Reklama

Niedziela Wrocławska

Pielgrzymowanie to styl życia

Pieszo, rowerem, samolotem, a ostatnio na rolkach – Dolnoślązacy lubią pielgrzymować. I wymyślają nowe sposoby pielgrzymowania. Nie tylko po Polsce

Oczywiście, numerem jeden jest pielgrzymowanie we Wrocławskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. W tym roku po raz 35. kilka tysięcy osób w dziewięć dni przebyło ponad 200 kilometrów, aby pokłonić się Czarnej Madonnie i powierzyć Jej swoje intencje. Tegorocznej pielgrzymce towarzyszyło hasło „Radość Ewangelii” nawiązujące do tytułu adhortacji apostolskiej papieża Franciszka. Pielgrzymów już od Blachowni rozpierała duma. Nie tylko dlatego, że przeszli kawał drogi. Satysfakcja jest często głębsza i wypływa z faktu przebywania we wspólnocie wiary autentycznie przeżywanej, radosnej, skupionej na Ewangelii i Jezusie.

Ale obok klasycznej, pieszej pielgrzymki pojawiają się nowatorskie sposoby rekolekcji w drodze. 450 km w cztery dni pokonali niedawno pątnicy z niedalekiej Bielawy. 48 rowerzystów w wieku od 15 do 75 lat, w tym cztery panie – w dwa dni dojechało do Częstochowy, a w kolejne dwa wracało do rodzinnego miasta. Obok pokonania setek kilometrów, pątnicy codziennie modlili się, wzięli udział w Eucharystii w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Reklama

Natomiast we Wrocławiu Radio Rodzina pod hasłem „Do sanktuariów Europy” od lat organizuje cieszące się dużym zainteresowaniem pielgrzymki lotnicze. W ostatniej pielgrzymce do Turynu z okazji wystawienia Całunu Turyńskiego oraz do Sanktuarium św. Jana Bosko w 200-lecie urodzin wzięło udział ponad 160 osób. Cechą charakterystyczną tych wyjazdów jest czas ich trwania, najczęściej są to pielgrzymki jednodniowe wyczarterowanym specjalnie na tę okoliczność samolotem. Do tej pory podniebni pątnicy odwiedzili kilkanaście miejsc, m.in. Lourdes, Bari i San Giovanni Rotondo.

Prawdziwym wyzwaniem była pierwsza pielgrzymka rolkowa, tzw. zerówka, na którą wybrało się dwoje śmiałków. Ks. Jerzy Babiak, salezjanin, i Monika Kubrycz przejechali w jeden dzień z Wrocławia do Częstochowy łącznie 193 km. Ich przejazd był przygotowaniem do przyszłorocznej, pierwszej Pielgrzymki Rolkowej na Jasną Górę.

Trudno w tym miejscu nie napisać również o gigantach pielgrzymowania – wrocławskich pątnikach seniorach – którzy od kilku lat pokonują pieszo szlaki św. Jakuba w całej Europie. Ponad 3-miesięczna wyprawa z Wrocławia do Santiago de Compostela Andrzeja Kofluka i Stanisława Ozdoby (3,5 tys. km), dwukrotna pielgrzymka do Rzymu, m.in. na kanonizację JP2, czy tegoroczna wyprawa po Szkocji stały się już znakiem firmowym członków Stowarzyszenia Przyjaciół Dróg św. Jakuba w Polsce.

2015-08-13 10:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Narodowa Pielgrzymka do Rzymu

Niedziela przemyska 47/2016, str. 6

[ TEMATY ]

wywiad

pielgrzymka

Joanna Trudzik

Abp Adam Szal

Abp Adam Szal

Z metropolitą przemyskim abp. Adamem Szalem rozmawia ks. Zbigniew Suchy

KS. ZBIGNIEW SUCHY: – Księże Arcybiskupie, kiedy myślałem o Pielgrzymce Narodowej do Rzymu, uświadomiłem sobie, że Pan Bóg obdarowuje nas takimi łaskami, których dawno już Polska i świat nie doświadczyły. Chciałbym zapytać Księdza Arcybiskupa o ten dar, jakim była Pielgrzymka Narodowa z okazji Roku Miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

O błogosławionym kapelanie Armii Krajowej

Wojenne losy ks. porucznika Stefana Wyszyńskiego i jego udział w Powstaniu Warszawskim przedstawia nowy film pt.: „WYSZYŃSKI - zemsta czy przebaczenie”.

Produkcja opowiada historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej, działającego w okresie Powstania Warszawskiego pod pseudonimem „Radwan III".

CZYTAJ DALEJ

Wierni temu, co sprawdzone

2021-08-04 12:53

Piotr Twardowski

Uczestnicy jubileuszowego spotkania

Uczestnicy jubileuszowego spotkania

    Oddział Związku Podhalan w Odrowążu Podhalańskim działa od 100 lat!

    W związku z jubileuszem górale świętowali wraz z licznie przybyłymi do miejscowosci reprezentacjami innych oddziałów oraz przedstawicielami władz państwowych i lokalnych. Głównym punktem uroczystości była Msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Władysława Zązla – kapelana Związku Podhalan. - Dziś Odrowąż jest wizytówką Podhala, dziś jest jego stolicą – mówił do zebranych w kościele parafialnym ks. Władysław Zązel. I dodał: - Wczoraj, przeszłość zostawmy już Panu Bogu, Jego Miłosierdziu. Przyszłość? A kto wie, czy doczekamy, czy dożyjemy jutra? Ważne jest to, co teraz. Ważne, by Związek Podhalan wytrwał w wierze ojców. Pozostał wierny temu, co prawdziwe i sprawdzone.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję