Reklama

Niedziela Świdnicka

Pielgrzymka świętym wędrowaniem

Bp Ignacy Dec do pielgrzymów: Pielgrzymka jest czasem świętym, wędrowaniem do Ziemi Obiecanej, którą jest dla nas Jasna Góra

Niedziela świdnicka 33/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Pielgrzymka jest czasem świętym, przypomina wędrowanie do Ziemi Obiecanej. Tą Ziemią Obiecaną jest dla nas Jasna Góra. Tam, w domu Matki, czujemy się zawsze dobrze. Tam jesteśmy oczekiwani przez Maryję. Świadomość tego napawa nas nadzieją i radością oraz wzmacnia sens naszego wędrowania – podkreślał biskup świdnicki Ignacy Dec, przewodnicząc Mszy św. na rozpoczęcie 12. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę.

W homilii Ksiądz Biskup zachęcał pielgrzymów, aby w swoim życiu nie lekceważyli Jezusowych pouczeń, wskazań i napomnień. – Można być blisko Jezusa materialnie, podobnie jak byli mieszkańcy Nazaretu, można się o Niego prawie ocierać, nosić Jego znak i imię, można praktykować Jego religię, a mimo to można Go nie znać, można Go lekceważyć, nie korzystać z Jego słowa i Jego mocy – mówił bp Dec, dopowiadając, że pielgrzymka będzie sposobnością, by pogłębić wiarę i wejść z Jezusem w ściślejszą więź i bliskość.

Reklama

Następnie Biskup Świdnicki przypomniał hasło i intencje tegorocznej pielgrzymki.

– Hasłem są słowa: „Dlaczego stoicie?”. Są one zaczerpnięte ze sceny wniebowstąpienia Pana Jezusa i zachęcają do działania, do składania świadectwa, do czynienia coś dla Jezusa – tłumaczył Ksiądz Biskup. – Ważne są też cele pielgrzymki, intencje, w których będziemy się modlić i ofiarować pielgrzymi trud. Podczas rekolekcji w drodze będziemy pamiętać o Synodzie Biskupów, który będzie obradował w Rzymie w październiku bieżącego roku. Kolejną sprawą, godną naszego duchowego wsparcia, są przyszłoroczne Światowe Dni Młodzieży. Są też nasze ojczyźniane, narodowe intencje. Chcemy się modlić, by Polska nie poddawała się dalszej laicyzacji, by przestano publicznie kłamać, by poskramiano interesy partyjne i osobiste na rzecz promowania dobra wspólnego rodziny i narodu, by więcej pomagano biednym, by nikogo nie wykluczano – dodał kaznodzieja.

Pielgrzymka wyruszyła wspólnie spod katedry świdnickiej 31 lipca. Błogosławieństwa na drogę udzielił biskup świdnicki Ignacy Dec. Dla grupy 6. nie był to pierwszy dzień marszu. Dzień wcześniej grupa ta wyruszyła z Wałbrzycha i okolic. Podczas 10-dniowej wędrówki pątnicy będą mieli do pokonania około 250 km.

Reklama

– Najliczniejszą grupę stanowią pielgrzymi duchowi, jest to grupa 7. Osoby te gromadzą się w swoich parafiach na modlitwie i wspierają duchowo pielgrzymów udających się na Jasną Górę – zauważył ks. prał. Romuald Brudnowski, główny przewodnik Pielgrzymki Pieszej Diecezji Świdnickiej.

Podczas trwania pieszej pielgrzymki na antenie Radia Rodzina codziennie o godz. 13.05 i 20.30 trwało studio pielgrzymkowe, a w nim komentarze, wywiady, aktualności z pielgrzymki. Studio pielgrzymkowe było propozycją dla pielgrzymów duchowych, którzy z różnych powodów nie mogli wyruszyć na pielgrzymi szlak.

2015-08-13 10:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Narodowe dziękczynienie Polaków w Rzymie

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Włodzimierz Rędzioch

Msze w czterech rzymskich Bazylikach Większych, audiencja z Ojcem Świętym, wspólny Anioł Pański i przejście przez jubileuszowe drzwi święte złożą się na program narodowej pielgrzymki Polaków do Rzymu, która odbędzie się 20-23 października br. Rzym nawiedzi nawet kilka tysięcy rodaków, w tym duża część biskupów diecezjalnych i biskupów pomocniczych. Udział w pielgrzymce potwierdził marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Narodowa pielgrzymka do Rzymu będzie dziękczynieniem za wizytę papieża Franciszka, Światowe Dni Młodzieży i 1050 lat obecności na ziemiach polskich wiary chrześcijańskiej. Będzie połączona z pielgrzymowaniem do Stolicy Apostolskiej w ramach trwającego w Kościele Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, dlatego jednym z punktów wizyty będzie przejście wiernych przez Drzwi Święte bazyliki św. Piotra w Watykanie. – Nawiedzenie czterech bazylik wiąże się ze specjalnym jubileuszowym odpustem – przypomina zastępca sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski ks. Jarosław Mrówczyński i zachęca wiernych do udziału w tym wyjątkowym dziękczynieniu.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

2021-07-19 13:43

[ TEMATY ]

trydencka

Msza trydencka

Karol Porwich

Co ceniony benedyktyn o. Leon Knabit sądzi o dwóch formach odprawiania Mszy św. tzw. trydenckiej, czyli przedsoborowej i nowej, czyli posoborowej?

Msza św. do Soboru Watykańskiego II była odprawiana w rycie tak zwanym rzymskim klasycznym. Ale to nie był jedyny ryt, o tym warto pamiętać, był ryt dominikański, ryt mozarabski, Kościoły wschodnie miały swój ryt i dbano o to, by było zachowane to, co jest istotne: mianowicie liturgia czytań, liturgia… to się rozmaicie nazywało: liturgia katechumenów itd.

CZYTAJ DALEJ

Uszczęśliwieni duchem wiary

2021-07-24 10:58

ks. Łukasz Romańczuk

Pielgrzymi właśnie zakończyli nabożeństwo drogi krzyżowej

Pielgrzymi właśnie zakończyli nabożeństwo drogi krzyżowej

Grupa wiernych z Jordanowa Śląskiego i okolic udała się na pielgrzymkę do Lichenia i Kalisza.

W czasie tej autokarowej pielgrzymki nie zabrakło akcentów modlitewnych, które miały na celu pobudzać ducha wiary i wspólnotowości;

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję