Reklama

Temat tygodnia

Jednoczące słowa

"To, co Chrystus przedstawia nam w Ośmiu Błogosławieństwach, można nazwać wielkim programem. Błogosławieństwa stanowią paradygmat chrześcijańskiej szczęśliwości, która w pełni realizuje się w budowaniu jedności między wszystkimi wyznawcami Chrystusa" - mówił w czasie homilii ks. dr hab. Józef Budniak, diecezjalny duszpasterz ds. ekumenizmu diecezji bielsko- żywieckiej.

Jednak nie wszędzie sytuacja ekumeniczna przedstawia się tak dobrze, jakbyśmy sobie tego życzyli. "Jest jeszcze wiele niedociągnięć, napięć, nieporozumień, a nawet wiele nieszczerości. Możemy powiedzieć, że jeszcze nie do wszystkich dotarła gorąca modlitwa Jezusa z Ogrójca «Aby stanowili jedno (...) aby świat uwierzył, żeś Ty mnie posłał» (J 17, 21). Jedność jest darem, ale i powinnością, dlatego jako wyznawcy Chrystusa jesteśmy zobowiązani do podjęcia takich kroków, by ją uzyskać. Ale nie może być to dialog bez konkretnych czynów" - przekonywał ks. Budniak.
Jest już tradycją, że w kościele św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu celebrowane jest nabożeństwo ekumeniczne z okazji Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Wspólnej modlitwie, 23 stycznia, przewodniczył ks. kan. Józef Ośródka, a wzięli w niej udział przedstawiciele Kościoła Katolickiego, Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Polskokatolickiego, Kościoła Chrześcijan Baptystów, Kościoła Zborów Chrystusowych i Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Homilię wygłosił ks. Józef Budniak. Słowo do wiernych skierowali także ordynariusz diecezji sosnowiecki bp Adam Śmigielski SDB i ks. radca Jan Gross.
Bp Adam Śmigielski podkreślił, że ekumenizm to wielki znak naszych czasów. "Jako młody kapłan nigdy nie spodziewałem się, że nadejdzie taki moment, kiedy będę mógł wspólnie z braćmi z Kościołów chrześcijańskich modlić się, patrzeć z nadzieją w przyszłość. Bardzo raduje mnie ta sytuacja i ufam, że za rok będzie nas jeszcze więcej, a różnic między nami będzie mniej".

Skarb w glinianych naczyniach

Reklama

"Hasłem tegorocznego Tygodnia był fragment z Drugiego Listu św. Pawła do Koryntian (2 Kor 4, 7) "Ten skarb przechowujemy w glinianych naczyniach". Jest już tradycją, że Tydzień Modlitw przygotowują wspólnie przedstawiciele Kościoła rzymskokatolickiego oraz Kościoła prawosławnego i Kościołów protestanckich. Poprzedza go Dzień Judaizmu - 16 stycznia, a kończy Dzień Islamu - 26 stycznia" - wyjaśnia ks. Jan Szkoc, diecezjalny duszpasterz ds. ekumenizmu.

Skąd się wzięły Tygodnie Modlitw

Tradycja modlitw chrześcijan różnych wyznań o jedność sięga początków ubiegłego stulecia. Jako jej ojców wymienia się kilku duchownych działających w różnych okresach: pastora anglikańskiego Wattsona i jego współwyznawcę Jonesa. Po raz pierwszy zaczęli modlić się o jedność w 1908 r. Oni też od razu zaproponowali, aby akcja modlitewna trwała tydzień, przy czym początkowo miało się to rozpoczynać w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Idea ta, choć spotkała się z dużym zainteresowaniem w różnych środowiskach, nie nabrała szerszego znaczenia.
Na początku lat 30. ub. wieku katolicki kapłan z Lyonu ks. Paul Couturier zaproponował nową formułę, a mianowicie modlitwę o jedność nie za innych chrześcijan, ale wraz z nimi. Podkreślał przy tym, że chodzi o "powszechny tydzień modlitwy o jedność chrześcijan na podstawie modlitwy pomyślanej dla takiej jedności, której chce Chrystus i za pomocą środków, jakich On chce". W ten sposób zaczęto się modlić w 1935 r. i tę datę można by przyjąć za początek praktykowanego dzisiaj Tygodnia Modlitw.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Izabela Tyras: kolejne pokolenie przejmuje sztafetę pielgrzymkową

2021-09-25 08:12

[ TEMATY ]

rodzina

pielgrzymka

małżeństwo

MBoguslaw /pixabay

„Zawsze najbardziej wzrusza mnie to, jak pielgrzymują całe rodziny” – powiedziała dla Family News Service Izabela Tyras, dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry. W dniach od 25 do 26 września br. odbędzie się XXXVII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Z racji roku św. Józefa przeżywana będzie pod hasłem „Pójdźcie do Józefa”. Wśród licznych pielgrzymów jasnogórskich rodziny zajmują szczególne miejsce.

W niedzielę 26 września, w dniu centralnej uroczystości, na Szczycie Jasnogórskim o godz. 11:00 będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem abpa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego. W jej ramach zostaną odnowione przyrzeczenia małżeńskie oraz dokona się zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Pokoju. Ponadto ślubowanie złożą nowi doradcy życia rodzinnego.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 11:53

[ TEMATY ]

uchodźcy

Franciszek

youtube.com/vaticanmedia

Do poszerzania tego, co określamy jako nasze „my” zachęca Ojciec Święty w swoim orędziu na 107 Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Jest on obchodzony w niedzielę 26 września 2021 roku.

ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGONA 107. ŚWIATOWY DZIEŃ MIGRANTA I UCHODŹCY

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję