Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 33/2015, str. 8

Jasnogórskie pielgrzymowanie 2015

• 13. Gdańska Pielgrzymka Rowerowa w liczbie 175 rowerzystów dotarła 30 lipca. Przewodnikiem był ks. Sylwester Malikowski. W ciągu 6 dni cykliści pokonali ok. 520 km.

• 26. Pielgrzymka Biegowa z Bytowa przybiegła 30 lipca w liczbie 19 zawodników i 4 osób z obsługi. Przewodnikiem był ks. Krzysztof Szary, proboszcz parafii św. Filipa Neri w Bytowie. Na Jasnej Górze do pielgrzymów z Bytowa dołączyli także biegacze z Ostrzeszowa, Ostrowa Wielkopolskiego, Kobierna, Wołczyna, Budkowic i Tychów.

Reklama

• 11. Piesza Pielgrzymka Diecezji Bydgoskiej dotarła 31 lipca. Trasę pokonało 790 pątników w ciągu 11-13 dni. Przewodnikiem był ks. Jacek Salwa. Pątnikom, jak większości tegorocznych pielgrzymek, towarzyszyło hasło roku duszpasterskiego: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Mszy św. przewodniczył biskup diecezji bydgoskiej Jan Tyrawa.

• 34. Piesza Pielgrzymka Góralska przybyła 31 lipca w liczbie ok. tysiąca osób. Górale tradycyjnie weszli w strojach regionalnych i z pieśnią góralską na ustach. W czasie 9 dni pokonali 245 km. Przewodnikiem pielgrzymki był o. Marcin Miłek, paulin z Bachledówki. Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Jan Szkodoń.

• Jubileuszowa 70. Piesza Pielgrzymka Rybnicka dotarła 1 sierpnia. Tradycyjnie pielgrzymi reprezentujący brać górniczą wnieśli kosz pełen róż – w tym roku było ich dokładnie 70. Wędrowało ok. 4 tys. pątników, 35 kapłanów i 20 sióstr zakonnych. W czasie 4 dni pokonali ok. 115 km. Hasłem drogi były słowa wdzięczności: „Wielbi dusza moja Pana”. Kierownikiem był ks. Marek Bernacki. Wraz z pielgrzymką rybnicką dotarła 10. Pielgrzymka Archidiecezji Katowickiej (pielgrzymi przybyli różnymi środkami lokomocji). Uroczysta górnicza intrada rozpoczęła Mszę św. na Szczycie. Eucharystii przewodniczył abp Wiktor Skworc – metropolita katowicki.

Reklama

• Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej zakończyła wędrówkę 5 sierpnia. Pielgrzymka składa się z dwóch członów – tzw. grup promienistych i grup kolorowych. W sumie wędrowało 1 tys. 240 osób. Kierownikiem był ks. Piotr Szymkowiak. W zależności od miejsca wyruszenia pątnicy przemierzyli od ok. 300 do prawie 400 km od 9 do 12 dni. Hasło pielgrzymki – „Błogosławieni czystego serca” – wybrano w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. Zgodnie z tradycją pielgrzymi poszczególnych grup nieśli po fragmencie drewnianego krzyża, który na placu jasnogórskim został uroczyście złożony w całość. Pielgrzymów pobłogosławił biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej Krzysztof Wętkowski, który nazajutrz przewodniczył Mszy św.

Od Maryi Jasnogórskiej do Jezusa Miłosiernego

Pieszych pielgrzymów wchodzących na Jasną Górę witają przy figurze Matki Bożej wolontariusze przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży. Na murach jasnogórskich zawisł baner informujący o Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie, jak również przypominający, że w przyszłym roku przypada także 25. rocznica VI Światowych Dni Młodzieży na Jasnej Górze: „Jasna Góra 1991 – Od Maryi Jasnogórskiej do Jezusa Miłosiernego – Kraków 2016”. Na murach wiszą też wielkoformatowe zdjęcia ze ŚDM na Jasnej Górze w 1991 r.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2015-08-12 08:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rośnie liczba ataków na chrześcijan w Europie

2021-07-28 18:43

[ TEMATY ]

Europa

atak

chrześcijanie

Karol Porwich/Niedziela

W ostatnich latach zwiększa się liczba przestępstw na tle religijnym w stosunku do chrześcijan w Europie, w tym m.in. w Szkocji. Przykładem może być ostatni atak na księdza, który miał miejsce w kościele archikatedralnym w Edynburgu.

Jak wynika z raportu szkockiego rządu, katolicy, stanowiący mniejszość populacji tego kraju, nieproporcjonalnie często byli celem przestępstw na tle religijnym. W latach 2017-18 stanowili oni blisko połowę z 642 odnotowanych w tym kraju tego rodzaju ataków. Ponadto, według Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, w roku 2019 na całym kontynencie europejskim dokonano ponad 500 przestępstw z nienawiści do wiary w stosunku do chrześcijan.

CZYTAJ DALEJ

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się światu

[ TEMATY ]

św. Charbel

św. Charbel Makhlouf

Agnieszka Bugała

W ogólnopolskim kalendarzu liturgicznym przypada dziś wspomnienie libańskiego świętego Szarbela Machlufa. Ten żyjący w XIX wieku zakonnik i pustelnik obrządku maronickiego jest dziś jednym z najbardziej znanych i czczonych świętych chrześcijańskich na świecie.

Św. Szarbel uważany jest za jednego z największych cudotwórców pośród świętych Kościoła. Zarejestrowano już kilkadziesiąt tysięcy uzdrowień za jego wstawiennictwem, które są czytelnym znakiem Bożej obecności we współczesnym świecie. Co roku do jego grobu, znajdującego się w klasztorze w miejscowości Annaja, przybywa ponad 4 mln pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Papież na pogrzeb „kucharza ubogich”: uczył chodzić drogą Ewangelii

2021-07-28 18:23

[ TEMATY ]

pogrzeb

Ewangelia

papież Franciszek

Msza św. pogrzebowa

Forum/Reuters/REMO CASILLI

„Uczył nas chodzić drogami Ewangelii. Jego miłość do ubogich, codzienne zaangażowanie i wielka hojność są zachęcającym świadectwem” – napisał Papież Franciszek w telegramie kondolencyjnym po śmierci Dino Impagliazzo, znanego w Rzymie „kucharza ubogich”.

Karmił codziennie ponad 300 osób między stołecznymi stacjami kolejowymi wraz z podążającymi za nim od lat wolontariuszami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję