Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Sztuka dla wszystkich

Niedziela sosnowiecka 26/2015, str. 8

[ TEMATY ]

sztuka

Rafał Łysy

Mural autorstwa prof. Jacka Rykały

Mural autorstwa prof.  Jacka Rykały

Dzieła sztuki „wychodzą” na ulice, bo jak inaczej nazwać mural, czyli wielkoformatowy obraz autorstwa prof. Jacka Rykały, który został namalowany farbą w sprayu na elewacji kamienicy znajdującej się przy ul. 3 Maja 11 w Sosnowcu.

Reklama

Choć od kilkunastu dni mural można było oglądać nawet podczas powstawania, jednak oficjalnie został odsłonięty 17 czerwca br. To ogromne malowidło zostało zatytułowane: „Sosnowieckie podwórko z żółtą Warszawą”. Autorem projektu jest znany artysta Jacek Rykała. Przy tworzeniu obrazu pracowali uznani artyści młodego pokolenia pochodzący z Sosnowca – Aleksander Kozera i Miłosz Wnukowski.

Uroczystemu odsłonięciu towarzyszył przyjazd starych samochodów oraz koncert grupy „Legend of Kazimierz”. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Muzeum w Sosnowcu, a ściany kamienicy „użyczył” artystom Miejski Zakład Zasobów Lokalowych. Partnerami przedsięwzięcia są: Miejski Zakład Zasobów Lokalowych oraz Pałac Schoena – Muzeum w Sosnowcu. – Jacek Rykała od wielu lat na swoich obrazach uwiecznia zagłębiowskie zakątki, bramy i podwórka. Wiele z tych miejsc, które stały się inspiracją jego twórczości, dzisiaj już nie istnieje. Mam nadzieję, że w kolejnych latach powstaną następne realizacje tego typu. Cieszę się, że pierwszy mural powstał dzięki zaangażowaniu prof. Jacka Rykały – powiedział Paweł Dusza, dyrektor Muzeum w Sosnowcu. Jacek Rykała prowadzi Pracownię Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Miał ponad 60 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, wziął udział w ponad 300 wystawach sztuki. Jego prace znajdują się w kilkudziesięciu muzeach w Polsce i za granicą. Jest pierwszym żyjącym artystą, który miał wystawę retrospektywną w Muzeum Narodowym w Krakowie. Od 2005 r. realizuje swoje sztuki w teatrze, reżyserując je. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Nakręcono o nim także 8 filmów telewizyjnych.

To jednak nie pierwszy artystyczny mural w Sosnowcu. W 2013 r. na ścianie Miejskiego Klubu im. Jana Kiepury w Sosnowcu pojawił się mural przedstawiający patrona klubu. Wykonał go sosnowiczanin Kamil Ćwieląg. Niektóre jego prace znajdujące się w Sosnowcu i w regionie można obejrzeć na stronie: www.malowanienaśniadanie.pl. Jak widać muralowe malowanie elewacji, za zgodą administratorów i lokatorów, urosło do miana sztuki.

2015-06-25 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zrobili Maryi festiwal

Niedziela małopolska 34/2014, str. 5

[ TEMATY ]

sztuka

wystawa

Maria Fortuna-Sudor

Po raz drugi w Dobczycach został zorganizowany przez Fundację CULTURA Kultury Festiwal Sztuk – oblicza Madonny. Wydarzeniu patronuje Matka Boża Zmiłowanie dla Złych Serc. Jej ikona, namalowana przez Kuźmę Petrowa-Wodkina, znajduje się w Sankt Petersburgu, w Państwowym Muzeum Rosyjskim

Przykłady wyobrażeń Maryi, uwiecznionych na obrazach, ikonach, w filmach czy w muzyce i w różnych interpretacjach zostały przybliżone podczas tegorocznej edycji Festiwalu. – Pomysł zrodził się dwa lata temu, po powrocie z wyprawy po Węgrzech i Słowacji, gdzie w kościołach zauważałam kolejne wizerunki Matki Bożej – mówi Agnieszka Zaręba – Kotarba. Podkreśla, że z reguły interesują ją elementy architektoniczne sakralnych budynków. Jednak w trakcie tej wędrówki to Maryja przyciągała jej wzrok i uwagę. Pomysłodawczyni Festiwalu dodaje, że decyzję podjęła, kiedy koleżanka pokazała jej stary, dziewiętnastowieczny obraz Madonny. – Wtedy powiedziałam, zróbmy Maryi festiwal – wspomina. – I w ciągu jednej nocy napisałyśmy jego scenariusz.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne 2021 w Archidiecezji Łódzkiej

2021-06-21 15:14

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

archidiecezja.lodz.pl

Dziś podczas południowej Eucharystii celebrowanej w archikatedrze św. Stanisława Kostki ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś metropolita łódzki wręczył nominacje nowym proboszczom i wikariuszom.

Duchowni zmienią swoje dotychczasowe miejsca posługi z końcem sierpnia br., aby wraz z nowym rokiem szkolnym rozpocząć swoją pracę duszpasterską we wspólnotach, do których zostali posłani przez arcybiskupa łódzkiego. Jest to pierwsza część translokat na terenie Archidiecezji Łódzkiej, druga część będzie miała miejsce w sierpniu.

CZYTAJ DALEJ

Bp Regmunt został ukarany przez Stolicę Apostolską

2021-06-25 12:03

[ TEMATY ]

bp Stefan Regmunt

Ks. Adrian Put

Bp Stefan Regmunt

Bp Stefan Regmunt

Stolica Apostolska zakazała bp. Stefanowi Regmuntowi uczestniczenia w celebracjach w diecezji, udziału w gremiach KEP i nakazała mu finansowe uczestnictwo w wydatkach diecezji związanych z przeciwdziałaniem wykorzystaniu seksualnemu małoletnich.

Jak informuje abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży w przekazanym dziś KAI komunikacie, Stolica Apostolska – w następstwie formalnych zgłoszeń – przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bp. Stefana Regmunta w sprawie wykorzystania seksualnego osób małoletnich przez dwóch kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję