Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 32/2015, str. 8

Policjanci

Na rowerach do Matki

Pielgrzymka rowerowa policjantów Lubelszczyzny 23 lipca br. wieczorem po raz trzeci dotarła na Jasną Górę. W ciągu 5 dni pielgrzymi pokonali ponad 350 km. W pielgrzymce uczestniczyło 26 osób – policjanci, pracownicy cywilni, rodziny i przyjaciele funkcjonariuszy oraz ks. Bogdan Zagórski, kapelan policji woj. lubelskiego. 24 lipca, po porannej Mszy św., uczestnicy pielgrzymki złożyli kwiaty pod płaskorzeźbą „Gloria Victis” – Chwała Zwyciężonym! w Kaplicy Matki Bożej – jest to tablica ku czci 13 tys. policjantów II Rzeczypospolitej, ofiar sowieckich z Miednoje. Organizatorami pielgrzymki byli: Zarząd Terenowy NSZZ Policjantów KMP w Lublinie, Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów woj. lubelskiego oraz ks. Bogdan Zagórski. Patronat honorowy objęli: nadinsp. Dariusz Działo – lubelski komendant wojewódzki policji, Sławomir Sosnowski – marszałek woj. lubelskiego oraz abp Stanisław Budzik – metropolita lubelski.

Czciciele Cudownego Medalika

Służyć na wzór Maryi

W dniach 24-25 lipca br. na Jasnej Górze odbyła się 35. Ogólnopolska Pielgrzymka Stowarzyszenia Cudownego Medalika Apostolatu Maryjnego. W spotkaniu uczestniczyły osoby, które nie tylko osobiście doznały szczególnych łask za przyczyną Cudownego Medalika i na co dzień zaangażowane są w propagowanie noszenia medalika z wizerunkiem Maryi jako znaku wiary chrześcijańskiej i pobożności maryjnej. Jest to nawiązanie do wydarzeń z 1830 r., kiedy to św. Katarzyna Labouré w Paryżu podczas prywatnych objawień ujrzała Najświętszą Maryję Pannę, z której dłoni wypływały promienie łask. To od Maryi św. Katarzyna otrzymała polecenie wybicia medalu według ujrzanego wzoru. Wiarygodność tych objawień zyskała wkrótce aprobatę Kościoła.

Reklama

Centralnym punktem spotkania była Msza św. w pierwszym dniu pielgrzymki na Szczycie Jasnogórskim, podczas której nastąpiło uroczyste przyjęcie nowych członków. Eucharystii przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej Wiesław Szlachetka. Koncelebrowali licznie duszpasterze stowarzyszenia na czele z ks. Jerzym Basajem, dyrektorem krajowym Stowarzyszenia Cudownego Medalika. Zebranych powitał o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry. – Dzieje naszego narodu i państwa związane są z opieką Maryi. Nasz naród odczytał od początku tę Jej obecność i opiekę – przypomniał w homilii bp Szlachetka. – Jako naród tak wiele zawdzięczamy Maryi, naszej Matce i Królowej, bo kiedy przyglądamy się sobie na przestrzeni dziejów, to zauważamy, że jesteśmy narodem trudnym, skomplikowanym, a często nawet lekkomyślnym. Jesteśmy bowiem tak często skłonni do konfliktów, często przekorni, znamy swoje narodowe wady. Ale na szczęście jako naród mamy jeden niezwykle cenny atut – mamy Matkę, która jest Królową. I mamy jeszcze jeden atut – chętnie zwracamy się do Tej Matki o pomoc i uciekamy się pod Jej obronę – podkreślił bp Szlachetka.

Krótko

23 lipca przybyła na Jasną Górę 25. Piesza Pielgrzymka z Zaolzia. Jest to pielgrzymka Polaków mieszkających na Zaolziu, ale uczestniczą w niej także Czesi. W tym roku 124 pątników pokonało 162 km w ciągu 6 dni. Pielgrzymki od początku organizowali Jadwiga i Franciszek Frankowie. – Dziękuję Bogu i Matce Bożej za wstawiennictwo, że udało się tę tradycję pielgrzymowania rozwinąć, i ufam, że od przyszłego roku inni będą ją kontynuować, bo przekazujemy z mężem pałeczkę młodszym pokoleniom z nadzieją, że ta tradycja przetrwa – powiedziała Jadwiga Franek.

25 lipca na Jasnej Górze witano 33. Pieszą Pielgrzymkę Tyską. Wzięło w niej udział 245 osób. W czasie 4 dni pielgrzymi pokonali trasę dłuższą niż zwykle z uwagi na roboty drogowe – ok. 120 km. Przewodnikiem grupy jest ks. Stefan Nowok, proboszcz parafii św. Jadwigi Śląskiej w Tychach, który świętuje jubileusz 40-lecia kapłaństwa. Wielu młodych pielgrzymów to osoby zaangażowane w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Polsce w lipcu 2016 r. Pojawił się więc problem z przyszłorocznym pielgrzymowaniem na Jasną Górę. – Będziemy musieli tak się zorganizować, żeby dołączyć do jakiejś pielgrzymki w sierpniu, bo młodzi nie chcą popuścić, chcą iść – powiedział ks. Nowok.

Reklama

27 lipca przybiegła jubileuszowa 20. Tarnobrzeska Pielgrzymka Biegowa. Uczestniczyło w niej blisko 50 osób, byli to biegacze nie tylko z Tarnobrzega, ale także po raz 10. grupa pątników z Rzeszowskiego Stowarzyszenia „Ruch Dla Zdrowia” i Przemyskiego Klubu Biegacza. Organizatorem jest Zenon Dziadura, prezes tarnobrzeskiego Klubu Biegacza „Witar”.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2015-08-05 08:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja opolska: neoprezbiterzy posłani do parafii

2021-06-09 10:14

[ TEMATY ]

Opole

zmiany księży

zmiany personalne

diecezja.opole.pl

3 neoprezbiterów z diecezji opolskiej zostało posłanych na parafie.

Ks. Michał Banaś pochodzi z parafii św. Marii Magdaleny w Łambinowicach. Urodził się 25 lutego 1992 r. jako syn Sławomira i Joanny. Ma dwójkę młodszego rodzeństwa – brata i siostrę. Szkołę średnią ukończył w Nysie, a po zdaniu egzaminu maturalnego studiował na Uniwersytecie Opolskim na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna uzyskując licencjat. Pracę magisterską pt. „Stosowanie nowych mediów w głoszeniu słowa Bożego na przykładzie działalności o. Adama Szustaka OP” napisał na seminarium naukowym z homiletyki, mediów i komunikacji pod kierunkiem ks. prof. Marka Lisa. Na obrazku prymicyjnym umieścił słowa pochodzące z Listu do Rzymian „Albowiem z Niego i przez Niego, i dla Niego jest wszystko. Jemu chwała na wieki! Amen”. Zainteresowaniami teologicznymi są teologia pastoralna oraz zagadnienia związane z homiletyką oraz mediami. Poza tym interesuje się turystyką, lotnictwem cywilnym, gotowaniem, majsterkowaniem, oraz lubi jazdę na rowerze.

CZYTAJ DALEJ

Znamy datę zniesienia dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.

2021-06-11 14:47

[ TEMATY ]

episkopat

Msza św.

Konferencja Episkopatu Polski

Karol Porwich/Niedziela

Biskupi podjęli jednogłośną decyzję o zniesieniu dyspens od uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej oraz w święta nakazane. Dyspensy zostaną zniesione z dniem 20 czerwca br.

Biskupi zgromadzeni na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej zdecydowali, że 20 czerwca br. dyspensy zostaną zniesione jednocześnie we wszystkich diecezjach, w których do tej pory obowiązywały w związku z pandemią Covid-19.

CZYTAJ DALEJ

Rozstrzygnięcie Konkursu Recytatorskiego Poezji św. Jana Pawła II

2021-06-12 13:45

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Kamila Kowalczyk

W Zespole Szkół Technicznych w Częstochowie odbył się 11 czerwca finał V edycji konkursu poświęconego popularyzacji twórczości Wielkiego Papieża Polaka Jana Pawła II, patrona szkoły.

Konkurs wpisał się w jubileusz 60-lecia istnienia placówki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję