Reklama

Pożegnalne jasełka?

Jasełkowe przedstawienie w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Gołębiewie w gminie Kutno spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem rodziców i mieszkańców wsi. Jeszcze raz okazało się, że znane przecież powszechnie sceny z narodzin Jezusa Chrystusa, niosą tak wielki ładunek treści i wartości, że za każdym razem mogą być wykorzystane do stworzenia bardzo ciekawego i pouczającego widowiska.
Oprócz walorów religijnych, poznawczych i artystycznych jasełkowe przedstawienia niosą elementy wychowawcze, integrujące rozproszone środowiska wiejskie. Są, jak się okazuje, dość skuteczną alternatywą dla wszechpanującej telewizji, wprowadzającej człowieka w świat kultury obrazkowej, opartej na biernej konsumpcji płynących z ekranu obrazów. Obrazów o iluzorycznych treściach i często niepożądanych wartościach.
W środowiskach wiejskich szkoła jest jedyną instytucją potrafiącą gromadzić lokalną społeczność w oparciu o rodzinę. Jest w stanie umacniać więzi łączące rodzinę i skupiać wokół siebie różnorodne rodziny. Szkoda, że z tego prostego faktu nie zawsze zdają sobie sprawę samorządy lokalne, które postrzegają szkołę coraz częściej jedynie w wymiarach ekonomicznych. Jeśli gminie brakuje pieniędzy, kozłem ofiarnym staje się zazwyczaj szkoła lub inna placówka oświaty bądź kultury. Tak, niestety, stać się może ze Szkołą Podstawową w Gołębiewie, do likwidacji której przymierzają się władze gminy Kutno. O zamiarze zamknięcia placówki poinformował rodziców wójt gminy Kutno Jerzy Bryła. Decyzja została przyjęta z oburzeniem przez mieszkańców, którzy nie widzą żadnych podstaw do jej likwidacji. O tym, czy szkoła we wsi pozostanie, zadecydują radni.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

[ TEMATY ]

muzyka

muzyk

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Maryja objawiająca się dwójce dzieci zapraszała do modlitwy i pojednania - o tym są powstałe do projektu teksty i piosenki. Niech każdy odpowie na to zaproszenie skierowane przed laty i bez lęku zbliży się do Boga. Niech słowa Matki Jezusa, które z gór przyniosło dwoje pastuszków będą, dla pielgrzymujących na ziemi umocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Paradyż. Spotkane diecezjalnej diakonii liturgicznej

2021-09-19 10:49

archiwum DDL

Diecezjalna diakonia liturgiczna Ruchu Światło-Życie przyjechała do Paradyża, by w dniach 17-18 września spotkać się na wspólnej modlitwie i planowaniu pracy rocznej.

- Dziękowaliśmy za miniony rok posługi i zastanawialiśmy się, czego najbardziej nam potrzeba w tym czasie. Doszliśmy do wniosku, że priorytetem jest wspólnota, więc będziemy starać się przyjrzeć naszej posłudze pod kątem oazy młodzieżowej, dorosłych i rodzin – wyjaśnia ks. Bartosz Warwarko, moderator diakonii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję