Reklama

Niedziela Przemyska

Idźcie i głoście...

Przed zbliżającym się kolejnym rokiem katechetycznym swe słowo do katechetów i duszpasterzy skierował metropolita przemyski abp Józef Michalik. Poniżej drukujemy jego obszerne fragmenty

Niedziela przemyska 35/2015, str. 1-2

[ TEMATY ]

katecheza

katecheci

Bożena Sztajner/Niedziela

Drodzy Katecheci i Duszpasterze Archidiecezji Przemyskiej!

Przed nami kolejny rok katechetyczny. Rok ważny z wielu względów, bogaty w wydarzenia istotne z punktu widzenia życia Kościoła. Przeżywając codzienność, jak i wyjątkowe momenty w kalendarium Kościoła pamiętamy o słowach Pisma Świętego: „Jezus Chrystus wczoraj i dziś, ten sam także na wieki” (Hbr 13, 8). Mądrość Bożego Objawienia zawartego na kartach Biblii uspokaja nas, że choć życie „biegnie” naprzód, czasy się zmieniają, to jednak pewne sprawy są stałe. Jezus Chrystus jest stałym punktem odniesienia dla każdego chrześcijanina, dla każdego katechety i duszpasterza. Cokolwiek „nowego” działoby się w szkole, parafii, diecezji, na gruncie państwowym, czy ogólnoświatowym, niezmiennym punktem odniesienia pozostaje Pan Jezus i jego słowa: „A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28, 20b).

Reklama

Rok katechetyczny 2015/2016 będzie obfitował w wydarzenia, które muszą stać się centrum zainteresowania każdego katechety, każdej, choćby najmniejszej szkoły. Pierwszym takim wydarzeniem będzie Rok Miłosierdzia, który został ogłoszony przez papieża Franciszka. Uroczysta promulgacja Roku Miłosierdzia nastąpiła 11 kwietnia 2015, wraz z bullą „Misericordiae vultus” (Oblicze miłosierdzia). Rok Miłosierdzia rozpocznie się 8 grudnia br., a zakończy 20 listopada 2016 r. Otwarcie Jubileuszu Miłosierdzia przypadnie w 50. rocznicę zakończenia Soboru Watykańskiego II. To nie jakiś wymysł, ale projekt Ojca Świętego Franciszka wobec konkretnej sytuacji ogólnoświatowej. Ufamy, że będzie to dzieło, które może przynieść dobre owoce, inspirowane działaniem także katechetów, wspieranych łaską Ducha Świętego.

Drugim istotnym wydarzeniem tego roku będzie 1050. rocznica chrztu Polski. Każda szkoła, a nawet środowiska niechrześcijańskie mogą i powinny w tym wydarzeniu odnaleźć okazję do umocnienia swojej tożsamości narodowej. Uczyńmy wszystko, co możliwe, aby pogłębić duchowe znaczenie tego wydarzenia. U źródeł polskości jest wydarzenie chrztu, początek drogi ucznia Chrystusa. Nawet przedszkolak zna „Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy: „Kto ty jesteś? Polak mały…”. Zadaniem katechety jest budzenie i umacnianie dumy, zarówno z faktu bycia Polakiem, jak i chrześcijaninem.

Kolejnym wydarzeniem, do którego się przygotowujemy, będą Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Im bliżej do niego, tym nasze zaangażowanie w to wydarzenie musi się intensyfikować. Bez względu na to czy z naszych szkół lub parafii pojadą młodzi na „międzynarodowy” SMAP do Przemyśla (20-25 lipca 2016 r.) czy też na ŚDM do Krakowa, by uczestniczyć w spotkaniu z Ojcem Świętym Franciszkiem, musimy pamiętać, że to wydarzenie dotyczy każdego z nas. Szczególnie katecheci szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych winni dołożyć wszelkich starań, aby nie przespać tego wydarzenia. To istotnie niepowtarzalna okazja do spotkania Chrystusa żyjącego we wspólnocie wierzących wczoraj, dziś i na wieki (por. Hbr 13,8), ale obecnego jakby na wyciągnięcie ręki wśród zebranych w Jego Imię, wokół papieża Franciszka, namiestnika Chrystusowego.

Reklama

Ostatnim wydarzeniem, na które pragnę zwrócić uwagę, są obrady XIV Zgromadzania Ogólnego Synodu Biskupów w dniach 4-25 października na temat „Powołania i misji rodziny w Kościele i świecie współczesnym”. Dzieci przychodzą na katechezę z konkretnej rodziny i do tej rodziny wracają. Brońmy godności i świętości rodziny. Przywołując myśl św. Jana Pawła II, uczyńmy wszystko, co w naszej mocy, aby „rodzina stawała się tym, czym jest”, czyli środowiskiem opartym na miłości i Bożym zamyśle komunii ludzi zjednoczonych we wspólnym kroczeniu ku zbawieniu.

We wszystkich wspomnianych wyzwaniach, a także w tych lokalnych, czy wręcz osobistych, z jakimi zmaga się pojedynczy katecheta, niech naszą wspólną nadzieją będzie pewność wiary, że Jezus Chrystus pozostaje z nami, ten sam, na wieki (por. Hbr 13, 8; Mt 28, 20b). On, nasz Mistrz, jednocześnie liczy na nasze zaangażowanie w wypełnianiu misji: „Idźcie i głoście…” (por. Mt 28, 19), w konkretnej sytuacji, w jakiej przyszło nam żyć. (...)

Z pasterskim błogosławieństwem

2015-08-27 12:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piotrków Trybunalski: Katecheci z regiony piotrkowskiego zainaugurowali nowy rok katechetyczny

2020-09-05 09:26

[ TEMATY ]

Łódź

katecheci

Piotrków Trybunalski

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Spotkanie katechetów regionu piotrkowskiego

Spotkanie katechetów regionu piotrkowskiego

Mszy świętej przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Śnieżnej przewodniczył ks. dr Marcin Wojtasik – przewodniczący Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej Łódzkiej oraz wykładowca katechetyki w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi.

- Ten nowy rok może być dla nas nową karta - zwłaszcza w tej sytuacji - kiedy jest dość mocne doświadczenie takiej nagonki na lekcję religii w szkole, na nas katechetów – duchownych w szkole. – mówił w homilii ks. Wojtasik. - To nie oznacza, że czasem nie jesteśmy tego powodem, ale może warto byłoby zrobić to nowe otwarcie nas i naszej katechezy, by tych powodów było jak najmniej. To dotyczy nas wszystkich, bez wyjątku! – podkreślił dyrektor wydziału katechetycznego.

Zwracając się do katechetów powiedział – życzę wam, aby ten nowy rok szkolny i katechetyczny był jak najdłuższy – by nie było żadnych przestojów. Byście wyszli z tym świadectwem przekonania spotkania z Chrystusem i wspólnoty – jaką teraz tutaj tworzymy jako katecheci. Żeby to przeświadczenie spotkania razem wokół Chrystusa jak uczniowie – dało wam moc na cały ten rok. Byście wracali do tego początku jak apostołowie! Nic więcej nie potrzeba, jak tylko to, że spotkałem Chrystusa i chcę Go nieść tym, którym Pan Bóg postawi na mojej drodze! – zakończył.

Po liturgii w wirydarzu dawnego dominikańskiego klasztoru katecheci wzięli udział w prelekcji, którą wygłosił ks. dr Paweł Płaczek - dyrektor wydziału wychowania kurii diecezji Szczecińsko - Kamieńskiej.

Zobacz zdjęcia: Katecheci regionu piotrkowskiego zainaugurowali nowy rok katechetyczny
CZYTAJ DALEJ

Bierzmowanie w Polskiej Misji Katolickiej w Munster

2020-09-28 00:12

ks. kan. Marian Wagner

Młodzież z Polskiej Misji Katolickiej w Munster, przyjęła z rąk Ks. Abpa Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego, sakrament bierzmowania. Uroczystość ta połączona była z poświęceniem sztandaru misyjnego z wizerunkiem św. Jana Pawła II.

Na początku liturgii proboszcz parafii, młodzież oraz rodzice poprosili ks. Abpa o udzielenie sakramentu zgromadzonej młodzieży.

Podczas homilii, metropolita wrocławski przywołując sakrament Chrztu i I Komunii świętej zachęcił młodych, aby nie bali się otworzyć na działanie Ducha Świętego. Przykładem mogą być Apostołowie, którzy oczekiwali na Zesłanie Ducha Świętego.

Na zakończenie Liturgii Ks. Arcybiskup poświęcił sztandar misyjny ufundowany przez rodziców Szkoły Misyjnej oraz PMK.

ks. kan Marian Wagner

Poświęcenie sztandaru

Poświęcenie sztandaru


CZYTAJ DALEJ

Kard. Baldisseri kończy 80 lat. Zmniejsza się Kolegium Kardynalskie

2020-09-28 15:40

[ TEMATY ]

kardynałowie

Grzegorz Gałązka

Włoski kardynał Lorenzo Baldisseri kończy jutro, 29 września, 80 lat. Tym samym nie będzie brał udziału w wyborze następcy papieża Franciszka. Obecnie Kolegium Kardynalskie liczy 219 członków; od jutra będzie 120 kardynałów elektorów, którzy mogą brać udział w konklawe. Kard. Baldisseri do połowy września br. był sekretarzem generalnym Synodu Biskupów. Jego następcą na tym stanowisku został biskup z Malty Mario Grech.

Kard. Lorenzo Baldisseri urodził się 29 września 1940 r. w Barga w Toskanii, we Włoszech. 29 czerwca 1963 r. otrzymał święcenia kapłańskie i został inkardynowany do archidiecezji Lukka. W 1971 r. rozpoczął przygotowanie do służby dyplomatycznej na Papieskiej Akademii Kościelnej.

15 stycznia 1992 r. został mianowany przez Jana Pawła II nuncjuszem apostolskim na Haiti oraz arcybiskupem tytularnym Diocletiana. Sakry biskupiej 7 marca 1992 r. udzielił mu ówczesny sekretarz stanu kard. Angelo Sodano. W 1995 r. został nuncjuszem w Paragwaju. W 1999 r. został przeniesiony do nuncjatury w Indiach, będąc akredytowanym również w Nepalu. W latach 2002-2012 był nuncjuszem apostolskim w Brazylii.

11 stycznia 2012 r. został sekretarzem Kongregacji ds. Biskupów. 7 marca 2012 r. został mianowany równocześnie sekretarzem Kolegium kardynalskiego. 21 września 2013 r. papież Franciszek mianował go sekretarzem generalnym Synodu Biskupów, z której to funkcji zrezygnował we wrześniu br.

Kard. Baldisseri jest z wykształcenia także pianistą. Koncertował i nagrał kilka płyt. Jako młody teolog uczył się śpiewu i gry na fortepianie w konserwatorium w Lukce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję