Reklama

Serwis przemyski

Różaniec, właśnie wychodząc z doświadczenia Maryi, jest modlitwą wyraźnie kontemplacyjną. Pozbawiony tego wymiaru, okazałby się wyzuty ze swej natury, jak podkreślał Paweł VI: "Jeśli brak kontemplacji, różaniec upodabnia się do ciała bez duszy i zachodzi niebezpieczeństwo, że odmawianie stanie się bezmyślnym powtarzaniem formuł, oraz że będzie w sprzeczności z upomnieniem Chrystusa, który powiedział: «Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani» (Mt 6, 7). Różaniec bowiem z natury swej wymaga odmawiania w rytmie spokojnej modlitwy i powolnej refleksji, by przez to modlący się łatwiej oddał się kontemplacji tajemnic życia Chrystusa, rozważanych jakby sercem Tej, która ze wszystkich była najbliższa Panu, i by otwarte zostały niezgłębione tych tajemnic bogactwa".
Jan Paweł II
(List apostolski "Rosarium Virginis Mariae", nr 11)

18 stycznia. W Instytucie Muzyki Sakralnej w Przemyślu gościł abp Józef Michalik, metropolita przemyski. Ksiądz Arcybiskup dzielił się opłatkiem z członkami Archidiecezjalnego Chóru "Magnificat", życząc im dalszych sukcesów w artystycznej twórczości. Założycielem i dyrygentem Chóru jest ks. Mieczysław Gniady, profesor śpiewu w przemyskim Seminarium Duchownym i dyrektor Studium Organistowskiego.

19 stycznia. Wierni obrządku greckokatolickiego obchodzili uroczystość Chrztu Pańskiego zwaną popularnie "Jordanem". W uroczystościach wziął udział bp Adam Szal. Tego samego dnia bp Adam sprawował Eucharystię w kościele Ojców Karmelitów w Przemyślu dla zrzeszonych w NSZZ "Solidarność", a wieczorem w bazylice archikatedralnej przewodniczył Mszy św. ku czci bł. Józefa Sebastiana Pelczara, w liturgiczne wspomnienie Błogosławionego.

19 stycznia. W kościele pw. Świętej Trójcy w Przemyślu odbył się koncert Przemyskiego Chóru "Gospel", pod dyrekcją Lucyny Rudawskiej. Niedzielna Msza św. zakończyła trzydniowe rekolekcje Chóru, które prowadził ks. Artur Ważny, duszpasterz młodzieży z Tarnowa, wraz z grupą ewangelizacyjną.

19 stycznia. W kościele pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Łańcucie-Przedmieściu miał miejsce koncert kolęd i pieśni maryjnych w wykonaniu artystów scen krakowskich, pod honorowym patronatem Przewodniczącego Rady Miasta Łańcuta oraz Prezydenta Królewskiego Miasta Krakowa. Koncert został zorganizowany przez parafię Chrystusa Króla oraz "Jazz Centrum" w Łańcucie przy wsparciu wielu darczyńców.

Oprac. ks. Tadeusz Biały


Z życia Seminarium Duchownego

22 stycznia. Zakończyły się rozgrywki sportowe w ramach seminaryjnego turnieju piłki siatkowej. Zwycięstwo przypadło drużynie roku II "FC Wacław", występującej w składzie: Paweł Bobola, Łukasz Gaweł, Piotr Kozioł, Bogusław Krok, Marcin Nowak, Marian Sieradzki, Marcin Śliwiński i Łukasz Świątoniowski. Kolejne miejsca zajęły drużyny: "Dzióbki" z kursu IV oraz "Narcyzki" z roku I. Zwycięzcy otrzymali z rąk dyrektora administracyjnego ks. Grzegorza Garbacza pamiątkowe dyplomy i upominki.

23 stycznia. W czytelni czasopism odbyło się (w ramach formacji stałej kapłanów) spotkanie, w którym uczestniczyli księża przełożeni i profesorowie Seminarium. Punktem wyjścia do kapłańskich przemyśleń i dyskusji były referaty wygłoszone przez ks. Józefa Srokę pt. Formacja kapłana na przewodnika życia duchowego wiernych w "Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii" oraz ks. Wacława Siwaka pt. "Extra Ecclesiam nulla salus" wczoraj i dziś. Spotkanie zakończyło się adoracją Najświętszego Sakramentu i uroczystymi nieszporami, którym przewodniczył bp Adam Szal.

24 stycznia. W posiedzeniu Rady Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej uczestniczył rektor przemyskiego Seminarium ks. Marian Rojek.

24-26 stycznia. 9 uczniów szkół średnich wzięło udział w szkole modlitwy drugiego stopnia, poświęconej modlitwie medytacyjnej. Zajęcia prowadził duszpasterz powołań duchownych ks. Janusz Trojnar wspierany przez seminaryjną grupę modlitewną "Wieczernik".

25 stycznia. Alumni wszystkich roczników zakończyli okres zaliczeń i czas nauki pierwszego semestru bieżącego roku akademickiego. Rozpoczęła się tym samym sesja egzaminacyjna, podczas której alumni wykazują się zdobytymi wiadomościami.

26 stycznia. W auli Instytutu Teologicznego miała miejsce pierwsza część spotkania opłatkowego, którego szczególnymi gośćmi byli rodzice alumnów roku II, IV i V. Spotkanie rozpoczęło się jasełkami wystawionymi przez alumnów roku IV. Po życzeniach świątecznych i łamaniu się opłatkiem miało miejsce spotkanie przy stole eucharystycznym w kaplicy seminaryjnej. Mszy św. koncelebrowanej przez księży przełożonych przewodniczył bp Adam Szal, on też wygłosił okolicznościową homilię. Na zakończenie spotkania ojciec duchowny ks. Stanisław Jamrozek wygłosił konferencję ascetyczną.

Oprac. ks. Kazimierz Gadzała

Kandydaci mający pragnienie wstąpienia do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, aby realizować odczytany głos Bożego powołania do służby Jemu i Jego Ludowi w służebnym kapłaństwie winni - zgłaszając się do Rektoratu Seminarium na spotkanie kwalifikacyjne i dopuszczające do egzaminu wstępnego - przygotować następujące dokumenty:
1. Pisemną prośbę kandydata o przyjęcie do Seminarium;
2. Życiorys własnoręcznie napisany;
3. Świadectwo dojrzałości (oryginał);
4. Świadectwo chrztu;
5. Świadectwo bierzmowania;
6. Świadectwo ślubu kościelnego rodziców;
7. Opinię księdza proboszcza;
8. Opinię katechety;
9. Opinie i listy polecające kapłanów, którzy pomagali kandydatowi zaangażowanemu w ruchy i stowarzyszenia katolickie w rozpoznaniu powołania;
10. Aktualne zaświadczenie o stanie zdrowia i zdatności kandydata do podjęcia studiów;
11. 5 fotografii.
Egzamin wstępny w roku bieżącym odbędzie się 23 czerwca 2003 r. (poniedziałek) o godz. 8.30.

Wyższe Seminarium Duchowne
ul. Zamkowa 5
37-700 Przemyśl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi, odwagi! ON jest – nie bójcie się!

2021-09-19 10:24

[ TEMATY ]

Kana młodych

Karol Porwich/Niedziela

Mimo deszczu, mimo aury, która zachęcała do zostania w domu, ci młodzi postanowili, że tego sobotniego popołudnia nie spędzą przed telewizorami. Wstali z kanap i przyjechali. Konkretnie - do Częstochowy, na wydarzenie, które już wpisało się w kalendarz i pamięć, czyli na Kanę Młodych.

Kana Młodych to spotkanie młodzieży z archidiecezji częstochowskiej. Odbywało się w różnych miejscach, w tym roku organizatorzy postawili na zlokalizowanie w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Choć pogoda nie dopisała, dopisały humory! I to wbrew obiegowej opinii, jakoby w kościele nie można było dostrzec już nawet jednej młodej osoby... Co prawda nie w kościele, a na seminaryjnych błoniach zobaczyliśmy wielu młodych ludzi, którzy przyjechali z różnych zakątków naszej archidiecezji, a także z samej Częstochowy. Do udziału w "Kanie" zaproszeni byli wszyscy ludzie młodzi od klasy 8. szkoły podstawowej wzwyż - szczególnie kandydaci do bierzmowania, ale też ci, którzy już przyjęli bierzmowanie, członkowie wspólnot i ruchów młodzieżowych, ale też i ci młodzi duchem.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: tysiące uczestników „Marszu dla życia” w Berlinie

2021-09-19 08:09

[ TEMATY ]

życie

Niemcy

marsz dla życia

marciaperlavita.it

10. Marsz dla Życia, Rzym 2021

10. Marsz dla Życia, Rzym 2021

Około 4,5 tys. osób uczestniczyło 18 września w 17. „Marszu dla życia”, wspólnie protestując przeciw tzw. „wspomaganej śmierci” i przerywaniu ciąży. Demonstrację przygotowało niemieckie stowarzyszenie Prawo do Życia (BVL), skupiające 15 organizacji.

Według organizatorów, odbywający się rokrocznie „Marsz dla życia” jest największym w Niemczech zgromadzeniem na rzecz ochrony życia. Przeciwko temu ponownie wybuchają na nowo protesty, których uczestnicy żądają „prawa do seksualnego samookreślenia” i do nieograniczonej dopuszczalności aborcji.

CZYTAJ DALEJ

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję