Reklama

Niedziela Częstochowska

Korony Mstowskiej Pani

2 sierpnia br. w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Mstowie odbyła się uroczysta Msza św. z okazji 15. rocznicy koronacji obrazu Maryi z Dzieciątkiem

Obraz Najświętszej Pani Mstowskiej został ukoronowany koronami diecezjalnymi 30 lipca 2000 r. przez ówczesnego arcybiskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka. Wielka uroczystość zgromadziła na mstowskich błoniach tysiące wiernych i była pięknym aktem oddania się umiłowanej Maryi.

Reklama

Rocznicowa Msza św. była pięknym hołdem parafian dla swej Królowej. W odprawianym przez abp. Wacława Depo nabożeństwie uczestniczyli licznie zaproszeni księża, przedstawiciele zakonu, władz samorządowych i oświatowych, członkinie kół gospodyń wiejskich i parafialny chór. Arcybiskup w homilii wspomniał o „zwodnym dobrobycie” prowadzącym do niszczenia międzyludzkich więzi oraz postępującym uprzedmiotowieniu człowieka w dzisiejszym świecie. Abp Depo przypomniał również historię cudownego mstowskiego obrazu. Pięknymi akcentami były poświęcenie sztandaru ufundowanego przez społeczność Jaskrowa, jak również włączenie osoby Księdza Arcybiskupa do duchowego dziedzictwa Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich, którego akt odczytał proboszcz mstowskiej parafii ks. Paweł Greń. Msza św. zakończyła się uroczystą procesją po placu kościelnym.

Mały obrazek Pani Mstowskiej powstał ok. 1635 r. w drukarni Strachowskich we Wrocławiu jako jasnogórski obrazek odpustowy. Kupiła go Zofia Zamoyska, goszcząc w domu stryja Stefana w Strzelcach Wielkich. Niedługo potem została sparaliżowana, a za sprawą modlitw do Matki Bożej przed tym obrazkiem doznała cudownego uzdrowienia. Do kościoła we Mstowie obraz został przekazany najprawdopodobniej w 1647 r. Papierowy oryginał został naklejony na płótno i nałożony na lipową deskę. Na postaci Matki i Syna z czasem włożono sukienkę srebrną miejscami pozłacaną ze zdobieniami trybowania i grawerowania. Świadectwem hojnych łask mogą być zgromadzone w mstowskim kościele liczne wota dziękczynne. Parafianie, by oddać hołd Matce Bożej w jej cudownym wizerunku, przynosili biżuterię przeznaczając ją na korony dla Maryi i Dzieciątka. Do tych hojnych darów złotnik Jacek Gawlik dodał szlachetne kamienie, tworząc wspaniałe korony według projektu Urszuli Filipczuk-Wolskiej.

2015-08-06 10:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Światło gromnicy symbolem Maryi przynoszącej Chrystusa

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Bożena Sztajner/Niedziela

Światło gromnicy jest symbolem Chrystusa. Maryja zaś, której symbolem jest świeca, przynosi to Światło, które chroni nas przed niebezpieczeństwami – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczący Komisji Maryjnej Episkopatu Polski nawiązując do, obchodzonego 2 lutego, Święta Ofiarowania Pańskiego, znanego też pod nazwą Matki Bożej Gromnicznej.

Przewodniczący Komisji Maryjnej zaznaczył, że obchodzone już od w IV w. Święto Ofiarowania Pańskiego jest pamiątką przyniesienia do świątyni jerozolimskiej Jezusa w 40. dniu po Jego narodzeniu oraz obrzęd oczyszczenia Maryi zgodnie z przepisami prawa mojżeszowego. „Maryja będąc posłuszną Bogu w zwiastowaniu, jest posłuszna Bogu również w wypełnianiu Prawa, które nakazywało w 40 dniu po narodzeniu ofiarować Bogu męskiego potomka. Jest to moment, w którym słysząc proroctwo Symeona dowiaduje się, że będzie współuczestniczyć w dramacie swego Syna. Usłyszała właśnie wtedy to prorocze słowa 'A Twoją duszę miecz przeniknie'” – wyjaśnia abp Depo.

CZYTAJ DALEJ

Biskup tarnowski wręczył nominacje neoprezbiterom

2021-06-02 07:58

[ TEMATY ]

Tarnów

Diecezja Tarnowska

1 czerwca br. Biskup Tarnowski Andrzej Jeż wręczył nominacje na pierwsze parafie czternastu neoprezbiterom diecezji tarnowskiej.

Posłani kapłani przyjadą do tych parafii w ostatnich dniach sierpnia. Zapraszamy do zapoznania się z poniższą listą.

CZYTAJ DALEJ

Od podstawówki po uniwersytet. Katolickie szkoły zapraszają!

2021-06-16 09:08

KUL

Katolicka szkoła to świetny wybór.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję