Reklama

Kultura

Zawoja

Jedyna taka Korona Ziemi

W Zawoi od kilku miesięcy czynne jest Centrum Górskie „Korona Ziemi”. Wewnątrz pawilonów o powierzchni 1300 m2 znajdują się dziesiątki eksponatów, fotografii i dokumentów obrazujących najwspanialsze osiągnięcia polskich alpinistów i himalaistów. Można tam zobaczyć m.in. fotografie i odtworzone plastycznie postaci Jerzego Kukuczki, Andrzeja Zawady, Krzysztofa Wielickiego, Wandy Rutkiewicz, wraz ze strojami i ekwipunkiem, który służył w czasie wypraw na najwyższe szczyty Ziemi.

Reklama

Wśród dokumentów jest m.in. list z 17 lutego 1980 r. od św. Jana Pawła II, który gratulował polskim himalaistom pierwszego wejścia na Mount Everest w okresie zimowym. Jest też fotografia ze spotkania Papieża z Wandą Rutkiewicz (zdobyła najwyższy szczyt świata w dniu wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Apostolską). Pod dachem innego pawilonu znajdują się imponujące, plastyczne makiety najwyższych gór wszystkich kontynentów, m.in. Mount Everest, Kilimandżaro, Mont Blanc, Góra Kościuszki, Mc Kinley i inne. Jest wśród nich, dla porównania, makieta Babiej Góry, choć Królową Beskidów można stamtąd oglądać w naturalnej okazałości.

– Centrum Górskie powstało dla celów rekreacyjnych i dydaktycznych. Ma budzić podziw i szacunek dla piękna gór. Tu można zobaczyć, bez dalekich podróży, jak wyglądają najwyższe szczyty świata. Chcemy też, aby nasz ośrodek uczył zdrowej i odpowiedzialnej turystyki górskiej oraz bezpiecznego i kulturalnego zachowania się na szlakach. Tym celom edukacyjnym służą również nowoczesne nośniki, którymi dysponujemy jak: filmy, stoły multimedialne, tablety, rzutniki, kino. Dla upowszechnienia wiedzy o górach i dorobku polskiego alpinizmu i himalaizmu oraz w celu opracowania programów edukacyjnych, współpracujemy z pasjonatami wypraw wysokogórskich m.in. Adamem Wielickim oraz takimi ośrodkami naukowymi jak: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Rolniczy, Babiogórski Park Narodowy – informuje Wojciech Chowaniak, zastępca kierownika ośrodka, który także wspomagał Bartka Krawczaka w powstawaniu tego jedynego w Polsce Centrum Górskiego „Korona Ziemi”.

2015-07-09 11:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sacrum w pejzażu kulturowym

Mieszcząca się w Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Piotrkowskiej „Galeria 87” zaprosiła niedawno na znakomitą wystawę fotografii Tomasza Sobczaka pt. „Sacrum pejzażem malowane”.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: nie ma kapłanów na próbę

2021-09-25 16:31

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymka kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Potwierdzamy drogę Chrystusa wejścia w nasze życie i sprawę wolności i wierności łasce, którą otrzymaliśmy nie tylko dla siebie, ale i dla drugich – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 25 września przewodniczył w bazylice jasnogórskiej Mszy św. podczas 40. Pielgrzymki Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej. Odbyła się ona pod hasłem: „Słudzy Jedności” i była dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na wałach, po której kapłani zgromadzili się na Eucharystii w bazylice.

CZYTAJ DALEJ

Nie boją się dawać świadectwa

2021-09-25 15:05

[ TEMATY ]

Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

Karolina Krasowska

Mężczyźni podczas Eucharystii

Mężczyźni podczas Eucharystii

Słowa św. Jana Pawła II „Nie bójcie się dawać świadectwa” były hasłem IX Pielgrzymki Mężczyzn do Międzyrzecza. 25 września do Kolebki Chrześcijaństwa i Polskości przybyli mężowie, ojcowie, synowie, dziadkowie oraz kapłani

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza to była propozycja dla tych, którzy "Nie boją się dawać świadectwa". Spotkanie rozpoczęło się na międzyrzeckim Zamku Piastowskim powitaniem uczestników. Były pieśń „Bogarodzica", okolicznościowe przemówienia, wspólna modlitwa, wspomnienie bohaterów walk o niepodległość, salwy honorowe, pieśń „Rota". Dr hab. Grzegorz Kucharczyk wygłosił  wykład zatytułowany„Zachować dziedzictwo Narodu Ochrzczonego. Nauki z historii” oraz „Nowe czasy, nowe zadania”. Z Zamku mężczyźni przemaszerowali do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego z homilią bp. Henryka Wejmana ze Szczecina.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję