Reklama

Niedziela Świdnicka

Ponadstuletnie witraże odnowione

Mniszki Klaryski od Wieczystej Adoracji z Ząbkowic Śląskich w dalszym ciągu walczą o uratowanie kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Niedziela świdnicka 32/2015, str. 4

[ TEMATY ]

sztuka

renowacja

Sławomir Oleszczuk

Chrystus Dobry Pasterz przed pracami renowacyjnymi

Chrystus Dobry Pasterz przed pracami renowacyjnymi

Świątynia była w bardzo złym stanie. Dziś po latach ciężkiej pracy konserwatorskiej, a także walce o pozyskanie funduszy wierni i pielgrzymi odwiedzający miasto mogą cieszyć się odrestaurowanym wnętrzem tego przybytku. Dzielne siostry w dalszym ciągu pracują nad przywróceniem dawnego blasku świątyni. Tym razem odnowione zostały witraże.

Starania o konserwację trzech rozpoczęły się w 2011 r. Początkowo planowano naprawić dwa ubytki. – Witraże są w bardzo złym stanie – powiedział witrażysta, schodząc z rusztowania, wspomina siostra Barbara, wówczas przełożona ząbkowickiego zakonu. – Wymagały gruntownej renowacji.

Po pierwszych oględzinach fachowców okazało się, że są to witraże niezwykle cenne. Pierwszy przedstawia Chrystusa Dobrego Pasterza i pochodzi z 1902 r., drugi, z motywem dywanowym, zwieńczony jest symbolem Ducha Świętego i datowany jest na 1892 rok, a trzeci ukazuje Chrystusa wśród dzieci. Powstały one w Instytucie Adolfa Seilera we Wrocławiu.

Reklama

– Podczas prac konserwatorskich okazało się, że kiedyś pod witrażem Chrystusa Dobrego Pasterza znajdował się podpis: „Der gute Hirte”, który został odnowiony w języku niemieckim i przetłumaczony na język polski – opowiada o odkryciach siostra Barbara. – Wszystkie prace, jakie zostały wykonane nad naszymi witrażami, zawdzięczamy życzliwości dawnych mieszkańców Ząbkowic i okolic, a w szczególności p. Helmutowi Sauerowi.

Ten dawny mieszkaniec Lutomierza, wioski położonej w niedalekim sąsiedztwie Ząbkowic Śląskich, pomógł w projekcie renowacji witraży i uzyskał wsparcie Ministerstwa Kultury i Mediów Republiki Federalnej Niemiec. Znany jest on ze swojej działalności mającej na celu wspomaganie renowacji zabytków na Śląsku i Dolnym Śląsku.

– Można już podziwiać efekty prac. Odnowione witraże będą cieszyć oko wiernych i pielgrzymów – chwali siostra Barbara. – Na tym jednak nie koniec. Przed nami kolejne wyzwanie. Znalazłyśmy w naszej świątyni na stallach malowidła. Pod warstwą farby widoczny był napis, podczas badań odkryto wizerunek Matki Bożej, przy poszerzeniu prac konserwatorskich okazało się, że pod warstwą farby ukryte zostały postaci dominikanów, którzy wcześniej opiekowali się kościołem.

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego kryje w sobie jeszcze niejedno wyzwanie renowacyjne, które dzielnie do końca poprowadzą ciekawe i dociekliwe Mniszki Klaryski. Siostrom zależy na uratowaniu zabytkowej świątyni. Przed nimi ciężka praca i modlitwa o hojność wiernych i wsparcie ze strony instytucji dbających o ratowanie zabytków.

2015-08-06 10:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Misja pana Józefa

Niedziela warszawska 42/2021, str. V

[ TEMATY ]

renowacja

krzyże

Magdalena Kamińska/Niedziela

Józef Stanicki przy jednym z odnowionych przez siebie krzyży

Józef Stanicki przy jednym z odnowionych przez siebie krzyży

Puszcza Kampinoska wielokrotnie była schronieniem dla osób walczących o wolność Ojczyzny. Wśród sosnowych drzew jest wiele krzyży, które od niemal pół wieku odnawia pan Józef z Truskawki.

Józef Stanicki urodził się w nieistniejącej już wsi Ławy na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego. Kiedyś mieszkało tam kilkadziesiąt rodzin. Kiedy ponad czterdzieści lat temu rozpoczął się proces wykupu gruntów, do której przeznaczona została wspomniana miejscowość, pan Józef wraz z rodziną wyprowadził się do położonej niedaleko wsi Truskawka. Tam zamieszkał w domu rodzinnym żony. Często wracał jednak do miejsca swojego wychowania. Spacerując pośród sosnowych dróżek, patrzył, jak jego ukochany las regeneruje się i wzrasta. Patrzył również na pamiątki historii, których w podstołecznej puszczy nie brakuje. Sosnowy bór przez lata był bowiem schronieniem dla żołnierzy i partyzantów, którzy toczyli walki z wrogiem.

CZYTAJ DALEJ

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2023 r.

2023-02-03 11:43

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Andrzej Lange

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2023 r. - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Budżet zakłada dochody na poziomie 604,5 mld zł, wydatki nie większe niż 672,5 mld zł oraz deficyt, który nie powinien przekroczyć 68 mld zł.

Prezydent Andrzej Duda w czwartek podpisał ustawę budżetową na 2023 r. W budżecie przewidziano wzrost PKB w ujęciu realnym w wysokości 1,7 proc., inflacja średnioroczna została zapisana na poziomie 9,8 proc., a wzrost przeciętnego funduszu wynagrodzeń założono w wysokości 7,8 proc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję