Reklama

Kultura

Głębia pustyni

Dwustronny krucyfiks tyniecki z malowidłami prof. Jerzego Nowosielskiego oraz XVI-wieczna rzeźba Michała Archanioła – to tylko niektóre, często niedostępne na co dzień, elementy ekspozycji pt.: „Gdzie bije serce pustyni? Symbolika i historia”. Wystawa jest otwarta dla zwiedzających w Muzeum Opactwa w Tyńcu.

Jak podkreśla br. Michał Gronowski, kustosz muzeum, ta część ekspozycji jest zmieniana co roku i zawsze sięga tematem do tradycji monastycznej. – W tym roku motywem przewodnim jest pustynia – nasza wystawa stanowi zaproszenie do refleksji nad osobistym wymiarem pustyni w kontekście prezentowanych treści – tłumaczy zakonnik.

Reklama

Br. Gronowski wskazuje, że zasadniczą cechą pustyni jest jej dwoistość – to zarazem miejsce śmierci, bez życia, miejsce próby i kuszenia czy buntu, jak i obszar błogosławieństwa, oczyszczenia i spotkania z Bogiem. Zwłaszcza pustynia z tytułu ekspozycji jest wieloznaczeniową metaforą.

– Symbolika pustyni dotyka nas w wielu płaszczyznach i wymiarach. Na pustyni dokonuje się konfrontacja z trudnościami i ograniczeniami, których pokonanie otwiera nowe horyzonty. Klamrą spinającą te wszystkie paradoksy jest krzyż – wymowny symbol prezentowanego miejsca – mówi kustosz Muzeum. Dlatego zwiedzających wita dwustronny krucyfiks. Bardzo wyraźnie pokazuje on dwa wymiary pustyni – z jednej strony prezentuje śmierć, a z drugiej zmartwychwstanie Jezusa.

W ramach ekspozycji po raz pierwszy publicznie zaprezentowano XVI-wieczną drewnianą rzeźbę Michała Archanioła, przechowywaną w Tyńcu. Olbrzymią atrakcją jest również róża pustyni i piasek z Sahary, podarowane Muzeum przez Małe Siostry Karola de Foucauld. Do sierpnia zwiedzający będą mogli obejrzeć XV-wieczne inkunabuły związane z historią Ojców Pustyni, którzy właśnie na terenach pustynnych tworzyli ruch monastyczny.

Reklama

Na posadzce sal ekspozycyjnych znalazły się też ponad dwie tony piasku, a całość wystawy dopełnia film przedstawiający wypowiedzi polskich mnichów na temat ich doświadczeń pustyni. Zwieńczeniem wystawy jest specjalna konstrukcja, która ma wzbudzać w zwiedzających pytanie o pustynię własnego życia – choroby, ograniczenia, relacji czy anonimowości w sieci. Po wyjściu z sali każdy otrzyma także druk z sentencjami Ojców Pustyni.

Wystawa „Gdzie bije serce pustyni? Symbolika i historia” będzie czynna do 31 marca 2016 r. W sezonie letnim (od maja do września) jest otwarta w godz. 10-18, a zimowym (od października do marca) 10-16.

2015-07-09 11:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapelan „Solidarności” łódzkiej

Niedziela łódzka 1/2013, str. 4

[ TEMATY ]

wystawa

Łódź

Anna Skopińska

Ekspozycja składa się z 25 plansz

Ekspozycja składa się z 25 plansz

W ramach sympozjum „Łódź w panoramie oporu” w Urzędzie Miasta Łodzi można było obejrzeć wystawę poświęconą najbardziej znanemu łódzkiemu kapłanowi czasów „Solidarności” - jezuicie o. Stefanowi Miecznikowskiemu. Na 25 planszach znalazły się fotografie i dokumenty ilustrujące działalność legendarnego duszpasterza. Ekspozycja została przygotowana przez łódzki oddział IPN w 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Stygmaty św. Franciszka odpowiedzią na prośbę Mahometa

2021-09-18 22:40

Norbert Polak

Wspólnota parafialna Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach obchodziła święto patronalne i przyjazd wicekomisarza Ziemi Świętej. o. Dariusza Sambora.

Wspólnota parafialna Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach obchodziła święto patronalne i przyjazd wicekomisarza Ziemi Świętej. o. Dariusza Sambora.

    W kościele Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach 17 września odbył się odpust parafialny i przywitanie wicekomisarza Ziemi Świętej, o. Dariusz Sambora.

    Na początku wydarzenia franciszkanie świeccy, rada parafialna i seminarzyści złożyli podziękowania na ręce jubilata. Następnie przemówienie wygłosił proboszcz świątyni, o. proboszcz Eligiusz Dymowski. Duchowny zauważył, że Krzyż Jerozolimski i stygmaty św. Franciszka z Asyżu łączą się ze sobą w sposób szczególny. - Dzisiaj dwa miejsca szczególne łączą się ze sobą — miejsce w Jerozolimie, bazylika Bożego Grobu, Góra Kalwaria i drugie miejsce w Europie, we Włoszech, góra La Verna. Dwa miejsca związane ze znakiem Zbawienia, jaki każdego dnia czynimy poprzez znak Krzyża. Tam, w Jerozolimie, Chrystus oddał swoje życie za każdego człowieka. Na górze La Verna Swojego wiernego ucznia, św. Franciszka z Asyżu obdarzył darem stygmatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję