Reklama

Niedziela Świdnicka

Mądrze przeżyć wakacje

W czas wakacji starannie zaplanujmy wypoczynek nasz i naszych pociech. Bo dzieci zbyt łatwo ulegają pokusie wyjazdu na „wakacje z czarami” czy „wakacje z duchami”, zachęcone krzykliwą reklamą. A tymczasem warto ostrożnie podchodzić do takich propozycji, zwykle nieniosących ze sobą nic wartościowego. Od „wakacji z duchami” lepsze będą wakacje z Duchem... Świętym. Takie na przykład, jakie proponuje Caritas Diecezji Świdnickiej

Niedziela świdnicka 26/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

wakacje

Archiwum caritas

Wakacyjna Akcja Caritas to jedna z największych i najstarszych inicjatyw tej katolickiej organizacji charytatywnej. Polega na dofinansowaniu wakacyjnych wyjazdów dzieci i młodzieży z rodzin, których nie stać na opłacenie kolonii czy obozów. Koszty pobytów są finansowane przez Caritas w całości lub w części – w zależności od sytuacji rodzinnej. Turnus wakacyjny trwa przeciętnie dwa tygodnie i organizowany jest w ośrodkach kolonijnych spełniających wszystkie wymagane normy. Diecezjalne Caritas dysponują 52 własnymi ośrodkami wypoczynkowymi, ale na czas wakacji wynajmują ok. 100 dodatkowych ośrodków.

Wakacje z Caritas organizowane są nad morzem, w górach, na Mazurach i w innych atrakcyjnych miejscach. Koloniści, poznając różne zakątki kraju, bawią się i jednocześnie uczą wielu ciekawych umiejętności, których nie mogliby zdobyć, zostając w miastach lub na wsiach.

Reklama

Do wyjazdów starannie przygotowuje się kadra pedagogiczna. Na koloniach z Caritas zawsze obecni są wychowawcy wolontariusze, którzy wcześniej przechodzą szkolenia z zakresu prowadzenia zajęć aktywizujących poprzez warsztaty, odbywają kursy pierwszej pomocy przedmedycznej, uczą się rozwiązywania konfliktów rówieśniczych itd. Turnusy mają charakter integracyjny, są okazją do wymiany doświadczeń dzieci z różnych grup społecznych.

Wakacyjna Akcja Caritas jest finansowana przede wszystkim z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, zbiórek diecezjalnych, darowizn indywidualnych sponsorów i darczyńców oraz dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

W naszym regionie jak co roku Caritas Diecezji Świdnickiej zaprasza dzieci i młodzież na kolonie letnie.

Reklama

– Po raz kolejny nie zapominamy o najmłodszych mieszkańcach diecezji, dlatego też i w tym roku organizujemy kolonie letnie dla dzieci w Zagórzu Śląskim i Pogorzelicy nad morzem – mówią pracownicy Caritas.

Do Pogorzelicy, nad Bałtyk, dzieci pojadą w trzech terminach: 9-18 lipca, 19-28 lipca oraz 29 lipca – 7 sierpnia. Koszt kolonii 10-dniowej to 1000 zł. W czasie wyjazdu nie zabraknie wielu atrakcji dla najmłodszych. To m.in. wycieczka do Kołobrzegu i rejs statkiem, wycieczka do Rewala ze zwiedzaniem Muzeum Wieloryba, wycieczka do Świnoujścia (przeprawa promem, Park Guliwera), spotkanie ze strażakiem, leśnikiem, ratownikiem WOPR, a także podstawy kursu karate, nauka tańca i wiele innych.

W Zagórzu Śląskim odbędzie się kolonia międzynarodowa z udziałem dzieci z Kresów Wschodnich. Przewidziano dwa turnusy, w dniach 12-25 lipca oraz 27 lipca – 9 sierpnia. Koszt kolonii 14-dniowej to 700 zł. I tu nie zabraknie atrakcji. Wśród nich znalazły się m.in. wycieczka do wrocławskiego ZOO (afrykarium), przejażdżki i zawody drezynowe, rejs statkiem po Jeziorze Bystrzyckim, rowery wodne, wycieczka do Świdnicy, spotkanie ze strażakiem, leśnikiem, ratownikiem WOPR, konkurs strzelecki z karabinków pneumatycznych i sprężynowych, nauka tańców integracyjnych i wiele innych atrakcji.

Jednocześnie warto przypomnieć, że Caritas zwraca się z prośbą o wsparcie finansowe kolonii letnich dla ubogich dzieci zza wschodniej granicy Polski, dla których często jest to jedyny w ciągu roku kontakt z Ojczyzną.

– Przyjazd dzieci do Polski jest korzystny ze względu na naukę języka oraz poznanie kultury i tradycji polskiej, co jest o tyle ważne, że wg danych „Planu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w 2014 r.” 70 proc. osób polskiego pochodzenia nie mówi po polsku. Unikatowym działaniem jest właśnie ta naturalna integracja dzieci polskich i dzieci polonijnych na wspólnych wakacjach, gdyż corocznie Caritas w Polsce organizuje wypoczynek letni dla ok. 20 tys. dzieci. Jest to jedno z najważniejszych działań 44 Caritas Diecezjalnych w Polsce. Nie bez znaczenia są istotne wartości naszej akcji letniej, jakie wynikają z trwałych zasad: Bóg, Honor, Ojczyzna! – mówi ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska. – Od kilkunastu lat Caritas w Polsce organizuje w kraju wypoczynek letni dla dzieci z zagranicy ze środowisk polskich i polonijnych. Turnusy przygotowywane są przy wykorzystaniu środków pozyskanych z różnych źródeł, w tym również z dotacji państwowych, które obecnie radykalnie zostały uszczuplone (w 2015 r. obejmują zaledwie ok. 350 dzieci). Caritas diecezjalne posiadają własne ośrodki, w których organizuje się kolonie, co sprawia, że ich koszt jest korzystny w stosunku do istniejących na rynku. Zapraszamy również młodych ludzi do kontaktu w sprawie udziału w koloniach w charakterze wolontariuszy do prowadzenia zajęć językowych i integracyjnych.

A taka wakacyjna kolonia Caritas to dla dzieci niezapomniana, wartościowa przygoda.

– Muszę szczerze przyznać, że tego dobra, które wnosimy w życie naszych podopiecznych jest bardzo dużo. Ogromną radością jest dla nas ten czas spędzony z nimi, często polegający na nadrabianiu zaległości zarówno wychowawczych jak i emocjonalnych. I może ktoś sądzić, że te dwa tygodnie to chwila, że te dzieci wrócą do domów, do swoich szkół, środowisk i będzie tak jak było, że to nad czym pracowaliśmy, o co się staraliśmy nie ma sensu. Będę protestować. Wbrew pozorom dla dzieci to bardzo ważny czas. Widzą inne niż dotychczas sposoby zachowania, rozwiązywania konfliktów, wysławiania się – opowiada Bernadetta Huk, która była kierownikiem na koloniach Caritas organizowanych w Pasterce w Górach Stołowych. – Dla nas jako kadry wielkim sukcesem jest to, że ktoś nauczył się na kolonii wiązać buty, ktoś inny posługiwać się nożem i widelcem, jeszcze inny mniej przeklina, bo do tej pory nikt mu nie powiedział, że to niewłaściwe. Naprawdę warto podejmować się tego typu działań, żeby usłyszeć: „Mi nikt nigdy nie czytał bajki na dobranoc”, „to najfajniejsza kolonia, czy musimy już wracać do domu?” I dziwi nas, że dzieciaki zachwycają się prostymi rzeczami – chwila poświęconego czasu, rozmowa, gra w piłkę, przeczytanie bajki. Niby niewiele, ale często nie doświadczają tego w domu. Brak zainteresowania powoduje, że same muszą sobie organizować wolny czas, a tego raczej nikt nie kontroluje.

Jan Paweł II powiedział kiedyś, że „człowiek jest tyle wart, ile jest w stanie dać z siebie innym”. I rzeczywiście tak jest – im więcej dajemy z siebie – swojego czasu, pomysłowości, otwartości, dobrego serca – tym więcej zyskujemy.

– To, co zyskujemy, trudne jest do określenia, bo są to wartości niematerialne – satysfakcja, wewnętrzna radość, poczucie spełnienia się w roli wychowawcy i ogromny bagaż doświadczeń i… wdzięczność uczestników kolonii – wyrażona uśmiechem, uściskiem, własnoręcznie wykonaną laurką, radosnym spojrzeniem – to najlepsze z możliwych „wynagrodzeń” za włożony trud. Jasne, że ten czas można spędzić inaczej – odpoczywając nad morzem, w ciepłych krajach, znanych kurortach – tylko, że często tam więcej tracimy niż zyskujemy – dodaje pani Bernadetta, z zawodu katechetka w Gimnazjum w Bierutowie.

2015-06-25 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oddzielić sacrum od profanum

O umiejętności oddzielania tych sfer mówił do oazowiczów bp Piotr Greger. 16 lipca odprawił Mszę św. dla młodych uczestniczących w wakacyjnej formacji.

Czynienia wyraźnych granic między sacrum a profanum domaga się nie tylko wrażliwość religijna, ale nasza chrześcijańska tożsamość – mówił do młodych bp Piotr Greger, komentując ewangelijną scenę o oczyszczeniu przez Jezusa świątyni jerozolimskiej. Podkreślił również, że umiejętności oddzielania sfery sacrum i profanum – poza wieloma innymi wartościami – uczy Ruch Światło-Życie.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Bp Solarczyk: jakiej chcemy Polski, zależy od nas samych

2021-09-28 21:47

[ TEMATY ]

Bp Marek Solarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Jakiej chcemy Polski, zależy od nas samych – mówił biskup Marek Solarczyk, który celebrował mszę świętą w kościele św. Stefana w Radomiu. Każdego 28. dnia miesiąca w świątyni kościele wierni będą gromadzić się na wspólnej modlitwie za Polskę i zgłębiać wciąż aktualne nauczanie Prymasa Tysiąclecia. Wspólna modlitwa była również inauguracją spotkań formacyjnych członków Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej.

Ks. Andrzej Jędrzejewski, proboszcz parafii św. Stefana i asystent diecezjalny Akcji Katolickiej wyraził radość, że „trwamy w radosnym dziękczynieniu za beatyfikację kard. Wyszyńskiego tak bardzo wyczekiwaną i wymodloną”. - To on mówił, że kocha Ojczyznę bardziej niż własne serce, dlatego jest dla nas szczególnym patronem Ojczyzny i orędownikiem spraw kraju. Taka intencja właśnie dzisiaj nas gromadzi. Dziękujemy za dar beatyfikacji, ale i prosimy o Boże błogosławieństwo dla Polski - mówił ks. Jędrzejewski, witając wiernych i członków Akcji Katolickiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję