Reklama

Niedziela Łódzka

Zgierz

Wakacyjne wojaże

Niedziela łódzka 33/2015, str. 6

[ TEMATY ]

wakacje

Marianna Strugińska-Felczyńska

Szczęśliwi uczestnicy półkolonii

Szczęśliwi uczestnicy półkolonii

Ponad 60 dzieci uczestniczyło w półkoloniach zorganizowanych przez Oddział Akcji Katolickiej wraz z parafią Matki Boskiej Dobrej Rady. W trakcie wypoczynku najmłodsi mieli zapewnionych wiele atrakcji, którymi poszerzali swoją wiedzę na temat walorów przyrodniczych, kulturalnych i wypoczynkowych ziemi łódzkiej.

Odwiedzili m.in. Leśnictwo Miejskie i Łódzki Klub Jeździecki w Łagiewnikach, zapoznali się z pracą dziennikarza w redakcji „Dziennika Łódzkiego”, a także podziwiali niebo nad Łodzią w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym w Łodzi. Nasi koloniści wybrali się również do Białej Fabryki – Muzeum Włókiennictwa, Muzeum Ziemi Łaskiej, schroniska młodzieżowego, a także oglądali samoloty wojskowe w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Dzieci miały możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy Wojskowej Straży Pożarnej w Łasku oraz oglądały helikoptery w Wojskowych Zakładach Lotniczych w Łodzi. W trakcie wypoczynku był czas na rekreację fizyczną, m.in. zabawy sportowe w Kolegium Nauczycielskim w Zgierzu, wizyty w pływalni „Wodny Raj” czy basenach termalnych w Poddębicach.

Reklama

Organizatorzy mieli również na uwadze rozwój duchowy dzieci, dlatego też koloniści uczestniczyli w Mszy św. w ich intencji w sanktuarium św. Antoniego w Łodzi-Łagiewnikach, gdzie również zwiedzali Wyższe Seminarium Duchowne Franciszkanów. Spotkali się z franciszkanami, bonifratrami, gdzie mogli poznać ich codzienną pracę, usłyszeć o historii zgromadzenia, charyzmacie zakonu. W Zakonie Szpitalnym św. Jana Bożego nasi podopieczni poznawali zioła, procesy powstawania maści, kropli, mieszanek ziołowych. W trakcie półkolonii zwiedzili także bazylikę archikatedralną św. Stanisława Kostki w Łodzi, gdzie w sali multimedialnej oglądali film o historii Łodzi. Mali podróżnicy odwiedzili również kolegiatę Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła w Łasku. Z wizytą udali się również do kościoła ewangelicko-augsburskiego w Łodzi, gdzie wraz z ks. proboszczem Michałem Makulą podziwiali przepiękny kościół pw. św. Mateusza.

Wypoczynek dla dzieci nie byłby możliwy bez społecznej pracy i zaangażowania ks. Andrzeja Blewińskiego, Marianny Strugińskiej-Felczyńskiej, prezesa Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej oraz członków i sympatyków Akcji Katolickiej: Aliny Leszczak, Hanny Florczak, Hanny Wójciak, Felicji Kowalskiej, Agnieszki Gajek, Elżbiety Adamczyk, Katarzyny Grzegorzewskiej, Katarzyny Wieczorek. To zespół osób, które otaczały swoją opieką dzieci, przygotowywały kanapki dla małych podróżników i dbały o miłą i życzliwą atmosferę w trakcie półkolonii. Letni wypoczynek dla dzieci odbył się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Zgierz.

Akcja Katolicka działająca przy parafii Matki Boskiej Dobrej Rady w Zgierzu wraz z parafią już od 15 lat prowadzi świetlicę środowiskową, w tym organizację kolonii, półkolonii oraz innych zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Wszystkich chętnych zapraszamy do współpracy.

2015-08-13 10:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hulajnogą ze stoku, czyli wakacyjny obóz w Murzasichlu

Niedziela podlaska 36/2015, str. 8

[ TEMATY ]

wakacje

Paulina Wysocka

Odważyliśmy się zdobyć Kasprowy Wierch. Była to wyprawa ciężka, ale zarazem bardzo przyjemna

Odważyliśmy się zdobyć Kasprowy Wierch. Była to wyprawa ciężka,
ale zarazem bardzo przyjemna

Dniem, który zapewne wiele osób miało zaznaczone na czerwono w kalendarzu, był 15 lipca. Tego dnia rozpoczął się obóz formacyjno-rekreacyjny zorganizowany przez KSM Diecezji Drohiczyńskiej, a dofinansowany przez FSUSR. Grupa młodzieży wraz z opiekunami ks. Łukaszem Suszko oraz s. Niną o godz. 8 wyruszyła na południe Polski. Po 10-godzinnej jeździe wreszcie dotarliśmy do celu, którym była położona kilkanaście kilometrów od Zakopanego malownicza miejscowość Murzasichle.

CZYTAJ DALEJ

Trzeba chłopa, żeby nie pił

Łatwo jest wpaść w nałóg alkoholowy. Wyjście z niego wymaga poświęcenia nie tylko osoby chorej, ale także najbliższych. Abstynencja pomaga odzyskać człowieczeństwo. O problemach związanych z alkoholem i życiu bez niego rozmawiamy z ks. Aleksandrem Radeckim.

Ks. Łukasz Romańczuk: Rozpoczynamy sierpień. Dlaczego Kościół troszczy się i zachęca w tym miesiącu do abstynencji od alkoholu?

Ks. Aleksander Radecki: Alkoholizm niszczy całe społeczeństwo. Zachęta daje zawsze nadzieję na pokonanie tej fali. Pamiętam, a było to bardzo dawno, na Dworcu PKP we Wrocławiu, był taki baner: „Przez abstynencję wielu, do trzeźwości całego narodu”. Potem ten baner niestety zniknął, ale znacznie później dowiedziałem się, że była to koncepcja ks. Franciszka Blachnickiego, którego słuchałem na własne uszy i on w 1980 r. przekonał mnie osobiście do tego, aby zdeklarować taką wolę podjęcia abstynencji ze względu na tych, którym pić absolutnie nie wolno. Podejmując próbę uświadomienia sobie, dlaczego ludzie mają jakieś opory przed abstynencją, odkryłem takie punkty: Pierwszy – to uzależnienie. Człowiek nie jest w stanie odmówić sobie wypicia alkoholu, a także nie jest w stanie się przyznać do tej słabości. Drugi – to strach przed opinią otoczenia (Co powiedzą, gdy nie wypiję?). Przeczytałem kiedyś takie zdanie: „Wszyscy wiedzą, że alkoholizm jest chorobą, ale jak nie pijesz, to pytają, czy jesteś chory”. Pojawia się obawa samotności, odrzucenia i wzięcia za donosiciela. Kolejna rzecz – to potrzeba zagłuszenia sumienia ostrzegającego przed popełnieniem grzechu – na trzeźwo byśmy pewnych rzeczy nie zrobili. Pewnego razu przygotowując się do zastępstwa „Orzecha”, na wykładach dla rodziców narzeczonych na zakończenie przygotowania do małżeństwa otrzymałem plan spotkania. Był tam m.in. punkt: oczepiny. Nie wiedziałem, co to jest i obejrzałem dwa filmiki na YouTubie. Zachowania i zabawa były takie, że na trzeźwo nikt by tego nie zrobił. To pozwoliło mi też zrozumieć, dlaczego po takiej uroczystości mało kto przyjdzie do kościoła na Mszę św. w niedzielę, a do Komunii św. tym bardziej. W takich i podobnych sytuacjach, jak przymus towarzyski („ze mną nie wypijesz?”), osiemnastka, imieniny, awans zawodowy – alkohol służy do zmiękczenia i zagłuszenia sumienia.

CZYTAJ DALEJ

Świdnicka Kuria wydała oświadczenie w sprawie publikacji „Faktu” dotyczącej bp. Deca

2021-08-04 12:54

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Ignacy Dec

„Świdnicka Kuria Biskupia stanowczo protestuje przeciwko nieprawdziwym informacjom, szkalującym księdza biskupa Ignacego Deca, które pojawiły się w dniu 4 sierpnia 2021 r. w gazecie „Fakt” (s. 10) oraz na stronie internetowej www.fakt.pl („Skandal w diecezji”)” – czytamy w oświadczeniu. Dementuje w nim nieprawdziwe informacje zamieszczone na łamach dziennika.

Dalej informuje, że „w publikacjach tych nieprawdziwe jest, jakoby biskup Ignacy Dec oskarżył proboszcza o posiadanie nieślubnego dziecka, ani że miałby to zrobić znienacka. Podejrzenia dotyczące tej kwestii sięgają lat 80, kiedy to jeszcze nie było diecezji świdnickiej, i w żadnej mierze nie stanowiły istotnego motywu odwołania ks. Trybulca z funkcji proboszcza. Ze strony biskupa nie było też żadnych oskarżeń o oszustwa. Także Sąd Cywilny nie zajmował się żadnymi oszustwami, które pozwani mieliby zarzucać powodowi. Prawdziwe motywy skutecznego odwołania proboszcza są znane zainteresowanemu oraz Stolicy Apostolskiej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję