zakonie. Radykalnie też dążył do przebaczenia – mówił ksiądz kustosz i przytoczył jedną z myśli Prymasa: „Pamiętajcie, jeżeli przyjdą zniszczyć ten Naród, zaczną od Kościoła, bo Kościół jest siłą tego Narodu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję