Reklama

Niedziela Częstochowska

Dominikańskie świętowanie

Gidle w tych dniach przeżywają uroczystości odpustowe. Ojcowie Dominikanie w międzyczasie przyjmują pielgrzymów, którzy – jak mówi przeor o. Andrzej Konopka – zdążają „królewskim szlakiem” na Jasną Górę

Niedziela częstochowska 33/2015, str. 1, 4

[ TEMATY ]

sanktuarium

Gidle

Bożena Sztajner/Niedziela

Gidelska bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Gidelska bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Gidle to szczególne miejsce. Ojcowie Dominikanie są tutaj już od 400 lat. Dzieją się tu prawdziwe cuda za przyczyną Matki Bożej Gidelskiej. Niech na początek wybrzmi jedno ze świadectw.

Reklama

„Drodzy Ojcowie Dominikanie. Z całego serca pragnę podzielić się wielką radością, której doświadczyłam za wstawiennictwem Matki Bożej Gidelskiej. Otóż 14 sierpnia 2014 r., wracając z pielgrzymki na Jasną Górę, kierowca zrobił nam ogromną niespodziankę i zajechał do Gidel. Powiedział, że mamy godzinę na zwiedzenie kościoła. Weszliśmy do niego, spojrzałam na zegarek – była godz. 15. Wszyscy rozlecieli się po kościele. Ja natomiast ze swoją sąsiadką postanowiłyśmy najpierw po cichutku odmówić Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Później jeden z ojców przedstawił nam historię cudownej Figurki Matki Bożej Gidelskiej. Wtopiliśmy się w tę opowieść z ogromnym przeżyciem. Po krótkiej modlitwie, wspólnie odmówionej z pieśnią «Serdeczna Matko», obeszliśmy ołtarz na kolanach (…). Po powrocie do domu nie wiedziałam, jak mam wyrazić radość z tej pielgrzymki, a szczególnie z tych chwil spędzonych przed cudowną Figurką Gidelską. Od dłuższego już czasu bardzo piekły mnie oczy, jakby ktoś nasypał w nie piachu. Dodatkowo od jakiegoś czasu miałam wrażenie, że nad prawym okiem wisi pająk, ponadto przy każdym ruchu powieki w prawym kącie oka pojawiał się błysk (...). Wybierałam się do okulisty, ale tak jak sójka za morze (i nie mogłam się wybrać). Oczy coraz bardziej piekły. Aż pewnego wieczora, kładąc się spać, pomyślałam, przecież mam jedno wino od Matki Bożej Gidelskiej i obrazek z modlitwą. Przeżegnałam się, odmówiłam modlitwę i posmarowałam oczy winem, i tak później robiłam codziennie. Po jakimś czasie oczy przestały piec, znikł obraz pająka i nie mam już błysku w oku (...). Pragnę gorąco podziękować Matce Bożej Gidelskiej za ten cud”. Nic dodać, nic ująć.

Pielgrzymi od stuleci wędrowali przez Gidle na Jasną Górę. Czynili tak też nasi królowie, którzy chętnie zatrzymywali się u Ojców Dominikanów, podziwiając monumentalną bazylikę dedykowaną Najświętszej Maryi Pannie Wniebowziętej. Pielgrzymi zdążali i zdążają zazwyczaj na dwa maryjne święta – na 15 i 26 sierpnia, czyli właśnie na Wniebowzięcie oraz na uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej.

Jeśli chodzi o gidelskie uroczystości i jubileusze, to właśnie w odpust maryjny w sposób szczególny Ojcowie Dominikanie dziękowali za 50-lecie kapłaństwa o. Juliana Różyckiego. Oczywiście, wcześniej odbyły się uroczystości ku czci św. Dominika, założyciela zakonu. Przed nami jeszcze uroczystości odpustowe ku czci św. Jacka Odrowąża rozłożone niejako w czasie. – Św. Jacek cieszy się w Gidlach i okolicach wielką czcią. Jego kult jest bardzo żywy – mówi o. Andrzej Konopka. Dlatego też zarówno w niedzielę 23 sierpnia, jak i w kolejną odbędą się odpustowe uroczystości. 30 sierpnia będzie im przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Wtedy też udzieli dzieciom pasterskiego błogosławieństwa przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

2015-08-13 10:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Stanisław Gądecki przewodniczył uroczystościom w Gidlach

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Gidle

abp Stanisław Gądecki

Grażyna Kołek

500 lat temu w miejscowości Gidle rolnik Jan Czeczek przygotowujący pole pod zasiew wyorał maleńką, 9-centymetrową, figurkę Matki Bożej z Dzieciątkiem. 1 maja w sanktuarium gidelskim odbyły się uroczystości jubileuszowe pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Przed główną Mszą św. odbyło się nabożeństwo różańcowe ze świadectwami uzdrowień. Następnie odbyło się procesjonalne przeniesienie figurki Matki Bożej Gidelskiej Uzdrowienie Chorych z kaplicy do ołtarza polowego; obrzęd kąpiółki, czyli zanurzenia figurki w winie.

Mszę św. z abp. Gądeckim koncelebrowali m. in. abp Wacław Depo metropolita częstochowski, opat generalny zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich, ks. Giuseppe Cipolloni CRL, o. Andrzej Konopka, przeor klasztoru Ojców Dominikanów w Gidlach, Paweł Kozacki - prowincjał polskiej prowincji dominikanów oraz kapłani z archidiecezji częstochowskiej, diecezji kieleckiej, archidiecezji łódzkiej.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych z Antonim Macierewiczem - ministrem obrony narodowej, przedstawiciele władz samorządowych, osoby życia konsekrowanego, rzesza wiernych z archidiecezji częstochowskiej. Podczas liturgii służyli m. in. klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Na początku uroczystości jubileuszowych o. Andrzej Konopka, przeor klasztoru Ojców Dominikanów w Gidlach podkreślił, że „Maryja po 500 latach pozwoliła nam przeżywać dzisiejszy jubileusz” - Cała Polska tu szuka ratunku. Cała Polska przybywa tutaj, aby pokłonić się Maryi - mówił o. Konopka.

„Maryja w tym miejscu przyjmuje ludzi biednych, doświadczonych cierpieniem. Chcemy dzisiaj uczcić jedną z najpiękniejszych cech Maryi, Jej pokorę i uniżenie, z którym pochyla się nad każdym człowiekiem. Maryja dała nam to miejsce, dała nam Siebie” - kontynuował przeor klasztoru Ojców Dominikanów w Gidlach.

Następnie w homilii abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, wskazał na problem choroby, cierpienia i śmierci człowieka. - W sercu każdego człowieka zakorzenione jest pragnienie zdrowia. Tymczasem człowiek doświadcza cierpienia nie tylko fizycznego, ale także duchowego i moralnego - mówił abp Gądecki.

„W człowieku jest obawa śmierci. Istnieje wyśmiewanie człowieka cierpiącego. Istnieje samotność i opuszczenie” - kontynuował abp Gądecki i pytał dlaczego cierpienie dotyka człowieka sprawiedliwego? - Zazwyczaj wówczas stawiamy zarzuty nie sobie i światu, ale Bogu - odpowiedział abp Gądecki.

„Dramaty niezawinionych cierpień zdają się zaciemniać obraz Boga i wprowadzają w duszy człowieka zwątpienie. Pytamy skąd zło? Pan Bóg pozostawia człowiekowi wolność” - kontynuował metropolita poznański.

Abp Gądecki przypomniał, że „Chrystus jest uzdrowicielem” - Jezus uzdrawiał chorych i wskrzeszał umarłych. Wskazywał na ścisłą więź między uzdrowieniem duchowym a fizycznym - mówił abp Gądecki.

Przewodniczący KEP wskazał również na Maryję, która jest uzdrowicielką - Jezus nie zostawił nas bez pomocy. Zlecił uczniom kontynuowanie dzieła uzdrowienia. Maryja w tym dziele uczestniczy. Wstawia się za nami. Uzdrowienie nadal trwa w dziejach Kościoła i świata - podkreślił przewodniczący KEP.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

CZYTAJ DALEJ

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia Pana Jezusa

2021-07-23 16:46

[ TEMATY ]

św. Anna

Podlasie

Prostyń

Archiwum CIDD

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Na mocy decyzji papieża Franciszka, niedziela 25 lipca br. jest obchodzona jako I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Wedle miejscowej tradycji, w XVI w. w Prostyni we wschodniej Polsce, miały miejsce objawienia babci Jezusa Chrystusa. Znajduje się tam sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny. To miejsce ważne także dla rodziny przyszłego błogosławionego – kard. Stefana Wyszyńskiego.

Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny liczy ponad 500 lat. Dokumenty archiwalne podają, że w 1510 roku w Prostyni św. Anna objawiła się Małgorzacie, żonie Błażeja. Święta poleciła, aby wybudowano kościół pw. Trójcy Przenajświętszej oraz kaplicę pw. św. Anny w miejscu jej objawienia.

CZYTAJ DALEJ

Wyruszyli na pielgrzymkowy szlak po raz 40!

2021-07-24 11:18

Piotr Twardowski

    Górale wyruszyli spod Tatr w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę. Po raz 40 rozpoczęli pielgrzymowanie z Bachledówki, Nowego Targu, Rabki i Zubrzycy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję