Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Powiedzieli TAK Jezusowi!

Niedziela zamojsko-lubaczowska 30/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

rekolekcje

Alicja Monastyrska

O. John Bashobora błogosławi Najświętszym Sakramentem

O. John Bashobora
błogosławi Najświętszym
Sakramentem

„Jeżeli w sercu swoim uwierzysz i ustami swoimi wyznasz,
że JEZUS JEST PANEM – osiągniesz zbawienie”
(Rz 10, 10)

Wyszliśmy z Nowego Lublińca, potem ze Zwierzyńca, by dotrzeć do Zamościa. Dla wielu tegoroczne spotkanie stało się prawdziwym exodusem, wyjściem „z cierpienia do radości, z niewoli do miłości, od umierania do życia wiecznego”. O tym przypomniał młodzieży gość specjalny o. John Bashobora z Ugandy. Nie tylko on uczył uczestników VI Exodusu Młodych, dlaczego warto powiedzieć „tak” Jezusowi.

W szkole Boga

Exodus Młodych to nie tylko spotkanie młodzieży w diecezji zamojsko-lubaczowskiej, to też szkoła dla uczniów Chrystusa. Po sześciu latach zdobywania wiedzy przyszedł czas, by odpowiedzieć w praktyce na dobro otrzymane od Niego. By to zrobić, potrzebne były lekcje od tych, którzy doświadczyli Bożej miłości, łaski nawrócenia i po dziś dzień dają świadectwo wśród jeszcze nieprzekonanych czy oddalonych od Jezusa.

Reklama

Jednym z nauczycieli był ks. Krzysztof Kralka, dyrektor Pallotyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji. Przez wszystkie dni trwania spotkania szkolił exodusowiczów, jak otwierać serca na działanie Jezusa, pozwolić się Jemu kierować i wołać o przemianę pustyni swojego życia, by spłynął uzdrawiający deszcz miłości Ojca „tam, gdzie nie powiedziano Mu: Kocham Cię, tam gdzie Go odrzucono”.

Swoje „tak” często wykrzyczały też osoby konsekrowane, które z odwagą zaświadczyły o działaniu Boga w ich życiu. S. Jadwiga Stawaruk FMM bała się zaufać i uwierzyć, że jest On dobry i jej nie skrzywdzi. Długo żyła z ciężarem, że musi Bogu coś dać od siebie. Pomogło jej spojrzenie na relacje Jezusa do swojego Ojca. I później sama zmieniła kierunek patrzenia.

Dlaczego warto mówić Bogu „tak”, wyjaśnił też wędrowny kaznodzieja, który dotarł do Zamościa, by młodym głosić Jezusa. Był nim o. Adam Szustak OP, który podpowiedział, jak przeżyć własne życie i go nie przegrać. Trzeba żyć w łasce i dialogować z Bogiem każdego dnia.

Przez Matkę do Syna

Reklama

Czas spotkania był pod wieloma względami wyjątkowy. Podczas jednego z nabożeństw wieczornych uczestników Exodusu Młodych nawiedziła Matka Boża Krasnobrodzka w kopii cudownego obrazu. Razem z kustoszem sanktuarium ks. prał. Eugeniuszem Derdziukiem każdy powierzył się „Tej, której Bóg powierzył swego Syna, a Syn z krzyża powierzył nas wszystkich”. Okazją tej wizyty były obchody 50. rocznicy koronacji tego obrazu.

Trudny egzamin

I nadszedł dzień sprawdzianu z zaufania, uwolnienia z lęku i zawierzenia się Bogu całkowicie, bezwarunkowo. Po raz ostatni ks. Krzysztof Kralka pomógł młodym przyjąć Jezusa jako swego Pana i Zbawiciela.

A następnego poranka, w spiekocie, spragnieni, w kilkunastotysięcznym tłumie doświadczyli oni żywego Jezusa w miejscu, w którym może do tej pory nigdy Go nie spotkali. Na zamojskim stadionie ludzie z różnych stron Polski uczestniczyli w rekolekcjach „Jezus na Wschodzie”. Prowadził je o. John Bashobora, charyzmatyczny kapłan z Ugandy. Głosząc konferencje z mocą, wielu osobom pomógł otworzyć się na przyjęcie Jezusa. Wielu uwierzyło i doświadczyło łaski uzdrowienia, nawrócenia, powrotu do domu całkiem przemienionym, pełnym radości i miłości.

Exodusowicze podzielili się z nami swoimi świadectwami. Przeczytajcie, co się z nimi stało, gdy odważyli się powiedzieć Bogu „tak”.

Świadectwo Adama

Wieczorne nabożeństwa oraz sobotni dzień były dla mnie najlepsze, tak bardzo doświadczyłem Boga, że jest ze mną, że otrzymuję od Niego tyle łask. Pokazał mi moje powołanie. Jeszcze nigdy nie czułem się tak szczęśliwy, w sercu czuję taki spokój. Podczas drugiej konferencji zostałem napełniony Duchem Świętym, to było wspaniałe.

Bardzo wzruszał mnie widok ludzi obok, najbardziej mojej dziewczyny, która miała takie piękno i spokój wymalowane na twarzy, że widać było, iż Bóg jest w nas. Jego obecność, te wszystkie uzdrowienia ciała i duszy, ten śmiech na stadionie, ten dar łez, którego doświadczyłem – to było cudowne. Czułem, że moja dusza była zupełnie obmyta w tych łzach, nigdy tego nie zapomnę.

Bardzo polecam wszystkim wam, którzy to czytacie, takie spotkania. Poczujecie, że Bóg was kocha i zawsze z wami jest. Ludzie są dla siebie supermili, a świadectwa was przekonają, że Bóg o nas pamięta i troszczy się o każdego. Bóg nas kocha!

Świadectwo Tomka

Jako 23-letni student byłem dosyć sceptycznie nastawiony do Exodusu, ze względu na średnią wieku na imprezie. Byłem zbuntowany przeciwko Kościołowi, który całkiem oddalił mnie od Boga, w którego przecież zawsze wierzyłem. Dopiero jakieś pół roku temu wyspowiadałem się i wstąpiłem do wspólnoty. Wahałem się czy jechać – mocno i aż do ostatniego momentu, jednak spakowałem namiot i wsiadłem w auto. Wróciłem do domu o połowę lżejszy i już wolny od potrzeby palenia. Złożyło się na to mnóstwo czasami drobnych, ale zawsze bardzo znaczących symboli i sytuacji, tj. wybitnie trafiona pokuta; kilka bardzo udanych metafor w czasie konferencji czy kazań; świadectwa artystów w trakcie koncertów czy największe wzruszenia w moim życiu, których doznawałem w trakcie nabożeństw... (ale także to, że idąc do kaplicy, byłem świadkiem egzorcyzmu, co dotknęło mnie naprawdę głęboko i uświadomiło, że tu nie ma żadnej ściemy, tylko naprawdę pomaga się młodym ludziom). Jak do tego doszło? Najbardziej liczyłem na spowiedź drugiego dnia i... wyszedłem z niej mocno zmieszany. Dopiero gdy w czasie modlitwy powszechnej padła „prośba za osoby tego dnia wyspowiadane”, to coś się stało. Wtedy te wszystkie wątpliwości opuściły mnie, jakby Ktoś je przegonił. Zdałem sobie sprawę, że jeśli tylko chcę, to naprawdę w ciągu najbliższych dni mogę wiele rzeczy zostawić całkiem za sobą... I że z tego miejsca mam przed sobą dwie drogi – nadal kwestionować Kościół i żyć wśród wątpliwości albo przestać wymagać od kapłanów ideału, zaufać temu wszystkiemu, co czuję i widzę wokół siebie oraz wiedzy przekazywanej w Kościele od tysiącleci. Postanowiłem przestać się szarpać i dać się poprowadzić Bogu Żywemu, bo pierwszy raz w życiu poczułem, że On jest obecny w moim życiu i Piśmie Świętym, które najwyższy czas zacząć codziennie rozważać. Tak właśnie zaczął się mój exodus – moje wyjście z mrocznej krainy, pełnej małej wiary i wielkich wątpliwości. Naprawdę ciekaw jestem, gdzie mnie ta droga zaprowadzi.

* * *

Chcecie powrócić do rekolekcji, w których uczestniczyło blisko 10 tys. osób, posłuchać i podzielić się z tymi, którzy byli nieobecni? Wystarczy wejść na stronę www.radiozamosc.pl w zakładkę audycje, a tam znaleźć cyfrę 6. Są tam świadectwa, konferencje, homilie i koncerty. Wkrótce na stronie www.exodusmlodych.pl będzie można obejrzeć wszystko to, co działo się podczas naszego spotkania. I ty powiedz „tak”, a wygrasz nie tylko życie wieczne, ale i radość z tego, że jest przy Tobie Jezus Chrystus, Twój Pan i Zbawiciel!

2015-07-23 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Małżeństwo – labirynt czy autostrada?

Znany rekolekcjonista ks. Piotr Pawlukiewicz spotkał się z małżeństwami w kościele Sióstr Bernardynek w Łodzi. Wygłosił tam konferencję pt: „Małżeństwo. Labirynt czy autostrada do nieba?”. – Jeśli w niewierzącej rodzinie nawróci się kobieta, to jest 13 proc. szans, że za nią pójdą dzieci. Jeśli nawróci się mężczyzna, to pójdzie za nim 92 proc. dzieci! Jeśli ojciec wieczorem klęka do pacierza, to w większości przypadków można być spokojnym o religijność jego synów. Oni widzą przykład i tym przykładem żyją (…). Jeśli chcecie pomóc swojej rodzinie, najpierw pomóżcie sami sobie. Gdy dzieci widzą dobry przykład, też tak chcą postępować. I tego Wam życzę! – mówił.

CZYTAJ DALEJ

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Kościół katolicki obchodzi 19 września wspomnienie św. Januarego. Od kilkuset lat tego właśnie dnia krew patrona Neapolu upłynnia się. Tak też stało się i tym razem. Abp Domenico Battaglia wyjął w niedzielę ampułkę z relikwiarza przechowywanego w Królewskiej Kaplicy Skarbu św. Januarego.

CZYTAJ DALEJ

26 września odbędzie się liczenie wiernych uczestniczących w niedzielnych praktykach religijnych

2021-09-22 11:54

[ TEMATY ]

wierni

Karol Porwich/Niedziela

Zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski w tym roku doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych, czyli liczenie katolików zobowiązanych do uczestniczenia w mszy św. i przystępujących do komunii św., odbędzie się 26 września br. we wszystkich parafiach kraju.

Liczenie wiernych w kraju odbywa się tradycyjnie raz w roku, w jedną z niedziel października. W ubiegłym roku w związku z wprowadzeniem nowych zasadach w żółtych i czerwonych strefach i w trosce o zdrowie i życie wiernych planowane liczenie wiernych się nie odbyło.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję