Reklama

Niedziela Lubelska

Z ofiary krwi wyrosła wolna Polska

Niedziela lubelska 34/2015, str. 5

[ TEMATY ]

rocznica

Paweł Wysoki

Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Budzik

Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Budzik

Sto lat temu, na przełomie lipca i sierpnia, pod Jastkowem rozegrała się bitwa pomiędzy wycofującymi się żołnierzami armii rosyjskiej i wojskami austriackimi, w skład których wchodziła 1. Brygada Legionów Polskich i 4. Pułk Piechoty Legionów Polskich. W nierównej walce wielkim męstwem i determinacją wykazali się żołnierze Bolesława Roi i Józefa Piłsudskiego. Kilkudniowe walki zakończyły się 3 sierpnia 1915 r., kiedy to – na skutek zdobycia przez wojska austriackie Dęblina – Rosjanie rozpoczęli odwrót. Bitwa przyniosła poważne straty. 4. pułk miał 70 zabitych i ponad 200 rannych; straty poniosła również 1. brygada, z której 37 żołnierzy straciło życie, a ponad stu zostało rannych. Legioniści, nim ruszyli w ślad za wycofującą się armią rosyjską, pochowali poległych na polach Jastkowa. Kilka lat później odbył się zjazd uczestników bitwy, podczas którego postanowiono wybudować na cmentarzu pomnik, a obok miejsca spoczynku żołnierzy – szkołę powszechną. W odsłonięciu pomnika w 1931 r. uczestniczył prezydent Ignacy Mościcki. Rok później lubelski biskup Marian Leon Fulman utworzył w Jastkowie parafię, której zadaniem była m.in. opieka nad cmentarzem legionowym.

Reklama

Z okazji rocznicy bitwy pod Jastkowem zostało zorganizowanych szereg wydarzeń upamiętniających historię sprzed stu lat. Nad przebiegiem bogatego programu, na który złożyły się m.in. konferencje naukowe, wieczornice, maraton kolarski i marsz szlakiem Legionów, czuwał Urząd Gminy w Jastkowie z wójtem Teresą Kot. W przygotowania jubileuszowych uroczystości włączyło się wiele instytucji i organizacji, w tym miejscowe szkoły i parafia. – Pamięć o bitwie przetrwała w sercach mieszkańców ziemi jastkowskiej oraz na łamach licznych publikacji. Samorząd Gminy Jastków dba o kultywowanie pamięci bitwy i otacza opieką i czcią cmentarz, na którym spoczywają jej bohaterowie. Każdego roku spotykamy się tu, aby złożyć hołd tym, którzy oddali swoje młode życie za wolność ojczyzny – mówiła Teresa Kot, dziękując wszystkim, którzy przez dziesiątki lat dokładali starań, by pamięć o legionistach została zachowana w sercach Polaków.

Centralną częścią uroczystości była Msza św. sprawowana 3 sierpnia pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. Za poległych żołnierzy oraz w intencji ojczyzny modlili się mieszkańcy Jastkowa i gminy, a także liczni przedstawiciele różnego szczebla władz, instytucji i organizacji. Rozpoczynając Eucharystię, abp Stanisław Budzik nawiązał do pieśni „Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo”. – Maryjo, przemów słowo za tymi, którzy tu polegli sto lat temu, broniąc ojczyzny i dobijając się jej wolności. Przemów do swojego Syna za nami, którzy dziś w wolnej ojczyźnie gromadzimy się, aby nie zapominać o tych, którzy na ołtarzu ojczyzny złożyli to, co najcenniejsze: swoje młode życie. Niech ich świadectwo nie będzie zapomniane, a ich przykład kształtuje nasze postawy patriotyczne i społeczne, naszą miłość do ojczyzny, Kościoła i człowieka – mówił abp Stanisław Budzik. W homilii Metropolita Lubelski podkreślał zasługi legionistów, którzy ofiarą własnej krwi otwarli drogę do niepodległej ojczyzny. W wyjątkowej lekcji historii przywołał znaczenie wybuchu I wojny światowej dla odzyskania niepodległości przez nasz kraj, a także zaangażowanie ok. pół miliona Polaków, którzy wciągnięci w wir wielkiej wojny, ginęli na wszystkich jej frontach, po obydwu stronach barykady. – Z ofiary ich krwi wyrosła wolna i niepodległa Polska – podkreślał.

Przywołując słowa św. Jana Pawła II, abp Budzik apelował, by świadectwo męczenników XX wieku za wolność nie zostało zapomniane i dziękował wszystkim, którzy na ten apel odpowiadają codzienną pracą i modlitwą. – Dziękujemy za to, że po stu latach ciągle pamiętacie o tych wydarzeniach, które tak krwawo i bohatersko wpisały się w dzieje naszej ojczystej ziemi przez walkę o wolność, przez ofiarę krwi przodków, która stała się zasiewem wolności i niepodległości. Niech to świadectwo trwa i przemawia do nas, niech kształtuje nasze postawy i uczy pracy oraz miłości dla ojczyzny, która nie obędzie się bez ofiary, bez zapominania o sobie i poświęcenia dla drugich – podkreślał Ksiądz Arcybiskup.

2015-08-20 09:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieska rocznica

Niedziela legnicka 23/2021, str. I

[ TEMATY ]

rocznica

pielgrzymka papieska

Konstanty Kawardzis

Jan Paweł II na ulicach Legnicy

Jan Paweł II na ulicach Legnicy

Minęły już 24 lata od 2 czerwca 1997 r., kiedy gościliśmy – dziś już świętego – papieża Jana Pawła II.

Powoli zaczyna jednak blaknąć nam ta data w niektórych kalendarzach. Z domów, które znalazły się na trasie przejazdu papieskiego papamobile, naprędce wtedy malowanych, też już schodzi farba i wymagają odnowy. W międzyczasie wyrosło nowe pokolenie, które papieża nie pamięta, a ci, którzy byli świadkami jego obecności, bądź działali na rzecz upamiętnienia tego wydarzenia, już odeszli do domu Ojca. Nawet obelisk na legnickim lotnisku w miejscu lądowania papieskiego śmigłowca też zmienił miejsce pobytu, bo wiatr nanosił w jego pobliże papiery i śmiecie… Czy tak samo jest z naszą pamięcią?

CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolskie czuwanie Odnowy w Duchu Świętym trwa na Jasnej Górze

2021-09-25 13:02

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa o jedność w różnorodności i o nową iskrę nie tylko dla wspólnot, ale dla całego Kościoła, towarzyszy ogólnopolskiemu czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym. 25. spotkanie trwa na placu przed Szczytem. Z powodu pandemii przeniesione z maja, jest też okazją do przypomnienia wezwania papieża, by budować Charis czyli służbę jedności.

- Ze względu na różnorodność naszych wspólnot bardzo tego ogólnopolskiego czuwania potrzebujemy, by stworzyć jeden strumień światła, który oświetli cały Kościół we wszystkich jego wymiarach - powiedział bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Odnowy w Duchu Świętym. Podkreślił, że zwłaszcza po pandemii budowanie i manifestowanie tej jedności jest bardzo oczekiwane. - Chcemy też, by z tego spotkania poszła nowa iskra, że jesteśmy potrzebni Kościołowi, że Odnowa się nie zestarzała, ale także by ta iskra dotknęła nas, byśmy byli iskrą Ducha, bo wszyscy potrzebujemy odnowy - zauważył bp Przybylski. Przypomniał, że w każdej rzeczywistości Kościoła najbardziej potrzeba mocy Ducha, „bez niej nic nie zrobimy, choć byśmy mieli wiele środków, mnóstwo pomysłów, nawet i duszpasterskich”. - Dlatego prosimy o ogień Ducha Świętego nie tylko dla wspólnot Odnowy, bo my się czujemy sługami całego Kościoła, ale o moc dla wszystkich ludzi w Kościele i dla tych, którzy są poza Kościołem - podkreślił bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Czego nie wolno zmieniać w celebracji Mszy św.? Komisja KEP wyjaśnia zachowanie abp Rysia podczas Areny Młodych

2021-09-27 07:13

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Arena Młodych

ks. Paweł Klys

Kapłan jest sługą świętej liturgii i nie wolno mu na własną rękę w celebracji Mszy św. niczego dodawać, opuszczać ani zmieniać - podkreślił przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski, bp Piotr Greger, w związku z celebracją liturgii podczas spotkania Arena Młodych "Reset" w Łodzi.

W odpowiedzi na liczne pytania adresowane do centralnych instytucji kościelnych w Polsce dotyczących sposobu sprawowania eucharystii pod przewodnictwem metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia, w czasie modlitewnego spotkania dla młodzieży Arena Młodych "Reset" w Łodzi na stadionie żużlowym "Orła Łódź" 13 września br., Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski udzieliła wyjaśnień w "Pro memoria" na temat integralności Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję