Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 28/2015, str. 8

Polskie rzemiosło

Etos rzemieślnika opiera się na wierze

W 34. Pielgrzymce Rzemiosła, która odbyła się 28 czerwca br., uczestniczyli przedstawiciele władz Związku Rzemiosła Polskiego, Izb Rzemieślniczych, starszyzna cechowa, rzemieślnicy i pracownicy rzemiosła wraz z rodzinami, duszpasterzami i kapelanami – w sumie przybyło ok. 4 tys. osób. Wystawiono ponad 120 pocztów sztandarowych cechów i izb z całej Polski. Organizacja pielgrzymki w tym roku została powierzona Pomorskiej Izbie Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Gdańsku oraz Cechowi Rzemiosł Różnych w Starogardzie Gdańskim. Uroczystościom przewodniczył biskup diecezji pelplińskiej Ryszard Kasyna. Pielgrzymkę transmitowało diecezjalne Radio Głos z Pelplina. Ceremonii wprowadzenia pocztów sztandarowych tradycyjnie, od wielu już lat, dokonał o. Jan Golonka, paulin, wielki przyjaciel rzemieślników. Obecni byli m.in.: prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik, prezes Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Gdańsku Jerzy Szajda, krajowy duszpasterz Rzemiosła ks. kan. Krzysztof Rusiecki. Zebranych witał o. Krystian Gwioździk, podprzeor Jasnej Góry.

– Rzemieślnik polski wyrastał z ludu polskiego w konkretnych uwarunkowaniach naszej Ojczyzny. Stawał się rzemieślnikiem poprzez pracę – mówił w homilii bp Ryszard Kasyna. Etos rzemieślnika odwołuje się do tradycji i szanuje tradycję, sięga do nauki, korzysta z niej w całej pełni, ale wie, gdzie tkwią jego korzenie. Etos rzemieślnika opierał się bowiem i winien się opierać na wierze. Mistrz wychowywał swoich następców, czeladników i terminatorów w duchu wierności Bogu i Ojczyźnie, przekazywał uczniom nie tylko umiejętność pracy, ale i swoistą sztukę życia.

„Miłujcie się!”

To pismo można czytać w 22 językach

Jasnogórskie Czuwanie Czytelników „Miłujcie się!” miało miejsce w sanktuarium 27 czerwca br. Pielgrzymka zgromadziła redaktorów, czytelników i kolporterów pisma „Miłujcie się!”, osoby zrzeszone w Ruchu Czystych Serc, Ruchu Czystych Serc Małżeństw i Ruchu Wiernych Serc – w sumie kilkaset osób.

Reklama

Czasopismo „Miłujcie się!” to katolicki dwumiesięcznik ewangelizacyjny. Pismo skierowane jest szczególnie do młodzieży i rodzin. Wydaje je Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej. Dwumiesięcznik obchodzi w tym roku 40-lecie istnienia. Dociera do prawie wszystkich zakątków świata. Wydawane jest w 22 językach. Wokół redakcji dwumiesięcznika skupia się Ruch Czystych Serc – wspólnota gromadząca ludzi młodych, pragnących zachować czystość przedmałżeńską oraz wolność od nałogów, zwłaszcza od narkomanii, alkoholizmu i nikotynizmu. Z inicjatywy redakcji powstał też Ruch Czystych Serc Małżeństw, zrzeszający małżeństwa pragnące żyć według zasad Ewangelii. Pismo „Miłujcie się!” propaguje także Ruch Wiernych Serc – krucjatę modlitwy w intencji małżeństw zagrożonych rozpadem, duchową adopcję dziecka poczętego i dzieło modlitwy za kapłanów. Na pielgrzymce obecny był redaktor naczelny pisma „Miłujcie się!” ks. Mieczysław Piotrowski, chrystusowiec.

Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika

Paulini są zakonem kontemplacyjno-czynnym. Gorliwość w posłudze człowiekowi poprzedzają zjednoczeniem z Bogiem przez modlitwę indywidualną i wspólnotową.

Charyzmatem Zakonu Paulinów jest:
• kontemplacja Boga w samotności
• umiłowanie modlitwy liturgicznej
• szczególny kult Bogurodzicy
• pracowite życie oraz praktyka pokuty
• głoszenie Słowa Bożego
• sprawowanie sakramentów,
• zwłaszcza sakramentu pokuty

Referent ds. powołań, ul. o. A. Kordeckiego 2, 42-225 Częstochowa – Jasna Góra, kom. +48 501-360-143 tel. +48 (34) 377-72-03, www.powolania.paulini.pl, e-mail: powolania.paulini@gmail.com

Warsztaty

Jeśli chcesz poprawić swoje relacje z Bogiem, z samym sobą, z rodziną, ze znajomymi, z szefem czy z koleżanką – weź udział w warsztatach:

Komunikacja z elementami asertywności w świecie przeżywanych uczuć i emocji

Terminy: 25-26 lipca, 5-6 września, 24-25 października 2015 r.

12-13 września 2015 r. – warsztaty o potrzebie miłości i przebaczenia dla młodych dorosłych (20-40 lat)

Godziny: sob. 10.00-17.00, niedz. 10.00-15.00

Miejsce i organizator: Poradnia Psychologiczno-Religijna na Jasnej Górze

Adres: Częstochowa, ul. o. Kordeckiego 2 (przy Jasnej Górze)

Zgłoszenia – pod numerem tel. 503-081-751 (Iwona T., w godz. 19-21)

Krótko

29 czerwca na Jasnej Górze jubileusz 50-lecia kapłaństwa świętowali: o. Witold Głowacz, o. Konstancjusz Kunz, o. Józef Olczak oraz ks. Stanisław Jarosz.

Zapowiedzi

11-15 lipca – Wejścia pielgrzymek na odpust Matki Bożej Szkaplerznej

17-18 lipca – Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich

19 lipca – 44. Pielgrzymka Nowogródzian

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2015-07-07 11:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lęk przed Bogiem

2020-02-21 14:54

[ TEMATY ]

duchowość

wiara

freelyphotos.com

Pytania o wiarę, które rodzą się w naszych sercach często pozostawiamy samym sobie. A może nareszcie czas stawić im czoła i wspólnie na nie odpowiedzieć? Prezentujemy drugi artykuł z cyklu "Pytania o wiarę", w którym przestawimy odpowiedzi biskupa Andrzeja Przybylskiego na niekiedy niełatwe pytania stawiane przez młodych ludzi.

Jakub: Uważam, że dużo ludzi się nie nawraca i nie zmienia, bo tak naprawdę boi się Boga. W większości jesteśmy tchórzami wobec Pana Boga i wolimy żyć głupio, źle, ale po swojemu. Dlaczego ludzie boją się Boga, skoro On chce tylko samego dobra dla człowieka? Ja się ciągle zbliżam do Jezusa, ale jakoś nie mam odwagi uwierzyć Mu tak do końca i we wszystkim…

Ten problem jest naprawdę ważny. Nawet ogłoszenie przez aniołów nowiny o Bożym narodzeniu zostało poprzedzone wezwaniem skierowanym do pasterzy: „Nie bójcie się!”. Rzeczywiście, czasem boimy się Boga. Pasterze z Betlejem boją się Boskiej światłości. Zapewne są ludźmi ciemności i światłość jest zawsze ryzykiem odsłonięcia ich słabości. Ludzie boją się Boga, bo żyją w ciemności i mają sporo brudów, a każde światło pokazuje im prawdę o tym.

Proszę sobie wyobrazić wykwintne przyjęcie i nagłe odkrycie, że na naszym ubraniu jest pełno plam. W takiej sytuacji człowiek woli schować się ciemności, bo tam gdzie ciemniej, inni nie zauważą zaplamionego ubrania.

Dziś ludzie często boją się całkowicie zawierzyć Bogu. Jan Paweł II zaczął swój pontyfikat od słynnego zdania: „Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi!”. Ojciec Święty doskonale rozumiał , że wielu ludzi boi się dziś otworzyć całkowicie bramę swojego serca dla Boga. W wielu swoich tekstach do młodzieży tłumaczył młodym, aby nie bali się Boga, tego, że Bóg zagraża ich wolności , szczęściu i przyjemnemu sposobowi życia.

Na jednych z rekolekcji adwentowych które prowadziłem zdarzyła mi się ciekawa rozmowa z chłopcem z drugiej klasy szkoły podstawowej. Podczas rorat dzieci losowały, które z nich zabierze do domu na 24. godziny figurkę Dzieciątka Jezus. Po Mszy św. podszedł do mnie wspomniany chłopiec. „A właśnie, że ja nie chciałbym wylosować Jezusa!” - zwierzył się zdecydowanym głosem. „Czemu byś nie chciał?” - zapytałem. „Bo jak bym Go wylosował, to najpierw bałbym się, że Go rozbiję w drodze do domu. A najgorsze, że jak ten Jezus byłby z nami w domu, to trzeba by się było dużo modlić, nie można by się było bić z siostrą i rodzice nie mogliby się ze sobą kłócić!”

Ta szczera odpowiedź dziecka chyba najlepiej oddaje , dlaczego czasem boimy się przyjąć Boga do swojego życia: bo pewnie musielibyśmy się zmienić!

CZYTAJ DALEJ

Bp Miziński: Współczesny świat często idzie na ustępstwa. Jezus jest jednoznaczny

2020-02-22 10:20

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

episkopat

bp Artur Miziński

Konferencja Episkopatu Polski

Episkopat.news

Bp Artur Miziński

Widzimy, jak często świat idzie dziś na ustępstwa. Jeśli faktycznie wiara jest motorem naszego życia, to nasze postawy będą jednoznaczne - mówił bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski podczas Mszy Świętej rozpoczynającej spotkanie Prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej. Obrady rozpoczęły się w piątek wieczorem w Warszawie i potrwają do niedzieli.

O tym, że dojrzała wiara domaga się wynikających z niej uczynków, mówił bp Artur Miziński w homilii wygłoszonej podczas Mszy Świętej w intencji rozpoczynających się obrad Prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej. W czasie Eucharystii modlono się również za całą Radę i za rodaków, którym posługują jej członkowie. „Jeśli faktycznie wiara jest motorem naszego życia, to nasze postawy będą jednoznaczne” – podkreślał bp Miziński. „Wiara to nie jest tylko przyjęcie prawdy objawionej, przyjęcie Słowa Bożego, ale ma być ona takim włączeniem tego Słowa w nasze życie, aby stało się ono motorem naszego działania. Wiara to jest przyjęcie naszego krzyża i pójcie za Jezusem. Dopiero taka wiara będzie obfitować w uczynki” – powiedział.

Podkreślał, że wiara jest łaską, której nikomu nigdy nie zabraknie.

„Trzeba ją przyjąć jak dar, trzeba się nim rozradować i nim żyć” – mówił. Podkreślał, że przyjęcie daru wiary ma prowadzić do tego, że „ta wiara będzie weryfikowana w naszym życiu, w konkretnej postawie, a tą postawą ma być miłość, która nie pozwoli nam zamknąć się na drugiego człowieka” – powiedział. Wskazywał, że życie wiarą wiąże się z podejmowaniem krzyża. „Czy nasza wiara jest wiarą dojrzałą, która określa charakter naszego życia? Czy jest to wiara, która sprawia, że nie boimy się tracić naszego życia, spalać się? Czy nasza wiara nie cofa się przed wyzwaniami, które domagają się od nas brania każdego dnia krzyża, który zostaje nam dany i świadczenia wobec świata o tym, że należymy do Chrystusa, że nasze życie jest w Nim i poza Nim nie ma życia?” - pytał.

Nawiązując do Ewangelii mówił o potrzebie bycia we współczesnym świecie świadkiem, który niesie wiarę swoim braciom.

„Widzimy, jak często świat idzie dziś na ustępstwa - w różnych sondażach, opiniach i nawet hasłach przedwyborczych ludzie wierzący dopuszczają aborcję, in vitro, brak szacunku dla życia ludzkiego, związki jednopłciowe. Pozwalamy na próby godzenia tego wszystkiego z wiarą chrześcijańską” – zauważył bp Miziński. Nawiązując do ustępstw, na które idzie często współczesny świat, przypomniał, że Jezus mówi krótko i zdecydowanie: „Do każdego, kto przyzna się do mnie przed ludźmi, przyznam się i ja przed moim Ojcem, który jest w niebie”.

Bp Miziński podkreślił, jak ważne jest, by nie stać się letnimi w okolicznościach, w których przyszło nam przeżywać wiarę. Zachęcił, by modlić się o to, aby Bóg umocnił wiarę, tak by stać się wiarygodnymi świadkami dla tych, którzy wiarę zagubili. „Bądźmy apostołami wiary dojrzałej” - zachęcił.

Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski po wspólnej Eucharystii wziął udział w pierwszej części obrad Prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej. W swoim wystąpieniu omówił najważniejsze wydarzenia w Kościele w Polsce w ostatnim roku i zapowiedział najbliższe plany i inicjatywy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję