Reklama

Niedziela Lubelska

Tradycja warta jest pielęgnowania

Spotkania Trzech Kultur przypominają czasy, gdy w miasteczku żyli zgodnie katolicy, prawosławni i żydzi

Niedziela lubelska 32/2015, str. 8

[ TEMATY ]

kultura

Urszula Błaziak

Ks. Zbigniew Kasprzyk (drugi z lewej) w imieniu parafii odebrał dyplom „Przyjaciel Dziecka

Ks. Zbigniew Kasprzyk (drugi z lewej) w imieniu parafii odebrał
dyplom „Przyjaciel Dziecka

Przez wieki Wojsławice były miejscem współistnienia trzech wyznań: katolickiej, prawosławnej i żydowskiej. Stowarzyszenie Miłośników Wojsławic, organizując spotkania, stawiają sobie za cel przypomnienie i pielęgnowanie tradycji i historii miasteczka. – Przed laty żyli tu obok siebie w zgodzie i harmonii katolicy, żydzi i wyznawcy prawosławia. Naszym pragnieniem jest podtrzymywanie tego niepowtarzalnego klimatu poprzez prezentację tradycji i obyczajów poszczególnych narodowości i wyznań, promocja wielojęzykowej twórczości artystycznej, jak również zintegrowanie i zaspokojenie potrzeb kulturalnych społeczeństwa poprzez wspólną zabawę – wyjaśnia Marian Lackowski, prezes Stowarzyszenia Miłośników Wojsławic, a zarazem inicjator i organizator całego przedsięwzięcia.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w miejscowym kościele rzymskokatolickim pw. św. Michała Archanioła. – Był czas, że ludzie o różnych kulturach i wyznaniach potrafili żyć obok siebie w zgodzie. Każdy pracował i modlił się na swój sposób, szanując przy tym siebie wzajemnie i tworząc zarazem niepowtarzalny i specyficzny klimat. Dlatego też wielokulturowa historia i tradycja Wojsławic warta jest pielęgnowania, by móc się nią dalej ubogacać; tym bardziej, że przepiękna sceneria miasteczka sprzyja organizacji tego typu przedsięwzięć – mówił ks. Zbigniew Kasprzyk, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Wojsławicach.

Reklama

Z kościoła rzymskokatolickiego uczestnicy spotkań przenieśli się do cerkwi Kazańskiej Ikony Matki Bożej. Ks. mitrat Jan Łukaszuk, proboszcz parafii pw. św. Jana Teologa w Chełmie, odprawił uroczyste nabożeństwo w muzycznej oprawie chóru z chełmskiej cerkwi pod batutą Jana Podoluka. W cerkwi odbył się też koncert zespołu „Nadbużański Klon Zielony” z Zanowinia oraz duetu Luby Karpus i Karoliny Panas.

Spotkania Trzech Kultur zostały uroczyście otwarte na placu przy synagodze. Z plenerowej sceny popłynęły słowa m.in. wójta gminy Wojsławice Henryka Gołębiowskiego, który wyraził radość z tego powodu, iż spotkania przyczyniają się do zachowania i promocji bogactwa dziedzictwa kulturowego miasteczka i promują gminę. Podczas oficjalnej części spotkania wręczono dyplomy „Przyjaciel Dziecka”. Za okazaną wrażliwość i troskę oraz serdeczną pomoc dzieciom i ich rodzinom, na wniosek Stowarzyszenia Miłośników Wojsławic zarząd lubelskiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Dzieci przyznał je Urzędowi Gminy Wojsławice, parafii pw. św. Michała Archanioła w Wojsławicach i Bankowi Spółdzielczemu w Wojsławicach.

Później artyści zaprezentowali utwory muzyczne różnych kultur. Przed publicznością wystąpił zespół „Nadbużański Klon Zielony”, zespół „Lucky 7”, Natalia Kramek, grupa taneczna „Dance Kids”, „Dance Group”, Michał Terlecki (bandurzysta i wokalista ze Lwowa), chór „Wojsławianie”, zespół muzyczny z Dubienki pod kierownictwem Grażyny Jarosz, Adrian Makar (zwycięzca „Mam Talent”), zespół „Herkulanum-reaktywacja”, kapela „Kataryna”, Marlena Stangryciuk oraz zespół „Szalom Chełm”, jak również Julia i Zuzanna Aleksiejuk oraz Nina Nizio, najmłodsze mieszkanki gminy Wojsławice.

Tegoroczna edycja spotkań połączona była ze Świętem Bankowości Spółdzielczej. Przybliżona została więc historia Banku Spółdzielczego w Wojsławicach. Ponadto, w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Osób Potrzebujących „Przytulisko” w Chełmie została przeprowadzona zbiórka na rzecz trójki niepełnosprawnych dzieci.

2015-08-06 10:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cyklon o imieniu Franciszek

W serii Biblioteka „Niedzieli” ukazała się bardzo ważna i ciekawa książka pt. „Cyklon o imieniu Franciszek”. Jej autorem jest Antonio Gaspari – włoski dziennikarz i dyrektor Międzynarodowej Agencji Prasowej Zenit. Publikacja opowiada i wyjaśnia, co wydarzyło się od chwili rezygnacji papieża Benedykta XVI i wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową, a przede wszytkim analizuje i komentuje pierwsze pięćdziesiąt dni pontyfikatu obecnego Ojca Świętego. Czytelnicy znajdą nie tylko cenne informacje dotyczące duchowości Papieża „z końca świata”, ale również motywy, dla których wybrał on imię Franciszek. Książkę z języka włoskiego przetłumaczył ks. Mariusz Frukacz – zastępca redaktora naczelnego, współprowadzący edycję częstochowską „Niedzieli”, korespondent agencji Zenit. Poniżej publikujemy fragmenty książki „Cyklon o imieniu Franciszek”.

CZYTAJ DALEJ

Polska ponownie poświęcona!

2021-06-08 12:34

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 10-12

[ TEMATY ]

serce

Anna Wiśnicka

W jakim celu ponownie oddajemy nasz kraj Sercu Jezusa, skoro poświęcenie miało już miejsce w 1921 r. na Małym Rynku Krakowie?

Ojciec Robert Więcek, jezuita, dyrektor Krajowego Sekretariatu Apostolstwa Modlitwy, wyjaśnia: – To jak dmuchnięcie w popiół, który przykrywa żar, po to, by na nowo rozpalić serca wiernych gorejącym ogniem miłości. Skoro „ponownie”, to znaczy, że od czasu do czasu warto powrócić do źródeł. Z biegiem lat jakoś blednie wspomnienie o tym, co się wydarzyło. Duchowi synowie św. Ignacego Loyoli często powtarzają sentencję łacińską: repetitio mater studiorum est (powtarzanie jest matką wiedzy). W tym wyrażeniu także odkrywamy nutki nadziei związanej z tym ponowieniem. Jeszcze jedna myśl ojca Ignacego, która powtarza się w dynamice Ćwiczeń duchowych: mówi on, że nie ilość treści, a smakowanie nasyca duszę – o takie sycenie chodzi.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Drąg do biskupów o wyzwaniach duszpasterstwa rodzin po pandemii

2021-06-12 11:20

kodr.pl

O wyzwaniach stojących przed duszpasterstwem rodziny po pandemii COVID-19 mówił na forum 389. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej sekretarz Rady ds. Rodziny KEP, ks. Przemysław Drąg. Zdał biskupom relację z sympozjum, które w tej chwili odbywa się w Rzymie w trybie online, organizowanego przez Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia, dotyczącego adhortacji apostolskiej Amoris laetitia.

Poświęcone jest ono analizie sytuacji rodziny po pandemii COVID-19. Ks. Drąg przytoczył słowa Ojca Świętego skierowane do uczestników tego forum, który wskazał, że rodzina jest kluczowym miejscem dochodzenia obecnie do pewnej normalności. Staje się ona miejscem uczenia się miłości, daje siłę, rodzina stająca się Kościołem domowym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję