Reklama

Głos z Torunia

Dziękujemy Ci, Ojcze

Niedziela toruńska 26/2015, str. 1, 6

[ TEMATY ]

jubileusz

Archiwum bp. Andrzeja Suskiego

Pasterz naszej diecezji bp Andrzej Suski 13 czerwca obchodził złoty jubileusz kapłaństwa. Uroczystą celebracją Eucharystii w katedrze Świętych Janów dziękował Bogu za dar powołania do służby w Kościele i otaczał modlitwą wszystkich, których Pan postawił na jego kapłańskiej drodze. Tego dnia rozpoczął się rok jubileuszowy, rok szczególnej łaski, której Bóg pragnie udzielać nie tylko Jubilatowi – Biskupowi Andrzejowi, ale za jego pośrednictwem każdemu z nas.

Z okazji 50. rocznicy święceń kapłańskich Ksiądz Biskup usłyszał wiele serdecznych słów i otrzymał wiele życzeń. Wśród nich szczególne znaczenie ma list od Ojca Świętego Franciszka, który został odczytany podczas uroczystych obchodów jubileuszu. Wraz z Papieżem jesteśmy wdzięczni Bogu za dar życia i kapłaństwa Biskupa Andrzeja oraz modlitwą otaczamy naszego Pasterza, upraszając mu mocy Ducha Świętego w kierowaniu Kościołem diecezjalnym i zdrowia potrzebnego do realizowania woli Bożej.

* * *

List Ojca Świętego Franciszka
z okazji złotego jubileuszu kapłaństwa Biskupa Andrzeja Suskiego

Reklama

Przewielebnemu Bratu Andrzejowi Wojciechowi Suskiemu, Biskupowi Toruńskiemu

Dnia 13 miesiąca czerwca, w którym cały Kościół świętuje Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny, Ty, Przewielebny Bracie, będziesz z wdzięcznością obchodził złoty jubileusz Twojego kapłaństwa i razem z wiernymi diecezji toruńskiej zaśpiewasz uroczyste „Te Deum”, chwaląc Wszechmocnego, któremu spodobało się powołać Ciebie do kapłaństwa i ozdobić obfitością darów. Ja zaś, w duchowej jedności z Tobą, chętnie posyłam Ci ten list, radując się z Tobą, towarzysząc Ci moimi modlitwami i chwaląc Twoją gorliwą posługę pasterską.

Przy tej szczęśliwej okazji chciałbym wspomnieć niektóre fakty z Twojego życia, mianowicie Twoją młodość spędzoną we wzorowej chrześcijańskiej rodzinie, solidne nauki odbyte w szkołach i w znakomitym Wyższym Seminarium Duchownym Twojej rodzimej diecezji płockiej, sam dzień, w którym uniesiony radością przyjąłeś kapłaństwo, staranne studia Pisma Świętego odbyte w Rzymie oraz dzieło nauczania w Płocku i Warszawie.

Reklama

Św. Jan Paweł II zechciał Ciebie, pokornego i mądrego kapłana, dnia 12 sierpnia 1986 r. mianować biskupem pomocniczym płockim i przyozdobić tytułem Stolicy Pulheriopolis. W tej wspólnocie kościelnej spełniałeś gorliwie liczne urzędy, także wikariusza generalnego i rektora seminarium.

Kiedy dnia 25 miesiąca marca 1992 r. wspomniany święty mój Poprzednik ustanowił diecezję toruńską, Tobie, pełen ufności, powierzył jej zarządzanie. Od owego dnia upłynęły 23 lata, w czasie których sumiennie pracowałeś na polu duchowym, liturgicznym, katechetycznym i administracyjnym, celebrując także Synod, źródło duchowej odnowy w diecezji. Z wdzięcznością wzmiankuję urządzenie Kurii, Wyższego Seminarium Duchownego, nowych parafii, domów rekolekcyjnych, placówek Caritasu, Instytutu Dialogu, domów przyjmujących studentów uniwersytetu. Wiem, że zatroskany o solidną edukację młodzieży przyczyniłeś się walnie do utworzenia Wydziału Teologii na przesławnym Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.

Pełniłeś pożyteczne funkcje w Konferencji Episkopatu Polski, w Radzie Głównej i w Komisjach ds. Dialogu z Judaizmem, Duchowieństwa oraz w Zespole Biskupów ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja.

Głosząc wszystkim prawdę o Krzyżu, „naszej jedynej Nadziei”, pokazałeś głęboką pobożność w życiu, szczególną miłość w relacjach z duchowieństwem i z wiernymi świeckimi. Należycie wyjaśniałeś w świetle Ewangelii współczesne kwestie religijne i społeczne, dlatego szanują Cię również władze świeckie i współpracują z Tobą dla dobra całej społeczności.

Z radosnej okazji Twojego jubileuszu życzę Ci za pośrednictwem Matki Bożej Nieustającej Pomocy, świętych Andrzeja Apostoła i Wojciecha, biskupa i męczennika, wszystkiego, co dobre, przede wszystkim Bożej pomocy. Następnie pragnę Ci towarzyszyć moim apostolskim błogosławieństwem, którego udzielam Ci jakby obecny, a które przekażesz wszystkim biorącym udział w świętowaniu Twojego jubileuszu, prosząc Was o modlitwy, abym mógł wypełnić zgodnie z wolą Bożą ciężki urząd Piotrowy.

Franciszek

Dane w Watykanie dnia 18 maja 2015 r., trzecim mojego pontyfikatu

2015-06-25 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz prymasostwa w Polsce – prymasostwo w liczbach

[ TEMATY ]

jubileusz

prymas Polski

Artur Stelmasiak

W ciągu sześciuset lat urząd i godność Prymasa Polski piastowało 59 hierarchów (łącznie z obecnym abp. Wojciechem Polakiem). Ośmiu nosiło kapelusz kardynalski. Dwudziestu dwóch pochowano w katedrze gnieźnieńskiej.

Pierwszym w szeregu Prymasów był abp Mikołaj herbu Trąby zwany także skrótowo Mikołajem Trąbą, który godność Prymasa Polski otrzymał na obradującym w latach 1414-1418 Soborze w Konstancji. Urząd ten sprawował przez 5 lat. Niestety nie zachowało się żadne pisemne potwierdzenie jego nadania co może świadczyć o tym, że jego pierwszeństwo w Kościele w Polsce nigdy nie było kwestionowane.

CZYTAJ DALEJ

Czuwając z Ojcem Pio

2021-09-17 08:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

św. o. Pio

ANSA FILES/STR/pal/mr /PAP/EPA

„Ze św. Ojcem Pio czyścimy czyściec” pod takim hasłem odbędzie się na Jasnej Górze spotkanie modlitewne Grup Modlitewnych św. Ojca Pio.

Tegoroczne spotkanie koncentrować się będzie na modlitwie za dusze w czyśćcu cierpiące, z którymi stygmatyk miał bliski kontakt. Odbędzie się ono w dniach 25-26 września br. Krajowy duszpasterz Grup Modlitwy św. Ojca Pio o. Roman Rusek serdecznie zaprasza na to niepowtarzalne wydarzenie.

CZYTAJ DALEJ

Nasze życie jest pielgrzymką - Eucharystia na Jasnej Górze pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego

2021-09-18 01:19

ks. Łukasz Romańczuk

Pasterka Maryjna

Pasterka Maryjna

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę o północy została odprawiona Pasterka Maryjna, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. 

Na początku homilii bp Jacek mówił o celu pielgrzymki - Bardzo się cieszę i Bogu dziękuję, że możemy wspólnie przybywać do naszej Matki i powierzyć jej nasze intencje. Przychodzimy na Jasną Górę, bo jesteśmy powodowani miłością i wdzięcznością. Pragniemy zawierzyć nasze rodziny i nas samych opiece Maryi.
Przywołując Ewangelię o odnalezieniu Pana Jezusa w świątyni, w której to Jezus, Maryja i Józef udają się do Jerozolimy, bp Kiciński mówił o życiu ludzkim, jako pielgrzymce - Wszyscy pielgrzymujemy do domu Ojca. Pielgrzymką jest nasze życie i na tej drodze nie jesteśmy sami. Pielgrzymujemy z innymi, a od Chrztu Świętego, w naszej pielgrzymce wiary jest obecny Jezus, Maryja i Józef. Jednak w tej pielgrzymce może być tak, że gdzieś zagubimy Jezusa. Dzieje się, to gdy zatrzymujemy się na sprawach ziemskich, doczesnych. Jakże często jesteśmy zamyśleni, zapatrzeni. Mamy wiele spraw do załatwienia. Żyjemy pod presją spraw pilnych. To wszechobecne „muszę” sprawia, że nie mamy czasu na sprawy Boże. W dzisiejszym świecie jesteśmy świadkami duchowej acedii. To sprawia, że wchodzimy w przestrzeń letniości, bylejakości - nauczał hierarcha.
Biskup Jacek zauważył różnicę pomiędzy zagubieniem Jezusa, a Jego znalezieniem - To są pewne proporcje. Żeby Go odnaleźć potrzeba wysiłku. Dziś Maryja podpowiada nam, co trzeba czynić, aby odnaleźć Jezusa. Na pierwszym miejscu trzeba podjąć wysiłek poszukiwania. Nie można popaść w rozpacz. Dalej, należy szukać Go we wspólnocie. Nie ustawaj w poszukiwaniach i nie zniechęcaj się w działaniu. Gdy ktoś kogoś kocha, to szuka go nawet w ciemności nocy i nie ustaje w drodze. Prawdziwa miłość nie zna ograniczeń - mówił biskup i pytał: - Jeśli zgubię Jezusa, czy chce Go szukać? A jeśli szuka, to gdzie Go szukam? Co jest naszą Jerozolimą i gdzie jest nasza świątynia?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję