Reklama

Niedziela Sandomierska

Witaj, Królowo

Niedziela sandomierska 34/2015, str. 1, 3

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Ks. Adam Stachowicz

Pielgrzymi w Kaplicy Cudownego Obrazu. Nie obyło się bez łez

Pielgrzymi w Kaplicy Cudownego Obrazu. Nie obyło się bez łez

Wszystkie cztery kolumny Pieszej Pielgrzymki Ziemi Sandomierskiej 12 sierpnia spotkały się przed Częstochową, aby razem wkroczyć do miasta i oddać hołd Jasnogórskiej Królowej Polski. Jest to zwieńczeniem podejmowanego przez 9 lub 11 dni pielgrzymowania. Przed Wałami Jasnogórskimi utrudzonych pielgrzymów witał bp Krzysztof Nitkiewicz i bp Edward Frankowski.

W tym roku blisko 2 tys. pątników zmierzało ku duchowej stolicy w czterech grupach – janowskiej, sandomierskiej, stalowowolskiej i ostrowieckiej. Szli pod hasłem „Błogosławieni czystego serca”. Rozpiętość wieku była ogromna, bo najmłodszy uczestnik liczył zaledwie kilka miesięcy, zaś najstarszy 80 lat. Najwięcej pielgrzymowało ludzi młodych – studentów i uczniów szkół średnich. Pątnicy z Janowa Lubelskiego podążali już 33. raz, natomiast pozostali 32.

Pątnikom zdążającym na Jasną Górę towarzyszyli w wielu parafiach duchowi pielgrzymi. Liczna grupa takich duchowych pielgrzymów oraz rodziny tych, którzy zmierzali na Jasną Górę pieszo, przyjechała do Częstochowy autokarami. Niektórzy z nich zajęli strategiczne miejsca w Alejach Najświętszej Maryi Panny jeszcze nocą w przeddzień wejścia pielgrzymki, inni uczynili to już nad ranem. We wcześniej wyznaczonej kolejności w Aleje, główny trakt pielgrzymkowy Częstochowy, wchodzi grupa za grupą. Sporo cierpliwości wymaga czekanie w kolejce do Kaplicy Cudownego Obrazu, by pozdrowić Matkę Najświętszą. Podczas Mszy św. koncelebrowanej, której przewodniczył Ordynariusz Sandomierski, pielgrzymi podziękowali za opiekę podczas tegorocznej, wyjątkowo trudnej ze względu na upały drogi oraz złożyli niesione intencje. W homilii ks. Michał Mierzwa, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej, podkreślił znaczenie pielgrzymkowego hasła „Błogosławieni czystego serca”, które jest wezwaniem do wewnętrznej pracy, której owocem ma być przybliżenie do Boga i uwrażliwienie na drugiego człowieka.

Na koniec Eucharystii Księża Biskupi pobłogosławili wszystkim pątnikom i przybyłym gościom. Bp Krzysztof Nitkiewicz zwracając się do zebranych powiedział: – W dzisiejszym świecie widzimy czasami, że starożytna zasada „cel uświęca środki” znajduje swoje urzeczywistnienie czy to w dziedzinie nauki, czy w dziedzinie polityki. Tutaj, podczas pielgrzymki, i cel był święty i środki, które do tego celu prowadziły były święte. Cieszę się, że poprzez pielgrzymowanie następuje duchowe odrodzenie całego Kościoła i również naszej diecezji. Ona jak gdyby odradza się na nowo. Przyrzeczenia, które złożyli przed wiekami nasi ojcowie są odnawiane przez młode pokolenie i dzieło, jakie Bóg złożył w nasze ręce jest nadal prowadzone z jeszcze większym entuzjazmem. Ta pielgrzymka to także przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży, bo przecież już niedługo będziemy gościli w diecezji wielu młodych ludzi z całego świata i razem z nimi nasi młodzi będą przeżywali te dni w diecezji i w Krakowie. Pielgrzymka to taka próba generalna tego jak być razem, jak wspólnie się modlić, jak razem pracować i działać – mówił Biskup Ordynariusz podsumowując diecezjalną pielgrzymkę.

2015-08-20 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rocznica rozpoczęcia pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

pielgrzymka

Ryszard Rzepecki

Pielgrzymka Jana Pawła II w 1979 r. trwale zmieniła Polaków

Pielgrzymka Jana Pawła II w 1979 r. trwale zmieniła Polaków

"Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej Ziemi!" - te pamiętne słowa wypowiedziane na Placu Zwycięstwa w Warszawie - stały się mottem pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego do Ojczyzny (2 - 10 czerwca 1979). Pielgrzymka ta, rozpoczęta w Warszawie w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego, była - jak pamiętamy) tchnieniem Ducha, budzącym społeczeństwo, dającym mu poczucie wspólnoty i podmiotowości. Była, jak powiedział Jan Paweł II - Bierzmowaniem dziejów narodu.

Jan Paweł II wystąpił w roli nie tylko proroka, ale i inspiratora przemian społecznych. Bez atmosfery stworzonej podczas tej pielgrzymki nie byłoby ani "Solidarności", ani roku 1989. Nie byłoby też wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej oraz późniejszego procesu ich integracji ze strukturami zjednoczonej Europy.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Premier: 8 lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta to kolejny akt prześladowania Polaków na Białorusi

2023-02-08 14:56

[ TEMATY ]

premier

Krystian Maj/KPRM

8 lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta to nieludzki wyrok białoruskiego reżimu i kolejny akt prześladowania Polaków na Białorusi. Zrobimy wszystko, by pomóc polskiemu dziennikarzowi, odważnie pokazującemu prawdę - podkreślił w środę premier Mateusz Morawiecki.

"8 lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta. Nieludzki wyrok białoruskiego reżimu. To kolejny akt prześladowania Polaków na Białorusi. Zrobimy wszystko, by pomóc polskiemu dziennikarzowi, odważnie pokazującemu prawdę" - napisał szef rządu na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję