Reklama

Niedziela Świdnicka

Ponadstuletnie witraże odnowione

Mniszki Klaryski od Wieczystej Adoracji z Ząbkowic Śląskich w dalszym ciągu walczą o uratowanie kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Niedziela świdnicka 32/2015, str. 4

[ TEMATY ]

sztuka

renowacja

Sławomir Oleszczuk

Chrystus Dobry Pasterz przed pracami renowacyjnymi

Chrystus Dobry Pasterz przed pracami renowacyjnymi

Świątynia była w bardzo złym stanie. Dziś po latach ciężkiej pracy konserwatorskiej, a także walce o pozyskanie funduszy wierni i pielgrzymi odwiedzający miasto mogą cieszyć się odrestaurowanym wnętrzem tego przybytku. Dzielne siostry w dalszym ciągu pracują nad przywróceniem dawnego blasku świątyni. Tym razem odnowione zostały witraże.

Starania o konserwację trzech rozpoczęły się w 2011 r. Początkowo planowano naprawić dwa ubytki. – Witraże są w bardzo złym stanie – powiedział witrażysta, schodząc z rusztowania, wspomina siostra Barbara, wówczas przełożona ząbkowickiego zakonu. – Wymagały gruntownej renowacji.

Reklama

Po pierwszych oględzinach fachowców okazało się, że są to witraże niezwykle cenne. Pierwszy przedstawia Chrystusa Dobrego Pasterza i pochodzi z 1902 r., drugi, z motywem dywanowym, zwieńczony jest symbolem Ducha Świętego i datowany jest na 1892 rok, a trzeci ukazuje Chrystusa wśród dzieci. Powstały one w Instytucie Adolfa Seilera we Wrocławiu.

– Podczas prac konserwatorskich okazało się, że kiedyś pod witrażem Chrystusa Dobrego Pasterza znajdował się podpis: „Der gute Hirte”, który został odnowiony w języku niemieckim i przetłumaczony na język polski – opowiada o odkryciach siostra Barbara. – Wszystkie prace, jakie zostały wykonane nad naszymi witrażami, zawdzięczamy życzliwości dawnych mieszkańców Ząbkowic i okolic, a w szczególności p. Helmutowi Sauerowi.

Ten dawny mieszkaniec Lutomierza, wioski położonej w niedalekim sąsiedztwie Ząbkowic Śląskich, pomógł w projekcie renowacji witraży i uzyskał wsparcie Ministerstwa Kultury i Mediów Republiki Federalnej Niemiec. Znany jest on ze swojej działalności mającej na celu wspomaganie renowacji zabytków na Śląsku i Dolnym Śląsku.

Reklama

– Można już podziwiać efekty prac. Odnowione witraże będą cieszyć oko wiernych i pielgrzymów – chwali siostra Barbara. – Na tym jednak nie koniec. Przed nami kolejne wyzwanie. Znalazłyśmy w naszej świątyni na stallach malowidła. Pod warstwą farby widoczny był napis, podczas badań odkryto wizerunek Matki Bożej, przy poszerzeniu prac konserwatorskich okazało się, że pod warstwą farby ukryte zostały postaci dominikanów, którzy wcześniej opiekowali się kościołem.

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego kryje w sobie jeszcze niejedno wyzwanie renowacyjne, które dzielnie do końca poprowadzą ciekawe i dociekliwe Mniszki Klaryski. Siostrom zależy na uratowaniu zabytkowej świątyni. Przed nimi ciężka praca i modlitwa o hojność wiernych i wsparcie ze strony instytucji dbających o ratowanie zabytków.

2015-08-06 10:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czekamy z niecierpliwością

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 33/2020, str. IV

[ TEMATY ]

renowacja

katedra

Gorzów Wielkopolski

Ks. Adrian Put

Zakończone już prace ukazały piękno gotyckich, katedralnych sklepień

Zakończone już prace ukazały piękno gotyckich, katedralnych sklepień

1 lipca 2017 r. to tragiczny dzień dla Kościoła zielonogórsko-gorzowskiego. Tego dnia płomienie ognia spowiły gorzowską katedrę, którą ostatecznie udało się uratować dzięki bohaterskiej postawie strażaków i wiernych. Straty były jednak bardzo poważne. Niemal natychmiast rozpoczęto działania zmierzające do zabezpieczenia, a później odbudowy spalonej wieży.

W kalendarzu 15 sierpnia wspominamy święto patronalne katedry, która dedykowana jest Najświętszej Maryi Pannie Wniebowziętej. Choć od trzech lat nie sprawuje się w niej liturgii, to jednak nadal pozostaje widocznym znakiem Kościoła diecezjalnego i posługi, którą pełni każdy biskup diecezjalny.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość odnowienia Aktu poświęcenia narodu polskiego Sercu Jezusowemu

2021-06-03 11:53

[ TEMATY ]

Serce Jezusa

akt

Karol Porwich/Niedziela

Uroczystości będą miały miejsce 11 czerwca w bazylice Serca Jezusowego w Krakowie. Ojcowie jezuici, gospodarze świątyni, przygotowali liczne materiały duszpasterskie, które zostały rozesłane do parafii za pośrednictwem Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski. Większość jest nadal do pobrania na stronie jezuici.pl.

Przygotowania do tej uroczystości trwają w Polsce już od stycznia br. Materiały duszpasterskie zawierają teksty dotyczące historii kultu Serca Jezusowego, refleksje teologiczno-pastoralne, teksty drogi krzyżowej. Korzystano z nich podczas głoszenia kazań pasyjnych, nabożeństw Wielkiego Postu czy różańcowych.

CZYTAJ DALEJ

Promocja Ceremoniarzy i Lektorów

2021-06-12 12:38

ks. Łukasz Romańczuk

Ceremoniarze wraz z ks. bp. Jackiem Kicińskim

Ceremoniarze wraz z ks. bp. Jackiem Kicińskim

W Kościele pw. Świętego Krzyża we Wrocławiu na Ostrowie Tumskim odbyła się promocja ceremoniarzy i lektorów dla parafii Archidiecezji Wrocławskiej.

Eucharystii przewodniczył ks. bp Jacek Kiciński CMF. Całą uroczystość przygotował Diecezjalny Opiekun Liturgicznej Służby Ołtarza, ks. Łukasz Piłat wraz z klerykami Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne we Wrocławiu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję