Reklama

Serwis przemyski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Różaniec, właśnie wychodząc z doświadczenia Maryi, jest modlitwą wyraźnie kontemplacyjną. Pozbawiony tego wymiaru, okazałby się wyzuty ze swej natury, jak podkreślał Paweł VI: "Jeśli brak kontemplacji, różaniec upodabnia się do ciała bez duszy i zachodzi niebezpieczeństwo, że odmawianie stanie się bezmyślnym powtarzaniem formuł, oraz że będzie w sprzeczności z upomnieniem Chrystusa, który powiedział: «Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani» (Mt 6, 7). Różaniec bowiem z natury swej wymaga odmawiania w rytmie spokojnej modlitwy i powolnej refleksji, by przez to modlący się łatwiej oddał się kontemplacji tajemnic życia Chrystusa, rozważanych jakby sercem Tej, która ze wszystkich była najbliższa Panu, i by otwarte zostały niezgłębione tych tajemnic bogactwa".
Jan Paweł II
(List apostolski "Rosarium Virginis Mariae", nr 11)

18 stycznia. W Instytucie Muzyki Sakralnej w Przemyślu gościł abp Józef Michalik, metropolita przemyski. Ksiądz Arcybiskup dzielił się opłatkiem z członkami Archidiecezjalnego Chóru "Magnificat", życząc im dalszych sukcesów w artystycznej twórczości. Założycielem i dyrygentem Chóru jest ks. Mieczysław Gniady, profesor śpiewu w przemyskim Seminarium Duchownym i dyrektor Studium Organistowskiego.

19 stycznia. Wierni obrządku greckokatolickiego obchodzili uroczystość Chrztu Pańskiego zwaną popularnie "Jordanem". W uroczystościach wziął udział bp Adam Szal. Tego samego dnia bp Adam sprawował Eucharystię w kościele Ojców Karmelitów w Przemyślu dla zrzeszonych w NSZZ "Solidarność", a wieczorem w bazylice archikatedralnej przewodniczył Mszy św. ku czci bł. Józefa Sebastiana Pelczara, w liturgiczne wspomnienie Błogosławionego.

19 stycznia. W kościele pw. Świętej Trójcy w Przemyślu odbył się koncert Przemyskiego Chóru "Gospel", pod dyrekcją Lucyny Rudawskiej. Niedzielna Msza św. zakończyła trzydniowe rekolekcje Chóru, które prowadził ks. Artur Ważny, duszpasterz młodzieży z Tarnowa, wraz z grupą ewangelizacyjną.

19 stycznia. W kościele pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Łańcucie-Przedmieściu miał miejsce koncert kolęd i pieśni maryjnych w wykonaniu artystów scen krakowskich, pod honorowym patronatem Przewodniczącego Rady Miasta Łańcuta oraz Prezydenta Królewskiego Miasta Krakowa. Koncert został zorganizowany przez parafię Chrystusa Króla oraz "Jazz Centrum" w Łańcucie przy wsparciu wielu darczyńców.

Oprac. ks. Tadeusz Biały


Z życia Seminarium Duchownego

22 stycznia. Zakończyły się rozgrywki sportowe w ramach seminaryjnego turnieju piłki siatkowej. Zwycięstwo przypadło drużynie roku II "FC Wacław", występującej w składzie: Paweł Bobola, Łukasz Gaweł, Piotr Kozioł, Bogusław Krok, Marcin Nowak, Marian Sieradzki, Marcin Śliwiński i Łukasz Świątoniowski. Kolejne miejsca zajęły drużyny: "Dzióbki" z kursu IV oraz "Narcyzki" z roku I. Zwycięzcy otrzymali z rąk dyrektora administracyjnego ks. Grzegorza Garbacza pamiątkowe dyplomy i upominki.

23 stycznia. W czytelni czasopism odbyło się (w ramach formacji stałej kapłanów) spotkanie, w którym uczestniczyli księża przełożeni i profesorowie Seminarium. Punktem wyjścia do kapłańskich przemyśleń i dyskusji były referaty wygłoszone przez ks. Józefa Srokę pt. Formacja kapłana na przewodnika życia duchowego wiernych w "Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii" oraz ks. Wacława Siwaka pt. "Extra Ecclesiam nulla salus" wczoraj i dziś. Spotkanie zakończyło się adoracją Najświętszego Sakramentu i uroczystymi nieszporami, którym przewodniczył bp Adam Szal.

24 stycznia. W posiedzeniu Rady Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej uczestniczył rektor przemyskiego Seminarium ks. Marian Rojek.

24-26 stycznia. 9 uczniów szkół średnich wzięło udział w szkole modlitwy drugiego stopnia, poświęconej modlitwie medytacyjnej. Zajęcia prowadził duszpasterz powołań duchownych ks. Janusz Trojnar wspierany przez seminaryjną grupę modlitewną "Wieczernik".

25 stycznia. Alumni wszystkich roczników zakończyli okres zaliczeń i czas nauki pierwszego semestru bieżącego roku akademickiego. Rozpoczęła się tym samym sesja egzaminacyjna, podczas której alumni wykazują się zdobytymi wiadomościami.

26 stycznia. W auli Instytutu Teologicznego miała miejsce pierwsza część spotkania opłatkowego, którego szczególnymi gośćmi byli rodzice alumnów roku II, IV i V. Spotkanie rozpoczęło się jasełkami wystawionymi przez alumnów roku IV. Po życzeniach świątecznych i łamaniu się opłatkiem miało miejsce spotkanie przy stole eucharystycznym w kaplicy seminaryjnej. Mszy św. koncelebrowanej przez księży przełożonych przewodniczył bp Adam Szal, on też wygłosił okolicznościową homilię. Na zakończenie spotkania ojciec duchowny ks. Stanisław Jamrozek wygłosił konferencję ascetyczną.

Oprac. ks. Kazimierz Gadzała

Kandydaci mający pragnienie wstąpienia do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, aby realizować odczytany głos Bożego powołania do służby Jemu i Jego Ludowi w służebnym kapłaństwie winni - zgłaszając się do Rektoratu Seminarium na spotkanie kwalifikacyjne i dopuszczające do egzaminu wstępnego - przygotować następujące dokumenty:
1. Pisemną prośbę kandydata o przyjęcie do Seminarium;
2. Życiorys własnoręcznie napisany;
3. Świadectwo dojrzałości (oryginał);
4. Świadectwo chrztu;
5. Świadectwo bierzmowania;
6. Świadectwo ślubu kościelnego rodziców;
7. Opinię księdza proboszcza;
8. Opinię katechety;
9. Opinie i listy polecające kapłanów, którzy pomagali kandydatowi zaangażowanemu w ruchy i stowarzyszenia katolickie w rozpoznaniu powołania;
10. Aktualne zaświadczenie o stanie zdrowia i zdatności kandydata do podjęcia studiów;
11. 5 fotografii.
Egzamin wstępny w roku bieżącym odbędzie się 23 czerwca 2003 r. (poniedziałek) o godz. 8.30.

Wyższe Seminarium Duchowne
ul. Zamkowa 5
37-700 Przemyśl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Medycy uczcili pamięć zamordowanego lekarza Tomasza Soleckiego

2025-05-06 20:31

[ TEMATY ]

pamięć

lekarz

PAP/Art Service

We wtorek w południe medycy w całej Polsce uczcili pamięć zamordowanego ortopedy Tomasza Soleckiego i wyrazili sprzeciw wobec agresji. Przed Uniwersyteckim Szpitalem w Krakowie, gdzie pracował lekarz, setki pracowników zgromadziło się na minutę ciszy; zawyły syreny karetek.

Pracownicy ochrony zdrowia obchodzą we wtorek ogólnopolski dzień żałoby oraz protestu przeciw nienawiści. W południe medycy wielu placówek medycznych w Polsce wyszli przed swoje miejsca pracy, aby uczcić pamięć zamordowanego w ub. tygodniu Tomasza Soleckiego, ortopedy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
CZYTAJ DALEJ

80 lat od kapitulacji Festung Breslau

2025-05-06 17:11

ks. Łukasz Romańczuk

6 maja 2025 roku przypadła 80. rocznica kapitulacji Festung Breslau. W miejscu pamięci i wyzwolenia jeńców z obozu Burgweide, znajdującego się na wrocławskich Sołtysowicach, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. - Spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć ofiar i ocalałych z obozu pracy Burgweide, które funkcjonowało w czasie jednej z najciemniejszych kart historii niemieckiej okupacji i II wojny światowej - mówił Martin Kremer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.

W czasie przeznaczonym na przemówienia głos zabrał Kamil Dworaczek, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN. Rozpoczął on od zacytowania fragmentu z Księgi Powtórzonego Prawa: “Źle się z nami obchodzili, gnębili nas i nałożyli na nas ciężkie roboty przymusowe”. - Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że jest to fragment relacji jednego z robotników przymusowych przetrzymywanych tutaj w obozie Burgweide. Ale jest to fragment z Pisma Świętego, z Księgi Powtórzonego Prawa, który opowiada o losie Izraelitów w niewoli egipskiej. Później czytamy oczywiście o ucieczce, o zyskaniu wolności, w końcu w kolejnym pokoleniu dotarciu do ziemi obiecanej. I tych analogii między losem Izraelitów w niewoli egipskiej a losem Polaków i innych robotników przymusowych w III Rzeszy jest więcej. Jest też jedna istotna różnica. Polacy nie musieli podejmować ucieczki, tak jak starotestamentowi Izraelici, bo to do nich przyszła Polska. Nowa Polska i Polski Wrocław, które może nie do końca były ziszczeniem ich marzeń i snów, ale przestali być w końcu niewolnikami w Breslau - zaznaczył Kamil Dworaczek, dodając: - Sami mogli decydować o swoim losie, zakładać rodziny, w końcu zdecydować, czy to tutaj będą szukać swojej ziemi obiecanej. I ta ziemia obiecana w pewnym sensie zaczęła się dokładnie w tym miejscu, w którym dzisiaj się znajdujemy. Bo to tutaj zawisła 6 maja pierwsza polska flaga, pierwsza biało-czerwona w powojennym Wrocławiu. Stało się tak za sprawą pani Natalii Kujawińskiej, która w ukryciu, w konspiracji uszyła tę flagę kilka dni wcześniej. Pani Kujawińska była jedną z warszawianek, która została wypędzona przez Niemców po upadku Powstania Warszawskiego. Bardzo symboliczna historia.
CZYTAJ DALEJ

Skrutinium, czyli jak wybiera się papieża podczas konklawe

2025-05-07 16:26

[ TEMATY ]

konklawe

Vatican Media

Każde głosowanie w Kaplicy Sykstyńskiej odbywa się w sposób ceremonialny i ściśle określony. Sprzyja temu papierowa i indywidualna forma oddania tajnego głosu.

Teoretycznie papież może zostać wybrany już wieczorem w dniu rozpoczęcia konklawe. Wówczas przeprowadza się pierwsze głosowanie. Dzieje się tak od 2005 roku, wcześniej głosowania odbywały się od rana drugiego dnia. Jednak w ostatnim wieku najszybciej papieża wybrano w 1939 roku. Kard. Eugenio Pacelli, późniejszy Pius XII, zyskał wymagane poparcie już w trzecim głosowaniu. Także w drugim dniu konklawe kończyło się w 2005 i w 2013 roku.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję