Reklama

Niedziela Legnicka

VI Rajd dla Życia

Blisko 10 tys. km przemierzyli uczestnicy sześciu edycji Rajdu dla Życia – wydarzenia jedynego w swoim rodzaju, które w czasie wakacji gromadzi młodych ludzi, mówiących głośno: STOP ABORCJI!

Niedziela legnicka 32/2015, str. 3

[ TEMATY ]

rajd

Sławomir Puciato

Wspólna fotografia uczestników Rajdu dla Życia

Wspólna fotografia
uczestników Rajdu
dla Życia

Celem tej corocznej pielgrzymki przez Polskę jest promocja życia jako największego daru od Boga. W miejscowościach, przez które prowadzi trasa, bezpłatnie rozprowadzane były materiały pro-life. Każdego roku jest to ponad 20 tys. egzemplarzy. Młodzież jadąca na rowerach swój trud i zaangażowanie, swoją modlitwę w drodze ofiarowuje w intencji dzieci nienarodzonych i ich rodziców.

Pierwszy Rajd dla Życia odbył się w 2010 r., prowadził przez miejscowości związane z kultem pierwszych męczenników polskich (Międzyrzecz – Giżycko). W kolejnych edycjach Polska została ogarnięta modlitwą w każdym z kierunków: Zakopane – Hel, Krzeszów – Suwałki, Szczecin – Kraków, Rostkowo – Zabawa, Zgorzelec – Włodawa. W tej modlitewnej sztafecie brali udział także paralotniarze i motocykliści. Ciężar planowania i logistyki rajdu spoczywa na KSM diecezji legnickiej, jednak do prowadzenia tras rajdu włączają się także inne diecezje: ełcka, lubelska, szczecińsko-kamieńska i gnieźnieńska.

Reklama

– Na wszystkich trasach rajdu towarzyszy nam bł. Karolina Kózkówna. Stale odkrywamy jej obecność, gdy przychodzi nam z pomocą w codziennych potrzebach. Jej również powierzamy nasze bezpieczeństwo. Nigdy nas nie zawiodła – mówi ks. Janusz Wilk, asystent KSM diecezji legnickiej, organizator Rajdu dla Życia.

Tegoroczny rajd przebiegał 4 trasami: Świnoujście – Giżycko, Giżycko – Przemyśl, Przemyśl – Świdnica, Świdnica – Świnoujście. Młodzi pokonali łącznie ponad 2260 km, przejeżdżając przez 22 diecezje i 13 województw. Na ostatnim kierunku ze Świdnicy do Świnoujścia odbył się także motocyklowy etap rajdu. Na zakończenie motocyklista i rowerzyści spotkali się na wspólnej Mszy św. w katedrze świdnickiej. W tym roku również obok tematyki pro-life uczestnicy promowali Światowe Dni Młodzieży, które w przyszłym roku odbędą się w Krakowie.

– Rajd dla Życia, można powiedzieć, wchodzi w krew. Świadczą o tym przede wszystkim uczestnicy, czyli stała ekipa rowerowej pielgrzymki. Nowi rajdowicze bardzo szybko dopasowują się do doświadczonej grupy, tak, iż na drodze wszyscy są wspaniale zorganizowani. Dzięki temu trasa staje się przyjemnym oglądaniem mijanych krajobrazów. A jest co podziwiać. W tym roku przejechaliśmy ponad 640 km północną częścią Polski. Przywitaliśmy morze, zwiedziliśmy m.in. katedrę w Pelplinie, zamek w Malborku, sanktuarium w św. Lipce i wjechaliśmy w krainę pięknych jezior na Mazurach. Poznaliśmy też polską gościnność w tych rejonach, która przewyższyła nasze oczekiwania: przepyszne posiłki, cudowni ludzie – takie obrazy na długo pozostają w pamięci – wyznaje Anna Zenka, skarbnik Zarządu KSM DL, uczestniczka trzech rajdów.

Reklama

Coroczny rajd tworzy pewnego rodzaju sztafetę dla życia. Przekazując kolejnym ludziom informację na temat nienarodzonych, młodzi nakłaniają Polaków, aby w swoich środowisach mówili o tym, że życie to największa wartość – życie od poczęcia do naturalnej śmierci. Rajd to również dziesiątki spotkanych po drodze osób dobrej woli, które podczas trasy zapewniają dobra doczesne i swoim pozytywnym nastawieniem dodają sił do dalszej podróży.

Rajd nie odbyłby się bez tzw. obsługi technicznej. Ks. Janusz jako pilot całego wydarzenia, jego ojciec pan Tadeusz – kierowca busa zabezpieczającego rowerzystów uczestniczyli we wszystkich rajdach! Medyk – w tym roku był to prezes KSM DL Maciej Morawski i fotograf – Sławomir Puciato.

Do mnie należał także kontakt z mediami, które spotykaliśmy na trasie. Ten szczególny rodzaj ewangelizacji, w teraźniejszości zawładniętej przez laickie media, jest niezbędny, by przebić się z dobrą informacją do większego grona odbiorców.

Siedząc wygodnie na tylnym siedzeniu auta, między kolejnymi stuknięciami w klawiaturę, często przychodzi myśl, aby choć na jeden dzień spróbować, może wtedy lepiej zrozumie się tych, którzy pedałują, i łatwiej będzie o tym pisać...

Jednak każdy ma swoje zadanie do spełnienia, a dzięki połączeniu wielu umiejętności i charakterów, dzięki modlitwie, powstaje dzieło wyjątkowe – Rajd dla Życia.

2015-08-06 10:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rajd śladami bł. ks. Stefana

Niedziela toruńska 23/2013, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

rajd

Piotr Biegalski

Pomimo przejmującego zimna, w zacinającym deszczu grupa 36 najwytrwalszych czcicieli bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego wzięła udział w wyprawie rowerowej do jego małej ojczyzny. Pielgrzymowanie rozpoczęło się w sobotni poranek koncelebrowaną Mszą św. w kaplicy WSD sprawowanej pod przewodnictwem ks. prał. Andrzeja Nowickiego, kanclerza Kurii Diecezjalnej Toruńskiej. Po Eucharystii Weronika Jabłońska z ZHR, uczennica kl. IIIB Gimnazjum nr 11 w Toruniu, w imieniu pielgrzymów zapaliła znicz pod pomnikiem patrona i oddała mu harcerski hołd. Po modlitwie i błogosławieństwie pątnicy wyruszyli w 60-kilometrową trasę pod kierunkiem Ignacego Warejki, przodownika turystyki kolarskiej, liczącego 72 lata najstarszego uczestnika rajdu, i członków komitetu organizacyjnego: Piotra Biegalskiego - nauczyciela i opiekuna Samorządu Szkolnego Gimnazjum nr 11 w Toruniu, ks. Grzegorza Malinowskiego - proboszcza parafii pw. św. Jakuba w Białutach i Arkadiusza Piwońskiego - nauczyciela Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych nr 13 w Toruniu. W peletonie jechali m.in.: ks. Marek Januszewski z parafii pw. Chrystusa Króla w Toruniu - diecezjalny asystent KSM, ks. Bartłomiej Sławiński - wikariusz z parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Toruniu, Agnieszka Rzymyszkiewicz i Piotr Karepin - nauczyciele z ZS nr 10, Andrzej Płusa - nauczyciel z SP nr 1 w Toruniu oraz klerycy, uczniowie, młodzież z KSM, grupa ministrantów z Działdowa.

CZYTAJ DALEJ

Dwóch pro-liferów przejdzie ponad 3 tys. km z Jasnej Góry do Fatimy

2021-06-11 17:53

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Fatima

Adobe.Stock

Przed nimi ponad 3 tys. km i 92 dni pieszej wędrówki. Dziś z Jasnej Góry do Fatimy wyruszyło dwóch pątników: Marek Grygierek i Mariusz Piotrowski. Trud pielgrzymki ofiarują jako wotum dziękczynne za ograniczenie aborcji w Polsce. Pielgrzymi pragną dalej prosić Maryję o ocalenie wszystkich dzieci przed aborcją.

Marek Grygierek pochodzi z Jastrzębia-Zdroju, na co dzień pracuje w kopalni w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

CZYTAJ DALEJ

Rozstrzygnięcie Konkursu Recytatorskiego Poezji św. Jana Pawła II

2021-06-12 13:45

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Kamila Kowalczyk

W Zespole Szkół Technicznych w Częstochowie odbył się 11 czerwca finał V edycji konkursu poświęconego popularyzacji twórczości Wielkiego Papieża Polaka Jana Pawła II, patrona szkoły.

Konkurs wpisał się w jubileusz 60-lecia istnienia placówki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję