Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Wizerunek Matki Bożej Krasnobrodzkiej w krajobrazie Zamojszczyzny

Niedziela zamojsko-lubaczowska 27/2015, str. 2

[ TEMATY ]

obraz

jubileusz

Alina Słota

Figura w Szewni Górnej

Figura w Szewni Górnej

Jubileusz 50-lecia koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Krasnobrodzkiej to dobry czas, żeby zgłębić wiedzę i bardziej zbliżyć się do Pani Roztocza. Jako czcicielka Maryi zaczęłam się zastanawiać: jakie piętno odcisnęła Matka Boża Krasnobrodzka w sztuce, a szczególnie w rzeźbie i płaskorzeźbie. Przemierzając ziemię krasnobrodzką i okolice, dostrzegłam wiele figur przedstawiających postać Matki Bożej adorującej Dzieciątko Jezus. Moją uwagę przykuły najpierw rzeźby kamienne w otoczeniu sanktuarium krasnobrodzkiego: kamienna figura Matki Bożej Krasnobrodzkiej na postumencie w kształcie słupa z 1857 r. naprzeciw sanktuarium Maryjnego w Krasnobrodzie, figura Matki Bożej w wirydarzu klasztoru podominikańskiego przy sanktuarium i najstarsza rzeźba Matki Bożej Krasnobrodzkiej z XVIII wieku, znajdująca się w Muzeum Sakralnym zlokalizowanym w klasztorze krasnobrodzkim. Godną zauważenia jest rzeźba przedstawiająca scenę objawienia się Matki Bożej Jakubowi Ruszczykowi, wykonana z kamienia józefowskiego autorstwa lokalnego artysty Andrzeja Gontarza, poświęcona przez prymasa Polski kard. Józefa Glempa. W Krasnobrodzie, obok kaplicy św. Antoniego przy al. Najświętszej Maryi Panny stoi też rzeźba z drewna lipowego, przedstawiająca Opiekę Matki Bożej nad ludem, ustawiona jako pamiątka strasznych zdarzeń, które miały miejsce w czasie odpustowej nocnej procesji różańcowej, 1 lipca 1981 r. przy tej kaplicy – dzieło niepełnosprawnego artysty ludowego Lucjana Boruty z Drohiczyna postawione w tym miejscu i poświęcone w czasie odpustu lipcowego w 1982 r., podświetlana nocą figura kamienna Matki Bożej Krasnobrodzkiej w aureoli z Dzieciątkiem Jezus z 1987 r. na posesji rodziny Kurantowiczów przy al. Najświętszej Maryi Panny w Krasnobrodzie.

Kolejny etap poszukiwań rzeźb Pani Roztocza rozpoczęłam na krasnobrodzkim cmentarzu parafialnym. Znalazłam tu trzy nagrobki z rzeźbami Matki Bożej Krasnobrodzkiej: nagrobek ks. kan. Ludwika Liwerskiego – proboszcza parafii Krasnobród (od 2 listopada 1945 r., do śmierci 29 kwietnia 1970 r.) – jako dar wdzięczności od parafian; obiekt znajduje się na pagórku w starej części cmentarza. Na początku cmentarza od ul. Spokojnej można zobaczyć nagrobek rodziny Łuczków z kamienną figurą Matki Bożej Krasnobrodzkiej, natomiast w okolicy pomnika Żołnierzy Września 1939 r. znajduje się nagrobek moich krewnych, rodziny Kostrubców. Dalsze poszukiwania poczyniłam w sąsiedniej parafii na cmentarzu parafialnym w Suchowoli. Znalazłam tam jeden nagrobek z odrestaurowaną rzeźbą Matki Bożej Krasnobrodzkiej (blisko wejścia i ogrodzenia cmentarza od strony jezdni) oraz dwa nagrobki starsze z płaskorzeźbami Matki Bożej Krasnobrodziej z krzyżem (obiekty usytuowane są w środkowej części cmentarza parafialnego).

W krajobrazie Zamojszczyzny udało mi się zlokalizować jeszcze kilka rzeźb Pani Krasnobrodzkiej. W Szewni Górnej po lewej stronie jezdni na trasie Krasnobród – Zamość stoi ogrodzona metalowym płotkiem kamienna figura Matki Bożej Krasnobrodzkiej ufundowana przez wielkiego czciciela Pani Roztocza – ks. Andrzeja Jabłońskiego, jako wotum za ocalone w wypadku drogowym życie. W Hutkowie, blisko trasy Krasnobród – Zamość, na posesji rodziny Słotów stoi ogrodzona figura Matki Bożej Krasnobrodzkiej z 1996 r. ustawiona jako wotum Władysława Słoty z okazji 85. rocznicy jego urodzin. Figurę poświęcił ówczesny proboszcz parafii Krasnobród ks. Roman Marszalec. Blisko centrum Krasnobrodu, idąc chodnikiem ul. 3 Maja w stronę sanktuarium, w przydomowym ogrodzie rodziny Bińczyków można zauważyć kamienną figurę Matki Bożej Krasnobrodzkiej z Dzieciątkiem Jezus u Jej stóp. Rzeźbę postawiono dla wyrażenia wdzięczności Matce Bożej za łaski i zdrowie dla rodziny. W zbiorach własnych dwie drewniane figurki Matki Bożej Krasnobrodzkiej posiada artysta malarz i rzeźbiarz Eugeniusz Banaszek związany z Lublinem i Krasnobrodem. Podejmując te działania poszukiwawcze, uświadomiłam sobie, że Maryja potrzebuje nie tylko słów uwielbienia, ale też czynów podejmowanych na Jej chwałę. Właśnie to było motywem mojej pracy nad odszukaniem figur i rzeźb Matki Bożej Krasnobrodzkiej. Owocem mojej pracy jest wystawa fotografii w „Galerii Przystanek” mieszczącej się blisko sanktuarium.

2015-07-02 12:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gliński: "Opłakiwanie Chrystusa" powraca

[ TEMATY ]

sztuka

obraz

obraz

pl.wikipedia.org

Opłakiwanie Chrystusa (obraz z warsztatu Lucasa Cranacha starszego)

Opłakiwanie Chrystusa (obraz z warsztatu Lucasa Cranacha starszego)

We Wrocławskim Muzeum Narodowym zaprezentujemy "Opłakiwanie Chrystusa". Dzieło to znalazło się na powrót w polskich zbiorach - mówi wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w opublikowanej w poniedziałek rozmowie z "Do Rzeczy".

"31 stycznia we Wrocławskim Muzeum Narodowym zaprezentujemy +Opłakiwanie Chrystusa+ - obraz z warsztatu Łukasza Cranacha starszego" - powiedział Gliński, odnosząc się do obrazu utraconego w czasie II wojny światowej. Dodał, że dzieło to "znalazło się na powrót w polskich zbiorach dzięki pracy naszego Departamentu Restytucji Dóbr Kultury oraz pracowników Muzeum Narodowego we Wrocławiu".

CZYTAJ DALEJ

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa Matki Bożej Częstochowskiej

2023-01-31 21:00

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Im bardziej pragnęli, im bardziej starali się o drugie dziecko, tym większe przeżywali rozczarowania, kiedy okazywało się, że Henryka nie może zajść w ciążę. A ich pierwszy synek Bogdan wciąż dopytywał: „Mamo, kiedy będę miał braciszka albo siostrzyczkę?”.

Henryka postanowiła odwołać się do Bożej interwencji i pojechała na Jasną Górę. W intencji urodzenia dziecka odbyła pięć pielgrzymek. Jakaż to była radość, kiedy okazało się, że jej szczere modlitwy zostały wysłuchane: na początku 1986 roku okazało się, że spodziewa się dzieciątka. W sierpniu, a było to niedługo przed rozwiązaniem, Henryka poczuła, że powinna odwiedzić Matkę Bożą. Rodzina odradzała wyjazd. „W tym stanie?” – mówili. Ale ona postawiła na swoim. Mąż w końcu uległ i zdecydowano, że pojadą pociągiem. Na Jasnej Górze zamówili Mszę w intencji szczęśliwych narodzin. Henryka dostała wtedy niewielki obrazek z welonikiem potartym o Cudowny Obraz.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Debata „Jan Paweł II wobec pedofilii w Kościele”

2023-02-01 07:28

PAP/Albert Zawada

– Otwarta i jawna dyskusja na ten temat nie zaszkodzi Janowi Pawłowi, ale może zaszkodzić przyszłym pokoleniom, które zostaną odarte z jego obecności – powiedziała Paulina Guzik podczas debaty „Jan Paweł II wobec pedofilii w Kościele” zorganizowanej przez KAI 31 stycznia. W spotkaniu wzięli ponadto udział: o. Adam Żak SJ oraz publicysta „Rzeczypospolitej” Tomasz Krzyżak. Zaproszenia na debatę nie przyjął Marcin Gutowski, publicysta TVN24, autor reportażu telewizyjnego i książki „Bielmo”.

Na wstępie prowadzący spotkanie red. Tomasz Królak z KAI poinformował, że dobór gości dzisiejszej debaty jest niepełny. Nie skorzystał bowiem z zaproszenia Marcin Gutowski z TVN24, autor reportażu telewizyjnego oraz książki "Bielmo. Co wiedział Jan Paweł II ", poświęconych skandalom pedofilskim w Kościele amerykańskim drugiej połowy XX wieku i formułujących pod adresem Jana Pawła II zarzuty bierności w reagowaniu na te przestępstwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję