Reklama

Niedziela Legnicka

VI Rajd dla Życia

Blisko 10 tys. km przemierzyli uczestnicy sześciu edycji Rajdu dla Życia – wydarzenia jedynego w swoim rodzaju, które w czasie wakacji gromadzi młodych ludzi, mówiących głośno: STOP ABORCJI!

Niedziela legnicka 32/2015, str. 3

[ TEMATY ]

rajd

Sławomir Puciato

Wspólna fotografia uczestników Rajdu dla Życia

Celem tej corocznej pielgrzymki przez Polskę jest promocja życia jako największego daru od Boga. W miejscowościach, przez które prowadzi trasa, bezpłatnie rozprowadzane były materiały pro-life. Każdego roku jest to ponad 20 tys. egzemplarzy. Młodzież jadąca na rowerach swój trud i zaangażowanie, swoją modlitwę w drodze ofiarowuje w intencji dzieci nienarodzonych i ich rodziców.

Pierwszy Rajd dla Życia odbył się w 2010 r., prowadził przez miejscowości związane z kultem pierwszych męczenników polskich (Międzyrzecz – Giżycko). W kolejnych edycjach Polska została ogarnięta modlitwą w każdym z kierunków: Zakopane – Hel, Krzeszów – Suwałki, Szczecin – Kraków, Rostkowo – Zabawa, Zgorzelec – Włodawa. W tej modlitewnej sztafecie brali udział także paralotniarze i motocykliści. Ciężar planowania i logistyki rajdu spoczywa na KSM diecezji legnickiej, jednak do prowadzenia tras rajdu włączają się także inne diecezje: ełcka, lubelska, szczecińsko-kamieńska i gnieźnieńska.

– Na wszystkich trasach rajdu towarzyszy nam bł. Karolina Kózkówna. Stale odkrywamy jej obecność, gdy przychodzi nam z pomocą w codziennych potrzebach. Jej również powierzamy nasze bezpieczeństwo. Nigdy nas nie zawiodła – mówi ks. Janusz Wilk, asystent KSM diecezji legnickiej, organizator Rajdu dla Życia.

Reklama

Tegoroczny rajd przebiegał 4 trasami: Świnoujście – Giżycko, Giżycko – Przemyśl, Przemyśl – Świdnica, Świdnica – Świnoujście. Młodzi pokonali łącznie ponad 2260 km, przejeżdżając przez 22 diecezje i 13 województw. Na ostatnim kierunku ze Świdnicy do Świnoujścia odbył się także motocyklowy etap rajdu. Na zakończenie motocyklista i rowerzyści spotkali się na wspólnej Mszy św. w katedrze świdnickiej. W tym roku również obok tematyki pro-life uczestnicy promowali Światowe Dni Młodzieży, które w przyszłym roku odbędą się w Krakowie.

– Rajd dla Życia, można powiedzieć, wchodzi w krew. Świadczą o tym przede wszystkim uczestnicy, czyli stała ekipa rowerowej pielgrzymki. Nowi rajdowicze bardzo szybko dopasowują się do doświadczonej grupy, tak, iż na drodze wszyscy są wspaniale zorganizowani. Dzięki temu trasa staje się przyjemnym oglądaniem mijanych krajobrazów. A jest co podziwiać. W tym roku przejechaliśmy ponad 640 km północną częścią Polski. Przywitaliśmy morze, zwiedziliśmy m.in. katedrę w Pelplinie, zamek w Malborku, sanktuarium w św. Lipce i wjechaliśmy w krainę pięknych jezior na Mazurach. Poznaliśmy też polską gościnność w tych rejonach, która przewyższyła nasze oczekiwania: przepyszne posiłki, cudowni ludzie – takie obrazy na długo pozostają w pamięci – wyznaje Anna Zenka, skarbnik Zarządu KSM DL, uczestniczka trzech rajdów.

Coroczny rajd tworzy pewnego rodzaju sztafetę dla życia. Przekazując kolejnym ludziom informację na temat nienarodzonych, młodzi nakłaniają Polaków, aby w swoich środowisach mówili o tym, że życie to największa wartość – życie od poczęcia do naturalnej śmierci. Rajd to również dziesiątki spotkanych po drodze osób dobrej woli, które podczas trasy zapewniają dobra doczesne i swoim pozytywnym nastawieniem dodają sił do dalszej podróży.

Reklama

Rajd nie odbyłby się bez tzw. obsługi technicznej. Ks. Janusz jako pilot całego wydarzenia, jego ojciec pan Tadeusz – kierowca busa zabezpieczającego rowerzystów uczestniczyli we wszystkich rajdach! Medyk – w tym roku był to prezes KSM DL Maciej Morawski i fotograf – Sławomir Puciato.

Do mnie należał także kontakt z mediami, które spotykaliśmy na trasie. Ten szczególny rodzaj ewangelizacji, w teraźniejszości zawładniętej przez laickie media, jest niezbędny, by przebić się z dobrą informacją do większego grona odbiorców.

Siedząc wygodnie na tylnym siedzeniu auta, między kolejnymi stuknięciami w klawiaturę, często przychodzi myśl, aby choć na jeden dzień spróbować, może wtedy lepiej zrozumie się tych, którzy pedałują, i łatwiej będzie o tym pisać...

Jednak każdy ma swoje zadanie do spełnienia, a dzięki połączeniu wielu umiejętności i charakterów, dzięki modlitwie, powstaje dzieło wyjątkowe – Rajd dla Życia.

2015-08-06 10:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kielce: rodzinny rajd z bp. Florczykiem śladami II wojny światowej (zapowiedź)

[ TEMATY ]

rodzina

rajd

Kielce

Bp Marian Florczyk

II wojna światowa

Bartkiewicz / Episkopat.pl

bp Marian Florczyk

Kieleckie ulice, cmentarze, pomniki, miejsca rozstrzelań i bohaterskich akcji Polaków walczących z okupantem wyznaczają w tym roku - w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej – trasę Rodzinnego Rajdu Pieszego „Kielce znane i nieznane”. Marsz w sobotę 14 września poprowadzi bp Marian Florczyk – pomysłodawca wydarzenia.

Rajd rozpocznie się na placu Jana Pawła II przy kieleckiej bazylice. Stamtąd, po modlitwie i wprowadzeniu, uczestnicy wyruszą w kierunku dworku Karscha i pomniku Czwórki Legionowej, aby dotrzeć na kielecki Cmentarz Wojskowy. Kolejne etapy to Psie Górki, rezerwat Wietrznia, kościół św. Jana Chrzciciela i cmentarz jeńców radzieckich. Raj zakończy się w centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na Bukówce, gdzie zaplanowano piknik rodzinny.

„Serdecznie zapraszamy do udziału w tych wydarzeniach rodziny, młodzież, grupy parafialne” – zachęca w komunikacie ks. Dariusz Gącik, wikariusz generalny. Komunikat będzie odczytywany w najbliższą niedzielę w kościołach diecezji.

Organizatorem rajdu jest Referat Kultury Fizycznej i Sportu Kurii Diecezjalnej oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kielcach. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

To już ósma edycja rajdu rodzinnego po Kielcach. Podczas dotychczasowych marszrut, uczestnicy – zwykle 200 – 400 osób, w tym całe rodziny, poznawali pod kierunkiem wykwalifikowanych przewodników mniej znane atrakcje Kielc. Były to np. ścieżki przyrodniczo – geologiczne, miejsca martyrologii i ciekawe obiekty kultu religijnego, np. związane z kultem fatimskim w stulecie objawień, tereny masowych egzekucji kielczan na Stadionie Leśnym, obiekty związane z wybitnymi pisarzami Kielecczyzny. Nawiedzano kościoły i klasztory, np. sióstr karmelitanek.

CZYTAJ DALEJ

Domowy żel antybakteryjny

W związku z epidemią koronawirusa w drogeriach i aptekach zaczyna brakować żeli antybakteryjnych. Można je zrobić samemu.

Żel można przygotować w szklanej czy porcelanowej miseczce lub słoiku z nakrętką.

Składniki:
• 1-2 łyżki wysokoprocentowego alkoholu (musi być co najmniej 60-procentowy)
• olejek herbaciany lub arganowy – ok. 30 kropli
• olejek aloesowy – 1/4 szklanki

Miksturę energicznie wymieszać, a jeśli robimy ją w słoiku, to należy go zakręcić i energicznie nim wstrząsać. I gotowe! Dodanie olejków jest potrzebne, aby żel nie wysuszał skóry rąk.

Podstawą żelu antybakteryjnego jest spirytus. Dlatego musimy dbać, by stężenie alkoholu w żelu nie spadło i co jakiś czas uzupełniać jego dawkę, a przede wszystkim skutecznie zamykać buteleczkę z preparatem.

Środkiem tym można dezynfekować ciało i powierzchnie.

CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolskie Rekolekcje Wielkopostne dla Niesłyszących

2020-03-30 21:03

Duszpasterstwo Niesłyszących Archidiecezji Wrocławskiej

Przewodzi im hasło „Nowe życie” nawiązujące do życia, które Łazarz otrzymał ponownie od Jezusa.

Rekolekcje w języku migowym odbywają się online na kanale Youtube Effatha24 com. Prowadzi je ks. Tomasz Filinowicz. Rozpoczęły się w niedzielę 29 marca od transmisji Mszy św. z Duszpasterstwa Niesłyszących we Wrocławiu. Nauki rekolekcyjne są publikowane na kanale Youtube codziennie. Ćwiczenia zakończą się w środę 1 kwietnia.

– Trudno rozpocząć rekolekcje od innego tematu niż koronawirus – zaznaczył na początku ks. Filinowicz i podał najnowsze statystyki zachorowań, wzywając jednocześnie do codziennej modlitwy różańcowej o godz. 20.30 w intencji ustania epidemii.

Rekolekcjonista przywołał biblijną historię burzy na morzu, podczas której przestraszeni Apostołowie prosili Jezusa, by ich ratował przed bliską śmiercią. – Podobnie my dzisiaj się modlimy, aby Pan Bóg wyciszył tego wirusa. Ale wygląda, że Pan Bóg nam nie pomaga. Chociaż coraz więcej osób się modli i prosi: „Uratuj!”, to mamy coraz więcej chorych i coraz więcej osób umiera. Dlaczego? Nie wiem. Na pewno jedno wiem – Pan Bóg nie chce grzechu, Pan Bóg nie chce zła, Pan Bóg nie chce cierpienia (…) Ale czasami zgadza się na śmierć i cierpienie. Podobnie jak w dzisiejszej Ewangelii – pozwolił na śmierć swojego przyjaciela Łazarza. Wiemy, że Jezus uzdrawiał chorych, którzy się z Nim spotykali. A tutaj mamy trochę dziwną sytuację. Ludzie przychodzą zawiadomić Jezusa: „Twój przyjaciel Łazarz jest chory, przyjdź, uratuj go”. Co robi Jezus? Nie idzie. Zostaje jeszcze 2 dni. Nie pobiegł natychmiast, żeby ratować swojego przyjaciela.

Rekolekcjonista przywołał też historię św. Jana Chrzciciela, który został ścięty i historię śmierci Jezusa na krzyżu. – Śmierć była złem, była grzechem, ponieważ ludzie, którzy skazali i zabili Jezusa, dopuścili się grzechu. Ale z tego grzechu Jezus wyprowadza Zmartwychwstanie i życie. Podobnie w przypadku Łazarza – jego śmierć doprowadziła do objawienia chwały Bożej. Czy nie można inaczej, bez śmierci, bez cierpienia? Pewnie Bóg mógłby tak zrobić. Ale dlaczego tego nie robi? Nie wiem. Jedno jest pewne – z każdego cierpienia Bóg może wyprowadzić dobro – mówił ks. Filinowicz.

Tematem kolejnych rozważań będą 3 inne postaci biblijne: Nikodem, Jan Chrzciciel oraz św. Paweł.

Ogólnopolskie Duszpasterstwo Niesłyszących „Effatha24”, poza rekolekcjami, przygotowało także specjalną mobilną aplikację dla osób mających problemy ze słuchem a na facebookowym profilu organizacji na bieżąco publikowane są informacje i tłumaczenia komunikatów Episkopatu na język migowy. Więcej informacji na stronie: www.effatha24.com.

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję