Reklama

Niedziela Małopolska

O Duchu Świętym u Mężczyzn św. Józefa

Niedziela małopolska 30/2015, str. 3

[ TEMATY ]

wspólnota

Łukasz Kaczyński

Duch Święty uzdalnia nas do przylgnięcia do całej prawdy Jezusowej. Dopóki nie ma tego wewnętrznego przylgnięcia, nie żyjesz pełnią prawdy – mówił w środę, 15 lipca do mężczyzn bp Grzegorz Ryś. Hierarcha był specjalnym prelegentem wakacyjnego cyklu spotkań wspólnoty Mężczyzn św. Józefa pt. „Pełnia Życia Pełnia Radości”, które odbywają się w parafii św. Józefa w Krakowie-Podgórzu.

Bp Ryś rozpoczął nauczanie od odniesienia się do 10. rozdziału Ewangelii św. Łukasza. – Mamy takie poczucie, że Jezus w tym fragmencie oddycha pełnymi płucami, że jest w samym środku doświadczenia, które Mu mówi o pełni życia i o którym chce dać świadectwo. To jest moment, w którym w Jezusie eksplodowała radość – stwierdził. Hierarcha podkreślił, że niezmiernie istotne jest to, iż była to radość życia, która jest dostępna w Duchu Świętym. Co więcej, jest ona dostępna przez Niego dla każdego człowieka. – Ten dar, którego Jezus nam udziela, abyśmy żyli pełnią życia, to nie są żadne rzeczy, to nie jest nawet to, co dobre. Tylko to jest Duch Święty – mówił. Ksiądz Biskup wskazał, że Duch Święty jest niezbędny do pełni istnienia.

Reklama

– Ważne jest to, by otwierać się na Ducha Świętego, zostawionego w Kościele na wiele sposobów, Który sprawia w nas radość w takim doświadczeniu, że wreszcie żyjemy na całego – ocenił Hierarcha, dodając, że dar ten może kompletnie zmienić życie. – Nie redukujmy spotkania z Bogiem do konkretnych żądań, gdyż najważniejszym darem od Boga jest właśnie Duch Święty, Który jest nam dawany obficie, przeobficie – tłumaczył.

Biskup uwrażliwiał, że zmiana życia nie zawsze jest natychmiastowa i związana z aktywnością oraz często wymaga ogromnej cierpliwości ze strony człowieka. – Być może właśnie nie jest tak, że ta pełnia życia to zawsze ma być działanie im szybciej, tym lepiej i od razu, żeby było wielkie (…). Może jest tak, że potrzebujemy dość długiego czasu, by nas Duch Święty przygotował do konkretnego działania i wystarczą nam trzy dni na coś ważnego w życiu, jak Chrystusowi – zastanawiał się.

Bp Ryś uznał, że najgorszą przeszkodą w osiągnięciu radości życia jest duchowa schizofrenia polegająca na tym, że człowiek z jednej strony jest wierzący, ale z drugiej nie utożsamia się z tym, co to określenie ze sobą niesie. – To Duch Święty sprawia, że to, czego naucza Jezus, staje się moją wewnętrzną własnością – mówił. Hierarcha nauczał także, że Duch Święty kształtuje wiernych poprzez nieustanne uświadamianie, że Bóg jest dla nich realnie Ojcem, zawsze w pełni oddanym. – I to jest właśnie pełnia życia – że jest Ktoś, kto się w całości oddaje tobie, ale przez to ty możesz się oddać cały Jemu. I nawet w sytuacji, kiedy wszyscy ludzie powiedzą ci, że jesteś dla nich nic niewart, to ty masz doświadczenie Boga, który pierwszy oddaje ci siebie, prowokując cię do odpowiedzi – zakończył.

Warsztaty „Pełnia Życia Pełnia Radości” to 8-tygodniowy cykl spotkań, który opiera się na treści książki Charlesa Whiteheada „Ku pełniejszemu Życiu w Duchu Świętym”. Ich celem jest osadzenie uczestniczących mężczyzn w relacji, poznaniu i doświadczeniu Ducha Świętego.

2015-07-23 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwsza dama rozmawiała z mieszkańcami placówki dla osób z niepełnosprawnością

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

wspólnota

wolontariusze

Pierwsza Dama

Grzegorz Jakubowski/KPRP

O planach na przyszłość, ćwiczeniach, rehabilitacji oraz inicjatywach na rzecz osób chorych i wykluczonych rozmawiali w piątek podopieczni Wspólnoty św. Józefa, placówki przeznaczonej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą.

Wspólnota św. Józefa prowadzona jest przez Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES w Katowicach, prowadzące działalność wspierającą osoby niepełnosprawne intelektualnie oraz te, które z powodu poważnej choroby, podeszłego wieku czy sytuacji życiowej znalazły się w trudnym położeniu. Podopieczni wspólnoty, jak podkreśla Kancelaria Prezydenta, tworzą niewielkie społeczeństwo pod opieką socjuszy, czyli mieszkającymi z nimi wolontariuszy, którzy zapewniają podopiecznym bezpieczeństwo, zabezpieczają sprawy bytowe oraz budują bliskie, rodzinne relacje z podopiecznymi.

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: należy dążyć do tego, by rodzinne gospodarstwa rolne mogły funkcjonować

2021-09-19 09:19

[ TEMATY ]

Warszawa

dożynki

Andrzej Duda

źródło: prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Należy dążyć do tego, by rodzinne gospodarstwa rolne mogły funkcjonować, bo to tam jest wytwarzana żywność wysokiej jakości - mówił w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla TVP prezydent Andrzej Duda. Jako szansę dla polskiego rolnictwa wymienił m.in. ekologiczne uprawy.

W weekend w Warszawie odbędą się Dożynki Prezydenckie, w trakcie których zostaną wręczone dyplomy dla twórców wieńców dożynkowych, a tuż po południu korowód dożynkowy przejdzie na dziedziniec Pałacu Prezydenckiego, gdzie Andrzej Duda zabierze głos.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję