Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Powiedzieli TAK Jezusowi!

Niedziela zamojsko-lubaczowska 30/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

rekolekcje

Alicja Monastyrska

O. John Bashobora błogosławi Najświętszym Sakramentem

O. John Bashobora
błogosławi Najświętszym
Sakramentem

„Jeżeli w sercu swoim uwierzysz i ustami swoimi wyznasz,
że JEZUS JEST PANEM – osiągniesz zbawienie”
(Rz 10, 10)

Wyszliśmy z Nowego Lublińca, potem ze Zwierzyńca, by dotrzeć do Zamościa. Dla wielu tegoroczne spotkanie stało się prawdziwym exodusem, wyjściem „z cierpienia do radości, z niewoli do miłości, od umierania do życia wiecznego”. O tym przypomniał młodzieży gość specjalny o. John Bashobora z Ugandy. Nie tylko on uczył uczestników VI Exodusu Młodych, dlaczego warto powiedzieć „tak” Jezusowi.

W szkole Boga

Exodus Młodych to nie tylko spotkanie młodzieży w diecezji zamojsko-lubaczowskiej, to też szkoła dla uczniów Chrystusa. Po sześciu latach zdobywania wiedzy przyszedł czas, by odpowiedzieć w praktyce na dobro otrzymane od Niego. By to zrobić, potrzebne były lekcje od tych, którzy doświadczyli Bożej miłości, łaski nawrócenia i po dziś dzień dają świadectwo wśród jeszcze nieprzekonanych czy oddalonych od Jezusa.

Reklama

Jednym z nauczycieli był ks. Krzysztof Kralka, dyrektor Pallotyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji. Przez wszystkie dni trwania spotkania szkolił exodusowiczów, jak otwierać serca na działanie Jezusa, pozwolić się Jemu kierować i wołać o przemianę pustyni swojego życia, by spłynął uzdrawiający deszcz miłości Ojca „tam, gdzie nie powiedziano Mu: Kocham Cię, tam gdzie Go odrzucono”.

Swoje „tak” często wykrzyczały też osoby konsekrowane, które z odwagą zaświadczyły o działaniu Boga w ich życiu. S. Jadwiga Stawaruk FMM bała się zaufać i uwierzyć, że jest On dobry i jej nie skrzywdzi. Długo żyła z ciężarem, że musi Bogu coś dać od siebie. Pomogło jej spojrzenie na relacje Jezusa do swojego Ojca. I później sama zmieniła kierunek patrzenia.

Dlaczego warto mówić Bogu „tak”, wyjaśnił też wędrowny kaznodzieja, który dotarł do Zamościa, by młodym głosić Jezusa. Był nim o. Adam Szustak OP, który podpowiedział, jak przeżyć własne życie i go nie przegrać. Trzeba żyć w łasce i dialogować z Bogiem każdego dnia.

Przez Matkę do Syna

Reklama

Czas spotkania był pod wieloma względami wyjątkowy. Podczas jednego z nabożeństw wieczornych uczestników Exodusu Młodych nawiedziła Matka Boża Krasnobrodzka w kopii cudownego obrazu. Razem z kustoszem sanktuarium ks. prał. Eugeniuszem Derdziukiem każdy powierzył się „Tej, której Bóg powierzył swego Syna, a Syn z krzyża powierzył nas wszystkich”. Okazją tej wizyty były obchody 50. rocznicy koronacji tego obrazu.

Trudny egzamin

I nadszedł dzień sprawdzianu z zaufania, uwolnienia z lęku i zawierzenia się Bogu całkowicie, bezwarunkowo. Po raz ostatni ks. Krzysztof Kralka pomógł młodym przyjąć Jezusa jako swego Pana i Zbawiciela.

A następnego poranka, w spiekocie, spragnieni, w kilkunastotysięcznym tłumie doświadczyli oni żywego Jezusa w miejscu, w którym może do tej pory nigdy Go nie spotkali. Na zamojskim stadionie ludzie z różnych stron Polski uczestniczyli w rekolekcjach „Jezus na Wschodzie”. Prowadził je o. John Bashobora, charyzmatyczny kapłan z Ugandy. Głosząc konferencje z mocą, wielu osobom pomógł otworzyć się na przyjęcie Jezusa. Wielu uwierzyło i doświadczyło łaski uzdrowienia, nawrócenia, powrotu do domu całkiem przemienionym, pełnym radości i miłości.

Exodusowicze podzielili się z nami swoimi świadectwami. Przeczytajcie, co się z nimi stało, gdy odważyli się powiedzieć Bogu „tak”.

Świadectwo Adama

Wieczorne nabożeństwa oraz sobotni dzień były dla mnie najlepsze, tak bardzo doświadczyłem Boga, że jest ze mną, że otrzymuję od Niego tyle łask. Pokazał mi moje powołanie. Jeszcze nigdy nie czułem się tak szczęśliwy, w sercu czuję taki spokój. Podczas drugiej konferencji zostałem napełniony Duchem Świętym, to było wspaniałe.

Bardzo wzruszał mnie widok ludzi obok, najbardziej mojej dziewczyny, która miała takie piękno i spokój wymalowane na twarzy, że widać było, iż Bóg jest w nas. Jego obecność, te wszystkie uzdrowienia ciała i duszy, ten śmiech na stadionie, ten dar łez, którego doświadczyłem – to było cudowne. Czułem, że moja dusza była zupełnie obmyta w tych łzach, nigdy tego nie zapomnę.

Bardzo polecam wszystkim wam, którzy to czytacie, takie spotkania. Poczujecie, że Bóg was kocha i zawsze z wami jest. Ludzie są dla siebie supermili, a świadectwa was przekonają, że Bóg o nas pamięta i troszczy się o każdego. Bóg nas kocha!

Świadectwo Tomka

Jako 23-letni student byłem dosyć sceptycznie nastawiony do Exodusu, ze względu na średnią wieku na imprezie. Byłem zbuntowany przeciwko Kościołowi, który całkiem oddalił mnie od Boga, w którego przecież zawsze wierzyłem. Dopiero jakieś pół roku temu wyspowiadałem się i wstąpiłem do wspólnoty. Wahałem się czy jechać – mocno i aż do ostatniego momentu, jednak spakowałem namiot i wsiadłem w auto. Wróciłem do domu o połowę lżejszy i już wolny od potrzeby palenia. Złożyło się na to mnóstwo czasami drobnych, ale zawsze bardzo znaczących symboli i sytuacji, tj. wybitnie trafiona pokuta; kilka bardzo udanych metafor w czasie konferencji czy kazań; świadectwa artystów w trakcie koncertów czy największe wzruszenia w moim życiu, których doznawałem w trakcie nabożeństw... (ale także to, że idąc do kaplicy, byłem świadkiem egzorcyzmu, co dotknęło mnie naprawdę głęboko i uświadomiło, że tu nie ma żadnej ściemy, tylko naprawdę pomaga się młodym ludziom). Jak do tego doszło? Najbardziej liczyłem na spowiedź drugiego dnia i... wyszedłem z niej mocno zmieszany. Dopiero gdy w czasie modlitwy powszechnej padła „prośba za osoby tego dnia wyspowiadane”, to coś się stało. Wtedy te wszystkie wątpliwości opuściły mnie, jakby Ktoś je przegonił. Zdałem sobie sprawę, że jeśli tylko chcę, to naprawdę w ciągu najbliższych dni mogę wiele rzeczy zostawić całkiem za sobą... I że z tego miejsca mam przed sobą dwie drogi – nadal kwestionować Kościół i żyć wśród wątpliwości albo przestać wymagać od kapłanów ideału, zaufać temu wszystkiemu, co czuję i widzę wokół siebie oraz wiedzy przekazywanej w Kościele od tysiącleci. Postanowiłem przestać się szarpać i dać się poprowadzić Bogu Żywemu, bo pierwszy raz w życiu poczułem, że On jest obecny w moim życiu i Piśmie Świętym, które najwyższy czas zacząć codziennie rozważać. Tak właśnie zaczął się mój exodus – moje wyjście z mrocznej krainy, pełnej małej wiary i wielkich wątpliwości. Naprawdę ciekaw jestem, gdzie mnie ta droga zaprowadzi.

* * *

Chcecie powrócić do rekolekcji, w których uczestniczyło blisko 10 tys. osób, posłuchać i podzielić się z tymi, którzy byli nieobecni? Wystarczy wejść na stronę www.radiozamosc.pl w zakładkę audycje, a tam znaleźć cyfrę 6. Są tam świadectwa, konferencje, homilie i koncerty. Wkrótce na stronie www.exodusmlodych.pl będzie można obejrzeć wszystko to, co działo się podczas naszego spotkania. I ty powiedz „tak”, a wygrasz nie tylko życie wieczne, ale i radość z tego, że jest przy Tobie Jezus Chrystus, Twój Pan i Zbawiciel!

2015-07-23 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Różańcowe rekolekcje w Gorzowie

2020-09-22 14:33

[ TEMATY ]

rekolekcje

różaniec

Archiwum Aspektów

Nowa moc modlitwy różańcowej - o niej mówiła siostra Łucja w Fatimie. Zapewniała, że Matka Boża nadaje nową moc modlitwie różańcowej; tak wielką, że nie ma takich problemów zwłaszcza duchowych, których nie dałoby się rozwiązać przez różaniec.

Zaufajmy Maryi. Poznajmy tę piękną i jakże prostą modlitwę, która poprowadzi nas z powrotem do Palestyny do miejsc tak bliskich naszemu sercu. Gdzie wraz z Matką Bożą będziemy doświadczać spotkania z Jej Synem - w tajemnicach różańca świętego.

Zapraszamy na rekolekcje różańcowe do kościoła p.w. Pierwszych Męczenników Polski w dniach 28, 29, 30 września. Msze św. o godzinie 9 lub 18 z nauką i świadectwem, którą wygłosi o. Piotr Krysztofiak

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: rozpoczęła się Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2020-09-26 19:54

[ TEMATY ]

rodzina

pielgrzymka

Karol Porwich

O tym, że siła Kościoła i narodu zależy przede wszystkim od kondycji rodziny przypomniał za kard. Stefanem Wyszyńskim bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny. Na Jasnej Górze rozpoczęła się Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Oprócz modlitwy zaplanowano też dyskusję na temat zadań duszpasterstwa rodzin na najbliższe lata; wśród poruszanych tematów znajdą się m.in. kwestie bioetyczne jak aborcja, poronienie czy zapłodnienie in vitro.

  • Bp Śmigiel przypomniał za kard. Stefanem Wyszyńskim, że siła Kościoła i narodu zależy przede wszystkim od kondycji rodziny
  • Za św. Janem Pawłem II przypomniał, że nie sposób pogodzić ekologii z zabijaniem nienarodzonych dzieci.

W homilii bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny nawiązał do obrazu trzech stołów z programu formacyjnego rodzinnej gałęzi Ruchu Światło – Życie: stołu eucharystycznego, stołu rodzinnego i stołu małżeńskiego czyli łoża, wspólnoty miłości. – Każdy z tych stołów jest ważny i razem umacniają małżeństwo i rodzinę oraz dają siłę do chrześcijańskiego świadectwa – przekonywał kaznodzieja.

Twitter/Jasna Góra

Nawoływał do rodzinnego uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Eucharystii, która jest obowiązkiem życia chrześcijańskiego; prowadzi do dojrzałości w wierze, jest wyznaniem wiary, umacnia, pozwala doświadczyć wspólnoty, jedności, daje siłę do codziennego życia. – Bez tej jedności nie obronimy się przed duchem współczesności, który niesie podziały, rywalizacje, spory, kłótnie i wywyższanie jednych kosztem drugich – uczył kaznodzieja.

Karol Porwich

Duchowny, odnosząc się do potrzeby pielęgnowania wspólnoty stołu, wspólne zasiadanie rodziny do posiłków nazwał naturalną lekcją miłości i radości, a „dziś bardzo potrzeba nam powrotu do źródeł chrześcijańskiej radości”- podkreślił bp Śmigiel.

Przypomniał za kard. Stefanem Wyszyńskim, że siła Kościoła i narodu zależy przede wszystkim od kondycji rodziny

Przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny zwrócił uwagę na potrzebę katechezy w rodzinie. – Parafia i szkoła nie są w stanie zastąpić katechezy mamy i taty, babci i dziadka, rodziców chrzestnych – zauważył.

Bp Śmigiel ukazując prawdę, że „pierwszym zadaniem chrześcijańskich małżonków jest tworzenie nierozerwalnej jedności w miłości, a drugim służba życiu”, stąd - podkreślił - wynika ważne zadanie tworzenia małżeństwom takiego środowiska, aby były otwarte na życie, budzenie klimatu szacunku dla życia. – Dlatego rodziny otwarte na życie, również wielodzietne, domagają się uznania, szacunku, gdyż nie tylko dbają o swoje szczęście, ale też budują przyszłość następnych pokoleń. Zapaść demograficzna to potężny i wielowymiarowy problem, który doprowadzi, a właściwie już prowadzi, do jeszcze większego kryzysu – przekonywał przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny.

- Wydaje się, że już jesteśmy na tyle dojrzałym społeczeństwem. Mamy tyle odwagi i roztropności, by z większą wrażliwością spojrzeć na takie rodziny. Dotyczy to nas wszystkich, ale zwłaszcza pracodawców, przełożonych, również tych, którzy stanowią prawo – uwrażliwiał kaznodzieja.

Za św. Janem Pawłem II przypomniał, że nie sposób pogodzić ekologii z zabijaniem nienarodzonych dzieci – Dzisiaj tyle dyskusji wokół tego zagadnienia, trzeba nam o tym pamiętać.

Bp Śmigiel podziękował za piękne, otwarte na życie małżeństwa i rodziny. – Sprzed tego tronu matki Bożej zabierzemy do naszych domów przesłanie troski o życie duchowe, życie słowem Bożym i sakramentami, troski o relacje rodzinne, wspólne rozmowy, bycie razem w modlitwie i działaniu, że w naszych rodzinach potrzeba głębokich więzi, miłości, która zakłada bliskość, czułość, pomoc, wrażliwość i otwarcie na życie.

Uczestnicy 36. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin będą też zgłębiać przesłanie o rodzinie zawarte w nauczaniu Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, stąd hasłem pielgrzymki jest jego przekonanie, że „największym skarbem narodu jest rodzina”.

W ramach pielgrzymki odbywa się też jesienna Sesja Duszpasterstwa Rodzin, podczas której podjęte zostają zadania na najbliższe lata; wśród poruszanych tematów są m.in. kwestie bioetyczne jak aborcja, poronienie czy zapłodnienie in vitro. Spotkanie służy wypracowaniu strategii duszpasterstwa rodzin uwzględniającej specyfikę religijną poszczególnych diecezji, zwracana jest uwaga na potrzebę zwiększenia liczby katolickich poradni służących profesjonalną pomocą w kwestiach bioetycznych.

Rada KEP do Spraw Rodziny koordynuje duszpasterstwa rodzin na terenie Polski; jest pomysłodawcą wielu projektów i przedsięwzięć mających na celu wsparcie małżeństwa i rodziny. Organem wykonawczym Rady jest Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin (KODR).

Poradnictwo rodzinne stanowi uprzywilejowaną dziedzinę apostolatu świeckich, zwłaszcza małżonków. Stąd poradnie parafialne życia rodzinnego są pierwszoplanowym wymogiem duszpasterstwa oferującego pomoc w różnych problemach, (poradnictwo psychologiczne, pedagogiczne, prawne, medyczne, duszpasterskie). Powinny one znajdować się w każdej większej parafii, a tam, gdzie to niemożliwe, w przynajmniej każdym dekanacie.

Dyrektora takiej poradni powołuje biskup diecezjalny, a jej pracami kieruje diecezjalny duszpasterz rodzin.

Potrzeba pomocy rodzinom poprzez tworzenie specjalistycznych poradni powstała w Polsce jako efekt narastających po drugiej wojnie światowej zagrożeń małżeństwa i rodziny (rozwody, zabijanie dzieci nienarodzonych) i coraz trudniejszych nowych wyzwań stających przed rodzinami. Ważne stało się przygotowywanie narzeczonych i małżonków do realizacji odpowiedzialnego rodzicielstwa.

Pierwsze Katolickie Poradnie Rodzinne w Polsce powstawały już na początku lat 50-tych. Dynamiczny ich rozwój przypadł jednak na okres po wprowadzeniu w Polsce w 1956 r. ustawy dopuszczającej zabijanie nienarodzonych dzieci.

Wśród szerokiego zakresu zadań, jakie stoją przed Katolickimi Poradniami Rodzinnymi, należy wymienić szczególnie: ukazywanie właściwego wymiaru miłości małżeńskiej i rodzinnej, w tym czystości przedmałżeńskiej i małżeńskiej; uwrażliwianie na godność każdego człowieka od chwili poczęcia do naturalnej śmierci; kształtowanie postaw prorodzinnych; nauczanie zasad odpowiedzialnego rodzicielstwa, w tym metod diagnostycznych rozpoznawania okresów płodności małżeńskiej; pomoc w rozwiązywaniu konfliktów małżeńskich, rodzinnych oraz problemów wychowawczych i religijnych. Służy bezpłatną pomocą młodzieży, małżonkom, rodzicom, osobom samotnym poprzez posługę wolontariuszy świeckich (pedagogów, psychologów, prawników i lekarzy oraz przedstawicieli stowarzyszeń i organizacji pozarządowych), młodzieży i kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

„Męskie oblężenie” na Jasnej Górze

2020-09-26 22:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

O potrzebie realizowania w życiu mężczyzn maryjnego charyzmatu pokory i odwagi mówił do uczestników „Męskiego Oblężenia Jasnej Góry” bp Andrzej Przybylski z Częstochowy.

To już czwarte spotkanie, którego celem było odkrywanie roli mężczyzn jako duchowych liderów i kapłanów rodzin biorących odpowiedzialność za życie wiarą swych najbliższych. Oblężenie ma budować męskie środowiska w parafiach, dlatego w tym roku, również ze względu na epidemię, panowie zbierali się wcześniej w swych kościołach, by modlić się i rozważać tematy o odpowiedzialności.

Jasna Góra/twitter

Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Przybylski, bp pomocniczy arch. częstochowskiej. W homilii podpowiadał mężczyznom, by nie bali się uczyć od kobiety, od Maryi. Wskazał na dwie cechy Matki Chrystusa, które są także niezwykle ważne w męskim rozwoju i dojrzałości; to pokora, „która jest jak kropla, która drąży ocean”, jest ona prawdą o sobie, oraz odwaga, która nie jest brawurą, a przejawia się spełnianiu woli Bożej.

Zobacz zdjęcia: Męskie oblężenie Jasnej Góry

- Może sobie ktoś myśleć, że my mężczyźni powinniśmy iść z pielgrzymka do jakiegoś męskiego sanktuarium, z męskim patronem, bohaterem wiary i Kościoła, a my przyszliśmy do Maryi Służebnicy Pańskiej, kobiety dzielnej...Bo my mężczyźni tak naprawdę dojrzewamy, spełniamy się najpełniej w relacji do kobiety – mówił bp Przybylski.

Pielgrzymkę zakończył Apel Jasnogórski pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia , metropolity łódzkiego. – Chcemy się od Ciebie Maryjo uczyć takiej miłości, kiedy się trzyma Boga w rękach. Chcemy się od Ciebie uczyć miłosierdzia, wtedy kiedy jest nam dane trzymać Twojego Syna w naszych rękach, kiedy przychodzi do nas taki zawierzający się naszym dłoniom jako Eucharystia, jako dziecko, jako potrzebujący, jako Kościół zawierzony naszej odpowiedzialności. Chcemy się od Ciebie Matko nauczyć trzymać Boga w swoich dłoniach z miłosierdziem. Uproś nam to, aby Twój Syn był bezpieczny w naszych dłoniach, tak jak jest bezpieczny w Twoich – modlił się w rozważaniu apelowym abp Ryś.

Jak zauważył Andrzej Lewek, jeden z liderów z grupy Mężczyźni św. Józefa, społeczne pojmowanie męskości zostało dziś zredukowane jedynie do zarabiania pieniędzy, a Jezus zaprasza mężczyzn do pełnienia o wiele ważniejszych ról. – Mężczyzna jest w rodzinie liderem, obrońcą i żywicielem. Pokazuje kierunek, patrzy w horyzont, żeby znaleźć ten punkt, do którego zmierzamy. Jest obrońcą, czyli wcześniej dostrzega zagrożenia, by na nie reagować i jest żywicielem, który zaopatruje rodzinę nie tylko w dobra materialne, ale te w o wiele szerszym znaczeniu – wyjaśniał Lewek.

Męskie Oblężenie na Jasnej Górze to modlitwa i konferencje. Mowa była m.in. o mężczyźnie jako kapłanie i liderze w rodzinie, o dorastania do odpowiedzialności, budowania relacji małżeńskich i wychowania dzieci. W warsztatach wśród prowadzących byli m.in. autor licznych publikacji o tematyce rodzinnej Jacek Pulikowski, terapeuci Monika i Marcin Gajdowie, ojciec dziesięciorga dzieci Janusz Wardak i muzyk Robert Friedrich.

Podprzeor Jasnej Góry o. Marcin Ciechanowski nazwał to spotkanie „Zdobywaniem Serca Maryi przez mężczyzn”.

Do tej pory mężczyźni czuli się najlepiej "pod chórem". Od kilu lat zaczyna się to zmieniać. Mężczyźni chcą pracować nad sobą, formować się i wypełniać Kościół też w pierwszych ławkach. W przeciągu ostatnich lat obserwuje się wzrost typowo męskich grup w Kościele w Polsce. Przed ponad 10 laty powstała wspólnota Mężczyźni św. Józefa. Prężnie, w coraz większej liczbie polskich diecezji, działają Rycerze Kolumba, największa męska organizacja katolicka na świecie.

Wśród męskich organizacji i stowarzyszeń kościelnych działają m.in. Mężczyźni Świętego Józefa, Mężczyźni Pustelni, Mężczyźni Boga, Bractwo św. Pawła, Rycerze Kolumba, Rycerze Jana Pawła II, Męskie Plutony Różańca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję