Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 32/2015, str. 8

Policjanci

Na rowerach do Matki

Pielgrzymka rowerowa policjantów Lubelszczyzny 23 lipca br. wieczorem po raz trzeci dotarła na Jasną Górę. W ciągu 5 dni pielgrzymi pokonali ponad 350 km. W pielgrzymce uczestniczyło 26 osób – policjanci, pracownicy cywilni, rodziny i przyjaciele funkcjonariuszy oraz ks. Bogdan Zagórski, kapelan policji woj. lubelskiego. 24 lipca, po porannej Mszy św., uczestnicy pielgrzymki złożyli kwiaty pod płaskorzeźbą „Gloria Victis” – Chwała Zwyciężonym! w Kaplicy Matki Bożej – jest to tablica ku czci 13 tys. policjantów II Rzeczypospolitej, ofiar sowieckich z Miednoje. Organizatorami pielgrzymki byli: Zarząd Terenowy NSZZ Policjantów KMP w Lublinie, Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów woj. lubelskiego oraz ks. Bogdan Zagórski. Patronat honorowy objęli: nadinsp. Dariusz Działo – lubelski komendant wojewódzki policji, Sławomir Sosnowski – marszałek woj. lubelskiego oraz abp Stanisław Budzik – metropolita lubelski.

Czciciele Cudownego Medalika

Służyć na wzór Maryi

W dniach 24-25 lipca br. na Jasnej Górze odbyła się 35. Ogólnopolska Pielgrzymka Stowarzyszenia Cudownego Medalika Apostolatu Maryjnego. W spotkaniu uczestniczyły osoby, które nie tylko osobiście doznały szczególnych łask za przyczyną Cudownego Medalika i na co dzień zaangażowane są w propagowanie noszenia medalika z wizerunkiem Maryi jako znaku wiary chrześcijańskiej i pobożności maryjnej. Jest to nawiązanie do wydarzeń z 1830 r., kiedy to św. Katarzyna Labouré w Paryżu podczas prywatnych objawień ujrzała Najświętszą Maryję Pannę, z której dłoni wypływały promienie łask. To od Maryi św. Katarzyna otrzymała polecenie wybicia medalu według ujrzanego wzoru. Wiarygodność tych objawień zyskała wkrótce aprobatę Kościoła.

Centralnym punktem spotkania była Msza św. w pierwszym dniu pielgrzymki na Szczycie Jasnogórskim, podczas której nastąpiło uroczyste przyjęcie nowych członków. Eucharystii przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej Wiesław Szlachetka. Koncelebrowali licznie duszpasterze stowarzyszenia na czele z ks. Jerzym Basajem, dyrektorem krajowym Stowarzyszenia Cudownego Medalika. Zebranych powitał o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry. – Dzieje naszego narodu i państwa związane są z opieką Maryi. Nasz naród odczytał od początku tę Jej obecność i opiekę – przypomniał w homilii bp Szlachetka. – Jako naród tak wiele zawdzięczamy Maryi, naszej Matce i Królowej, bo kiedy przyglądamy się sobie na przestrzeni dziejów, to zauważamy, że jesteśmy narodem trudnym, skomplikowanym, a często nawet lekkomyślnym. Jesteśmy bowiem tak często skłonni do konfliktów, często przekorni, znamy swoje narodowe wady. Ale na szczęście jako naród mamy jeden niezwykle cenny atut – mamy Matkę, która jest Królową. I mamy jeszcze jeden atut – chętnie zwracamy się do Tej Matki o pomoc i uciekamy się pod Jej obronę – podkreślił bp Szlachetka.

Reklama

Krótko

23 lipca przybyła na Jasną Górę 25. Piesza Pielgrzymka z Zaolzia. Jest to pielgrzymka Polaków mieszkających na Zaolziu, ale uczestniczą w niej także Czesi. W tym roku 124 pątników pokonało 162 km w ciągu 6 dni. Pielgrzymki od początku organizowali Jadwiga i Franciszek Frankowie. – Dziękuję Bogu i Matce Bożej za wstawiennictwo, że udało się tę tradycję pielgrzymowania rozwinąć, i ufam, że od przyszłego roku inni będą ją kontynuować, bo przekazujemy z mężem pałeczkę młodszym pokoleniom z nadzieją, że ta tradycja przetrwa – powiedziała Jadwiga Franek.

25 lipca na Jasnej Górze witano 33. Pieszą Pielgrzymkę Tyską. Wzięło w niej udział 245 osób. W czasie 4 dni pielgrzymi pokonali trasę dłuższą niż zwykle z uwagi na roboty drogowe – ok. 120 km. Przewodnikiem grupy jest ks. Stefan Nowok, proboszcz parafii św. Jadwigi Śląskiej w Tychach, który świętuje jubileusz 40-lecia kapłaństwa. Wielu młodych pielgrzymów to osoby zaangażowane w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Polsce w lipcu 2016 r. Pojawił się więc problem z przyszłorocznym pielgrzymowaniem na Jasną Górę. – Będziemy musieli tak się zorganizować, żeby dołączyć do jakiejś pielgrzymki w sierpniu, bo młodzi nie chcą popuścić, chcą iść – powiedział ks. Nowok.

27 lipca przybiegła jubileuszowa 20. Tarnobrzeska Pielgrzymka Biegowa. Uczestniczyło w niej blisko 50 osób, byli to biegacze nie tylko z Tarnobrzega, ale także po raz 10. grupa pątników z Rzeszowskiego Stowarzyszenia „Ruch Dla Zdrowia” i Przemyskiego Klubu Biegacza. Organizatorem jest Zenon Dziadura, prezes tarnobrzeskiego Klubu Biegacza „Witar”.

Reklama

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2015-08-05 08:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: kara pienieżna za udział w Mszy św. w Niedzielę Palmową

2020-04-05 21:19

[ TEMATY ]

Włochy

BOŻENA SZTAJNER

Kary w wysokości po 280 euro otrzymała grupa wiernych w Abruzji we Włoszech, którzy w Niedzielę Palmową wzięli udział w mszy, mimo że w całym kraju obowiązuje zakaz uroczystości religijnych. Proboszcz twierdzi, że uszanował wprowadzone przepisy.

Do zdarzenia doszło w rejonie miejscowości Sulmona koło L'Aquili, gdzie w osadzie Badia w małym kościele zgromadziła się grupa wiernych na mszy otwierającej uroczystości Wielkiego Tygodnia. Interweniowała straż miejska, która spisała uczestników mszy i wymierzyła im karę za nieuzasadnione oddalenie się od domu - podała agencja Ansa.

"Przestrzegałem dekretu, który został wydany, ja i trzy osoby, które pomagały mi w czytaniach. Nie zrobiłem niczego nie na miejscu" - przekonywał proboszcz ksiądz Andrea Accivile.

"Celebruję obrzędy Wielkiego Tygodnia, przewidziane przez Kościół, i dekret, który mówi, że musi być osoba czytająca, akolita pomagający kapłanowi i ministrant. I tak właśnie było. Powiedziałem, żeby zamknięto drzwi, ale ktoś o tym zapomniał. Jeśli o mnie chodzi, ja zrobiłem to, co trzeba" - podkreślił duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Patriarcha chaldejski: pandemia koronawirusa „szansą na przebudzenie” dla ludzkości

2020-04-06 17:39

[ TEMATY ]

koronawirus

Bożena Sztajner/Niedziela

Patriarcha Louis Raphaël I Sako

Pandemia koronawirusa dotyka ludzi na całym świecie, zarówno pod względem zdrowotnym jak i ekonomicznym. „Jednak ten kryzys może być dla ludzkości także szansą na przebudzenie się” - stwierdził patriarcha Katolickiego Kościoła Chaldejskiego kard. Louis Raphaël I Sako w opublikowanym 5 kwietnia w Bagdadzie przesłaniu wielkanocnym.

Ludzie usunęli Boga ze swego świata albo zrzucili na Niego swe błędy, skrytykował kard. Sako. Podkreślił, że Wielkanoc i pandemia stanowią „apel o pełne nawrócenie do Boga, do zasad naszej wiary, do naszej duchowości oraz do prawdziwej moralności”, gdy przygotowujemy lepszą przyszłość.

Chaldejski patriarcha zaapelował do przywódców politycznych, aby nie tracili swojego człowieczeństwa i w związku z rozprzestrzenianiem się COVID-19 zrewidowali swoje priorytety. Trzeba „znaleźć właściwe rozwiązania dla poszanowania życia we wszystkich jego formach, chronić środowisko naturalnego przez zwalczanie jego zanieczyszczenia i zmian klimatycznych, zaprzestać wspierania produkcji śmiercionośnej broni”.

Nadszedł czas, aby kierujący państwami uchwalili przepisy, które „będą gwarantowały prawa człowieka i budowały świat bez wojen, bez konfliktów, bez strachu i bez ubóstwa” - stwierdził kard. Sako.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję