Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Roztoczański Festiwal Muzyczny

Niedziela zamojsko-lubaczowska 35/2015, str. 2

[ TEMATY ]

festiwal

Archiwum autora

Cerkiew w Radrużu

Cerkiew w Radrużu

W niedzielne upalne popołudnie 9 sierpnia w Zespole Cerkiewnym w Radrużu rozpoczął się trzeci Roztoczański Festiwal Muzyczny im. Anny Budzińskiej. Jej pomysłodawczynią jest rodaczka z Horyńca-Zdroju, a dziś ceniona sopranistka, która odbyła studia w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy na Wydziale Wokalno-Aktorskim, gdzie pod kierunkiem prof. Magdaleny Krzyńskiej kształciła swój głos, a teraz zdobywa wiele nagród na renomowanych festiwalach i koncertach. Od trzech lat inauguracja Roztoczańskiego Festiwalu Muzycznego w Radrużu odbywa się w zabytkowej cerkwi, która została zbudowana w drugiej połowie XVI wieku, a od pięciu lat po renowacji jest filią Muzeum Kresów w Lubaczowie. Tę perełkę architektury drewnianej Magdalena Skawińska ubogaciła piękną muzyką i śpiewem.

– Roztoczański Festiwal Muzyczny nosi imię Anny Budzińskiej, wieloletniego pedagoga śpiewu, wychowawcy młodzieży, animatora kultury. Uczyła się śpiewu u prof. Lubomiły Bukowskiej w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Rzeszowie, a następnie u prof. Ireny Lewickiej w Akademii Muzycznej w Katowicach. Całe swoje pracowite życie poświęciła nauce śpiewu, najpierw w Szkole Muzycznej w Przemyślu, a następnie w Zespole Szkół Muzycznych nr 1 im. Karola Szymanowskiego w Rzeszowie. Anna Budzińska łączyła talent muzyczny i pedagogiczny z dobrocią serca. Była osobą pogodną, życzliwą ludziom, lubianą przez wszystkich, a dla nas mamą. Zmarła 23 kwietnia 2012 r. w Rzeszowie – tak mówiła o niej jej absolwentka Magdalena Skawińska, dyrektor artystyczny Roztoczańskiego Festiwalu Muzycznego. Na jej zaproszenie w tym roku przybył do Radruża inny absolwent rzeszowskiej średniej szkoły muzycznej z klasy śpiewu klasycznego Kamil Pękala, który w 2008 r. ukończył gdańską Akademię Muzyczną w klasie dr. hab. Leszka Skrla. Już w czasie studiów był solistą Opery Bałtyckiej w Gdańsku, a obecnie jest solistą Teatru Muzycznego w Lublinie, ma w swoim dorobku wiele ról operowych. W Zespole Cerkiewnym w Radrużu Magdalena Skawińska (sopran) i Kamil Pękala (baryton) wraz z żeńskim kwartetem smyczkowym „La stravaganza quartet”, grającym na instrumentach barokowych – dali piękny koncert, którego motywem były „Najpiękniejsze Ave Maria i wybrane utwory muzyki sakralnej”.

Reklama

Roztoczański Festiwal Muzyczny trwał cały tydzień. Wieczorem w czwartek (13 sierpnia) w Parku Zdrojowym w Horyńcu-Zdroju z programem „Henryk Wars Songbook” wystąpił pianista Bogdan Hołownia Trio. Wybór miejsca tego koncertu nie był przypadkowy. Zniszczony park zdrojowy kosztem 10 mln 300 tys. zł poddany został rewitalizacji, z czego 90 proc. to środki unijne z programu transgranicznego Polska – Białoruś – Ukraina. Oddany został uroczyście do użytku 4-5 lipca 2015 r. Jest w nim amfiteatr, w którym Bogdan Hołownia z kolegami dał koncert melodii jednego z najbardziej popularnych polskich kompozytorów Henryka Warsa, pioniera jazzu. Koncert ten był promocją płyty „Henryk Wars Songbook”, na której znajduje się 9 utworów tego przed- i powojennego twórcy przebojów muzyki filmowej i estradowej. Odżyły na nowo szlagiery znanych piosenek, takich jak: „Ach, jak przyjemnie”, „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Panie Janie”, „Już nie zapomnisz mnie” i innych, którymi Hołownia fascynował się od dawna. Słuchając tych utworów, mogliśmy się przekonać, że Hołownia eksponuje ich naturalną urodę, a tylko czasem wprowadza drobne ozdobniki, lekko wzbogaca harmonię powściągliwymi solówkami zgrabnie wpasowanymi w narrację. Zamiast hałaśliwej i agresywnej muzyki słuchacze mieli możliwość posłuchania koncertu nastrojowego, nieco sentymentalnego i zadawalającego miłośników swingującej ballady.

Przez tydzień odbywały się warsztaty wokalne dla pianistów w dwóch grupach wiekowych: od 6 do 12 i od 13 do 19 lat. Młodzież, pochodząca głównie z gminy Horyniec, zdobyte podczas warsztatów umiejętności zaprezentowała w czasie piątkowego (14 sierpnia) Koncertu Finałowego w Gminnym Ośrodku Kultury w Horyńcu-Zdroju. Przekonaliśmy się, że młodzi ludzie wykorzystali wakacje do rozwijania zdolności artystycznych, chętnie uczestniczyli w zajęciach z emisji głosu, aktorstwa, tańca, instrumentu czy zespołu muzycznego. Organizatorami Roztoczańskiego Festiwalu Muzycznego im. Anny Budzińskiej byli: Fundacja ArtMusic, Gminny Ośrodek Kultury w Horyńcu-Zdroju, Muzeum Kresów w Lubaczowie, Centrum Koncertowo-Wystawiennicze w Narolu i Szkoła Podstawowa w Horyńcu-Zdroju.

2015-08-27 12:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Festiwal św. Jakuba

Niedziela toruńska 32/2015, str. 1, 7

[ TEMATY ]

festiwal

Aleksandro Wojdyło

Pierwszy Festiwal św. Jakuba został zorganizowany 26 lipca. Współorganizatorami przedsięwzięcia byli: gminy Ciechocin i Golub-Dobrzyń, Golubsko-Dobrzyńska Organizacja Turystyczna i Pracownia Szlaku św. Jakuba Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu. Jak mówią organizatorzy, było to jedyne wydarzenie w Polsce, które łączy tradycję pielgrzymowania, przedsięwzięcia sportowo-rekreacyjne oraz obcowanie z kulturą i krajobrazem ziemi dobrzyńskiej i chełmińskiej na Szlaku św. Jakuba. Głównym celem było połączenie aktywnej turystyki z krajoznawstwem, u której fundamentu jest odradzająca się idea pielgrzymowania odcinkiem Camino Polaco, szlakiem św. Jakuba w województwie kujawsko-pomorskim.

CZYTAJ DALEJ

Wybuch gazu w Katowicach - rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu

2023-01-27 14:29

[ TEMATY ]

Katowice

PAP/Michał Meissner

Proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach-Szopienicach, na której terenie doszło w piątek do wybuchu, ks. Adam Malina, był poza budynkiem, a rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu. Rodziny ukraińskie, które mieszkały w budynku nie ucierpiały - poinformował w komunikacie Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP.

Do wybuchu w budynku plebani przy ul. Biskupa Herberta Bednorza w Katowicach-Szopienicach doszło w piątek ok. godzin 8.30. W chwili wybuchu było tam 8 osób, 7 osób zostało ewakuowanych; jedna osoba jest poszukiwana.

CZYTAJ DALEJ

Rodzice mogą składać wnioski o 500+ na kolejny okres świadczeniowy

2023-01-31 09:57

[ TEMATY ]

500 plus

Adobe Stock

Od 1 lutego rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o przyznanie 500+ na kolejny okres świadczeniowy. Złożenie wniosku do końca kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczeń. Wsparcie w wysokości 500 zł przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód rodziny.

„Zachęcam wszystkich rodziców, aby nie zwlekali ze złożeniem wniosku. Sama procedura odbywa się bez wychodzenia z domu, dzięki dostępnym platformom internetowym. Złożenie wniosku do 30 kwietnia to gwarancja ciągłości wypłaty świadczenia. My ze swojej strony zapewniamy, że środki trafią do rodzin zgodnie z terminami. Program Rodzina 500+ będzie realizowany, a środki na ten cel zostały zabezpieczone” – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję