Reklama

Dookoła świata

Niedziela Ogólnopolska 28/2015, str. 6

Finanse

Grecja pierwszym uprzemysłowionym bankrutem w historii

W referendum 61 proc. Greków opowiedziało się za nieprzyjmowaniem warunków pomocy wyznaczonych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Europejski Bank Centralny i Komisję Europejską. Wierzyciele domagali się od Grecji poważnych cięć budżetowych. Po ogłoszeniu wyników na placu Syntagma w Atenach odbyła się radosna manifestacja. Przedstawiciele Unii Europejskiej zapowiadali jednak przed referendum, że niezależnie od jego wyniku warunki spłaty dotychczasowego zadłużenia nie będą renegocjowane. Kierownictwo eurogrupy deklarowało z kolei, że w razie nieprzyjęcia warunków Grecja może zostać wykluczona ze strefy euro.

Na kilka dni przed głosowaniem minął termin wpłaty przez Ateny Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu raty długu, wynoszącej 1,6 mld euro. Grecja tego nie zrobiła. W ten sposób została pierwszym uprzemysłowionym krajem w historii, który stał się niewypłacalny wobec MFW. Do 20 lipca br. Grecy muszą zapłacić 3,5 mld euro Europejskiemu Bankowi Centralnemu.

(BBC,Tvn24.pl, wPolityce.pl, Bankier.pl)

Terroryzm

Niespokojny ramadan

Terroryści z tzw. Państwa Islamskiego (IS) starli się z siłami zbrojnymi Egiptu na półwyspie Synaj. Według Kairu, zginęło kilkunastu żołnierzy i ponad 100 terrorystów. Egipcjanie zapowiadają nasilenie walk z dżihadystami aż do ich całkowitej likwidacji. Część półwyspu znajduje się pod kontrolą islamistów, co zagraża zarówno Egiptowi, jak i Izraelowi.

Reklama

Walkę z IS prowadzi także Tunezja. Jej władze aresztowały 12 osób podejrzanych o związek z zamachem na turystów w miejscowości Susa. 2 napastników otworzyło wówczas ogień do wypoczywających na plaży, w wyniku czego zginęło 38 osób. Policja poszukuje kolejnych 2 mężczyzn, którzy mieli przejść szkolenie terrorystyczne wspólnie z jednym z zamachowców. Władze Tunezji dokonały także zmian na stanowiskach komendantów służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Susy, miasta Monastir oraz uchodzącego za centrum ekstremizmu w Tunezji – Kairouan.

Z kolei członkowie tzw. Państwa Islamskiego walczący w Iraku zamieścili w Internecie nagranie, na którym widać, jak demolują chrześcijańskie kościoły i kaplice w Mosulu.

(rmf.fm, lastampa.it, fronda.pl)

Ukraina

Rosyjscy generałowie dowodzący separatystami

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zidentyfikowała pięciu wysokich rangą oficerów rosyjskiej armii, dowodzących oddziałami tzw. separatystów – podała agencja Bloomberg. Są to: generał-major Oleg Cekow, były dowódca brygady zmotoryzowanej; generał-major Walerij Sołodczuk z sił powietrzno-desantowych; generał-major Siergiej Kuzowlew, weteran wojny w Czeczenii; generał-major Aleksiej Zawizion, dawny dowódca rosyjskich wojsk w Tadżykistanie, gdzie w czasie oficjalnego przyjęcia obrzucił rasistowskimi wyzwiskami czarnoskórych dyplomatów USA; i generał-major Roman Szczadrin z sił specjalnych. Razem z nimi na Ukrainie jest też płk Anatolij Barankiewicz, który w 2008 r. dowodził „separatystami” w Osetii i przedstawiał się jako Osetyniec.

(Rp.pl)

Sudan

Chrześcijanie skazani

Rok po uwolnieniu Meriam Ibrahim dwóm kolejnym chrześcijanom grozi wyrok śmierci. Ewangeliccy pastorzy Yat Michael i Peter Yein Reith zostali aresztowani na przełomie 2014 i 2015 r., kiedy wychodzili ze spotkań modlitewnych. Amnesty International donosi, że są przetrzymywani w więzieniu o zaostrzonym rygorze, gdzie nie respektuje się ich podstawowych praw. Pastorów oskarżono o bluźnierstwo i szpiegostwo. Sąd w Chartumie uznał ich za winnych. W najbliższym czasie ma określić wymiar kary. Za zarzucane czyny mogą zostać straceni.

(avvenire.it)

Katastrofa

18,7 mld dol. kary dla BP

Amerykański sąd nałożył na koncern naftowy BP karę w wysokości 18,7 mld dol. za spowodowanie katastrofy ekologicznej w 2010 r. Po wybuchu na platformie wiertniczej w Zatoce Meksykańskiej do wody wyciekło 470 mln litrów ropy naftowej. W katastrofie zginęło 11 osób.

To największa kara, jaką kiedykolwiek zasądzono firmie naftowej. Koncern BP bronił się, że wydał już 42 mld dol. na likwidację skutków katastrofy. Nie wiadomo jeszcze, ile będą go kosztować prywatne pozwy poszkodowanych.

(BBC, nbcnews.com, telewizjarepublika.pl)

2015-07-07 11:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Testament miłości

2020-02-27 20:24

[ TEMATY ]

Częstochowa

siostry

muzeum

spektakl

ośrodek

Józefitki

Anna Przewoźnik/Niedziela

Widowisko muzyczne „Po śladach Ojca ubogich”

W ramach obchodów jubileuszu 100 rocznicy śmierci świętego kapłana Zygmunta Gorazdowskiego, założyciela zgromadzenia sióstr św. Józefa, 27 lutego br. w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie, odbyła się premiera widowiska muzycznego „Po śladach Ojca ubogich”.

W spotkaniu jubileuszowym udział wziął bp Andrzej Przybylski, biskup diecezji częstochowskiej. Obecne były siostry z różnych placówek, na czele z generalną zakonu, s. Wandą Matysik, ks. Andrzej Sobota, proboszcz parafii pw. Krzyża św. na terenie której znajduje się Ośrodek Wychowawczy, kapelan ośrodka, dyrektor Radia Jasna Góra o. Andrzej Grad, poseł Lidia Burzyńska, prezydent Ryszard Stefaniak, przedstawiciele Kuratorium Oświaty.

- Postanowiliśmy radować się z gośćmi tym jubileuszem wspólnie z dziećmi, siostrami, pracownikami oraz naszymi przyjaciółmi. Wszystko to, by uczcić jubileusz dla nieba - mówi dyrektor Specjalnego Ośrodka Wychowawczego s. Ezechiela Wolak. W roku jubileuszowym, w którym obchodzimy stulecie narodzin dla nieba św. Zygmunta Gorazdowskiego, pochylamy się nad tą szczególną dla nas postacią. Staramy się zgłębić jego życie i drogę do świętości, na nowo odkryć duchowe dziedzictwo, jakie nam pozostawił. - Obchodzimy ten jubileusz w całym zgromadzeniu i przez cały rok. Nasz dom przyjął formę dziękczynienia, poprzez przypominanie świętego na różne sposoby, również poprzez widowisko.

Dziewczynki z ośrodka, poprzez spektakl teatralny, pokazały życie św. Zygmunta Gorazdowskiego i jego bliskość z Bogiem. Wszystko poprzez muzykę i ruch. Jedyne słowa, które padły ze sceny, to słowa świętego Zygmunta:

„Wszechmogący zmiłuj się nad kornym sługą Twoim, użycz mi siły abym mógł wypełnić posłannictwo twe, a całe życie poświecę dla dobra bliźnich”.

Słowa te były życiowym przesłaniem świętego, który chciał służyć Bogu. Siostry, na wzór założyciela, pełnią takie miłosierdzie wobec drugiego człowieka.

- Staramy się odpowiadać na znaki czasów właśnie na wzór św. Zygmunta – mówi s. Ezechiela Wolak. Na co dzień, opiekując się dziewczętami, które posiadają orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, realizujemy swoje powołanie, wspierając dziewczynki i ich rodziny.

W ośrodku mamy pod opieką 52 dziewczynki. Na scenie wystąpiły niemal wszystkie.

Siostra Aurelia Mokrzan - inicjatorka i pomysłodawczyni przedstawienia - zaznacza, że taniec jest jej pasją. - Kocham taniec i stąd przez klika miesięcy rodziło się pragnienie, w sercu i na modlitwie, by przygotować spektakl, który poruszy widzów. Zależało mi, by poczuli, że Pan Bóg jest dobry, jest blisko każdego człowieka, że kocha i daje nam świętych.

- Długo pracowałyśmy nad tym przedstawieniem, ale to, co dzisiaj zobaczyłam, przerosło moje oczekiwania. Dziewczynki dokładnie wiedziały co przekazują. Modliłyśmy się przy każdej próbie, wiedziałam, że czują duchowość tego świętego i to poruszało. Ważne jest to, że światła, muzyka, nagłośnienie, prezentacja tekstowa – wszystko było wspaniałe! To też zasługa Krzysztofa Witkowskiego, dyrektora muzeum – dodaje siostra.

Ks. Zygmunt Gorazdowski ogłoszony został świętym w 2005 roku przez papieża Benedykta XVI, wcześniej w 2001 r. został ogłoszony błogosławionym przez św. Jana Pawła II. Dlatego miejsce nie jest przypadkowe - mówi siostra dyrektor. To dwaj polscy święci. W tym roku splatają się setne urodziny św. Jana Pawła II i 100 urodziny dla nieba św. Zygmunta Gorazdowskiego. To nie przypadek, tym bardziej, że w zbiorach Muzeum znajduje się medal św. Zygmunta Gorazdowskiego – mówi dyrektor Ośrodka s. Ezechiela.

Zobacz zdjęcia: Testament miłości

Skoro jubileusz to podczas świętowania pojawił się tort, podziękowania i dyplomy dla osób zaprzyjaźnionych z ośrodkiem.

Do sióstr Józefitek szczególne podziękowania za niesienie miłości bliźnim, skierował Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. List od Premiera przeczytała posłanka Lidia Burzyńska (PIS).

Na zakończenie spotkania wszyscy goście otrzymali perełki„Czyli duchowe myśli św. Zygmunta”.

CZYTAJ DALEJ

Nie żyje pasażer statku Diamond Princess. Był zarażony koronawirusem.

2020-02-28 16:57

[ TEMATY ]

śmierć

Niemcy

statek

koronawirus

wPolityce.pl/PAP/EPA/ALEX PLAVEVSKI

WHO: Wirus może dotrzeć do wszystkich krajów świata.

Brytyjczyk, który był na pokładzie statku wycieczkowego Diamond Princess, zacumowanego w Jokohamie w Japonii, zmarł na chorobę wywołaną przez koronawirusa - poinformowała w piątek japońska agencja prasowa Kyodo.

Agencja Reutera przekazała, że od brytyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych na razie nie udało się uzyskać komentarza w tej sprawie.

Dotychczas spośród ponad 3,7 tys. pasażerów Diamond Princess pięć osób zmarło (nie licząc Brytyjczyka), a ponad 700 jest zainfekowanych.

WHO: Koronawirus może dotrzeć do wszystkich krajów świata

Po pierwszym przypadku koronawirusa potwierdzonym w Nigerii Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegła w piątek, że epidemia rozszerza się, a wirus może dotrzeć do większości, „jeśli nie do wszystkich krajów” na świecie.

Zainfekowany mężczyzna przyleciał do Nigerii lotem Turkish Airlines ze Stambułu - przekazał również w piątek komisarz ds. zdrowia w stanie Lagos Akin Abayomi.

Abayomi powiedział na konferencji prasowej, że chory podróżował z Mediolanu we Włoszech. 26 lutego trafił do lekarza z objawami Covid-19 i 27 lutego został umieszczony w izolacji w stolicy kraju.

Jest on pierwszym przypadkiem zakażenia w Afryce Subsaharyjskiej.

Rzecznik WHO Christian Lindmeier poinformował w Genewie, że organizacja analizuje doniesienia o ponownym zakażeniu niektórych wyleczonych.

Jednak ogólnie rzecz biorąc osoba, która przeszła zakażenie koronawirusem, będzie odporna przynajmniej przez jakiś czas - zaznaczył.

Lindmeier dodał, że misja WHO do Iranu, w którym w piątek potwierdzono 34 zgony i 388 przypadków zakażenia, ma się rozpocząć na początku przyszłego tygodnia.

Do tej pory w Chinach kontynentalnych, gdzie znajduje się pierwotne ognisko epidemii, koronawirusem zakażone zostały 78 824 osoby, spośród których 2 788 zmarło. Wirus rozprzestrzenił się na ok. 50 krajów, w których odnotowano dotąd ponad 70 przypadków śmiertelnych.

60 przypadków koronawirusa w Niemczech

W Niemczech potwierdzono prawie 60 przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowała w piątek rzeczniczka ministerstwa zdrowia. Dodała, że ta liczba obejmuje też osoby, które już wyzdrowiały.

Spytana o to, ile jest potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Niemczech, rzeczniczka odpowiedziała, że w tej chwili prawie 60, ale „sytuacja jest bardzo dynamiczna”.

Dodała, że ministerstwo nie będzie wydawało rekomendacji w sprawie ewentualnego odwołania targów turystycznych ITB, które mają się odbyć w Berlinie w dniach 4-8 marca, gdyż decyzja należy do władz lokalnych.

Jak powiedział w piątek rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert, w tym momencie nie da się oszacować skutków ekonomicznych epidemii koronawirusa. Rzeczniczka ministerstwa gospodarki poinformowała, że rząd nie planuje obecnie wprowadzenia pakietu stymulacyjnego.

Na świecie stwierdzono dotąd ponad 83 tys. zakażeń koronawirusem, zdecydowaną większość z nich 78 824 - w Chinach. Koronawirus rozprzestrzenił się na ok. 50 krajów. Wśród państw Europejskich najwięcej zakażeń zanotowano we Włoszech - 650. Na całym świecie zmarło z powodu koronawirusa ponad 2800 osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję