Reklama

Z Jasnej Góry

2015-07-29 08:04

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry
Niedziela Ogólnopolska 31/2015, str. 8

Skałka – Jasna Góra

Skałeczni pielgrzymi z Krakowa

W dniu 21 lipca br. przybyła na Jasną Górę 39. Piesza Pielgrzymka z Krakowa-Skałki. Co roku przewodnikami i duszpasterzami pielgrzymki są ojcowie z klasztoru Ojców Paulinów na Skałce i bracia klerycy z WSD Zakonu Paulinów. W tym roku po raz pierwszy pielgrzymkę prowadził o. Dominik Słabik. Wędrowano pod hasłem: „Bądźcie mocni w Panu” (Ef 6,10). Pielgrzymka podąża Szlakiem Orlich Gniazd. Główna intencja każdej pielgrzymki to modlitwa i ofiara za Ojca Świętego, Kościół i Ojczyznę. W pielgrzymce uczestniczyło 315 pątników, w tym aż 26 sióstr zakonnych. Trud pieszego wędrowania podjęły także rodziny wielodzietne.

22 lipca Eucharystii dla pielgrzymów przewodniczył o. Kazimierz Maniecki, definitor Zakonu Paulinów, a koncelebrował m.in. o. Zachariasz Jabłoński, który kiedyś był przewodnikiem paulińskiej pielgrzymki i nadal z wielką serdecznością ją wspiera. O. Jabłoński wspomniał o początkach pielgrzymki, zainicjowanej przez śp. o. Rufina Abramka. – Przed 39 laty, kiedy zaczynaliśmy pielgrzymować, Kraków nie miał pielgrzymki, były tylko rajdy, które nieraz uświetniał swoją obecnością Karol Wojtyła. I wtedy zrodziła się myśl, że warto byłoby reanimować ruch pielgrzymkowy z Krakowa. I wyruszyliśmy z błogosławieństwem Pana Boga. Byliśmy bez habitów, żeby nie narażać młodych nauczycieli na represje. No i szczęśliwie udało nam się ten szlak odtworzyć – opowiadał. Jednocześnie podjął temat nadchodzącego jubileuszu 40-lecia pieszego pielgrzymowania i poinformował o projekcie wydania książki z tej okazji, w której mogłyby się znaleźć świadectwa, przeżycia i historie skałecznych pielgrzymów.

Czytajmy „Jasną Górę”!

W lipcowo-sierpniowym numerze dwumiesięcznika „Jasna Góra” redakcja publikuje kazanie o. Stanisława Przepierskiego OP pt. „Śluby Jasnogórskie – droga Jezusa do ludzkości”. (...) Ważnym dopełnieniem tego tematu jest wywiad o. Roberta Jasiulewicza z ks. Dariuszem Kowalskim, proboszczem parafii pw. Świętych Rafała Kalinowskiego i br. Alberta Chmielowskiego w Warszawie, przeprowadzony w czasie peregrynacji kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w tej parafii. O. Michał Lukoszek OSPPE wyjaśnia sens wyboru życia w celibacie i przywołując adhortację Jana Pawła II „Vita consecrata”, przypomina, że „takie świadectwo jest niezwykle potrzebne ludziom żyjącym hedonistyczną mentalnością współczesnej kultury”. Zofia Chmielewska relacjonuje natomiast VI Zjazd Jasnogórskiego Bractwa Eucharystycznego, który odbył się 2 maja br. i był poświęcony tematowi „Miłość Chrystusa w Eucharystii”.

Reklama

Wśród tematów historycznych redakcja przypomina historię Cudownego Obrazu Matki Bożej Kodeńskiej, który przez 140 lat znajdował się na Jasnej Górze. O. Eustachy Rakoczy OSPPE pisze o 100. rocznicy wyzwolenia przez legionistów Piłsudskiego Leśnej Podlaskiej, gdzie znajduje się sanktuarium Ojców Paulinów.

Dwumiesięcznik „Jasna Góra”, nr 4/2015 – adres redakcji: ul. o. A. Kordeckiego 2, 42-225 Częstochowa, www.miesiecznik.jasnagora.pl, e-mail: miesiecznik@jasnagora.pl.

(akw)

Franciszkański Zakon Świeckich

W dniach 17-18 lipca br. na Jasnej Górze odbyła się 22. Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. – Franciszkański Zakon Świeckich to wspólnota ludzi świeckich żyjących duchem św. Franciszka. Należą do niego osoby żyjące w rodzinach, pracujące zawodowo, a także kapłani diecezjalni – podkreśliła s. Joanna Berłowska, przełożona narodowa FZŚ. – Naszym głównym zadaniem jest doskonalenie duchowe, dążenie do świętości i apostołowanie w świecie i na te sprawy kładziemy nacisk w formacji.

Mszy św. pielgrzymkowej przewodniczył o. Rufin Maryjka OFM, minister prowincjalny Prowincji Matki Bożej Anielskiej Zakonu Franciszkanów. Na spotkaniu obecni byli także m.in. asystenci narodowi FZŚ: o. Gabriel Kudzia OFM i o. Andrzej Romanowski OFMCap.

Pielgrzymka Nowogródzian

Uczestnicy 45. Pielgrzymki Nowogródzian na Jasną Górę uczcili pamięć 11 sióstr nazaretanek rozstrzelanych przez hitlerowców 1 sierpnia 1943 r. w Nowogródku (leżącym do 1939 r. w Polsce, a obecnie na Białorusi). W 2000 r. siostry z Nowogródka beatyfikował papież Jan Paweł II. Po raz pierwszy nowogródzian na Jasną Górę przywiózł sługa Boży ks. Aleksander Zienkiewicz, kapelan zamordowanych sióstr. W niedzielę 19 lipca br. w jasnogórskim sanktuarium modliło się kilkadziesiąt osób, wśród nich potomkowie rodzin ocalonych przez bohaterskie zakonnice, a także rodziny, znajomi i wychowankowie sióstr nazaretanek oraz ci, których korzenie rodzinne wywodzą się z Nowogródka. Eucharystii przewodniczył ks. prał. Jan Adamarczuk, duszpasterz środowiska nowogródzian.

Pielgrzymka z Wadowic

Jubileuszowa 30. Piesza Pielgrzymka z Wadowic dotarła na Jasną Górę 19 lipca br. Wędrowało w niej 413 osób. Barwami pielgrzymki były kolory papieskie: biały i żółty, a hasło nawiązywało do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży: „Błogosławieni czystego serca”. Głównym przewodnikiem pielgrzymki był ks. Adam Garlacz. W ciągu 6 dni pielgrzymi pokonali 145 km.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Cenzura prewencyjna w Empiku. Wycofanie „Gazety Polskiej” ze sprzedaży narusza Konstytucję

2019-09-20 11:59

Notatka prasowa

Decyzja władz Empiku o wycofaniu ze sprzedaży jednego z wydań „Gazety Polskiej” narusza konstytucyjną wolność prasy. Stanowi także dyskryminację części społeczeństwa ze względu na poglądy. Do czasopisma dołączona była naklejka sprzeciwiająca się ideologii ruchu LGBT. Praktyka kierownictwa sieci sklepów może prowadzić do sytuacji, w której każdy konserwatywny tytuł będzie bezprawnie cenzurowany przez sprzedawcę.

pl.wikipedia.org

Działanie Empiku stanowi swego rodzaju cenzurę prewencyjną, a więc kontrolę treści prasowych przed ich publikacją oraz godzi w zapisaną w art. 14 Konstytucji zasadę wolności prasy. Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu jest na gruncie ustawy zasadniczej wyraźnie zabroniona (art. 54 ust. 2). Kontrola jeszcze nieopublikowanych treści jakiej dopuścił się Empik, narusza także wolność posiadania i wyrażania poglądów, której istotnym elementem jest możliwość pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. Bez zagwarantowania prawnego tej wolności i faktycznej jej realizacji kształtowanie własnych poglądów jest niemożliwe. Decyzja władz sieci sklepów stanowi też przykład dyskryminacji licznej grupy obywateli ze względu na wyznawane poglądy.

Działania Empiku wymierzone były przede wszystkim w dodatek do „Gazety Polskiej” – naklejkę, której nadano treść i znaczenie odbiegające od właściwej jej interpretacji. Arbitralnie uznano, że dystrybucja nalepki godzi w tzw. antydyskryminacyjną politykę przedsiębiorstwa, podczas gdy uniemożliwienie posługiwania się naklejką czytelnikom magazynu, stanowi naruszenie ich wolności słowa, w tym wolności wyrażania poglądów krytycznych wobec postulatów politycznych czy społecznych. W konsekwencji dochodzi do dyskryminacji tych osób, które poprzez posługiwanie się naklejką chciały wziąć udział w debacie społecznej dotyczącej istotnych i aktualnych tematów.

Ponadto, firma dostarczająca prasę do Empiku, przed publikacją jednego z następnych numerów „Gazety Polskiej” domagała się od wydawcy czasopisma przedstawienia wizualizacji naklejki, która miała być dołączona do tego wydania. Nalepka przedstawiała wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej. Nie ma informacji o tym, czy inne tytuły były w podobny sposób kontrolowane.

„Działanie Empiku stanowi ingerencję w treści publikowane w prasie. Empik jest jednym z głównych sprzedawców prasy w Polsce, dlatego jego arbitralne decyzje o odmowie sprzedaży konkretnego wydania gazety, przekładają się na dotkliwe straty finansowe wydawcy. Takie działanie może wywołać tzw. efekt mrożący polegający na zniechęceniu wydawców do publikowania określonych treści w przyszłości” – skomentował Łukasz Bernaciński z Centrum Analiz Ordo Iuris.

Instytut Ordo Iuris analizuje możliwość podjęcia działań w związku z nagannymi praktykami Empiku m.in. na gruncie prawa prasowego oraz ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Grand Prix Wielkiej Brytanii. Madsen najlepszy, Zmarzlik blisko złota

2019-09-21 22:02

Maciej Orman


Canal+

Leon Madsen wygrał w sobotę 21 września Grand Prix Wielkiej Brytanii w Cardiff. W swoim debiucie na najkrótszym torze całego cyklu (272 m długości) Duńczyk zdobył 17 punktów. Z takim samym wynikiem na drugim miejscu zawody ukończył Emil Sajfutdinow. Trzeci, z 15 punktami, był Bartosz Zmarzlik. Polak przed ostatnią rundą ma 7 oczek przewagi nad Rosjaninem i 9 nad Duńczykiem.

Madsen zaczął zawody od zdobycia 1 punktu, przegrywając w 2. wyścigu z Maciejem Janowskim i niespodziewanie z jadącym z dziką kartą Brytyjczykiem Charlesem Wright'em.

W 6. biegu Duńczyk upadł na tor na wyjściu z pierwszego łuku, trącony deflektorem przez Martina Vaculika. Sędzia wykluczył Słowaka z powtórki wyścigu, którą wygrał Fredrik Lindgren przed Madsenem i Sajfutdinowem.

W 9. biegu Brytyjczyk Robert Lambert, ku uciesze miejscowych kibiców, wygrał z Madsenem walkę o 3 punkty.

Duńczyk pojechał popisowo w 19. gonitwie. Przegrał start z Doylem, ale rozpędził się mocno na zewnętrznej i na drugim łuku wjechał piką przed Australijczyka.

Madsen wygrał też pewnie pierwszy półfinał. W finale puścił sprzęgło chwilę przed zwolnieniem taśmy startowej, ale sędzia nie zareagował. Duńczyk wysunął się pod bandę, gdzie nabrał prędkości i mógł cieszyć się ze zwycięstwa.

Jako jedyny z czwórki Polaków w półfinale pojechał Bartosz Zmarzlik. Maciejowi Janowskiemu zabrakło do awansu 1 punktu (zdobył 7 oczek i był 9.). Słabo zaprezentowali się Patryk Dudek (3 punkty, 15. miejsce) i Janusz Kołodziej, który z 1 punktem był ostatni.

W klasyfikacji generalnej Grand Prix ze 118 punktami prowadzi Bartosz Zmarzlik. Drugi jest Emil Sajfutdinow (111 punktów), a trzeci Duńczyk Leon Madsen (109). Jeżeli nie wydarzy się nic nieprzewidzianego, to 5 października w Toruniu Zmarzlik zostanie mistrzem świata.

Wyniki Grand Prix w Cardiff

1. Leon Madsen (Dania) – 17 (1,2,2,3,3,3,3)

2. Emil Sajfutdinow (Rosja) – 17 (3,1,3,3,3,2,2)

3. Bartosz Zmarzlik (Polska) – 15 (1,3,3,1,3,3,1)

4. Jason Doyle (Australia) – 13 (2,3,2,2,2,2,0)

5. Fredrik Lindgren (Szwecja) – 11 (2,3,2,1,3,0)

6. Antonio Lindbaeck (Szwecja) – 9 (3,0,1,3,2,0)

7. Martin Vaculik (Słowacja) – 9 (0,w,3,3,2,1)

8. Matej Zagar (Słowenia) – 9 (1,2,1,2,2,1)

9. Maciej Janowski (Polska) – 7 (3,2,1,0,1)

10. Artiom Łaguta (Rosja) – 6 (3,3,0,0,0)

11. Robert Lambert (Wielka Brytania) – 6 (1,0,3,2,0)

12. Charles Wright (Wielka Brytania) – 5 (2,2,0,0,1)

13. Tai Woffinden (Wielka Brytania) – 5 (w,1,2,2,0)

14. Niels Kristian Iversen (Dania) – 5 (2,1,0,1,1)

15. Patryk Dudek (Polska) – 3 (0,1,1,0,1)

16. Janusz Kołodziej (Polska) – 1 (0,0,0,1,0)

17. Daniel King (Wielka Brytania) – ns

18. Chris Harris (Wielka Brytania) – ns

Maciej Orman

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem