Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Koncert w Pieskowej Skale

15 sierpnia w Pieskowej Skale odbył się koncert zatytułowany „Trzy kolory. Jedność w różnorodności”. Okazją do jego zorganizowania było zakończenie etapu prac konserwatorskich na tutejszym zamku i promocja dzieła odnowy zamku, a także trwający w bieżącym roku jubileusz 700-lecia Sułoszowej

Zamek Królewski na Wawelu realizuje, od września ubiegłego roku, inwestycję pod nazwą: „Pieskowa Skała. Konserwacja architektury zamku i poszerzenie oferty edukacyjno-kulturalnej”, dofinansowaną ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009–2014.

– Od czasu adaptacyjnych prac konserwatorskich przeprowadzanych w Pieskowej Skale od lat 40. do 60. XX wieku, niezbędna stała się kompleksowa konserwacja całego zespołu zabytkowego. Szeroko zakrojone prace badawcze pomogą w przywracaniu zamku do świetności, a szereg działań, mających na celu podniesienie jakości oferty turystycznej, uprzyjemni pobyt na zamku – powiedział Jan Ostrowski, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu, którego oddziałem jest zamek w Pieskowej Skale.

W ramach promocji projektu konserwacji zamku w Pieskowej Skale, leżącego na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego i parafii w Sułoszowej, 15 sierpnia odbył się koncert „Trzy kolory. Jedność w różnorodności”. W programie koncertu wykorzystano utwory kompozytorów trzech narodowości: polskiej, rosyjskiej – o korzeniach tatarskich – i norweskiej. Chór Kameralny „Pro Arte” (dyrygent – Maciej Tworek) oraz Orkiestra CORda Cracovia (dyrygent – Marek Moś), z solistką Aleksandrą Kuls (skrzypce), wykonali utwory Bartłomieja Pękiela (1601–1670), Henryka Mikołaja Góreckiego (1933–2010), Mikołaja Zieleńskiego (1560–1620), Wojciecha Kilara (1932–2013), Sofii Gubaiduliny (ur. 1931) oraz Edwarda Griega (1843–1907).Wśród gości koncertu byli: biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu Jan Ostrowski, wójt gminy Sułoszowa Stanisław Gorajczyk, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułoszowej ks. Leszek Kołczyk, a także osoby, które przyczyniły się do przeprowadzenia prac konserwatorskich na zamku.

Reklama

Wieczorny koncert poprzedził piknik na łące pod Maczugą Herkulesa, zorganizowany w ramach jubileuszu 700-lecia Sułoszowej. Dla dzieci, jak również dla dorosłych przygotowano szereg atrakcji.

Zamek w Pieskowej Skale to klejnot gminy Sułoszowa. Zbudowany przez króla Kazimierza Wielkiego w XIV wieku, jest najpiękniejszym w regionie przykładem rezydencji renesansowej. Po przeprowadzeniu obecnego etapu prac konserwatorskich można już zwiedzać dziedziniec zamkowy. Całość ekspozycji muzealnej w pomieszczeniach obiektu udostępniona będzie w 2016 r.

2015-08-27 12:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wokalnie i organowo

[ TEMATY ]

koncert

organy

Monika Jaworska

Łukasz Romanek i Joanna Zawartko wystąpili w Pogórzu.

Łukasz Romanek i Joanna Zawartko wystąpili w Pogórzu.

W parafii NMP Królowej Polski w Pogórzu odbył się koncert organowy „Wokalnie i organowo” w wykonaniu organisty Łukasza Romanka i sopranistki Joanny Zawartko. To był drugi koncert w ramach XII edycji Wieczorów Muzyki Organowej i Kameralnej. Tym razem koncert nie był już transmitowany online, ale organizatorzy zaprosili publiczność do osobistego uczestnictwa w muzycznym spotkaniu.

Zebranych w kościele powitał kierownik artystyczny wieczorów Paweł Seligman. Przybliżył sylwetki zaproszonych artystów. Łukasz Romanek jest organistą w kościele św. Maurycego we Wrocławiu. Ukończył klasę organów w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Uczestniczył w kursach interpretacji muzyki organowej oraz improwizacji, które prowadzili m.in.: J. Trummer , G. van Schoonhoven, J. Gembalski, T. Lennartz. Koncertuje jako solista i kameralista. Występował w wielu kościołach i salach koncertowych w Polsce. Joanna Zawartko-Kołodziej jest sopranistką i asystentką w klasie śpiewu solowego prof. Agaty Młynarskiej-Klonowskiej w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Bierze udział w różnych festiwalach muzycznych w całej Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Tomaszów Mazowiecki: rusza LabOratorium Wiary, w pierwszej konferencji m. in. abp Ryś i prof. Zoll

2022-11-25 18:03

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

konferencja

Tomaszów Mazowiecki

Magdalena Pijewska/Niedziela

„Kościół Ostatniej Szansy - możliwości i stracone szanse współczesnego Kościoła” - pod tym hasłem rozpoczyna się cykl spotkań w ramach powstającego przy duszpasterstwie księży filipinów LabOratorium Wiary. W dyskusji udział wezmą m. in. abp. Grzegorz Ryś, prof. Andrzej Zoll, Sławomir Lachowski założyciel mBanku czy Anna Jochim-Labuda dyrektorka puckiego hospicjum. Spotkanie odbędzie się w niedzielę 27 listopada w Tomaszowie Mazowieckim.

– Od dziesięciu lat przy parafii Świętej Rodziny prowadzonej przez księży filipinów w Tomaszowie Mazowieckim istnieje Msza Święta Ostatniej Szansy. To ostatnia Msza w mieście, gromadząca głównie ludzi młodych z Tomaszowa i okolic, ludzi szukających swojego miejsca w Kościele, ludzi którzy byli i odeszli, albo mu się przyglądają, poznając ten Kościół. Stwierdziliśmy, że to na tyle ciekawe środowisko, że ci ludzie mogą być też ciekawą inspiracją dla nas, dla duchownych, również w kontekście trwającego synodu. Postanowiliśmy zaproponować, by to środowisko spotykało się regularnie w ramach projektu, który nazwaliśmy LabOratorium wiary - oratorium, które założył św. Filip, połączone z kwestią badania, dociekania, szukania odpowiedzi – wyjaśnia KAI ks. Grzegorz Chirk, filipin.

CZYTAJ DALEJ

90 rocznica Hołodomoru – jednej z największych zbrodni ludobójstwa

2022-11-26 08:21

[ TEMATY ]

Ukraina

Rosja

Wielki Głód

wikipedia.org

Zmarli z głodu na ulicy w Charkowie w 1932 r.

Zmarli z głodu na ulicy w Charkowie w 1932 r.

90 lat temu, w latach 1932-1933 wywołany przez władze sowieckie głód na Ukrainie pochłonął, jak szacują historycy, ponad 4 miliony ofiar. Hołodomor zapisał się w pamięci Ukraińców jako ludobójstwo mające na celu wyniszczenie ich narodu przez imperium, które podbiło ich ziemię.

Klęska głodu na Ukrainie na początku lat trzydziestych nie była pierwszą w dziejach reżimu sowieckiego. W końcowym okresie wojny domowej, w latach 1921-1922 głód pochłonął kilka milionów ofiar. Wówczas władze sowieckie uznały, że zwrócą się o pomoc do Zachodu. Kolejna fala głodu została wywołana celowo i niezwykle dokładnie zakamuflowana przez propagandę oraz usłużnych wobec Kremla korespondentów prasy zachodniej, którzy udawali, że nie dostrzegają skali katastrofy mającej miejsce stosunkowo niedaleko od Moskwy. Przez kilka dziesięcioleci ze Związku Sowieckiego docierały jedynie niejasne informacje na temat skali tragedii mieszkańców Ukrainy. Dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych możliwe stało się upamiętnienie ofiar tej zbrodni oraz wyjaśnienie niektórych jej okoliczności. Od 2004 r. w czwartą sobotę listopada na pamiątkę tego wydarzenia obchodzony jest na Ukrainie Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję