Reklama

Niedziela Podlaska

Symbole ŚDM w diecezji

Niedziela podlaska 33/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

symbole ŚDM

Dorota Kalinowska

Powitanie krzyża i ikony w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika

Powitanie krzyża i ikony w kościele pw. św. Stanisława Biskupa
i Męczennika

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat hajnowski

Peregrynacja w dekanacie hajnowskim rozpoczęła się 28 lipca od parafii pw. św. Stanisława w Narwi. Symbole dziekanowi hajnowskiemu i proboszczowi parafii Narew ks. Zbigniewowi Niemyjskiemu przekazał uroczyście na ulicach miejscowości dziekan bielski ks. Kazimierz Siekierko, który wręczył również Księgę Peregrynacji.

Na ramionach strażaków i harcerzy symbole zostały przeniesione w procesji ze stacjami nawiedzenia do miejscowej świątyni parafialnej, gdzie odbyło się powitanie przez młodzież.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mszę św. celebrował bp Tadeusz Pikus wraz z kapłanami pracującymi w parafiach dekanatu hajnowskiego oraz misjonarzem z Kamerunu i reprezentantem sąsiedniej archidiecezji białostockiej.

Po Eucharystii nastąpił przejazd do Hajnówki, gdzie w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego odbyło się powitanie krzyża i ikony Matki Bożej przy figurze św. Jana Pawła II, prowadzone przez tamtejszego proboszcza ks. Józefa Poskrobko. Ulicami miasta przeszła Droga Krzyżowa do kościoła zakonnego Sióstr Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji, gdzie odbywało się nocne czuwanie.

29 lipca po Mszy św. w kościele sióstr odbyło się nawiedzenie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej, gdzie modlitwę prowadził kapelan szpitala ks. Sandro Barbieri, oraz Aresztu Śledczego, gdzie Koronce do Miłosierdzia Bożego przewodniczył kapelan ks. Zygmunt Bronicki. W programie znalazły się też liturgie w hajnowskich parafiach pw. Świętych Cyryla i Metodego z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych oraz pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z Różańcem, adoracją krzyża i ikony oraz nawiedzenie parafii Kleszczele i Czeremcha, gdzie Nieszporami ze święta Podwyższenia Krzyża Świętego i Mszą św. zakończono peregrynację krzyża Światowych Dni Młodzieży i ikony Matki Bożej Salus Populi Romani w dekanacie hajnowskim.

Ks. Artur Płachno

Dekanat sokołowski

W niedzielę 2 sierpnia podczas uroczystej Mszy św. w parafii konkatedralnej w Sokołowie Podlaskim wierni powitali symbole w dekanacie sokołowskim, gdzie pozostały do 4 sierpnia. Następnie trafiły do dekanatu sterdyńskiego i przez niemal dwa dni (do 5 sierpnia) były wystawiane w parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kosowie Lackim.

Reklama

Uroczystą Mszę św. w sokołowskiej konkatedrze celebrował bp Tadeusz Pikus, który przypomniał historię symboli ŚDM. Pasterz diecezji drohiczyńskiej, wygłaszając słowo Boże, przypomniał także, jak przed laty Jan Paweł II, który na kilka dni przed śmiercią nie bezpośrednio, ale uczestniczył w Drodze Krzyżowej; w pewnym momencie, widząc na ekranie modlących się wiernych, wziął drewniany krzyż i przytulił go. – Oglądający miał wrażenie, że ten święty tulił krzyż z wielką miłością, ale jakby istotę żywą. Jakby to był sam Chrystus – tłumaczył bp Pikus, zapewniając, że umiłowanie krzyża to nie tylko umiłowanie Chrystusa, ale i tych, którzy są budowniczymi krzyża. W dekanacie sokołowskim symbole ŚDM były na terenie Sokołowa Podlaskiego w każdej z trzech parafii.

Karolina Skibniewska

Dekanat siemiatycki

W środę 29 lipca krzyż i ikona zawitały do dekanatu siemiatyckiego. Do kościoła pw. św. Andrzeja Boboli symbole ŚDM dotarły w specjalnym aucie w asyście motocyklistów. Przed świątynią oczekiwali na nie wierni wraz z kapłanami. W tej ważnej dla wspólnoty chwili parafianom towarzyszył bp Antoni Dydycz. Symbole witali dziekan siemiatycki, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ks. Stanisław Ulaczyk i proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli ks. Jan Koc. Obecni byli księża pracujący w parafiach dekanatu siemiatyckiego. Uroczystego przekazania symboli dokonali dziekan hajnowski ks. Zbigniew Niemyjski i ks. Henryk Kalinowski, którzy na ręce ks. Ulaczyka złożyli Księgę Peregrynacji. Krzyż i ikonę witali przedstawiciele młodzieży, którzy wnieśli symbole do kościoła, ustawili przez ołtarzem i złożyli przed nimi kwiaty. Odprawiono Mszę św., której przewodniczył bp Dydycz, w koncelebrze uczestniczyli ks. Andrzej Lubowicki, ks. Adam Pańczuk i ks. Artur Płachno. Kolejnym punktem peregrynacji była Droga Krzyżowa. Niosąc symbole ŚDM, wierni przeszli z kościoła pw. św. Andrzeja Boboli do kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Reklama

W dekanacie siemiatyckim symbole ŚDM gościły od 29 do 30 lipca. W kościele wierni wzięli udział w adoracji. W czwartek 30 lipca symbole ŚDM nawiedziły parafię pw. Trójcy Świętej w Dziadkowicach, a następnie parafię pw. Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Kłopotach i parafię pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Czartajewie.

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Dekanat sarnacki

W kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Sarnakach symbole Światowych Dni Młodzieży powitano 1 sierpnia. Tym samym rozpoczęła się ich peregrynacja w dekanacie sarnackim.

Od granicy parafii w Kózkach symbole ŚDM eskortowali strażacy z miejscowych jednostek OSP. Tak dotarły do kościelnej bramy, gdzie czekali na nie kapłani na czele z bp. Tadeuszem Pikusem i dziekanem sarnackim ks. Andrzejem Jakubowiczem wraz młodzieżą i wiernymi. W kościele odbyło się uroczyste powitanie symboli ŚDM, w którym uczestniczyli kapłani pracujący na terenie dekanatu sarnackiego, dziekan drohiczyński ks. Zbigniew Średziński, zastępca duszpasterza młodzieży diecezji drohiczyńskiej ks. Łukasz Suszko, wójt gminy Sarnaki Andrzej Lipka, przewodnicząca Rady Gminy Sarnaki Małgorzata Korbut oraz radni Anna Osiej i Daniel Tyszko.

Ks. Andrzej Jakubowicz, witając krzyż i ikonę Matki Bożej, nawiązał do osoby swojego patrona. Następnie symbole ŚDM powitała przedstawicielka młodzieży. Wierni uczestniczyli też w Eucharystii, której przewodniczył bp Tadeusz Pikus. W homilii Pasterz diecezji wiele miejsca poświęcił symbolice krzyża i ikony Salus Populi Romani oraz znaczeniu wydarzenia, jakim jest peregrynacja.

Przed błogosławieństwem bp Pikus wezwał wiernych do przyjęcia pod swój dach młodzieży, która przyjedzie za rok do dekanatu sarnackiego oraz przekazania im świadectwa wiary. Przedstawił również nowych proboszczów, którzy od niedawna podjęli pracę duszpasterską w dekanacie sarnackim – ks. Marcina Chudzika z parafii Gnojno i ks. Jana Wasilewskiego z Horoszek Dużych.

Po Mszy św. wierni z poszczególnych parafii dekanatu prowadzili całonocne czuwanie. 2 sierpnia uroczystości rozpoczęły się Koronką do Miłosierdzia Bożego, po czym odprawiono Drogę Krzyżową ulicami Sarnak. Peregrynację symboli ŚDM w dekanacie sarnackim zwieńczyła uroczysta Msza św., po której krzyż i ikonę Matki Bożej w asyście strażaków przekazano do Grębkowa, gdzie oczekiwali na nie pielgrzymi.

Dorota Kalinowska

2015-08-13 10:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niecodzienne spotkanie

Niedziela podlaska 36/2021, str. I

[ TEMATY ]

symbole ŚDM

Archiwum Wydziału Młodzieży

Ważnym momentem był czas adoracji i osobistej modlitwy

Ważnym momentem był czas adoracji i osobistej modlitwy

W dniach od 21 sierpnia do 1 września symbole Światowych Dni Młodzieży: krzyż i ikona Salus Populi Romani pielgrzymują po diecezjach naszej ojczyzny. Dotarły także do Drohiczyna.

Drewniany krzyż, nazywany dziś „Krzyżem Światowych Dni Młodzieży” został wykonany w 1983 r. z okazji rozpoczęcia Roku Świętego Jubileuszu Odkupienia. Podczas uroczystości otwarcia Roku Świętego młodzi ludzie wnieśli go do Bazyliki Świętego Piotra. Ustawiony przy konfesji towarzyszył kolejnym pielgrzymom, którzy przybywali do Watykanu. Wśród nich nie zabrakło też młodzieży, która wspólnie odpowiedziała na zaproszenie Ojca Świętego. To właśnie młodzież poprosiła, by papież przekazał im krzyż po zakończeniu obchodów. Ojciec Święty spełnił ich prośbę i powierzył im Krzyż Roku Świętego, mówiąc: „Droga młodzieży, na zakończenie Roku Świętego powierzam wam znak tego Roku Jubileuszowego: Krzyż Chrystusa! Nieście go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie”.

CZYTAJ DALEJ

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę, silny moralny kręgosłup i niezależność myśli

2024-03-24 08:43

[ TEMATY ]

Ulmowie

Zbiory krewnych rodziny Ulmów

Wiktoria i Józef Ulmowie

Wiktoria i Józef Ulmowie

Bratanek błogosławionego Józefa Ulmy, Jerzy Ulma, opisał swojego wujka jako mężczyznę głębokiej wiary, którego cechował mocny kręgosłup moralny i niezależność myśli. O ciotce, Wiktorii Ulmie powiedział, że była kobietą niezwykle energiczną i pełną pasji.

W niedzielę przypada 80. rocznica śmierci Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci. Zostali oni zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 r. za ratowanie Żydów, których Niemcy zabili jako pierwszych.

CZYTAJ DALEJ

„Bądź wieczną lampką” - od 20 lat jasnogórskie bractwo szerzy kult Eucharystii

2024-03-28 16:57

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Bractwo Eucharystyczne

Karol Porwich/Niedziela

Od 20 lat, jak św. Jan Ewangelista, głoszą w swojej codzienności, że Chrystus jest „światłością świata, a kto za Nim idzie, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia”. To Jasnogórskie Bractwo Eucharystyczne, w którego misji jest szerzenie miłości do Jezusa w Eucharystii.

- Adorujmy Chrystusa, oddajmy Mu cześć, prośmy o powołania kapłańskie, o świętość kapłanów - zachęcają członkowie Jasnogórskiego Bractwa Eucharystycznego. - Adoracja jest potrzebna wierzącym, także kapłanom, jak tlen do życia - przekonują. Co miesiąc, w pierwszy czwartek, członkowie bractwa gromadzą się na Jasnej Górze na Mszy św., a następnie na adoracji Najświętszego Sakramentu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję