Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 31/2015, str. 8

Skałka – Jasna Góra

Skałeczni pielgrzymi z Krakowa

W dniu 21 lipca br. przybyła na Jasną Górę 39. Piesza Pielgrzymka z Krakowa-Skałki. Co roku przewodnikami i duszpasterzami pielgrzymki są ojcowie z klasztoru Ojców Paulinów na Skałce i bracia klerycy z WSD Zakonu Paulinów. W tym roku po raz pierwszy pielgrzymkę prowadził o. Dominik Słabik. Wędrowano pod hasłem: „Bądźcie mocni w Panu” (Ef 6,10). Pielgrzymka podąża Szlakiem Orlich Gniazd. Główna intencja każdej pielgrzymki to modlitwa i ofiara za Ojca Świętego, Kościół i Ojczyznę. W pielgrzymce uczestniczyło 315 pątników, w tym aż 26 sióstr zakonnych. Trud pieszego wędrowania podjęły także rodziny wielodzietne.

22 lipca Eucharystii dla pielgrzymów przewodniczył o. Kazimierz Maniecki, definitor Zakonu Paulinów, a koncelebrował m.in. o. Zachariasz Jabłoński, który kiedyś był przewodnikiem paulińskiej pielgrzymki i nadal z wielką serdecznością ją wspiera. O. Jabłoński wspomniał o początkach pielgrzymki, zainicjowanej przez śp. o. Rufina Abramka. – Przed 39 laty, kiedy zaczynaliśmy pielgrzymować, Kraków nie miał pielgrzymki, były tylko rajdy, które nieraz uświetniał swoją obecnością Karol Wojtyła. I wtedy zrodziła się myśl, że warto byłoby reanimować ruch pielgrzymkowy z Krakowa. I wyruszyliśmy z błogosławieństwem Pana Boga. Byliśmy bez habitów, żeby nie narażać młodych nauczycieli na represje. No i szczęśliwie udało nam się ten szlak odtworzyć – opowiadał. Jednocześnie podjął temat nadchodzącego jubileuszu 40-lecia pieszego pielgrzymowania i poinformował o projekcie wydania książki z tej okazji, w której mogłyby się znaleźć świadectwa, przeżycia i historie skałecznych pielgrzymów.

Czytajmy „Jasną Górę”!

W lipcowo-sierpniowym numerze dwumiesięcznika „Jasna Góra” redakcja publikuje kazanie o. Stanisława Przepierskiego OP pt. „Śluby Jasnogórskie – droga Jezusa do ludzkości”. (...) Ważnym dopełnieniem tego tematu jest wywiad o. Roberta Jasiulewicza z ks. Dariuszem Kowalskim, proboszczem parafii pw. Świętych Rafała Kalinowskiego i br. Alberta Chmielowskiego w Warszawie, przeprowadzony w czasie peregrynacji kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w tej parafii. O. Michał Lukoszek OSPPE wyjaśnia sens wyboru życia w celibacie i przywołując adhortację Jana Pawła II „Vita consecrata”, przypomina, że „takie świadectwo jest niezwykle potrzebne ludziom żyjącym hedonistyczną mentalnością współczesnej kultury”. Zofia Chmielewska relacjonuje natomiast VI Zjazd Jasnogórskiego Bractwa Eucharystycznego, który odbył się 2 maja br. i był poświęcony tematowi „Miłość Chrystusa w Eucharystii”.

Reklama

Wśród tematów historycznych redakcja przypomina historię Cudownego Obrazu Matki Bożej Kodeńskiej, który przez 140 lat znajdował się na Jasnej Górze. O. Eustachy Rakoczy OSPPE pisze o 100. rocznicy wyzwolenia przez legionistów Piłsudskiego Leśnej Podlaskiej, gdzie znajduje się sanktuarium Ojców Paulinów.

Dwumiesięcznik „Jasna Góra”, nr 4/2015 – adres redakcji: ul. o. A. Kordeckiego 2, 42-225 Częstochowa, www.miesiecznik.jasnagora.pl, e-mail: miesiecznik@jasnagora.pl.

(akw)

Franciszkański Zakon Świeckich

W dniach 17-18 lipca br. na Jasnej Górze odbyła się 22. Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. – Franciszkański Zakon Świeckich to wspólnota ludzi świeckich żyjących duchem św. Franciszka. Należą do niego osoby żyjące w rodzinach, pracujące zawodowo, a także kapłani diecezjalni – podkreśliła s. Joanna Berłowska, przełożona narodowa FZŚ. – Naszym głównym zadaniem jest doskonalenie duchowe, dążenie do świętości i apostołowanie w świecie i na te sprawy kładziemy nacisk w formacji.

Mszy św. pielgrzymkowej przewodniczył o. Rufin Maryjka OFM, minister prowincjalny Prowincji Matki Bożej Anielskiej Zakonu Franciszkanów. Na spotkaniu obecni byli także m.in. asystenci narodowi FZŚ: o. Gabriel Kudzia OFM i o. Andrzej Romanowski OFMCap.

Reklama

Pielgrzymka Nowogródzian

Uczestnicy 45. Pielgrzymki Nowogródzian na Jasną Górę uczcili pamięć 11 sióstr nazaretanek rozstrzelanych przez hitlerowców 1 sierpnia 1943 r. w Nowogródku (leżącym do 1939 r. w Polsce, a obecnie na Białorusi). W 2000 r. siostry z Nowogródka beatyfikował papież Jan Paweł II. Po raz pierwszy nowogródzian na Jasną Górę przywiózł sługa Boży ks. Aleksander Zienkiewicz, kapelan zamordowanych sióstr. W niedzielę 19 lipca br. w jasnogórskim sanktuarium modliło się kilkadziesiąt osób, wśród nich potomkowie rodzin ocalonych przez bohaterskie zakonnice, a także rodziny, znajomi i wychowankowie sióstr nazaretanek oraz ci, których korzenie rodzinne wywodzą się z Nowogródka. Eucharystii przewodniczył ks. prał. Jan Adamarczuk, duszpasterz środowiska nowogródzian.

Pielgrzymka z Wadowic

Jubileuszowa 30. Piesza Pielgrzymka z Wadowic dotarła na Jasną Górę 19 lipca br. Wędrowało w niej 413 osób. Barwami pielgrzymki były kolory papieskie: biały i żółty, a hasło nawiązywało do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży: „Błogosławieni czystego serca”. Głównym przewodnikiem pielgrzymki był ks. Adam Garlacz. W ciągu 6 dni pielgrzymi pokonali 145 km.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2015-07-29 08:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: liczba ofiar koronawirusa, wypadków drogowych, samobójstw i głodu - niższa niż aborcji

2020-06-07 09:49

[ TEMATY ]

aborcja

koronawirus

źródło: vaticannews.va

Łączna liczba ofiar koronawirusa i takich chorób jak malaria, rak i zakaźne, jak również samobójstw, ruchu drogowego i głodu jest na świecie znacznie niższa niż dzieci zabijanych w łonach swych matek – podał 5 czerwca hiszpański katolicki portal internetowy ForumLibertas.com. Według jego danych, opartych na materiałach ONZ, w okresie od 1 stycznia do 1 maja br. z wymienionych powyżej powodów śmierć poniosło około 12,2 mln osób, podczas gdy w wyniku aborcji zabito prawie 14,2 mln dzieci.

Z przedstawionych danych wynika, że wskutek wirusa COVID-19 zmarło w omawianym okresie na świecie 237 469 osób, na malarię - 327 267, samobójstwa popełniło 357 785 osób, wypadki drogowe pociągnęły za sobą śmierć osób a z powodu różnych chorób zakaźnych 4 331 251. Daje to łączną liczbę 12 175 780 ofiar.

Tymczasem w tym samym okresie odnotowano na świecie oficjalnie 14 184 388 "zabiegów" przerywania ciąży; przy czym rzeczywista ich liczba może być nawet wyższa, i to znacznie, zważywszy na to, że w wielu krajach aborcje są albo formalnie zakazane, albo ich dokonanie jest poważnie ograniczone, toteż zabijanie poczętych dzieci odbywa się pokątnie i nie ogłasza się ich prawdziwej wielkości.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: niedziela Trójcy Świętej skłania do fascynacji Bożym pięknem

2020-06-07 12:19

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Copyright: Vatican Media

Życie chrześcijańskie to spotkanie z Bogiem – powiedział papież w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”, w niedzielę Trójcy Świętej, 7 czerwca. Wskazał, że dzisiejsza uroczystość Trójcy Przenajświętszej zachęca nas do „zafascynowania się Bożym pięknem”.

Ojciec Święty zauważył na wstępie, że uroczystość Trójcy Przenajświętszej, ukazuje tajemnicę miłości Boga do świata. Ten świat jest grzeszny, a mimo to umiłowany przez Boga. „Bóg kocha każdego z nas, nawet kiedy popełniamy błędy i oddalamy się od Niego. Bóg Ojciec tak bardzo miłuje świat, że aby go zbawić, daje to, co ma najcenniejszego: swojego jedynego Syna, który oddaje swe życie za ludzi, zmartwychwstaje, powraca do Ojca i wraz z Nim posyła Ducha Świętego. Trójca Święta jest więc Miłością, całkowicie w służbie świata, który chce zbawić i stworzyć na nowo” – stwierdził Franciszek.

Papież podkreślił, że „dzisiejsza uroczystość zachęca nas do ponownego zafascynowania się Bożym pięknem; niewyczerpanym pięknem, dobrocią i prawdą. Ale także pięknem pokornym, bliskim, które stało się ciałem, aby wejść w nasze życie, w nasze dzieje, aby każdy mężczyzna i każda kobieta mogli się z Nim spotkać i mieć życie wieczne. A wiarą jest przyjęcie Boga-Miłości, który daje siebie w Chrystusie, pozwolenie się Jemu spotkać i zaufać Mu”.

Ojciec Święty wskazał, że „wiarę przeżywamy w sakramentach i dzięki nim możemy trwać w nieustannej relacji z Osobami Bożymi, jesteśmy pobudzani do dawania świadectwa miłości ewangelicznej, jesteśmy podtrzymywani w usiłowaniach, by żyć w jedności i pokoju, tak aby wszystko było na chwałę Trójcy Przenajświętszej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję